Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

norwayka
23. okt 2012

@humba uz som to tu pisala, ze manzel musi dat ziadost na utsettelse este predtym ako tebe skonci platena materska. Ja som si myslela, ze to staci, ked mi skonci celkovo materska a tyzdne utekali a vtedy z 10 mu zostali 2. Plakal ako male decko. Aj sme si dali odvolanie a nakoniec ho zachranilo to, ze ja v mojej ziadosti som dokladala aj papier z mojej roboty a tam stalo, kedy si chce brat on tu matersku. a teda to uznali. Inak toto sa deje velmi vela otcom, ze nedaju nacas papiere a maju smolu potom.

Pisal tvoj manzel ziadost? Lebo on si musi dat ziadost o matersku a este aj utsettelse, inak ma matersku rovno po tvojej platenej.
Ak nedaval ziadne papiere, tak hned to vypiste a utekajte, kedze tebe uz skoncila materska.

norwayka
23. okt 2012

@humba ked aj neviete presne datum, ze kedy, dajte hocico a potom to radsej zmenite, ale dajte ziadost uz taz. My sme to z tohto dovodu tiez odkladali a dobry sok sme potom mali.

martinano
23. okt 2012

@humba myslim,ze to este len nabehne letenky byvaju len do pol januara ap otom az neskor, prilety a odlety casy uz menili asi tri krat, ja som uz letela v 3roznych casoch nemali by to zrusit skusobne trasy byvaju na dva roky,ak to zrusia mali by az o rok

martinano
23. okt 2012

@norwayka citala som ten posledny dlhy prispevok, no bud rada,ze mas take skusenosti ake mas, v dobrom zavidim, preto ti janka napisala, o tych ruzovych okuliaroch ona vie presne o com pisem.urcte je oslo najhoorsie, hlavne mesto to tak byva ☹

norwayka
23. okt 2012

@martinano to mi je luto. Skutocne. Dievcata musite prist ku mne. Ste vsetky vrelo vitane, ked niekedy budete chciet ist niekde inde, aby ste zazili trosku veget, spravili si vylet. Ale mam jednu podmienku, ked pridete, tak varite, hehehhe.

humba
24. okt 2012

@norwayka Ahoj, no vcera sme nad tym sedeli a presne ako pises uz sme stratili dva tyzdne. Ale to su tiez pripady tak tie tlaciva poslali este ked ani mala nebola na svete a este mi to vtedy aj stratili co som to vybavovala na 2x. Ja som koli tomu celu noc nespala. Dnes tam idem s tym ze na to tlacivo napisem datum o mesiac skor, tu u nas sedia take motane ze dufam ze mi to prejde. Dam potom vediet ako som dopadla priajhorsom sme prisli o tie dva tyzdne.

norwayka
24. okt 2012

@humba No, toho som sa obavala, lebo nie tak davno sme to zazili a teda ine soky. V zivote by ma to nenapadlo. Ale vsade na ich stranke to stoji a to vies ako to je, nevedomost ta neospravedlnuje. Nam to tusim v septembri nakoniec uznali. My by sme stratili skoro komplet otcovu matersku, co je dost vela penazi. Manzel plakal, ze zradil celu rodinu. Latali sme to dovolenkou, potom nadrabal a tak. A teraz zase pomaly nie je v robote, lebo ked mu to uznali, tak zase musel vybrat 8 tyzdnov navyse.

Len to pekne vypiste, dajte si zhruba datum, kedy chce manzel ist a to zmenite, keby nieco. A pekne nezabudni, nech ti kopiu potvrdia, ze si odovzdala. Oni to budu registrovat od datumu, kedy si odovzdala papiere. Ale tak, mozno sa mozes skusit zahrat na blbu, ze ti zase stratili papiere. Neviem. Lebo teda chcu, aby otcovia boli na materskej a teda nechapem, preco ich materska by mala byt spojena s matkinou. Co vsetci ti otcovia, co neziju s mamami. A zakon pise len o tom, ze si to musis vybrat do troch rokov dietata. Toto je nejaky ich zakon. Ale ak vam neuznaju tie dva tyzdne, dajte si aj tak odvolanie.

