Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

lenka3007
27. jan 2011

no ved toto, ja som den pred tym nastupom do skolky nevedela spat, bala som sa, ci sa nebude trapit, ze nikomu nerozumie, ze sme ho odtiahli od slovenskych kamaratov, mozno to zachranilo to, ze je v triede s tym nasim susedom, ale som sa smiala, ako rozpraval slovensky tej ucitelke (on strasne lubi rozpravat pribehy) a ona ho pocuvala, prikyvovala a usmiavala sa, aj ked mu nic nerozumela...

baby prosim chcem sa vas este spytat ake mate skusenosti s detskymi lekarmi tu, su tak jak u nas, myslim ci sa staraju podla vas dostatocne, alebo mozem cakat nieco podobne ako s drahym na pohotovosti? tak ma to napadlo, kedze citam aj som dost pocula aky su gynekologovia tu ked je zena tehotna, ze tu nie je taka starostlivost ako u nas. a maly mi mal vcera horucku, takze chcem byt pripravena na vsetko...

fragile
27. jan 2011

@lenka3007 no to neviem lebo tu nie su vseobecny lekari pre dospelych a extra pre deti a dorast.mas svojho "fast lege" a tam chodis so sebou i dietatom.neviem posudit-nebola som.ale mne osobne sa to nepaci.a to , ze tu nemaju detsku nemocnicu- my na SVK mame 3, je tiez cudne.

fragile
27. jan 2011

myslim,ze aj my na SVK mame vela veci lepsich.napr. tie nemocnice, detskych obvodakov, detsku pohotovost ,starostlivost o tehotnu zenu a moznost byt doma s dietatom 3 roky-tak to je na nezaplatenie-aj za tie hovnarske peniaze ,ktore dostavame na SVK.

lenka3007
27. jan 2011

@fragile myslim ze mas pravdu, sice je tu lepsie zitie z pohladu penazi, ale ked si predstavim aka som bola vydesena a urcite nie len ja, ked som bola tehotna, ako som sa bala, ci bude zdravi, ci bude mat vsetky prsty na nohach, tesila som sa ked mi robili sono, ze ho vidim.... a s tym lekarom je to tiez divne, tiez som pocula, ze k jednemu patri aj matka aj dieta, len by ma zaujimalo, ci ty lekari ti aj predpisu nejake lieky, alebo si musis domysliet co vlastne tvoje dieta potrebuje?

fragile
27. jan 2011

@lenka3007 tak to netusim,nemam skusenost,ale predpokladam,ze podla toho na koho natrafis.treba zistit nejake referencie.mne sa to vobec,ale vobec nepaci,deti predsa nie su mali dospeli.Lenka, tvoj maly ma 5 rokov? ako dlho tu je?

lenka3007
27. jan 2011

@fragile no ved toto, dospely sa kolko krat vylize z choroby aj sam, ale co take uplne malinke deti... rozum mi postava... ano maly ma 5 a pol roka, v septembi ideme do skoly, sme tu ok juna, ale to sme este nevedeli, ci tu zostaneme dlhsie, povodne sme mali byt len cez letne prazdniny... preco sa pytas?

fragile
27. jan 2011

ja som tu zatial sama, "chystam podu", dcerka pride v sept.-to bude mat 4 roky.tak ma len zaujima,ako to maly zvlada s recou,ako sa to tie deti vobec ucia, ci s nim hovoris po norsky a tak.v sept. ide do norskej skoly?

