Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

zuzanka7117
5. jan 2012

ahoj Jani.....celkom to ujde....dnes som mala nutenu prechadzku do prace, tak este rozdychavam....🙂 a vy ako? Trosku neskor ti zavolam ze co a ako v sobotu, cakam na Mata...🙂

humba
5. jan 2012

ja zatial porodny plan nemam, ale uvazujem nad epiduralom mobilnym, musim sa este poinformovat vo svojej porodnici. A tu vanu by som tiez rada vyuzila ked to tlmi trocha bolesti. Kamoska to mala tiez naplanovane a tak jej strielali kontrakcie do krizov ze jedina vhodna poloha bola pre nu sediet na wc tak nebolo nic s vane.

janano
5. jan 2012

@zuzanka7117 no prechadzky treba, clovek lahko zapadne 🙂 akurat varim a pojdem pre malu...

janano
5. jan 2012

@zuzanka7117 ozaj a ako navsteva?

janano
5. jan 2012

@ostrovanka vsimla som si, ze mas dnes meniny, tak vsetko najlepsie

zuzanka7117
5. jan 2012

@janano myslis bracha? V pohode, vacsinou hra PS3 a cakame na Mata.....ja sa na to necitim ist s nim do mesta.....

renatedj
7. jan 2012

dievcence zelam vam a vasim rodinkam vsetko najlepsie v novom roku, pohodu, zdravie, lasku a stastie, aby vam deturence robili len radost a manzelia/partneri vas posluchali
a chcem vas zaroven poprosit o zoznam, co si mam zobrat so sebou do porodnice, uvitala by som skusenosti hlavne od mamiciek, co rodili na Ulleval sykehus v Osle

dakujem

norwayka
7. jan 2012

@renatedj Ja som sice nerodila v Osle, ale nemyslim si, ze by mal byt velky rozdiel v tej starostlivosti. V podstate nepotrebujes nic, ak teda nechces mat vlastne veci, okrem kozmetiky a niecoho na citanie.
1) Babatko: oblecenie, prikrivky, perinkiu, plienky, utierky ti daju. Aj na kupanie olejcek, ale aj tak ho zrejme nebudes kupat, lebo na treti den robia test sluchu a teda nesmie sa dostat voda do uska.
2) Pre teba: tiez ti pozicaju vrchnu taku halenku, vlozky ti daju- a to je super, lebo oni maju rozne riadne velke, co inak moc nekupis a to budes potrebovat. Ak budes mat bolesti po porode, treba povedat, daju ti nieco od bolesti, takze to ti netreba. Takze len nejake oblecko pre teba a tu kozmetiku a veci na cestu domov.

Neviem, ci ma este nieco napada, sa spytaj, ak potrebujes. Alebo ti mozno teda ine maminky poradia, co rodili v Ullevål-e.

mirasierra26
7. jan 2012

Takze rozumiem tomu dobre ... pokial budem chciet rodit vo vode, tak vana tam bude uz pripravena ... to netreba nijako dopredu si zaistit ... ja to planujem vyskusat lebo pisu ze to je dobre na tlmenie bolesti ... ale tak tiez neviem ako dlho tam vlastne vydrzim ...

mirasierra26
7. jan 2012

@zuzanka7117 Ved to ze sa uvidi ako to nakoniec dopadne ... ty si odkial zuzka vidim ze mame obe termin v marci

mirasierra26
7. jan 2012

@janano Ahoj, ty si odkial ? Ja Bergen.

zuzanka7117
8. jan 2012

@mirasierra26 ja som v Oslo.......🙂

norwayka
8. jan 2012

@mirasierra26 Takto, ja som vo vode nerodila, len niektore nemocnice maju priamo porod vo vode. Ale vacsina nemocnic ma sprchu a vanu priamo v tej rodiacej miestnosti. Takze po dohovore s jordmor to mozes pouzit na utisenie bolesti a to zhruba do toho casu, ked uz dostanes bolesti na tlacenie, potom musis ist von. Samozrejme toto sa da len pokial je to normalny lahsi porod. Ja som rodila jeden a pol dna pri prvom a 15 hodin pri druhom synovi a bola som napichana vsetkym moznym, takze nad tymto som ani nerozmyslala. A samotny porod vo vode moja nemocnica neponuka. Tak isto je to, ak chces utisujuce prostriedky, tazko ti ich budu davat do vody a samozrejme monitorovanie babatka.