humba
24. okt 2012

@norwayka ahoj tak sme boli na tom NAV no blbost nam nepresla, lebo tam hned naklusala baba, ktora nam isla pomahat a hned hovori ze ona co pracuje na NAV tak sama zabudla s manzelom poslat a stratili tyzdne. Tak nam dala datum akoze od toho 10.10.2012 s tym ze hned aj papier o odklad a ze mozno nam to uznaju a ked nie tak sme stratili tie dva tyzdne. Takze uvidime co pride a potom mi ked tak poradis s tym odvolanim. MM isiel teraz do prace este po potvrdenie a hned to posiela do Osla tak nam kazala. Ona si nas v systeme zapisala ze sme tam boli dnes takze az by sa to a stratilo sme v evidencii. Oni tam robia dve mne tie papiere stratila vtedy ta druha u tejto som vybavovala aj potvrdenie koli prispevku na malu a prislo mi to do tyzdna takze je spolahlivejsia dufajme, ochh.....ja viem ze nevedomost neospravedlnuje ale teda daky papier by mohli psoielat a nie dokumnet s datumu kedy este ani mala nebola na svete...

elass
25. okt 2012

@norwayka
@humba dobre ranko, citam ze tu riesite matersku...no mne to nie je stale uplne jasne, tak prosim mozte mi to objasnit? 🙂 tych 12tyzdnov pre otca, tie su iba pre neho, alebo si ich moze uplatnit matka a otec by pracoval??? cize len matka by bola doma s dietatkom celu matersku, je to mozne? alebo ak si tych 12tyzdnov otec nezoberie, tak prepadnu?
Dakujem, pekny dnik prajem 😉

norwayka
25. okt 2012

@elass Ahoj, mojka. No ono matka si ju nemoze zobrat. Teda moze len v urcitych pripadoch, je to aj v tom søknade om foreldrepenger. dovody su:choroba otca, ale taka, ze je v nemocnici alebo totalne neschopny sa starat, nie nejaka chripka. A potom, ak si sama- alenemor. A posledny dovod, ze otec nesplna kriteria na foreldrepenger. Tak ako ty musis robit, tak aj otec. Ak nerobil, tak ich mozes mat ty. Inak, ak ich nevyberie, tak prepadnu.

Inak aj k tej tvojej materskej. Ja osobne by som vydrzala ten rok, resp. tych 9 mesiacov, ked zistis, ze si tehotna a robila nonstop, teda ak ti zdravie dovoli. Ale aj ked nie, tak je rozdiel byt na marodke a na neplatenom volne. Aby sa ti potom vypocitala ta suma z mesacneho normalneho platu. Tak jeden rok bez SK urcite prezijes. Aspon to by som ja tak poriesila.

Tu s tymi peniazmi pre otca. Ono neviem preco, ale je to tak, ze otcova materska hned zacina po PLATENEJ materskej zeny. A ked nedas ziadost, tak mas smolu, to sa stalo humbe. Ze nedali ziadost a tyzdne utekaju a im prepadavaju peniaze. Ale chvalabohu, ze sa tu ozvala a este nestratili tolko toho. Dalej, otec si moze tu matersku vybrat aj inokedy a to vlastne aj ty, ak chces. Vtedy sa dava este ziadost o utsettelse. Ale dolezite je, ze sa to musi spravit do 3 rokov dietata, ale aj do dalsieho eventualneho porodu. Cize, keby si zostala druhykrat tehotna, tak to musite vybrat predtym, ako zacnes novu matersku.

Zaver:
ty mas zo zakona 9 tyzdnov: 3 pred porodom a 6 po
otec ma 12 tyzdnov- moze si vybrat hocikedy (do 3 rokov dietata alebo dalsej materskej), ale musi si dat dve ziadosti: søknad om foreldrepenger a utsettelse
Zvysne tyzdne si mozte prerozdelit, ale typicke je, ze ich ma matka a berie ich vkuse hned po tych jej 6 tyzdnoch po porode. Ale mozes aj niekolko dni robit a niekolko dni materska. Alebo ich presunut na iny cas a podobne.