lenka3007
27. jan 2011

zatial si zvyka dobre, ja s nim hovorim po slovensky, lebo norsky sa este len ucim, ale v skolke hovoria po norsky. vcera sme sice boli len prvy krat, ale mam pocit ze to zvladne, oni tymto nasim cudzojazycnym detom ukazuju take karticky, kde je nakreslene co idu robit, ci uz jest, alebo podobne a k tomu im to povedia norsky. susedin chlapec chodi uz asi od polky novembra a v pohode to zvlada a to je strasne rozmaznany. ja som nasmu malemu vysvetlila preco uz nebude chodit do svojej slovenskej skolky, ze na slovensku sme nemali robotku a tak, a pravdupovediac som ho aj trosku podplatila, lebo hned sa spytal, ze ked bude posluchat a chodit tam, tak ci mu kupim polovnicky dalekohlad... nemusis sa bat, urcite aj tvoja mala zapadne... no a stou skolou, ja som sa pytala ci nemozem skolu odlozit na buduci rok, ale oni hned hovorili, ze nevadi, ze nepozna rec, ze tam bude viac takych deti, takze v septembri nas to caka... a ty si kde presne?

martinano
27. jan 2011

no damy, tak my mame za sebou aj lekara svojho fast lege zatial ho maly potreboval raz, ja som uz absolvovala,aj pobyt v nemocnici bolo to v pohode, ja som zatial mala vzdy stastie na lekarov ci na pohotovosti ci s malym hned nam robili testy co bolo treba, to je ako na slovensku niekedy natrafite,ze uaaau super, niekedy,ze to bolo co?
@fragile tak teba obdivujem,ze nechas doma take male dieta a si tu sama, ja by som sa zblaznila bez mojich chlapov, dlhsie ako tyzden
@lenka3007 nas caka skolka od augusta, maly vie niektore slovicka norsky,aby si vedel aspon nieco vypytat,ale ja ho nenaucim doma tak ako v skolke,alebo v skole, inak deti to zvladaju super aspon co viem od kamosiek

martinano
27. jan 2011

este som zabudla tu je materska tiez tri roky, teda inak na slovensku je materska pol roka potom rodicovsky do troch rokov mozte byt doma, tu je materkka rok a potom dostavate rodicovsky do troch rokov a do troch rokov mozte byt doma su to tak isto mizerne peniaz&e ako na slovensku tu je to 3300 nok a na slovensku 199eur, takze kto chce a moze si to dovolit moze byt doma, dufam,ze som sa nesekla a dobre som to napisala

fragile
27. jan 2011

@martinano nezblaznila by si sa.keby si musela, ficala by si ako svajciarske hodinky.ja som sa s partnerom rozisla,cize aj keby cert na koze sedel,o dcerku sa postaram aj keby co bolo.tak som rozmyslala,ako s toto zivotnou situaciou vypiect, ako sa z toho dostat.tak som tu, moja mala je s mojimi rodicmi,ktorych miluje lebo sme spolu od zaciatku a pride v septembri.Velmi mi chyba a je to tazke,ale ona to zvlada super lebo vie , ze ju milujem najviac na svete a ze ju nikdy neopustim,proste je si tym ista tak nestresuje a ked spolu telefonujeme tak mi hovori : mamka , lubim ta, chybas mi, ale my to vydrzime 🙂 nema chybu.Baby a vy sa aj realne stretavate?

martinano
27. jan 2011

@fragile no klobuk dole, jasne,ked musis tak musis
ano my co sme v oslo sa stretavame 😉

lenka3007
28. jan 2011

@fragile tak to ta obdivujem aj ja.. ja som tiez nad tym rozmyslala ze by jurko zostal s nasimi, ale ja som nemala pracu, takze isiel s nami, ten je tiez na nich tak nauceny, sme s nimi od narodenia byvali takze Babka a Dedko su TOP 😉 len keby byvali aspon o 1000 km blizsie 🙂 No baby vy sa mate, ja tu nijaku slovenku nemam... asi sme na zlej strane statu...

ostrovanka
28. jan 2011

@fragile ahoj, od kedy si v Norsku a v ktorej casti?

