Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

norwayka
9. máj 2012

@lenka3007 Ja mam rada Leverpostei, tak samozrejme ako TRAMP to nie je, ci ako sa to volalo. toto je fakt PECENOVA pasteka. Ja mam najradsej priamo z Danska, cerstvu pecenu Leverpostei. Ale Baconpostei sa da. Tu musim kupovat muzovi, lebo on nemoze nic s rybami a vsade pchaju tie ancovicky (ansjos), ci ako sa to vola po slovensky.

PS: vies, co si ja vzdy hned kupim, ked pridem na SK? Pecenovy syr, sekanu a plesnivy syr 😀

lija15
9. máj 2012

@lenka3007 ja si robim domacu pecenovu pastetu 😉 a je ovela chutnejsia a aj zdravsia,lebo vies co do nej das 😉 mne tie z obchodu nechutia

lenka3007
9. máj 2012

@norwayka 😀 ja bryndzu, tresku a biele rozky 😀 😀 😀 2 krat do roka doslova "žeriam" vsetko, co tunak nenajdem 😀 😀 😀
@lija15 a to ako? ak mas recept, supni mi ho prosiiiim 🙂

lija15
9. máj 2012

@lenka3007 jasne mam recept 😉 a aj na domace rozteky mam recept aj tie si robim 😉
tak pecenova pasteta..cibulku nakrajat na jemno,pecienku-kupis v Coop Obs! nakrajat na rezance.Medzitym si orestuj cibulku teda spenit a pridat pecienku,trochu orestovat do hneda....rozmixujes ponornym mixerom alebo v kuchynskom robote.pomliet na mlynceku na mäso,pridas 3-4vajicka/500g pecienky,3dl kremfløte,1KL vegetz-ja pouyivam len sol,trosku bud cerstvej alebo susenej posekanej petrylenovej vnate,3PL roypusteneho masla-ja davam vita tekute maslo....nalejes to do maslom vymastenej formy a pecies cca 1hod na 150-180C teplotz trubz ja regulujem abz neyhorela 😉 na zistenie ci je hotova pouyi sparadlo po prepichnuti ma zostat ciste
Domace rohlicky:500g hvetemel-ja pouzivam cervenu,1/2 kocky modreho drozdia-to je trosku slansie ako cervene,1Kl soli +1KL cukru,3dl mlieka,1vajicko a 2PL rozpusteneho masla.1,5dl mlieka daj zohriat na teplotu aby sa dalo pit das do neho drozdie 1KL cukru a 1/2KL soli a nechas vykysnut...do misky nasyp muku zvysne tiez zohriate mlieko,vajicko 1/2Kl soli a maslo nakoniec tam prilej vykysnuty kvasok.Vsetko dobre premiesaj aby ti vznikla hmuta ktora sa oddeluje od misky nechaj na 30-60min vykysnut.Po vykysnuti si cesto rozdel na 2 casti a rozvalkaj ich na kruh nemusi byt tenky a rozdel na 4 casti a kazdu jednu stvrtku zroluj od hrubeho konca k spicu..taketo rozky ponatieraj rozslahanym dalsim vajickom nechaj trosku podkysnut a pec ich na 175C cca 20min 😉 dobru chut drzim palce aby sa ti vsetko podarilo 😉

sebsam
9. máj 2012

ahojte baby je tu niekto z Bodo?

martinano
9. máj 2012

@norwayka dakujem pekne netusim co to je, no potrebujem pre malu ma uska prepichnute a dochadza nam lieh potrebujeme este cistit
tu sa nepouziva lieh ani na pupky ani na uska pri nausnickach??????????

norwayka
10. máj 2012

@martinano Neviem, ci sa tu tak prepichuju usi ako na SK. Asi urcite nie v takom mnozstve. Ja mam chlapcov 😀 Hehehe a na pupcek som ja nic nedavala, same sa to zahojilo. Ale pri Sidneyim som si zobrala take male dezinfekcne vreckovky v malinkych sackoch z nemocnice. Ale ani som to neminula. Skus ten Pyrisept, to aj odporucaju pre deti, to je taka vec, co v NO ma kazdy doma. A inak moj ocko bol pediater a prepichoval stovky usi, si pamatam, ze on odporucal aj vodku alebo nejaky alkohol.

lija15
10. máj 2012

@martinano urcite sa tu nieco pouziva aj mi to jordmor v porodnici ukazovala ale ani za svet si neviem spomenut nazov toho...ale pouzivaju tu..ked chces ja mam lieh zo svk tak by som ti ho poslala len momentalne som bez auta a na postu to mam cca8km 😒 a mm dojde az 18.5

janano
10. máj 2012

@lija15 ta pecenovka nevypada byt taka komplikovana... A ked sa to upecie, tak je to ako pasteka, ze da sa to natriet na chlieb alebo skor je to tuhe, ako napr. sekana? A toho pol kila pecienky + ostatne, do akej velkej formy ti to vyjde? A este otazka, treba aj to maslo, ked je tam ta smotana?

janano
10. máj 2012

@martinano tu nie je zvykom davat prepichovat uska babatkam, oni su toho nazoru, ze dieta sa ma rozhodnut samo, ci chce nausnice alebo nie a tiez sa boja alergickej reakcie.
A co sa tyka pupceka, kazali ho nemacat, kym sa nezahoji. A keby ze mal byt nejaky zapaleny alebo co, tak vraveli dojst na helsestasjon a ze oni ho tam potru cimsi...takze tu sa lieh fakt nepouziva.
My tiez mame doma Pyrisept, to je bezna dezinfekcia, mozes to naliat priamo na ranu.