Ono toto je aj na dost dlho vysvetlovat. Ale lahsie sa vysvetli, ak mas konkretne otazky. Neviem, ako si na tom s norstinou, ale celkom OK je to popisane na nav. A ked nepochopis, tak da sa, ze mi aj mozes zavolat a vysvetlim ti vsetko. alebo este dievcata sa mozu pridat a napisat, co som zabudla, alebo na co si mas davat pozor.

elass
25. okt 2012

@norwayka dakujem za odpoved, jj citala som to na nav, ale aj tak nejake veci mi neboli jasne...ale pomalicky tomu zacinam aj chapat 😀
...takze matka si moze zvolit 80%-57tyzdnov alebo 100%-47 tyzdnov a vtom je uz aj tych 9 tyzdnov: 3 pred porodom a 6 po a otcovych 12 tyzdnov, dobre to chapem?
...a napriklad, ked mne skonci materska a manzel by nastupil na matersku na tych 12tyzdnov, tak ja musim ist do prace? alebo je aj taka moznost ze by sme boli doma spolu? napr. ak by to bolo cez leto a isli by sme na Slovensko a manzel by bol na materskej, tak ja si musim zobrat dovolenku alebo neplatene, alebo ako to je...ak by sme chceli ostat tych 12tyzdnov na Slovensku spolu?
Dakujem 🙂

norwayka
25. okt 2012

@elass Dobre si to pochopila.

Ludia to robia rozne:

Niekto si zoberie dovolenku, niekto neplatenu materksu alebo neplatene volno a niekto robi. V kazdom pripade, ked tebe skonci materska, tak ides do roboty, uz ako si to ty poriesis s robotou je na tebe. Je bezne si zobrat aj neplatenu matersku. NA to mas tiez pravo a mozes az jeden rok. Cize mozes aj dva roky byt doma, ale nikto ti nebude platit. Ja som si zobrala 2,5 mesiaca neplatenej materskej.

Napriklad moj manzel si tych 12 tyzdnov podelil. Ze bol dva tyzdne v mesiaci doma vyse pol roka. Alebo kazdy piatok po cely jeden rok a tak. Da sa s tym hocico porobit 🙂 Na to mas tu ziadost utsettelse...

norwayka
25. okt 2012

Zenicky moje: chcem sa spytat. neobjednavate niekto z UK oleje? Alebo aj tu z Norska? rozne oleje mandlovy, makovy, z jadierok roznych a podobne. Aj take, co su na telo, aj na varenie.

@janano ty si v poslednej dobe tak ticho, dufam, ze ste v poriadku. Ale nemas nahodou sajnu o tychto olejoch? Ja som raz mala super stranku a uz za pana neviem na nu prist.

lija15
25. okt 2012

@norwayka ja som tu akurat nuly tyzden objavila jednu stranku kde su take oleje ale ci su tam aj mondlovy a olejovy som si nejak nevsmla ale dam t link a pokukaj 😉
http://www.kinsarvik.no/category/6555-mat-oljer...
http://www.kinsarvik.no/category/6680-base-olje...

janano
25. okt 2012

@norwayka my si oleje kupujeme vo Svedsku, v helsekost

elass
25. okt 2012

@norwayka aha, takze ak mne skonci materska a manzel by nastupil na matersku, tak si mozem ja zobrat neplatene volno a tych 12tyzdnov mozme byt na Slovensku?
Dakujem 🙂

norwayka
25. okt 2012

@elass Mozes, len to musis dohodnut so zamestnavatelom, to uz nav s tym nic nema. A nesmie to samozrejme robit problemy zamestnavatelovi. Prosim 🙂

norwayka
25. okt 2012

@lija15 Super, dakujem velmi pekne. PResne nieco taketo. LEbo, co som pozerala na SK, tak ci tak mala flaska stoji okolo 10e, tak to si mozem aj tu tak kupit a nebudem to trepat.

norwayka
25. okt 2012

@janano Hmm, tak mne zostava Dansko pozriet. Do Svedska moc nechodime, pre nas daleko, pre vas super. I ked mozno vyslem svokru, tak jej dam zoznam. Kujem.

