Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

martinano
18. okt 2010

@miriam31 co sa deje? 😕 dufam,ze nic vazne

lenka3007
27. okt 2010

ahojte baby... tyk to vyzerá že tu zostaneme, tak sa vás chcem spýtať aký máte názor, alebo skusenosť ohladne toho, že by som tu chcela maleho zapisať do školky. Vezmú mi ho pokial nevie reč? zvládne to tam? má už 5 rokov tak mám strach že bude z toho vykolajený. máme tu polských susedov a s ich synom si rozumie, ale polština je podobná slovenčine, bojim sa ako to bude s norštinou... A ešte jedna otázka, z akých zdrojou ste sa učili norštinu. my už 4 mesiace zhaňame aspoň slovník ale je to beznádejné, na internete vypredane, na slovensku nie su a tu v Stavangeri norsko-slovenský nemajú... Budem veľmi vďačná za každú odpoveď..

martinano
27. okt 2010

@lenka3007 maleho kludne zapis do skolky aj tak asi musi ist uz do predskolskej triedy kedze ma 5rokov prihlasky sa davaju do marca a vezmu ho aj,ked nevie norsky, ja si myslim,ze to v pohode zvladne a za rok bude vediet plynule norsky aspon mam take skusenti co tu su baby s detmi.slovnik sme my zohnali v cechach objednavala som cez internetove knihkupectvo, norsko.slovensky je,ale je strasne slaby lepsie je cosko- norsky.ja mam materialy na ucenie po manzelovi ,ale neviem, kde ich on zhanal zistim.

lenka3007
27. okt 2010

my sme zohnali len norsko-slovensku konverzáciu do vrecka, ale to je fakt len ked sem ideš na dovolenku... kamarát sa učil zo slovnika a za tri mesiace vedel komunikovať bez problémov... ja len dufam že neostane maly nejaky zakriknutý alebo čo... o a ja sa musim tiež učiť, lebo ked mi zacne chodiť do skoly, aby som aspon vedela o čom sa učia... pozerala som aj ten cesko-norsky o dufam že to pojde..

gustinovi
27. okt 2010

@lenka3007 ráda ti pomůžu s tím slovníkem, 14. letím domů tak se ti u nás v česku můžu po nějakém podívat a dám ti vědět. Když tak by jsem ti ho poslala poštou

gustinovi
27. okt 2010

lenka3007 můžeš nakouknout tady http://norge.cz/obchod/ucebnice-a-slovniky

lenka3007
27. okt 2010

gustinovi Ďakujem, budem rada,lebo som volala aj mamine, ona by pozrela na slovensku, ale myslim že ty skôr odhadneš či je vhodný na učenie keďže aj ty tu žiješ... dnes som maleho už trochu učila pozdraviť podakovat, poprosiť a tak, zatial mu to ide do hlavičky ale uvidím dokedy sa mu to tam aj udrží, čim skor aby sme dostali školku...

janano
27. okt 2010

@martinano ahoj maťa. tak sa konečne objavil dôvod odmietania jedla - nový zubok 🙂 normálne celý týždeň skoro nič nejedla...a teraz to zas dobeháva 😀 a Maťko je už zdravý?

janano
27. okt 2010

@lenka3007 ahoj lenka v internetovom obchode www.martinus.sk je na predaj slovník Norština-čeština, my ho máme a je celkom dobrý. a daj si do googlu Norština nejen pro samouky, je to učebnica, aj s cvičeniami aj s CD, v martinuse už nie je, ale nájdeš ju v iných obchodoch,no a v Stavangeri v kníhkupectve by mohli mať knihu Norsk pa 1, 2, 3...a so škôlkou nemusíš čakať do marca, žiadosť môžeš podať kedykoľvek počas roka...

lenka3007
28. okt 2010

janano dakujem za radu... asi fakt kupime ten česko-norsky a bude.. a ta kniha NORSK PA 1,2,3... to je pre deti? No a s tou školkou nemožem čakať, to viem, lebo od septembra musí isť do školy... ja sa len bojim aby sa do vtedy naučil po norsky...

martinano
28. okt 2010

@lenka3007 nestrachuj sa maly sa rychlo nauci deti su v tomto super 😵

ostrovanka
15. nov 2010

nejako to tu pospava, maminy... tak mam tip na rozvirenie debaty 🙂
Mate niektora skusenosti s objednavanim tovaru zo zahranicia - do norska? Zaujima, kolko mi bude naratana tax a clo na importovany tovar.

lenka3007
18. nov 2010

ostrovanka máš pravdu, nejako sa nám nechce... Mňa by zas zaujímalo, či niekto nevie, ako dlho sa tu može jazdiť vlastným autom, pýtali sme sa na polícii a tý povedali že pokial nemám full kontrakt tak neobmedzene a potom ked budem mať už to stále čislo zo skate vest, tak potom rok, lenže druhy nam zas povedali, že len 3 mesiace, potom musim auto bud prepisať, alebo zaniesť spátky na slovensko, som z toho hotový jeleň...

babo79
18. nov 2010

ahojte a kde ste vsetky moc nepisete.. 😨 baby uz ste niektora objavili tvaroh tu v obchode??ja som taka tava sme doma v mraziaku zabudli kilo a ja mam taku chut na tvaroh az hruza... neviete niektora dobre norske stranky s obleckom pre deti???mne sa to uz pomaly krati..pockajte ved za chvilu vas tu budem otravovat ked budem potrebovat pomoct s papierovaním ohladne maleho....kde ist co robit... ☹
@ostrovanka ako sa ti zarezava v praci??