bonaquaba
10. máj 2012

Ahojte babule
mam na vas otazocku, chceme ist za mm na leto do Osla a hladame nejaky domcek alebo byt na prenajatie, ale iba na toto obdobie, kedze neprichadza do uvahy ist byvat do domu,kde byva manzel, lebo tam byvaju este dalsi jeho spolupracovnici a ked tam urobim nalet s tromi malymi detmi, tak aj mysi zutekaju, preto ak by ste vedeli o niecom alebo poradili nejaku stranku, dakujem pekne

lija15
10. máj 2012

@janano no da sa natriet ale nie velmi je roztieratelna...ja to davam do formy na srnci chrbat a ked sa este zvysi ta hmota tak ju nalejem do silikonovych formiciek na muffiny 😉 maslo koli tomu aby to nebolo moc suche,a pre lepsiu chut 😉

martinano
10. máj 2012

@janano je mi uplne jedno co robia nori, tu nic nerobia navyse mam pocit, aj tak ma kazda baba prepichnute usi nosia take velke origingle,ze az, tak nasa mala to uz ma za seboua radsej teraz ako,ked bude vacsia, moj osobny nazor.
@bonaquaba no lepsi napad urcite, nie,ked ste sa tam vsetci tlacili v lete, kuk finn.no

martinano
10. máj 2012

@lija15 dakujem velmi pekne za ochotu nerob si starosti, poradime si nejako dakujem
@norwayka dakujem

janano
10. máj 2012

@martinano jasne, ze tu nosia nausnice, ale nedavaju ich malinkym babam, narozdiel od nas...ale si sa pytala, ci neuzivaju lieh...

martinano
10. máj 2012

@janano to je jasne pytala,ale nieco na tu dezinfekciu uzivat musia,aj ked davaju prepichovat velkym

lenka3007
10. máj 2012

@lija15 jeej dakujem za recept 🙂

lija15
10. máj 2012

@lenka3007 neni zac keby nejake nejasnosti napis poradim 😉 ja sa asi fest nudim pri 2 deckach stale vypekavam domace mnamky 😀 😀

lenka3007
10. máj 2012

@lija15 dakujem 🙂 no ja som taka kolacova-zakuskova. To ma bavi viac ako varenie 😀

norwayka
11. máj 2012

@lija15 Ozaj, zabudla som sa spytat, uz ste prestahovani? A co? Ak ano, tak uz je to urcite ovela lepsie, ze?

lija15
11. máj 2012

@norwayka dakujem za opytanie chvalabohu uz sme prestahovani na poslednu chvilu sme nasli bytik na Dyrøy 😉 60km od Bardufossu 😉 no ovela lepsie decka maju poriadnz vybeh 😉

zuzanka7117
11. máj 2012

@martinano Mata, ja mam lieh, mozem ti odliat.....🙂

humba
11. máj 2012

Baby mrknite sa prosim vas do norskych rodnych listov deti. Mate tam uvedenych oboch rodicov??? my sme vcera boli malu prihlasit na policii na trvaly pobyt a zistili sme ze som tam uvedena len ja ako matka. Pritom vobec nechapem, lebo aj na helsekort bolo meno otca, aj ked sme posielali papier ohladom mena tak tam bol vyplneny otec ale v tom rodnom liste to neni. Konecne sme dali dokopy vsetky papiere ze to ideme poslat na ambasadu tak ma picne ak zase daco domotali a budeme to vybavovat znova. Lebo tu je to jak u debilov, jeden papier dostaneme tam, druhy zase inde a muz si vzdy musi brat volno aby sme tam mohli zbehnut v pracovnom case 😒

lija15
12. máj 2012

@humba no ja mam obe mena rodicov na rodnom liste maleho..keby som ich tam nemala tak sa nam vobec neda vybavit slov.rodny list ktory uz mame aj doma stacilo mesiac a bez ambasady 😉 ak mas doma este cast tehotenskej knizky tak tam kukni ci je tam aj meno muza...lebo ked nie tak asi preto ti nezapisali meno muza 😔 este dobre ze ste to zistili teraz.. a my sme si rodny list na preklad vyziadali na skate..no drzim palce aby ste to vybavili za jeden den

humba
12. máj 2012

@lija15 ach boze toto bude zase na dlho..ja to nechapem preco ho tam neuviedli, ved bol napisany na vsetkych papieroch a do toho rodneho listu ho tam nedali. Na policii prve co sa pytala preco nema dieta jeho meno, oni to nechapu ze my mame to ova. takze to tak vyzera ze oni to pochopili asi ze dieta bude po mne a otec neznamy alebo ja uz neviem......my sa asi ani na sk nedostaeneme kym to vybavime.....mne sa este ani raz nestalo ze by som daco vybavila na prvy krat.

zdeni1302
13. máj 2012

Ahojte baby, chcem sa opytat ake mate skusenosti s Ullevål tie co ste rodili v tejto nemocnici dakujem

martinano
14. máj 2012

@zuzanka7117 dakujem uz so si zohnala

renatedj
14. máj 2012

cafte dievcence .... na helsestasjon mi nakazali, aby sme zacali brat TRAN alebo Omega3 + vitamin D.... pochopila som, ze si mam vybrat jednu z tychto dvoch moznosti a bud to budem brat ja, alebo maly... neviem ale, ci som tomu rozumela spravne... ako je to u vas? staci, ze budem TRAN brat ja a cez mlieko to bude dostavat aj maly? bola by som rada, keby som mu okrem mlieka nemusela davat nic dalsie, aj tak ho dost bolieva brusko, tak aby mu to este nieco neuskodilo

janano
14. máj 2012

@renatedj staci, ked das vit. D, 5 kvapiek, vobec nemusis Tran...inac dava sa len jedno, Tran alebo vit.

renatedj
14. máj 2012

@janano ved hej... bud tran alebo vit.D+omega3 .... a nestaci pokial to beriem len ja?