elass
26. okt 2012

@norwayka dobre ranko a dakujem moc pekne za objasnenie 🙂 vsak ja sa este urcite ozvem, ked budem mat nejasnosti 😝
Pekny den prajem vsetkym 🙂

humba
26. okt 2012

Ahojte, tak som dnes mala pokec so sefom a idem teda na neplatene na zatial 3 mesiace, On s tym nemal najmensi problem a potom ked dostaneme miesto v skolke tak sa to bude riesit presne. Takze asi nebude moc bohaty jezisko ale bude s nami pod stromcekom prvy krat nasa Terezka a to je na nezaplatenie 😉

norwayka
27. okt 2012

@humba drzte sa, milacik. Inak nezabudni, ze mas aj dovolenku. Takze aj tu si mozes vybrat a tu mas platenu.teda, ak si pracovala minuly rok, s cim teda ratam, ked mas narok na matersku. Minimalne 4 tyzdne mas. Ja som tiez tak brala, 2,5 mesiaca. Da sa to, ale citit to, ked zrazu ten jeden nema peniaze a my sme cely cas prerabali, tak som ani neusetrila, lebo inak by to nebol problem. Ale super, aspon budes mat dost casu na priprav vianoc. Ja som dnes v noci nad tym rozmyslala, ako to vsetko postiham. Ae bude ako bude. Kucharka nie som, takze tam mi odpadne stres, spravim len to, co viem, hehehe. A na stedrovecernu veceru sa dam pozvat 😀

lija15
28. okt 2012

kocky mam otazocku kde sa daju kupit okrem ikei lacne taniere?? ikeu mame najblizsie az v Trondheime a postovne je moc drahe na nasu zonu az 2500nok na nakup za 3000....... ak viete poradit budem vam vdacna 😉 pozerala som vsade na nete ale nic ma uz nenapada 😒

no u nas uz od stredy poriadne snezi takze mame zimu ako sa patri a dufam ze to nam vydrzi az do vianoc nech su biele lebo minuly rok teda snehu nic moc na vianoce 😅 😅

lija15
28. okt 2012

jaj uz som to nasla 😀 😀

humba
28. okt 2012

@norwayka no s tou dovolenkou to je tiez take vselijake....ale nasptupila som polovica februara na matersku a teda by sa mi malo ratat odpracovane ale uz od polovice oktobra som na neplatenom a to sa asi nerata. ale zrejme mam z NAV narok aspon na 3 tyzdne.

norwayka
29. okt 2012

@lija15 uz si nasla a kde? Susala si netthandelen.no

Prudko navykove, hehehe. Strasne lacno sa tam da nakupit, ale tak zase netreba bzdy cakat top kvalitu.

lija15
29. okt 2012

@norwayka no u Bohus-a Interiør a akurat tu v Tromse mame predajnu tak si to tam pojdem okuknut koncom novembra ked nabehne vyplata hehe mm kartu poriadne pretiahnem v obchodoch 😀 😀 😀 a o tom netthandel som uz pocula ale to ako aukcie? vsak mozno ked uz budem aj ja zarabat tak skusim aj tam sa po niecom pokukat 😀 ale dakujem 😎

motylemanuel
30. okt 2012

Ahojte 🙂
Nasla tom tuto temu, ale nemam sancu to vsetko precitat. S mm uvazujeme odist do Norska.....
Chcela by som vas poprosit o nejake cenne rady, co treba vybavit, ako sa tam byva, zije, pracuje? Aki su Nori povahovo...
Je tu nejaka zdravotna sestra pracujuca v Norsku? Dakujem za kazdu radu, odpoved 🙂 eva

janano
30. okt 2012

@motylemanuel kazdu chvilku tu zavita nejaka kocka, co potrebuje cenne rady, co vybavit, ako sa tu byva, zije, pracuje atd 😕. To je hrozne siroky pojem...spytaj konkretne, co potrebujes.
A ak este len "uvazujete" odist do Norska, tak precitat 108 stran nie je az taky problem 😉

motylemanuel
30. okt 2012

@janano tak dik, idem citat 😉