Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

andula30
16. apr 2009

Aj my by sme mali, lebo maly nema ziadne letne veci, ale mne sa tak nechce 😉 a to nehovorim, ze namam ja este nic na svatbu a to je uz o 5 tyzdnov a co porabate cele dni, tam asi je viac kde chodit, alebo je to taka bieda ako tu? A vyber v obchodoch si spokojna, lebo ja tu ani moc nie

martinano
16. apr 2009

ahoj,boli sme matkovi kupovat box na hracky teda dva a policky a take blbosti,ale aj uz pokukujem po letnych veciach.ja som tu maximalne spokojna, podla mna super vyber a ked su akcie tak radost nakupovat,neviem ake obchody tam mate,ale tu su super.prave som bola pozerat nohavice aj sebe aj matkovi, dokonca sa mi podarilo najt skoro rovnake,este tatikovi,ten chce tiez take ako my.
ja sa nestazujem, tu je kde chodit aj dnes sme boli so susedkou v pristave, velmi rada tam chodim,lebo matko ma zabavu lodicky, vodicka, cajky a tak, inak ani zdaleka som este vsetko nepochodila.pridite sem pracovat 😉

andula30
17. apr 2009

Ahoj
tak to by bolo tiez riesenie 😀
aj ked sme kupovali auto a pozerali inzeraty tak najlepsie a najlacnejsie auta boli v Oslo a okoli, vtedy muz frflal, ze keby to nebolo tak daleko tak ideme tam 😉
no ked su akcie tak sa to fakt oplati ale tu zijeme na lazoch 😀 a za nakupmi musim cestovat a aj tak to nie je bohvieco/lindex, kapahl,hm,sorbo/ a okrem toho mna tie nakupy malym nebavia a bez neho sa to tu neda, a hlavne mesto to je ine napr. aj moja sestra zije v LOndyne a pred tym bola Dva roky v nejakom malom meste v Anglicku a to sa neda porovnat. Nasho maleho este lodky a vodicka nebavi 😉
a ako ste sa tu zamestnali cez agenturu alebo cez znamych?

martinano
18. apr 2009

a aj tu su tie obchody a ja si nemozem stazovat.aj dnes sme hm kupili matkovi sveter a pyzamko
agentura robili nabor v manzelovej byvalej praci, tak takto

andula30
21. apr 2009

Ahoj
tu je mensi vyber napr. ked dostanu tovar novu kolekciu a vypredaju velkosti tak ich maju malokedy doplnene 😝
je fajn ze ste cez agenturu dobre pochodili, my nemame dobru skusenost s agenturou, ale to bolo pred Norskom.
Kde budete travit leto?

martinano
24. apr 2009

ahojky
leto budeme asi tu asi urcite 😉
uz by to tatino bez nas neprezil a ani to nie je dobre pre deti,nas makly cim je starsi horsie to znasa,ze je bez tatina

andula30
26. apr 2009

Ahoj
to je presne ten dovod preco sa neviem rozhodnut, ale pre maleho by bolo lepsie na slovensku u nas na dvore hojdacka bazen teplucko 😉 ale tato je tato asi sa rozhodneme na poslednu chvilu kedze v maji ideme na svatbu tak uvidime ci zostane alebo nie 😉

ostrovanka
10. máj 2009

Ahojte kocky,

pozeram, ze tema sa trosku rozbehla, tak by som sa rada pridala.
My byvame v Ulsteinviku, je to male mestecko na ostrove, dost rusne, lebo su tu tri velke firmy, ale aj tak, Slovensko mi chyba, hlavne teraz, ked kazdu chvilu cakame prichod nasho prveho dietatka.
Rady porodnej asistentky by sa mi teraz moc zisli 🙂

martinano
10. máj 2009

ahojte
som rada,ze si sa ozvala 🙂
tak kazdu chvilu babo a budes rodit tu?

andula30
10. máj 2009

Ahojte
ostrovanka vitame ta lebo je nas tu malo 😉 Pozeram ze mas termin 18. maja aj nas Simi sa narodil tento den ale pred rokom 🙂 Ako dlho ste tu? Neboj zvladnes to aj bez rad 😉
A vy kocky v hlavnom meste ako nazivate co noveho? My sa uz pomaly tesime domov na Sk.

ostrovanka
18. máj 2009

Ahojte, termin sme sice mali mat dnes, ale narodilo sa nam to 11.5. vo Volda, Norsko.
Sme velmi stastny, zatial vsetko v poriadku, vid fotecky a video
http://picasaweb.google.sk/andrea.sutorova/Alex...