babo79
18. nov 2010

ozaj a ake mate pocasie u nas je uz 3 tyzdne sneh...a je dost chladno okolo 0 stale..oproti Svk to je teda zima..ved tam maju jar...

martinano
21. nov 2010

ahojte
nechce sa vam vobec ja sem chodim pravidelne aj d inej temy,ale ked tu nikto nepise no co uz
@babo79 tvaroh sa preberal asi tri strany do zadu pozri, to tu oblubena tema, strasnky s obleckom norske podla mna velmi slabe
@ostrovanka objedavam ja cez net,ale na slovensku v cehcach davam si to posielat bud k nasim,alebo segre potom si to bud prinesiem sama,alebo niekto,alebo poslu ako klasika balik,takze to sa plati len postovne
@lenka3007 a manzel je tu kolko?si tu aj ty prihlasena, to zabisi aj od toho ak tu prihlasena nie si auto tu mozte mat rok, ale mnazel musi preukazat 6jazd s autom na slovensko,ak si si ziadala o norkse rodne cislo auto tu mozte mat tri mesiace,ale nesmie sa pouzivat ak vas chytia policajti zabavia vam auto a to co si ani vypytaju za to,ze vam ho vydaju naspat, kupius auto dalsie, to iste aj prepisanie na norske znacky nase vychadzalo okolo 100 000norksych, takze sme ho odviezli na slovensko predali a tu kupili druhe

lenka3007
22. nov 2010

@martinano ja som ešte neni prihlasena, lebo nemám ešte prácu, ešte stále čakáme na tu školku, no a drahy robi tak, že mu stále predlžuje zmluvu majitel, tak robi všetkým zamestnancom, no a preto nam policajti povedali, že može jazdiť neobmedene, pokial neni "zmluva na neurčito" tak nedostane ani to "D-číslo" dostal iba také dočasne, čiže ako keby tu bol len na brigáde stále, ale ja tomu nejako neverím, nerada by som prišla o auto....

humba
22. nov 2010

Ahojte baby, mam na Vas otazocku ci by ste mi niektora neporadili. Kedze sa snazime uz dost dlho o mimco a nic a este k tomu sa pridali nejake ine problemy, tak sme sa rozhodli ze to zacneme riesit a radi by sme na daku kliniku kde by nam boli urobene podrobnejsie vysetrenia, kde je problem. Neviete ako to tu chodi, ci ma tam moze poslat moj fastlege,alebo sa musim pytat najskor k nejakemu gynekologovi a ten ma posle? a kde tu v No vobec daka taka dobra klinika je. dakujem Vam :o)

babo79
22. nov 2010

@ostrovanka gratulka k svadbe...uz mas mozno aj po...to mas super ked ti umoznili robit na 80%..ja uz pomalinky sa tiez blizim do finale pomaly..dufam ze vsetko prebehne bez komplikacii.este stale ma vytaca zdravotnictvo a tak musim si najst co si tu pisala o porode..to budem mat ako predporodn kurz 😀 😀 a ako dlho si bola na materskej???

babo79
22. nov 2010

@janano ahoj ako zvladate???a ako sa mate???

martinano
22. nov 2010

@lenka3007 to sa opytam, v tomto pripade neviem
@humba ak sa mozem opytat kolko sa snazite o mimi?neviem ako tu,ale na slovensku sa berie,ze ak sa vam viac ako rok intenzivneho snazenia nedari, tak az vtedy sa to zacina riesit

humba
22. nov 2010

martinano@no uz je to zhruba rok a pol, zajtra mam ist k svomu fastlege, tak uvidim ako pochodim, vobec neviem ako to tu funguje

janano
22. nov 2010

@babo79 ahojky. no my sa máme dobre, tešíme sa na Vianoce. Malá už behá, upratuje mi všetky šuflíky a skrinky v kuchyni a v celom byte, takže mám čo robiť...behať za ňou 😀 a ty ako? už sa ti to pomaličky kráti...a prečo ťa tu vytáča zdravotníctvo?

babo79
22. nov 2010

@janano no deturence hracky ich nezaujimaju.... 😀 😀 a zdravotnoctvo??to je tu ine ako u nas co sa tyka vysetreni tak skoro ziadne...len mi meraju brucho raz do mesiaca skontroluju moc zatial som mala len jedno sono..a tak..uz som si zvykla ale so zaciatku som stresovala...

ostrovanka
23. nov 2010

@babo79 No v praci nic moc, doma nic nestiham. Ale na druhej strane je fajn byt zas medzi ludmi.

ostrovanka
23. nov 2010

@babo79 Ja som na materke bola tri stvrte roka a potom este vyse pol roka len na "permisjon" - neplatenom volne.

janano
23. nov 2010

@babo79 máš pravdu, tých testov tu robia menej...ty si mala tú nulku neg., že? brali ti krv na protilátky?

babo79
23. nov 2010

@janano no musela som ich na to upozrnit...ale uz sa strasne tesim na januar....je to cim dalej tazsie...

babo79
23. nov 2010

@ostrovanka to je dobre ze si si este zobrala neplatene ja si neviem predstavit ze dame maleho tak zavcasu do skolky...

chrisantheme
25. nov 2010

Neviem či to zapadá zrovna do tejto témy,ale chceli by sme spriatelom odist do Norska.Nakolko tam zije rok moja mama s partnerom.Jej partner pracuje ako vodic v mestkej doprave,ale nam sa zial pracu zhonat nepodarilo.Ak sa s smiem opytat ako ste sa do Osla dostali vy?Hladali ste pracu cez agenturu,alebo nejak nahodne?