Uvidis, ako bude prebiehat porod a podla toho sa porozpravas s jordmor. Ale odporucam ti uz teraz sa spytat tvojej jordmor, ci v Bergen je nemocnica, kde sa rodit priamo vo vode a co a ako. Samotna sprcha a vana na utisenie bolesti, trosku si tam polezat a tak, to si myslim nie je problem. To aspon u nas je automaticky po dohovore s jordmor, ktora ta bude rodit. Ale hovorim, ja som nevyuzila.

Ak nevies este o utisujicich prostriedkoch (tiez by si to mala rozoberat s tvojou jordmor), ale mozem napisat aj pre ine mamaicky.
1) Zacina sa s lystgas- rajsky plyn- toto je velmi slabe, budes z toho trochu oblbnuta, ale mne osobne to na bolesti nic nepomohlo. NEskodi to babatku a co je dobre je to, ze sa sustredis lepsie na dychanie, co je velmi dolezite.
2) Potom druhy stupen, napichaju ta takym niecim morfinovym. Toto sa dostava aj do babatka, ale nemalo by to az tak skodit, ale samozrejme, kazdy reaguje inak. Ja osobne som to moc ani necitila a pichali mi to pomaly kazdych 20 minut. Ale ja som mala aj vyvolavacku, lebo som sa neotvarala a to je ine svinstvo 🙂
3) Epidural- ten sa dava pri zdlhavych porodoch ako moj prvy a mne osobne velmi pomohla. I ked bolest som citila stale kvoli tej vyvolavacke, ale nejak moje telo sa nakoplo a zacalo sa otvarat, takze som nakoniec porodila normalne.

Pri druhom porode som nepouzila nic okrem rajskeho plynu, i ked som chcela, ale nechceli mi dat, lebo mali problemy s monitorovanim babatka. To sa robi bude, ze mas sondy na bruchu, alebo este presnejsie je, ked ti to zavedu na hlavicku babatka.

Niektore nemocnice maju aj akupunkturu a ine metody na utisenie bolesti, popisala som ti tie, ktore maju vsetky. Takze pytaj sa tvojej jordmor, co k nej chodis na kontroly. Dufam, ze ti toto pomohlo, ak mas este nejake otazky, pytaj sa.

lija15
8. jan 2012

@mirasierra26 tak ja som tiez vyuzila vanu nie na porod ale na tlmenie bolesti aj ponukali mi ten rajsky plyn co tu opisala @norwayka ale nevyuzila som ho lebo som mala velmi rychly priebeh o 1 mi zacali kontrakcie pokial sme dosli do hodky a pol do porodnice tak som bola uz na 4cm otvorena a o pol 6 bol uz maly na svete tak som akurat stihla vyuzit tu vanu 😉 ale na vsetko sa popytaj aj svojej jordmor
@renatedj ja som si skoro nebrala nic len pyzamo,zupan.kozmetiku a domov som sla vtom vcom som dosla do porodnice 😉 akurat oblecko na cestu domov pre drobca 😉

mirasierra26
8. jan 2012

@norwayka ahoj, dik za info. a ta jordmor ku ktorej chodim na kontrolu, to je ta co bude so mnou i pri porode ? alebo tam zase bude ina jordmor, ktoru este nepoznam ? zajtra k nej idem, tak neviem co vsetko sa mam jej tea pytat ?? chodi sa tu aj do nemocnice kde budes rodit, len tak sa tam pozriet co a ako ? alebo na nejake predporodne kurzy sa tu chodi kde ta oboznamia o porode a tak ? ja ozaj este takmer nic neviem ...