martinano
18. máj 2009

ahoj ostrovanka
gratulujemeeeeeeeeeeeeeeee 😵 😵 😵 😵 😵 😵
malinky je uzasny akurat sme si s matkom pozerali fotky
ako sa mate?ako si zvykate?
ako si to uzasne zvladla aj bez rad no vidis.ked budes mat viac casu napis podrobnosti som zvedava 😉

ostrovanka
22. máj 2009

Ahojte kočky,

takže mame sa dobre, maly je velmi dobrucky, uvidime do kedy mu to vydrzi, pekne papa a pribera. Je to nase stasticko. Dnes prileti mamina, bude s nami skoro tri tyzdne.
Porod v Norsku.... nemozem sa naozaj na nic stazovat, dobra skusenost.
Zacalo sa to pred 5 AM ale to som si nebola este ista ze ci nejde o tie falosne kontrakcie, tak som len behala na WC a zapisovala cas kontrakcii, celkom sa to dalo. O 9,10 som si povedala, ze OK, nejako to neprechadza, snad by sa mohol na mna aj niekto uz kuknut, tak som zavolala Midwife (porodna asistentka) a o 9,50 sme sa stretli v jej office. Pochvalila ma, ze som bola trpezliva, ze uz som takmer na 5 prstov otvorena a mozeme ist do nemocnice. Zavolala sanitku, lebo nechcela, aby sme uz isli svojim autom (vraj je to tam uz dost makke). Nase mesto je na ostrove a do najblizsej nemocnice je to 30 min. cez podmorsky tunel.
Okolo 11 AM sme dorazili do nemocnice, tam ma zaviedli do porodnej izby, kde uz vsetko bolo pripravene - dve postele - jedna porodna jedna normalna, vybavenie pre mimco, fitlopta, CD prehravac kresla, masazne zalezitosti, proste vsetko. Moj partner prisiel hned za nami nasim autom.
Tam si ma potom prevzala nemocnicna Midwife a ja som si hned nakazala Epiduralku. Ma najprv chceli spracovat, ze nech najprv vyskusam plyn a ine prostriedky na tisenie bolesti, ale ja som nechcela riskovat, ze mi potom ked uz bolesti budu neznesitelne povedia, ze na epinu je uz neskoro. Tak som si pekne nastojila, ze ja chcem epinu a hotovo. Tak prisiel anesteziolog, pekne mi to opichal, takze som nic necitila, ked mi zavadzal epinu. Ked vsak odisiel a epi zacala ucinkovat, zistila som, ze to asi nebude o.k. lebo lavu nohu som citila absolutne strpnuto pricom na lavej strane kontrakcie citit bolo a na pravej nie. Tak som si pekne trpela na porodnej posteli, lebo chodit som koli tej nohe nemohla. Midwife mi tam niekolko krat pichla silnejsie latky, to vsak sposobilo akurat, ze noha bola viac a viac strpnuta. Medzitym ma kontroloval, ze dobre, uz si fajne otvorena, praskneme vodu. Ja ze ok. Pred tym este volala niekolko krat s anesteziologom, on bol vsak na operacke, tak som uz bola zufala, lebo po tom, ako mi praskla vodu boli tie kontrakcie fakt desne a ja som uz hucala si na celu nemocnicu. Chudak Tibor uz nevedel, co so mnou robit, moje stastie, ze tam bol stale so mnou. No a moj krik asi zaposobil, lebo zrazu sa v izbe zjavili 3 ludia, ze co sa deje. Jeden z nich aj anesteziolog... konecne. Ked pocul moj ryk ani nezavahal a hned mi pichol novu epinu. Tento krat to uz bolelo, ale kontrakcie isli rychlo tak nemal asi cas to robit setrnejsie... ale neva. Tato krasne zabrala, Midwife mi ju nadherne vypeckovala na vysoke hodnoty, aby sa mi rychlo ulavilo a potom som uz kontrakcie takmer ani necitila. No a zrazu hovori, ze ideme tlacit, uz si ready..... tak reku ok. Tu neexistuju nejake postele so strmenmi (koza) ale maju krasne polohovatelne postele. Mozu z toho spravit aj stolicku a tym Ti umoznuju tlacit ako lepsie ide.
Moja jedina obava bola, ze mi epinu stiahnu... lebo nebudem vediet poriadne tlacit. Tak som Tiborovi furt omielala, nech mi naznacuje, ked na monitore uvidi, ze ide kontrakcia, aby som vedela spolupracovat. Midwife mi hovorila a ukazovala ako tlacit, ako dychat, tak som sa ju snazila velmi posluchat - zo strachu, ze mi stiahne epinu 🙂
Ale naozaj som mala pocit, ze tlacim uplne na prd a ze neexistuje, aby som mimco takto vytlacila. Necitila som to totiz takmer vobec a nemala som pocit, ze to nejako postupuje, ale podarilo sa. Po pol hodke bol maly na svete, co ma soklo, lebo som cakala, ze este taku pol hodku budem musiet tlacit.
Museli ma trosicku nastrihnut, lebo pocas poslednych kontrakcii sa uz malinkemu nezdvihala srdecna cinnost a chceli ho hned dostat von. Na vyse mal rucicku na tvaricke, takze isiel von asi aj s plieckom a aj snuru mal omotanu okolo hrdielka... tak preto ma trosku smykli. (to mi samozrejme vysvetlila Midwife az neskor)
Potom kukam, dieta je uz vonku a reku je ok? Co to je? A ze chlapec (ja som tuzila po dievcatku 🙂
Maly bol malinky 2910g a 48 cm, pripadal mi ako taky malinky zajko. Narodil sa o 16,21.
Dali mi ho na brucho a ja som bola normalne v soku. Som sa musela trosku vspamatat. Medzi tym zo mna vytiahli placentu (ani neviem ako... vobec som netlacila) a zasivali ma (to trvalo tak 5-10 min) Malinky bol stale na mne a ja som sa cudovala furt, aky je malicky.
Potom Tibor prestrihol pupocnu snuru (podarilo sa mu to az na 3. pokus ... vraj to bolo hrozne hrube 🙂
Potom malinkeho trosku utreli od vernixu, zabalili do deky a dali mi ho spat. Doniesli nam nealko sampanske, pripili sme si, pofotili a nechali nas samych na tej istej izbe az do deviatej vecer. Pred tym, ako nas presunuli, som sa este ja osprchovala (ked som vstavala zo stolicky v sprche, strieskala som sa, lebo moja noha bola stale ako želé... 🙂 ale nic sa nestalo, len som ich vystrasila. Malinkeho okupali - sme sa mohli pozerat. No a potom ma okolo 9,30 presunuli na spolocnu izbu, lebo nebola vola rodinna izba. Ta sa vsak uvolnila na druhy den na obed, takze sa Tibor ku mne pripojil a zostali sme tam spolu do stvrtku. To bolo vyborne, lebo on mal moznost nie len si prezit so mnou cely porod, ale aj nadviazat prve kontakty s malym bezprostredne po jeho prichode na svet. Teraz aspon nema problem mi s hocicim pomoct.
Tak tolko k porodu v Norsku.

