Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

zuzanka7117
19. jún 2012

@zdeni1302 ja som tiez negativ, chodila som aj k jordmor aj k fastlege, on sa ma pytal, ci mi budu brat oni, inak by mi vzal on....a injekciu som tiez dostala na druhy den do zadku....🙂

zdeni1302
19. jún 2012

@janano ano dakujem, uz som s tym vsetkym bola nastastie oboznamena... ja sa len bojim o maleho kusok nech je vsetko ok, lebo mne to v podstate neublizi..

berunda
19. jún 2012

Ahoj, muzu se zapojit do Vasi diskuze?
V pristim roce se budeme stehovat do Norska, manzel ma nabidku dobre prace, prechazi do pobocky v Norsku. Budem se stehovat i 4,5 letou dcerkou. Mate zkusenost ze školkami. Umim celkem obstojne nemecky a malinko anglicky. Co mi doporucite? Maknout na anglictine nebo se zacit ucit norsky? A nebo oboje?dekuji moc

norwayka
22. jún 2012

@berunda Planujete zostat 'naveky'? Podla toho by som sa zariadila s jazykom. Nemcina ti tu moc nepomoze, anglictinu vie kazdy. Ale samozrejme ocakavaju tu, ze sa naucis velmi rychlo norsky a budes hovorit norsky. Budes sa aj ty sama lepsie citit v tejto krajine, ked budes vediet ich jazyk.

Moja rada: Zalezi na tom, ako dobre sa ucis jazyky a ci tu planujete zostat dlhodobo alebo len do nejakeho casu. Takze ja osobne by som makla na anlictine, tam uz mas zaklady a tym padom lahsie a rychlejsie sa to naucis a budes v pohode tu komunikovat. A nemcina s aglictinou ti daju dobry zaklad na to, aby si sa rychlo naucila norsky. A ked uz si budes ista v anglictine, tak by som nabehla na norstinu. Ale samozrejme mozes aj naraz, ale to ty musis vediet, ci by si to zvladla, ci mas nadanie na jazyky a podobne.

janano
22. jún 2012

@berunda ja osobne bych popracovala na norstine, kedze budes v Norsku, hlavne ak chces pracovat. Ale ako pisala norwayka, zalezi, ci tu chcete ostat.

berunda
22. jún 2012

Holky moc vam dekuju za odpovedi. No manzel bude mit zatim smlouvu na rok a půl a opak se vratime do Cekse republiky, nebo prejde do Nemecke pobocky. Takze to vypada ze jen an rok a pul. Meli by jsme jet v lednu 2013,takze se vrhnu uz ted na Norstinu. Dcerce v te dobe bude 4.5 roku, planujem ze by jsme kdyz to vyjde, tak ze bych otehotnela v Norsku. Uvidime.
Jak se vam v Norsku libi????

humba
23. jún 2012

Ahojte tak dnes mame tu polarnu najdlhsiu noc.....a od zajtra to uz pojde opacnym smerom 🙂

lija15
23. jún 2012

@humba ani neviem kedy je noc 😀 😀 u nas je svetlo a svetlo 😀 mysĺis najdhsi polarny den? 😉

humba
23. jún 2012

@lija15 no a myslis ze my vieme? a ty si este severnejsie 😀 uz neviem ani ako noc vyzera....ale sak v zime sa jej nabazime az az

lija15
24. jún 2012

@humba presne tak tu bude v zime max 2 hod svetlo 😕 ja som za polarnym kruhom 😉

berunda
24. jún 2012

Holky a jak funguji v Norsku materske skolky? Jak jste spokojení?
Zaclo vase dítko chodit do skolky po té když navštevovalo ve vaší vlasti? Jak to prcek zvládal?diky moc

renatedj
25. jún 2012

dievcence kde si mam poziadat o kopiu rodneho listu? pripadne aj v anglictine a akou formou je to mozne? ten prvy sme odovzdali so ziadostou o slovensky rodny list

renatedj
25. jún 2012

@zuzanka7117 zuzi uz si vybavovala tie prispevky k narodeniu a priplatok k prispevku? co si vsetko potrebovala? ktory doktor ti to potvrdil? aj si za to nieco platila? sa obavam, ze mi to nepotvrdia, ked je tov slovencine ... a potvrdenie, ze si tu nedostala prispevok, ti kde dali?