ostrovanka
28. jan 2011

@lenka3007 co sa tyka zakladneho zdravotnictva, fastlege, tak uz mam bohate skusenosti, jednak z obdobia ked som tu potratila, ked som bola tehu, ako aj teraz s malym. No nebudem to rozpisovat.... na taku krajinu ako Norsko- tragedia...
Lekar mi povedal, ze maly moze po 24 hod ucinkovania antibiot. a ak bude mat teplotu pod 38 ist do skolky.....

lenka3007
28. jan 2011

@ostrovanka no moja, tak to ti verim, ale vseobecne som si vsimla, ze oni tu tie deti chodia usoplene, ukaslane a podobne, minule sa suseda rozculovala, lebo boli deti na dvore tri hodiny, a jej maly behal spoteny s rozopatou bundou a holym krkom, to bolo asi pred tyzdnom a vcera jej uz volali ze jej maly zvracia nech si pride po neho, utekala s nim na pohotovost, lebo ked volala lekarovi ktoremu patria (podotykam o pol dvanastej doobeda) povedal ze nech si pocka na pohotovost, lebo ze on uz nikoho neberie, potom volala na pohotovost, tam jej kazali prist az o deviatej vecer no a tam ho pozreli a poslali ju domou, bez liekov, bez diagnozy, ze ked sa mu to nezlepsi tak nech zase dojde... no vies co, mne oci vyliezali od udivu ked mi to hovorila...mna to len prekvapuje, ze tak ekonimicky da sa povedat silna krajina ma tak katastrofalne zdravotnictvo...

no a aby som nezabudla, co mal minule moj drahy tu pracovnu nehodu, tak sek z nemocnice prisiel jemu a nie do prace, takze nechapem, lebo jeden znami nor nam povedal, ze pokial sa mu to stalo v praci tak to ma hradit zamestnavatel, tak neviem???

ostrovanka
28. jan 2011

@lenka3007 ak mal manzel pracovny uraz, urcite dajte sek zamestnavatelovi, musi to uhradit!

My to tu s tou pohotovostou este mame celkom dobre, lebo sme v meste kde je len 7000 obyvatelov, takze vzdy, ked potrebujem ist, idem rovno k pohotovostnemu lekarovi (vzdy ma sluzbu jeden) a termin vzdy dostanem, aj mu porobia testy hned tam. Vo vacsich mestach treba na pohotovost do nemocnice.

lenka3007
28. jan 2011

@ostrovanka no ani tu nie je vela ludi, ale tak to tu chodi, normalne sa desim dna, kedy ozaj budeme potrebovat lekara... dufam ze to nikdy nepride...
ano bol to pracovny uraz, najprv sme boli na pohotovosti, tam sme platili priamo, ale to mu zevraj vrati NAV a z nemocnice poslali sek. Ak sa smiem este spytat, ty si rodila Alexka tu v norsku? zaujima ma to, lebo by sme chceli este jedno babo, ked bude Jurko chodit do skoly.

ostrovanka
28. jan 2011

@lenka3007 hej, rodila som tu, ak sa pohrabes v teme, okolo maj 2009 najdes prispevok o porode

martinano
28. jan 2011

@lenka3007 chodia tu deti ukaslane usoplene to je pravda a aj spinave beru to inak,ale na slovenku chodia tiez do skolky chore, moje skusenosti kamaratka je riaditelka skolky ta,ked rozprava az mi je zle a tu je to iste a inak co sa tohto vsetkeho tyka, nikde nie je napisane,ze treba rodit tu, tak ja som tu tiez potratila,ale rodit by sme aj tak chceli na slovensku, kedze tam to vsetko poznam v praci takze tak.a ked sa tu rozhodne zit musim to respektovat vsetko a naucit sa tu zit nic ine sa neda robit

sissar
28. jan 2011

Norsko a zdravotnictvo TRAGEDIA,,az sa cudujem ze su v trojke najbohatsich statov v europe ☹ Aspon ze sa uvedomili s tym sonom v tehotenstve!