artex1944
23. máj 2009

Halooo ludkovia v Norsku. Potreboval by som poradit, ale aj trosku pomoct z pracou v norsku. Dala by sa tam dat zohnat nejaka praca na autobus? Angl. ovladam a verim ze nejaka dobra dusa mi odpise . Vopred dakujem Jozef...

mondulinka
23. máj 2009

artex: doporucuju nav.no, to je neco jako nas pracak... nebo taky addeco a jobzone(to jsou agentury na brigady)... dalsi je jobbnorge.no... je nejlepsi si zadat svuj inzerat a oni ti pak daji vedet.. ale nejsem si jista, jestli ty stranky jsou v anglictine... preju hodne stesti!

martinano
29. máj 2009

ahojte
tie stranky su v norstine,ale ja ti radim nikam neist ak chces zarobit peniaze uz sa ti to neoplati ak tam chces zit, tak to ano

martinano
29. máj 2009

ostrovanka no super konecne som docitala tvoj prispevok citam tak na casti nemam teraz moc casu

martinano
29. máj 2009

inak sme na slovensku vsetko ok, pozdravujeme 😉

kacenkalm
2. aug 2009

ahojte mamicky
Chcem sa spytat,kolko asi zije Slovakov v Norsku?Mate tam nejaku prepravu balikov na Slovensko?Ak nie,alebo je to drahe,staci mi napisat....diky.... 😉

gustinovi
2. nov 2009

čauky holky, vidím že tu už nikdo dlouho nebyl, nakukuji už od dubna (april) kdy manžel dělal jazykový kurz norštiny a 7.7. odletěl. jste některá přím v oslu?

martinano
11. nov 2009

gustinovi ahoj ja som priamo v osle 😉
vidim,ze sem nikto nechodi,baby ozvite sa ako sa mate 😉

gustinovi
17. nov 2009

Marti a jak dlouho už tam jste? a jak malý snáší létání letadlem? my tam s malou chceme jen tak v dubnu (april) až se tam zase prodlouží dny, protože nevím co by jsem tam s malou dělala v zimě když je tak málo světla a také manžel tam je ještě na ubytovně, tak doufám že do dubna (april) něco najde.

