Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

janano
18. jan 2012

@norwayka
@humba no ja to chapem tak, podla toho, co sa tam pise, ze hlavnym pravidlom je, ze sa zamestnava "fast", ak sa dohoduje skusobna lehota, tak je max. 6 mesiacov. Pisala, ze v zmluve ma na dobu neurcitu, cize nie je to midlertidig ansettelse (tu plati to pravidlo, ze po 4 rokoch si uz fast). Takze je fast, nie? Skusobna lehota sa nema predlzovat, aj ked sa to robi, viem, ze zamestnanci su nuteni podpisovat dokola zmluvy, lebo inak ich vyhodia. Ako pisla norwayka, je pravda, ze sa ti presunie skusobna doba po materskej, pisala si, ze ti konci koncom januara, ale ides na permisjon o par dni, tak sa ti presunu tie zvysne dni...Ale nie je pravda, ze ich zneuzila, ze nepovedala, ze je tehotna, na to sa nemaju pravo pytat pri prijimani. Ale je povinna to oznamit min. 3 mesiace pred zacatim permisjon.
Ono zalezi od povahy sefa, ci sa s nim da rozumne porozpravat, lebo moze ti aj robit zle napr. ked sa vratis po materskej.

norwayka
19. jan 2012

@janano @humba Ano, pravidlom je, ze by sa malo zamestnavat fast. Ale realita je ina. Musela by mat v zmluve nieco o tom. Skorej by tam bolo, ze med dette vi tilbyr deg en fast stilling med 6 måneder prøvetid. A to tam nema, aspon podla toho, co hovori. Casto, ked tam nie je datum na tu dobu urcitu, tak sa da na dobu neurcitu a berie sa to ako sesongarbeid. Ale vacsinou sa dava na dobu urcitu a radsej sa to predlzuje. Musela by som vidiet zmluvu, aby som vedela presne povedat, takto to je tazko.

Ja som nepovedala, ze ich zneuzila, ale poviem ti, ze keby isli na sud, tak by to proti nej pouzili, to si bud ista. Zase je moralnou normou dat vediet zamestnavatelovi pri prijimani, ze si tehotna (Aj ked to nikto od teba nemoze vyzadovat.). Nemalo by to ovplyvnit to, ci ta prijmu alebo nie. Ale zase povedzme si na rovinu, ze tu ta diskriminacia je. Ono este ma celkom dobreho sefa, lebo mnohi, keby sa dozvedeli, ze je tehotna, tak po nejakych tyzdnoch, mesiacoch by si proti nej nieco nasli a dali jej vypoved v tej skusobnej lehote. Treba si len pobehat net, je takych pripadov vela. Nikto nema pravo sa ta pytat na nic sukromne a predsa sa to robi. Akoze co ti pomoze, ze budes mat pravdu, ze sa to nema, atd, atd. Niekedy clovek musi prezriet urcite veci. Aj ked sme v Norsku, vsetko je o peniazoch a vsetko je biznis.

Nemame vsetky detaily tu, tak tazko je moc radit. Ale ja osobne by som to nejak moc neriesila. Fakt by to muselo byt velmi velmi principialne a muselo by to byt o vela penazi, aby sa to oplatilo. Ale tak normalne by som sa porozpravala s tym sefom, len by som sa hrala na blbu a nech mi to vysvetli, ze co a ako. To je moj nazor, uz som vyliecena z naivity, ked som bojovavala za pravdu, hehehehe. 😝

V kazdom pripade: Good luck

mirasierra26
20. jan 2012

@humba No to mas teda pekne daleko do porodnice nie ? hadam aj 4 hodiny autom ? ako budes vediet kedy uz mas vyrazit ? no informuj potom.

humba
20. jan 2012

@mirasierra26 2a pol 🙂 ale tyzden rped terminom uz je moznost ist tam a cakat na hotelovej casti. Ale ak to pride na mna skorej tak to bude zuzo...uvidime...radsej na to nemyslim az bude po potom poviem.

humba
20. jan 2012

Ahojte dievcata, dakujem Vam za rady. Veci sa pohli takym smerom, ze som zisitla ze moj sef je s prepacenim debil. Nepozna zakony a kombinuje si podla seba ako mu pasuje. Nakoniec sa cela vec uzavrela tak, ze 31.1.2012 mi konci 6 mesacna skusobna doba a od 1.2.2012 mam fast job. Cize ked sa vratim v roku 2013 tak som normalne zamestnana. Je to tu jedno velke kocurkovo, nikdy nepochopim ich system asi keby som tu zila aj 20 rokov.
No teraz pre zmenu na mna vyrukovali s dovolenkou. Na tento rok 2012 mam oficialne narok na 11 dni dovolenky. Max 10 sa moze preniest do roku 2013. Bolo mi povedane ze ked sa vratim v roku 2013 tak budem mat len dovolenku za odpracovany jeden mesiac teda januar 2012. a az si odpracujem cely ten rok 2013 tak az v roku 2014 dostanem tych 25 dni. Tak s toho som uz uplne jelen. To NAV nejako nekoriguje? Akoze to ze budem na materskej tak mi zanika narok na dovolenku v roku 2013? Uz som z toho magor...

norwayka
20. jan 2012

Hehe, gratulujem. Super, ze mas fast jobb, tak sa to vyriesilo a vidis, ani si nevedela, ze ta prijali na fast job? Na dovolenku mas vzdy narok, 4-6 tyzdnov (zalezi od firmy, min. 4), otazka je, ci platenu alebo nie. Podla mna mas narok na platenu, ved 'zarabas' aj na materskej. Aspon ja som dostala, ale mne celkovo plati matersku moja firma (a NAV im to potom preplaca). Ale potom si myslim, ze ti NAV da peniaze na dovolenku, ak ti teda NAV bude vyplacat matersku.