norwayka
8. jan 2012

Jordmor, co k nej chodis na kontrolu je ta, ktora ta ma oboznamit o vsetkom, co potrebujes vediet. Ona ti porozprava o porode, ake mas moznosti na utisenie bolesti, je mozne, ze aj ona vykonava akupunkturu, treba sa opytat. TO som ja vyuzila v obidvoch pripadoch. Mne pomohla, aby som zacala rodit, aby dozrela maternica a aby sa spustil porod. Ale vedia pomoct aj s bolestami, s nevolnostami a tak. Ona ta kontroluje, kontroluje tlak, vahu, bielkoviny v moci, babatko, ci nemas bolesti, ci nekrvacas, ci nemas opuchnute prsty a nohy... Ale ona je aj ta, ktora ti ma odpovedat na tieto otazky, co tu ty kladies mne 🙂

V nemocnici budes mat porodne jordmor, moze byt, ze ich budes mat aj viacej, podla toho ako dlho tam budes (denna a nocna zmena 🙂)

Ja som osobne v nemocnici sa pozriet nebola, ale tiez mam pocit, ze mozes sa tam ist pozriet, ze kde to je, aby si nestresovala, ked uz budes rodit, aby si presne vedela, ze kde mas ist. Neviem, ci ta pustia na saly, to asi nie, ale aby si vedela kde mas ist. Neviem, opyatj sa. Budes na tej sale, ktoru budu mat volnu. Je mozne, ze ta aj poslu naspat, pokial prides velmi skoro. Treba cakat, kedy kontrakcie budu mat 5 minut medzi sebou alebo ti odtecie voda alebo zacnes krvacat, toto je typicka otazka, ktoru mozes dat jordmor. Treba si aj odstopovat kolko vam trva cesta, aby ste to vedeli, treba si najst aj alternativne cesty, keby nahodou...

Kurzy su, kazda komuna robi inak alebo niekto ma lepsiu ponuku, niekto horsiu. Ale pre prvorodicky je vzdy nieco. Ja som mala dva kurzy. Jeden, co sa zameriaval na partnerov a co s babatkom. Druhy bol s fyzioterapeutkou, ktora na zase ucila cviky pred porodom, pri porode a aj masaz a cvicenie s babatkom. Taktiez niektore fitka ponukaju cvicenie pre mamicky s babatkami, inak cvicis pocas tehotenstva normalne, aspon ja som. Niektore fitka maju lespich ludi, co ti poradia, niektore horsie. Aj toto mozes diskutovat s jordmor. Neodporucam behat, skakat, take normalne logicke. Ale viac menej plavat, bicyklovat, cvicit v miernom tempe a smiernou zatazou mozes vsetko. Tie kurzy, neviem, ci vies norsky a neviem ci maju aj pre cudzojazycnych. Treba sa spytat jordmor.

Odporucam ti pobehat slovenske stranky na nete, alebo tu na MK a najst si otazky, ktore prvorodicky zaujimaju a napisat si ich. Mozes sa opytat mna (pokial este nejdem do roboty, tak rada pomozem) a potom na to mas tu jordmor. Netreba sa bat pytat. Na to tam je a ide o tvoje babatko.

Niektore nemocnice ponukaju aj to, ze uz s babatkom na izbe moze byt aj tvoj manzel pripadne ina osoba. To je za priplatok, ale je ta moznost. Treba sa spytat, ak je to aktualne.

norwayka
8. jan 2012

@mirasierra26 oppps, zabudla som to napisat tebe, tak aby si dostala notifikaciu

lija15
8. jan 2012

ajojky babulky tie ktore uz mate deticky kolko vas stalo overovanie norskeho rodneho listu u fylkesmana ja len aby som vedela ca aku sumu mam ocakavat dakujem 😉

janano
9. jan 2012

@mirasierra26 cauko, ja som tiez z Osla.
Co sa tyka porodu, ako pisala norwayka, zalezi od tej nemocnice, kde budes rodit. Ale vo vani nemusis byt len na utisenie bolesti, ak porod prebieha normalne, babatko mozes vo vode aj porodit. Samozrejme, ak by si bola rizikova, tak rodis na suchu 🙂 . Rajsky plyn uz sa uz pomaly trati z porodnic, lebo skodi personalu. A co sa tyka epiduralky, to je tema na dlho. O tom si riadne precitaj, pretoze vsetko, co ti pichnu prechadza aj do babatka. Samozrejme, su zeny, ktorym pomohla a boli ok po porode, ale o epiduralke je zname, ze ti moze uplne zastavit kontrakcie a je vela bab, co mali aj potom nasledky. Na nete je toho velmi vela, aj tu na MK, tak citaj a citaj...
Kedy mas termin?