lenka3007
28. jan 2011

@martinano ja som si vedoma, aj to respektujem a velmi sa tesim, ze sme prave v norsku, len ma to trochu vyviedlo z mieri, ale aby sme si nekazili idylku, Norsko ako krajina ma fakt dostala, nadherna priroda, perfektny vzduch,prijemny ludia, nikto na vas nezazera v obchode, ako by ste vy boli na vine, ze musi byt v praci, ludia su si tu rovny a najviac sa mi paci ze uz asi tri dni nechava drahy odomknute auto a kazde rano ho najde pred domom 😀 (to za to ze na slovensku nam za 10 min. zmizlo radio) 🙂 🙂
a s tym porodom, ja zatial len planujem, ved este nie som ani tehotna, len ma to zaujima... radsej vediet skor, ako potom byt prekvapeny....
skolka- neviem ako to je u nas, Jurko sice do skolky chodil aj na slovensku, ale vzdy som ho tam odviedla a nikdy som s nim nesedela v triede tri hodiny, mozno preto som si to vsimla az tu, ked som bola s nim v skolke cele doobedie... ale tesim sa ze si zvykol a to je podstatne, sam sa tam pyta a tesi sa tam...

janano
28. jan 2011

no my doma stále hovoríme, že sa modliť, aby sme neboli chorí tu v Norsku 🙂 ináč nedávno bolo hodnotenie zdravotníctiev v EU a myslím, že Nórsko skončilo na nej. 15 mieste...takže tiež nič moc.
Ináč, my sme mali šťastie, keď bola naša malá chorá, tak ma zobrali hneď, že som akút...a to som volala sestričke.

janano
28. jan 2011

a tiež som bola rada, že som rodila v Osle a nie niekde v nejakej dedinke, ďaleko od nemocnice ... 😒 mne to šlo dosť rýchlo a na nejaké cestovanie by moc času nebolo...

janano
28. jan 2011

a pohotovosť v Osle, to je zážitok, to treba vidieť...viac ľudí ako na polícii 😀

martinano
28. jan 2011

Toto,ked niekto cita tam si hovori,ze sem v zivote nepojde!

zuzanka7117
29. jan 2011

O tom zdravotnictve v Osle by som vedela porozpravat svoje.......dufam, ze nabuduce budem mat viac stastia.......vsak.... 🙂
@lenka3007 Ahoj...vo vsetkom mas pravdu len s jednou vecou s tebou nesuhlasim.....a to s tym, ze tu su si vsetci rovni....to tak celkom pravda nie je, teda aspon v Oslo..... 😒 ...a s tou doverou, ze sa tu nekradne to tiez moc neprehanajte, mojej buducej svokre v autobuse ukradli z kabelky penazenku so vsetkymi dokladmi. Ale inak je to nadherna krajina, prijemni ludia aj dobry socialny system...atd

lenka3007
29. jan 2011

@zuzanka7117 no mozno ze preto ze my sme neni v takom velkom meste, sme blizko stavangeru v Nærbø, tak tu nech je nejkakych ani nie 10000 ludi... no a oproti nam v starej skole byvaju afganci a somalcania, je to nieco ako azylak, alebo nieco take, takze preto sa cucdujem, ze vsetko zostava na svojom mieste 🙂 😀

zuzanka7117
29. jan 2011

@lenka3007 Tak to mate stastie......v Oslo, je pomaly viac tych " tmavsich" ako domacich a ostatnych cudzincov dohromady a su si toho velmi dobre vedomi, ze si mozu dovolit co chcu a stale bude pravo na ich strane.....aby neboli utlacani.....tolko vyhod ako maju oni....my mozme iba snivat.....
Ale inak je tu super..... 😀

terrs
30. jan 2011

Tentokrat uz dufam pisem do spravnej temy xD
"Susedy", domov lietate?? Az ano, neviete ci z Oslo-Gardemoen alebo z Trodheimu lieta niekto priamo do BA? Alebo Wien ci Buda?