Janano pride urcite s nejakym dobrym vysvetlenim 🙂

Inak ludkovia, jedna mamicka mi poslala super recepty aj s rozpisanym co, kedy, ako pre babatka. Ak chcete, dajte mail, poslem.

zuzanka7117
20. jan 2012

@humba super...aj ja gratulujem ku fast job....🙂...mne sa to este nepodarilo a to som nastupila v januari 2010....a tak skoro sa asi ani nepodari, budem rada ak ma vezmu naspat po materskej.....🙂

@norwayka ja by som poprosila...... zuzka.bellova1@gmail.com ...Dakujem...🙂

mirasierra26
20. jan 2012

@norwayka Posli tie recepty, prosim ta, nech viem o co sa jedna ... dik moc. email: naples26@yahoo.com

mirasierra26
20. jan 2012

@humba Jasne, pokial mas skusobnu 6 mesiacov a zmluvu na dobu neurcitu tak ked ti skusobna doba skonci tak automaticky uz mas fast jobb ... a neboj, o dovolenku urcite neprides, je to tak, ze tu dovolenku dostanes zaplatenu az na dalsi rok, v ten prvy rok ktory pracujes narok na dovolenku sice mas, ale je neplatena, a zaplatia ti ju celu potom az na dalsi rok tusim v juni. Takze tak. Ono to tu tak maju, taky zakon.

mirasierra26
20. jan 2012

@humba NO som zvedava, daj potom vediet ako si dopadla. Nastastie je mam porodnicu len tu kusok.

humba
20. jan 2012

@zuzanka7117 dik, drzim palce aby sa to aj tebe poradilo 😉

No uvidim ako dopadnem s tou dovolenkou, poviem Vam ze dnes uz mam toho akorat tak dost a caka ma aj dost perny vikend takze asi tak. Idem si vylozit nohy a pustit daco v tv co ma nerozculi.

norwayka
20. jan 2012

@zuzanka7117
@mirasierra26 Tak uz vam prisiel mail 🙂

zuzanka7117
20. jan 2012

@norwayka Dakujeeeem.....🙂

mirasierra26
22. jan 2012

@norwayka Ahoj, ano, prisiel, dakujem.

humba
23. jan 2012

Ahojte aj u Vas je tak strasne smyklavo? Tu tu je to ako zrkadlo, no uplne uzasne na presuvanie rano do prace,ale uz len 3 tyzdne a koncim a mozno skorej.... 😕

renatedj
23. jan 2012

tak zasa mam otazku na maminy, ktore to uz maju za sebou (myslim porod)..... rodit budem na Ulleval a rada by som vedela, co je tu zvykom mat na sebe pocas prvej a druhej doby porodu..... neviem, ci nieco vyfasujem abo budem vo vlastnom pyzeme abo ako to vlastne chodi, rada uvitam akukolvek radu
dakujem

norwayka
23. jan 2012

Uff, tu je to tiez ako zrkadlo, ale uz napadol konecne nejaky sneh, tak je to lepsie. Ale zatial ako som tlacila kocik som sa stihla dobre vysypat na koleno. Kurnik, ja nikdy nemozem najst tie broder, ked ich potrebujem. Takze dnesna cesta rovno do G-max kupit si nove. Uz budem mat svaty pokoj a vylezem vsade. Aj s kocikom, hehehe.

A este jedno uff, uz v zivote nepojdem hladna na nakupy. 2000NOK v cudu a to som nic drahe nekupovala (ziadny drahy biff a pod.), ani oblecenie, ani nic, len jedlo. Vsetko, co som videla, hehehe. 😝

norwayka
23. jan 2012

@renatedj Myslim, ze to nebude neviem ako rozlisne. My sme mali take trickove halenky, tak po zadok su. A tie som mala aj pocas porodu a potom som si ich brala aj po porode, co budem... A mala som na sebe len teplaky. Toto ma gombiky, lahko sa tam koji. Ale mniektore zeny nosia svoje aspon po porode, neviem, ja nie som nejak na veci zatazena, mne je to jedno. Ale ak sa chces citit aspon ako tak, ze nech nejak vyzeras, tak si zober svoje, hehehe. Nohavicky maju take sietkovane natahovacie, ze sa to da dat aj na 36-prdelku aj 56. Su to len take sietky, ale su super, lebo dobre drzia vlozku, najme tie pampersky, co budes mat hned po porode, hehe. Vlozky a tak ti daju. Aj oblecenie a prikrivky pre babatko. Ale zase, ak chces svoje, zober si. Ale naco, prides domov a predsa nebudes hned prat, budes mat dost svojho. Aspon tot- moj nazor.

