Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

humba
31. okt 2012

AHojte baby tak co mrzne uz aj u Vas???? Chcela by som kupit malej pod stromcek sanky, take tie klasicke drevene s operadlom, neviete ci tu daco take zozeniem? a kde? dik 🙂

janano
31. okt 2012

@humba Aj my sme zhanali, nasli sme len bez operadla. Kedysi mali s operadlom v Bilteme, zavahali sme a uz su neni ☹
Ale co som googlila, na Sk maju toho strasne vela, aj v bazaroch aj nove... len my nechodime casto a uz vobec nie autom.

Inac u nas hotova zabijacka. Nasnezilo, potom naprsalo a zamrzlo 😝

martinano
31. okt 2012

@humba tak to je fakt problem v norsku ja som zhanala cca pred 3rokmi beznadejne teraz som si ich zmysela malej pod stromcek kupila som na slovensku a dam si ich priviezt,ale nie su to klasika drevene,ale kovove aby sa dali rozlozit do auta.my teda sme casto na slovenku autom,ale aj tak by som ich autom neviezla tie drevene, to je vlemi velke, preto som zvolila tuto alternativu, kamarat mi ich dovezie tesne pred vianocami

humba
31. okt 2012

@janano
@martinano no ste ma moc nepotesili baby, este skusim pozret na finn.no a ked ne tak musime daky iny darcek vyspekulovat

humba
31. okt 2012

@janano super dakujem velmi pekne uz to dajako skombinujeme 🙂 si poklad

lija15
31. okt 2012

@humba no u nas nasnezilo trochu poprsalo a zase mrzlo a snezilo tak az taka zabijacka neni u nas 😉

norwayka
2. nov 2012

Zienky, pozrite, co je teraz na Groupon.no

Tralala, super...
http://www.groupon.no/deals/online-store/Babywa...

janano
2. nov 2012

@norwayka nuz moja, toto a tiez pavuky ti ziaden ortoped/neurolog/fizioterapeut NEODPORUCI. Take male dieta nesmies davat do vertikalnej polohy, pokial sa do nej nedostane samo. Tieto veci neumerne zatazuju chrbticu, ktora na to vobec nie je pripravena, deti maju este nevyvinute panvove klbiky, kotniky, slachy atd. Este k tomu sa zbytocne fixuje postoj na spickach. A problemy sa neukazu hned, vacsinou az v puberte ci dospelosti 😉

A to, co sa tam pise, ze to "ochranuje chrbat a kolena pred zatazou".... toto je doslova klamstvo a zavadzanie. Trebalo by na nich nejakeho ortopeda poslat 🙄

norwayka
2. nov 2012

@janano Nechapem o co ide. Na tuto temu je tu dost diskusii vsade po nete. Chodak, hopky, kresielko, sedacka, nic nie je dobre a podla toho, kto to aj povie. Moj chiropraktor z toho taku dramu nerobi. Jednoznacne povedal, ze nie su nikde dokazy a OFICIALNE studie na toto. Ale ako zubar ti neodporuci jest stale cokoladu, ani on ti neodporuci chodak a hopky. Ale vsetko s mierou v pohode. Nedala som to tu na taku diskusiu, ani ma to akoze nenapadlo to porovnavat s pavukom. Moji obidvaja zacali chodit v 10m a niekedy som si davala plienku, aby som ich netahala za rucicky a aby som si totalne neznicila chrbat a aby som s nimi teda mohla chodit, ked chceli len chodit a chodit (ale tu hovorime najme o tom chodit vonku, kde sa nemaju coho drzat a niekolko minut). Drzat ich musis tak ci tak. Toto sa mi zda take fajn na to prve chodenie a podla mna tych 6 mesiacov, co tam pisu je skoro. Ved tam mozes dat 14m dieta, len pre istotu, ked uz chcete trosku dalej ist napriklad a mat kontrolu, popripade, aby ti neutekalo. V kazdom pripade, kto chce, maju celkom dobru cenu, i ked som to nasla v UK za polovicne ceny, hehehe.