martinano
17. nov 2009

ahoj
manzel je tu uz viac ako dva roky, my s malym viac ako rok, prvy krat letel,ked mal dva mesiace, lietadlo zvlada super,a aj auto vacsinou chodime autom,takze u nas bez problemov 😉 vzdy raz za tri mesiace vycestujeme niekedy castejsie.
je pravda,ze zima nic moc,ale da sa, maly vonku v kociku spava,takze chodime von za svetla 😉
a tvoj manzel je priamo v osle?

gustinovi
17. nov 2009

no manžel bydlí na ubytovně na Romsosu a jezdí svojí linku v Holmenkolen. A co tam dělá tvůj manžel? A jak zvládáš jazyk? učíš se norsky nebo komunikuješ pouze anglicky? A jak zvládá malý jazyk? učítě ho taky nějaké slova norsky? nemá to popletené? mám totiž obavy o malou aby se ji to pak nepletlo.

adunka73
19. nov 2009

Ahoj gustinovi,hlasim se do diskuse ze sousedniho Svedska,nemusis mit zadne obavy co se tyka jazyka.My jsme ceska rodina zijici 9let ve SV,mluvime spolu doma ZASADNE cesky a nikdy s tim dcery nemely problemy,protoze ve chvili,kdy vyjdou "ven"ocitnou se ve svesky mluvicim svete,takze umi oba jazyky perfektne.Psanou cestinu sice neovladaji,cist taky nic moc,ale s mluvenim zadny problem.Kolem 4 roku si dite uvedomi,ze je dvojjazycne a dokaze rozlisovat mezi obema jazyky-kdy a kde jak mluvit.Do te doby pouziva trochu od kazdeho-takova motanice,takze muze byt problem pri komunikaci s ceskyma babickama,kdy nastava zapeklita situace,ze dite rozumi cesky,ale odpovida jak se mu zrovna zlibi a nechape,proc babicka nerozumi ani slovo,coz muze privodit zoufale situace na strane ditete.Nastesti docasne.Pokud pobyvate vetsinu casu v Cesku a mala se nedostane do norsky mluviciho prostredi,neni zadny risk,aby se ji norstina dostala do hlavy,prohodit sem tam norske slovicko nema zadny trvalejsi efekt.

martinano
18. dec 2009

ahojky
gustinovi
na maleho nehovori nikto po norsky sem tam tata, mato odpovie ano, nie, ci mu rozumie neviem ale vzdy sa trafi , pojde do skolky a bude sa pomaly ucit deti sa v kolektive rychlo naucia a potom to budu mat automaticky.
moj manzel tu robi to iste co tvoj, byvame na opacnej strane osla ako je romsos

ivanamec
18. jan 2010

Ahojte,

rada by som sa spytala Teba ostrovcanka alebo aj niekoho ineho kto ma skusenosti s porodom v Norsku co vsetko treba pred tym a potom vybavit na co mame narok ked tu pracujem a tak. Budem velmi rada ak niekto poradi.

gustinovi
20. jan 2010

ivanamec tak to neporadím, mamžel tam je teprve od 7.7.2009 takže krátkou dobu a taky zjišťujem. Zatím vyřizujem něco jak přídavky na dítě a mateřskou aby jsem dostávala z Norska a to je tiskopis z úřadu 401 a 411 myslím. Zatím o nic více nežádáme.

martinano
14. feb 2010

gustinovi kedy sa chystate do norska?

larakroft
14. feb 2010

Ivanamec: Ahoj, co se týče porodu, mateřské a přídavků, tak pokud máš povolení k pobytu, nepotřebuješ nic. Chodíš ke svému fastlege (obvodní lékař), po porodu ti automaticky přijde z Folkeregisteru prozatímní rodný list, kam vyplníš jméno dítěte (máš na to až půl roku), pošleš poštou zpátky, čekáš na originál rodný list. Mezitím si to úřady mezi sebou sdělí samy, takže by ti ty papíry na přídavky měly přijít poštou samy. Kdyžtak zajít na Trygdekontoret. Na základě toho rodného listu dostaneš přídavky na dítě, pokud jsi pracovala před porodem v norsku, tak máš nárok na mateřskou dle délky zvolené dovolené. Já nepracovala, takže jsem dostala jednorázově fo/dselpenger, cca 30 tis. Pokud zůstáváš s dítětem doma i poroce MD, můžeš si žádat o Kontantspenger (myslím), od roku do tří let věku děcka, jeho výše se počítá podle počtu dní strávených evt. ve školce.