sisa00
24. jan 2012

@renatedj Aj ja si myslím že tam budete mať niečo my sme mali nočne košele a tie som si striedla každy deň čiste 😕 inak ja moc neviem lebo ja jak som prišla hned som išla na salu a tam som už bola v tej košeli a na obedy a tak som chodila v svojom oblečku (teplaky a tričko k tomu mužove šlapky lebo som mala nohy jak šlak opuchnute )

beruska64
28. jan 2012

@renatedj Ahoj ja som mala pocas porodu to ich nemocnicne aj den po porode. A ked som sa mohla konecne osprchovat, tak som si dala svoje. A do jedalne som chodila v teplakoch a tricku, v tom som isla aj domov, je to pohodlnejsie ako dake rifle.

beruska64
28. jan 2012

@mirasierra26 cau Mirka🙂

beruska64
28. jan 2012

@mirasierra26 Cau ak to budete vybavovat na slovenskej ambasade, tak pravdepodobne nemusite do Osla cestovat. Aspon znamy to tak mali, vsetko vybavovali cez e-mail a dokumenty posielali postou. Ak to budete vybavovat cez cesku ambasadu ako my, tak do Osla budete musiet. Ale netusim ako je to s tym dvojakym obcianstvom, teda mam na mysli slovenske a ceske. Ak to zistis tak daj vediet. My budeme asi slovenske vybavovat dodatocne ak nahodou niekedy na slovensku budeme zit.

beruska64
28. jan 2012

@sisa00 Ahojte kočky, už ste sa vratili do No? Uz ma Laura daky zubok? Nam sa prerezava uz aj druhy ☹ Bobak maly, musi ju to boliet je taka uplackana.

renatedj
28. jan 2012

@beruska64 no s riflami tiez moc neratam, hlavne ak budem zasivana tak je to vraj velmi nepohodlne..... ale mna by asi dost zaujimal hlavne ten cas prvej doby, cize kym tam clovek klusa po chodbe a nadtriasa sa na fit lopte, co si mala vtedy na sebe? alebo si sa hned po prichode do porodnice prezliekla do tej ich kolese a v tom si bola od zaciatku?
dik

beruska64
28. jan 2012

@renatedj ja ked som tam prisla, tak mi dali hned klistyr. A potom sme dostali svoju izbu, kde sme boli aj pred porodom, aj tam prebiehal porod. Takze som mala to ich pyzamo. Ono sa to moze udiat aj rychlo a potom na prezliekanie uz asi nebudes mat pomyslenie. Ale vela zien chodieva vo svojom pyzame, alebo k porodu staci dlhsie tricko a v tej prvej faze si mozes nechat teplaky. Co moze byt zase ale neprakticke ked ti odtecie plodova voda. Fit loptu sme my nemali☹ ale nalozila som sa tam do vyrivky. Do tej sa muselo ist cez chodbu a aj wc bolo na chodbe, takze som tam chodila v tom nemocnicnom. Ale bolo mi to jedno. Kde budes rodit? Vsetko zalezi ako dlho budes rodit, ak sa tam budes prechadzat dva dni 🙂 tak je urcite lepsie mat dake pohodlne domace oblecenie

beruska64
28. jan 2012

@sisa00 Ahoj neviem ci si pocula, ak nie tak ta potesim. ze ten prispevok, co sa dostava od jedneho do troch rokov dietatka kontantstotte zvysili na 5000Nok. Zvysuju to od augusta, tak to uz aj my budeme dostavat. Ale to zvysenie je akurat na pol roka od 13-18 mesiaca, potom sa bude dostavat tych 3030 nok. Ale aj tak potesi. Ze to je kvoli tomu, ze vela ludi nedostane hned skolku, tak aby sme si trochu prilepsili. A este, ze to je kvoli tomu aby norovia ostavali doma dlhsie a vraj maju uprednostnovat deti cudzincov aby isli skor do skolky, kvoli jazyku.

janano
28. jan 2012

@beruska64 ale zrusi sa medzi 2-3 rokom, bude sa dostavat max. do 2 r. dietata

beruska64
28. jan 2012

@janano tak to som sa dlho neradovala. Som si to nevsimla, ze je aj takato zmena. Pozeram, ze ty mas dievcatko 2 roky a tri mesiace, chodi mala do skolky, ci je s tebou doma?

janano
28. jan 2012

@beruska64 chodi do skolky, od augusta

beruska64
28. jan 2012

@janano je tu aj vela slovakov co maju zenu a dieta na svk a tu poberaju ten prispevok. Tych to asi tiez moc nepotesi. My planujeme skolku, ked bude mat mala okolo tych 2 rockov, ale myslela som, ze ju dame iba na par hod. ale takto ju budeme musiet dat asi na full a mamina pokluse na cely den do prace