To, ze to ochranuje chrbat a kolena bolo podla mna myslene na rodica, ze nemusis v zohnutej polohe alebo v drepe drzat dieta za ruky a zatazovat tvoj chrbat a kolena.

martinano
2. nov 2012

@norwayka suhlasim vsetko s mierou, mne chodil maly v 9mesiacoch chodil sam a mala ma 12mes a 2tyzdne a boji sa pustit chodime za jednu ruku okolo nabytku sama a v strede miestosti postavi,ale nepusti sa sama chodit, spravi tak max 2-3 kroky toto by sa nam na chvilku aj zislo

norwayka
2. nov 2012

@martinano Nasi zacali sami od tych 10m. A si pamatam ako ma strasne bolel chrbat, ked mal Sidney 9m a som bola na SK a som po lese s nim chodila a niekedy ku koncu som uz musela mu dat plienocku okolo hrudnicka a tak sme chvilu chodili. Inak je chyba na tej stranke, ma tam byt od 6-24m, ale vahovo je to aj na 4-5 rocne dieta, hehehe. Podla mna je to celkom fajn na tie vacsie deticky, tiez by som tam nedavala 6 mesacne, to sa mi zda skoro a naco aj a tam suhlasim, ze lepsie je byt opatrny a nesilit nic. Skor je to podla mna na tie uz prve kroky po vonku. Ale fakt ma to nenapadlo, ze takuto diskusiu otvorim, to som si vobec nemyslela.

V konecnom dosledku som len chcela ukazat ten groupon, ze tam maju rozne veci a niekedy velmi dobre ceny. Ja som aj chlorellu, zeleny jacmen, steviu cez nich kupila. Aj take veci maju...

martinano
2. nov 2012

@norwayka jasne ved to je v pohodicke, tym sa netrap, ja sa tu obcas cudujem ake su zapalene nikktore matky pre vsetko mozne a vsetko len to najzdravsie akoze 😕

janano
2. nov 2012

@norwayka iste, ale je sakra rozdiel 6 a 14 mesacne dieta, nemyslis?

@martinano 100 ludi, 100 chuti 😉

janano
2. nov 2012

@norwayka
@martinano
Inac baby, mna uz sto veci dnes od rana vytocilo, tak ma berte dnes s rezervou 😝

lija15
2. nov 2012

ako som pochopila tak ste riesili chodak a take pomocky tak ani pri jednom som to nekupila akurat malemu sme kupili take tlacitko a to zacal pouzivat az ked sa naucil chodit a az vtedy ked mal uz tie nozicky pevnejsie 😉

a co sa tyka zdravsich veci tak sa snazim im ponukat hlavne ovocie a zeleninu a domacu stravu obcas kupim vlocky z pohanky alebo specialne kase z øko alebo ked ocakavam znamu kt.je celiaticka+alergia na kravske mlieko tak koli nej obcas kupim nieco take speci snazim sa vyjst v ustrety 😉

humba
2. nov 2012

NO to Vam drobci rychlo chodili 🙂 Nasa mala vcera 8 mesiacov a musim ju pochvalit uz si sama bez pomoci sadne, uz cakam kedy sa rozbehne na 4, zatial sme vo faze hojdania 🙂

norwayka
2. nov 2012

@janano v pohode, mojka. Drzte sa, dufam, ze nic zle sa nestalo a zajtra bude zase dobre.

norwayka
2. nov 2012

@lija15 ani ja nemam chodak, ale napriklad take to kresielko, ci ako sa to vola, vippestol, mam. A to tiez nie je bohvie co, ze vraj. Ale ja z toho nejak vedu nerobim, verim tomu, ze kazdy ma trosku rozum a da tam dieta len vtedy, ked uz je vacsie a je na to pripravene a nenecha ho tam pol dne v kuse. Podla mna nic nie je cierno biele. Proste sa snazim nemat vyhradene nazory, i ked niekedy aj ja som o niecom presvedcena, ale co sa tyka deti, tak sa snazim byt velmi opatrna, lebo ked ja nieco robim urcitym sposobom, tak to neznamena, ze je to spravne pre vsetkych. Je to taka citliva tema.

Vidis, ja napriklad nepouzivam vobec biely cukor, presla som na vselico ine, od stevie, cez xylitol, cez javorovy sirup, med az po agave. A vidis, mozno to agave vobec nie je az take super ako sa myslelo. Tak preto celkovo som opatrna. Ale jedno je iste, zacala som si vsetko v obchode pozerat a cloveku az zle pride, co vsetko mozne niekedy v tom jedle je.