zuzanka7117
25. jún 2012

@renatedj ahoj....o kopiu poziadas na skatt, odkial ti poslali aj prvy rodny list....staci tam zavolat a mozes si to vypytat aj v anglictine. Nezabudni nan potom dat urobit apostile, to ti daju v meste na radnici.....fylkesmann.

A na ten prispevok, musis ty osobne doniest, alebo niekoho splnomocnit rodny list slovensky, alebo prelozeny norsky, potvrdenie z NAV, ze si v Norsku nedostala engangstønad, uradne prelozene, vyplnenu ziadost o prispevok po narodeni dietata, vyplnenu ziadost o priplatok k prispevku, tu ti musi potvrdit aj lekar, alebo jordmor, ze si chodila pocas tehotenstva na pravidelne prehliadky a vyplnene a lekarom potvrdene tlacivo, ze sa Davidko dozil 28 dni.....ziadosti su v slovencine, neviem ako to poriesis s lekarom, ci mu bude stacit, ze mu to ustne prelozis o co sa jedna.......ja mam lekara cecha, nemala som problem......
A o jednorazovy cestovny doklad si uz ziadala?

zuzanka7117
25. jún 2012

@renatedj a neplatila som nic, len za preklad norskeho rodneho listu a toho potvrdenia z nav ze som nedostala prispevok.......a uz mame aj slovensky rodny list

renatedj
25. jún 2012

@zuzanka7117 takze ked budem mat slovensky rodny list, tak nemusim davat prelozit norsky, lebo dolozim slovensky... treba mat apostile aj k tejto ziadosti? ja som myslela, ze len k ziadosti o rodny list (to sme uz vybavili, teraz cakame) .... no uvdim, co mi povedia, snad mi tie potvrdenia daju.... preklady ste robili na ambasade?

renatedj
25. jún 2012

@humba tiez ste ziadali o prispevok k narodeniu dietata a o priplatok k prispevku? (na slovensku) ide mi o to potvrdenie od lekara, ci mu to robilo problemy, ze je to v slovencine

humba
25. jún 2012

@renatedj ahoj este som to nerieisla Zuzka mi len nedavno poslala co vobec k tomu potrebujem ale chystam sa to v najblizsej dobe riesit. Ja pojdem k jordmor s tym papierom hadam ju ukecam. Ozaj uz mas RL? My este cakame....

zuzanka7117
25. jún 2012

@renatedj neviem isto ci treba apostile, ale asi ano, lebo aj k ziadosti o jednorazovy cestovny doklad musi byt apostilovany ten norsky........

lija15
25. jún 2012

baby ako sa povie po norsky take voditko na dieta aby neutieklo od maminky potrebovala by som take nieco kupit pre lijus kedze letime a na letisku budeme 4hod cakat aby sa mi nestratila ked budem maleho kojit alebo aby mi v blave nepodbehla pod kolesa blaznivym soferom 😒 a mam jeden katalog ale na nete to neviem najst porad @norwayka ak vies 😉

norwayka
25. jún 2012

@lija15 Ja to volam gåsele. Alebo aj vognsele. Lebo casto je kombinacia aj do kocika, aj na chodenie. Pozri Cubus, Sparkjøp, v najhorsom nieco zozenies aj v dyrebutikken- chovprodukte, lebo v podstate mozes kupit hocake voditko, hehehe, pokial to bude pasovat. Existuju aj drahe veci, kde je to kombinovane s ruksakom, tie su krasne, ale asi aj stoja. CMUK

lija15
25. jún 2012

@norwayka dakujem velmi pekne 😉 nasla som aj original od clippasafe ale za postovne si vyuctovali skoro taku istu ciastku 😢 alena sparjkop som to nasla 😉