renatedj
9. jan 2012

dievcence nemate niektora link na formular, ktory musim vyplnit, ked ziadam o rodicovsky prispevok (foreldrepenger)? akosi sa k tomu neviem na NAV.no dopracovat a rada by som vedela, co vsetko tam vlastne ziadaju
dik

janano
9. jan 2012

@renatedj chod na nav.no, klikni na familie a potom vlavo na Svangerskap, fødsel og adopsjon. A potom vlavo na Foreldrepenger ved fødsel. A vpravo mas Skjema

janano
9. jan 2012

@renatedj Ale k tomu potrebujes vyplnit viac ziadosti.

norwayka
9. jan 2012

Ozaj, dievcata, este vam chcem poradit nieco. Neviem, ci o tom viete, ale niektore lekarne a obchody vam daju zadarmo take balicky pre deti. Su tam vacsinou vzorky kozmetiky, plienky, nieco pre mamicky, dokonca aj pre oteckov, niekedy body a tak. Vacsinou sa to da vybrat 3 mesiace pred porodom a 3 mesiace po narodeni dietatka. Ak chcete mozem vam napisat linky. Treba sa vacsinou zaregistrovat, ale to zvladnete aj ked jazyk moc neviete. Mozem viac vysvetlit neskor.

norwayka
9. jan 2012

@lija15 Nikto ti tu zatial nenapisal, tak aspon mozem napisat, co ja viem. Overovanie, to myslis peciatku, ze to je pravy dokument? Ja som sice toto nikdy nerobila, ale ked som si niekedy davala nieco potvrdovat, tak to som dala hocikde, kto na toto mal myndighet (pravomoc) a to je policia, komuna, fylkesmann, univerzity. A stoji to do 30NOK. Ako kde.

janano
9. jan 2012

@norwayka cauko, v ktorom meste zijes? Lebo v profile mas okres Prievidza a take ja v Norsku nepoznam 😀

humba
9. jan 2012

@norwayka ja som sa zaregistrovala na nejakych linkach a prisli potvrdzujuce mailiky, len teraz neviem ci to vytlacit a ist s tym do lekarne ci cakat ze to pride nejake upozornenie alebo co.

lija15
9. jan 2012

@humba vytlac si tie mejliky 🙂 jedine co mi doslo postou bolo asi z libera ze si to mam vybrat v lindexe 😉 a ked si sa registrovala aj na RIMi tak to by ti malo dojst tiez postou teda mne to neprislo 😒

humba
9. jan 2012

@lija15 oki dakujem, lebo vies ine je to vo vacsom meste ako na dedine. Do lekarne som pisala ci to maju vobec na sklade a s libera a rimi budem cakat teda ci sa ozvu.No ked mi napisu ako tebe ze vyber si to v Lindexe tak to teda neviem kam pojdem pre to 🙂

zuzanka7117
9. jan 2012

@humba ja som bola osobne len v lekarni a este pojdem do jednej lekarne a barnas hus....Inak mi prislo vsetko postou....este cakam na libero a rimi, ale mail, ze mam cakat mi uz prisliel. Takze som vytlacila, len tie dve lekarne a barnas hus....🙂

@norwayka ja som tiez z PD....🙂

@renatedj napis mi mail, mam stiahnute tie tlaciva, akurat som o to ziadala....ak sa ti to nepodarilo najst, poslem ti to...🙂

norwayka
9. jan 2012

@janano Tstststs, nepoznas Prievidzu? 300km na juh od Osla 🙂 PO niekolkych rokoch v Norsku, by si to uz hadam mala poznat 😝

Prievidza je pre mna taka nostalgicka laska 😅 Tak preto. Inak Lillesand krasne Sørlandet, teda juh Norska.