norwayka
2. nov 2012

@humba vies co, sidney bol strasne vpredu od malicka, on drzal hlavu uz v 1,5 mesiaci, ale bol vzdy o tri mesiace vacsi v porovnani s tymi druhymi detmi, co sme boli v skupine. A ja mam velmi silne deti, maju neskutocne svaly, to maju po muzovi, i ked nie je svalnaty, ale je strasne silny. Aj jeho mama. A Dani napriklad tiez sa vedel sam posadit tusim az v 8,5 mesiaci, ale chodil sam uz od 10. Je to velmi individualne s tymi detmi. Este sa nachodia a nasedia az az az 😀

humba
4. nov 2012

AHojte baby, zase mam otazocku 😝 Mala ma uz 8 mesiacov a uz moze zacat papat jogurt. Ktory je tu taky vhodny, ono je tu asi len tine biely jogurt alebo mate iny oskusany? dik 😉

lija15
4. nov 2012

@humba ja davam deckam len tine lijus biely nechcela papat ale malemu chutil a ked don das este domacu marmeladu trosku tak to chuti skvelo ale maly mi nema problem zjest aj cisto biely a tine ma velmi dobre jogurty 😉

norwayka
5. nov 2012

@humba Ja som zacala s jogurtami az po 10m, takze ja som davala s prichutou. Kupovala som a kupujem boze, ako sa to vola, ale Sprett je na obrazku. Maju 4balenie to su take zelene a tie su aj ekologicke a potom 8balenie to je take do fialkova. to su bez E a malo cukru. A este kupujem aj Safari, take opickove a to je tiez malo cukru a bez E.

A najnovsie kupujem turecky alebo grecky jogurt v takom kybliku a tym nahradzam aj jogurty, aj rømme aj co ma napadne. A dam im do toho cerstve ovocie, osladim troskou medu a je to super mnamka.

Ak chces teda biely, skus sa pozriet, ze ci ten turecky alebo grecky jogurt by mohol byt aj pre babatko. Su chutovo vynikajuce podla mna, moja mama to tu zacala jest a teraz to zhana po SK...

lija15
5. nov 2012

@norwayka tak tie Spertt kupujeme aj my a aj ten Turkis biely jogurt kupujeme 😀 a ked ho zmiesame s grankom tak to chuti ako termix 😀 😀

humba
5. nov 2012

@lija15
@norwayka dikes 🙂 ten grecky ma nenapadol ten je perfektny s medom, len medik este nemozeme. Aj te Q skyr by teoreticky mohla ci to uz je ako tvaroh? to nie?

humba
5. nov 2012

A este baby prosim Vas sprej do nosa na sopliky ktory mate odskusany? My od vcera soplime a navyse sme vyhadzany uz 5 dni hruza.

janano
5. nov 2012

@humba co sa tyka jogurtov, tak zacni s cistym bielym, najlepsie plnotucnym, ten grecky ci turecky ma myslim 10 % tuku, ten je fajn. Mas este kopu casu na tie osladene 😉 Dufam, ze ma tu niektore mamicky teraz nezakopu, ze som ti odporucila daco zdrave 😀 😉

Na sopliky mas najlepsi cisty roztok so solou, kup si OtriBaby, maju ho aj v potravinach. Alebo striekaj materske mlieko, ak ta mala necha 🙂

martinano
5. nov 2012

Baby,ale co to zas ved nikto tu zdrave nic neodsudzuje, kazda robime podla vlastneho vedomia a svedomia.urco nebudem dieta krmit cim nemoze, riesili sme tu choditka a podobne, ci je to zdrave ci nie, len tu padol nazor,ze vsetko treba s mierou a ked je to s mierou urco to neuskodi.par stran do zadu som tu postrehla,ze nedavajte detom kase a podobne, ja som kedysi davala teraz nedavam, varim kazdy den cerstve jedla, snazim sa svojim detom dat vsetko zdrave nedavam hnusoby umeliny podobne, starsi nemal sladkosti v ustach skoro do 3rokov a skoro dva roky som nesolila
@janano takze nikto ta uneukamenuje
@humba teraz sa to v stravovani s detmi trosku pomenio, nasa pediatricka ma to upozornila, jogurty ciste biele od 8mesiacov ano, ja som malej nedavala kojili sme sa, zacali sme po 9tom, dokonca som bola velmi prekvapena,ze aj lepok treba zaviest do jedalnicka skor, pri malom to bolo az po roku.

martinano
5. nov 2012

@humba urcite by som ja soobne nestriekala do nosa materske mlieko, nikdy nevies aky kok sa tam moze dostat, su bezne nap okozke a v narusenej sliznici sa moze namnozit, daj otribaby fuk do nosa a odsavaj sopliky a vetrajte sa,ked nema teplotu vyvysena poloha nech sa da dychat a len vydrzat

janano
5. nov 2012

@martinano mata, nemas nahodou foto tych vasich sanok...pre inspiraciu?