norwayka
27. jún 2012

@berunda Vacsina tu ma malinke deticky. @janano ti moze porozpravat mozno. Mne maly zacne chodit do skolky v auguste. Ja mam suprovu skolku, je to firemna, takze je to mozno o trosku lepsie ako tie statne, alebo komunalne. Neviem posudit, ale v kazdom pripade je to prisposobene zamestnancom, otvaracia doba od 7 do 17.00, dalej mavaju tu v Norsku planovaci den a prazdniny a vtedy zatvaraju skolky, ale tato sa nikdy nezatvara. Vsetko jedlo dostavaju v skolke, ale nerataj s cajickom, kakavkom a podobne. Ja ale zase neviem porovnat so Slovenskom, zijem tu uz velmi dlho, moje deti su norcata 😀 Mavaju dvakrat do tyzdna vareny obed, inak sa dava chlebik. A tam im vacsinou vytiahnu rozne syry, salamiky, makrelu a tak a zeleninku a kazdy si da, co chce. A potom mavaju este minimalne dvakrat za den ovocie. Spanie je v mojej skolke zalozene na diskusii s rodicmi. Ked chces, aby davali dieta spat, tak daju, aj na 3 hodiny, ak chces. Maju prenosne postielky, tie roztiahnu a ide sa. Ked nechces, aby spavalo dieta, tak nebude.

Dalej v skolkach su deti velmi aktivne. Stale su vonku, musis mat overaly na kazde pocasie, gumaky a podobne. Najdolezitejsie je, aby sa deti cititli dobre, a zaklad je hra, ale aj citaju, ucia sa cislice, chodia na predstavenia, same robia predstavenia, chodia sa pozriet napriklad do kravina a podobne.

Tak to je asi zatial vsetko.

zuzanka7117
27. jún 2012

Ahojte baby....poradite co na teplotu a zapalene hrdlo??? Pre mna, nie maleho... 😝 Paralen sa ze vraj moze len jeden den.

norwayka
27. jún 2012

@zuzanka7117 Mas nieco slovenske doma alebo z toho norskeho?

zuzanka7117
27. jún 2012

@norwayka slovenske mam paralen , ibuprofen, orofar, neoangin...ale pochybujem ze nieco z toho mozem ked kojim....asi z toho norskeho...alebo domaca lekarnicka.....🙂

norwayka
27. jún 2012

@zuzanka7117 Zo slovenskeho ja pouzivam len Mucoplant, mam aj cukriky aj sirup na kasel aj rozne preje na hrdlo. Mucoplant je super podla mna, aj pre deticky, aj pre tehotne, je to viac menej len skorocel.

Ale v lekarni mi vzdy povedali, ze mozem paracet. JA ked som mala aj zapaly prsnika, nechcela som antibiotika, ale musela som sa nadzgat paracetom, lebo by som zdochla. Napisala som aj tu na nete na jednu stranku za teba, tak cakam na odpoved 😀, ale moze to trvat az dva dni. Ale tak je to dobre vediet. a inak pisu, ze vacsina volnopredajnych liekov v Norsku sa moze, az na niektore lieky na alergiu. Ale ked povies v lekarni, tak ti poradia.

Inak ta cibula nakrajana a poliata medom, nechat chvilu stat a potom precedit a pit sirup. Ten je super aj na kasel a celkovo hrdlo. Moja mama si klokce solnou vodou.

janano
27. jún 2012

@zuzanka7117 skus kloktat slany roztok (pohar teplej vody + lyzicka soli) niekolkokrat denne, dalej mozes pit stavu z cibule (nakrajaj cibulu, posyp cukrom, urob to vrstvovito, pusti sa ti stava) alebo ak si trufas, tak nastruhany cesnak s medom v mlieku 😉

janano
27. jún 2012

@norwayka si rychlejsia 😀

janano
27. jún 2012

@zuzanka7117 a este zuzi, teplotu neznizuj, praveze to telo bojuje s bacilom, pokial by si nemala nejaku extremnu horucku