Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

kukulienka_
11. aug 2011

@sisa00 gratulujem, tak sa zzivajte spolu🙂

kukulienka_
11. aug 2011

@janano a este, mne pri prvej tehotenskej kontrole vobec nekontrolovali krcok ani polohu a velkost maternice, len mi spravili ten ster

zuzanka7117
12. aug 2011

@sisa00 aj ja sa pripajam ku gratulacii......vela zdravicka a uzivajte si to spolu......🙂

lija15
15. aug 2011

@sisa00 tak gratulka k malej LAure 😉 no tak to ma mrzi ze mas taku zlu skusenost s porodom tu v Norsku 😒 😒 no uvidime ako dopadnem ja....

sisa00
15. aug 2011

@lija15 Ja si myslím že to len ja mam taku smolu , lepi sa to namna 😝 .

Neviete či možem požiadať o ten jednorazový prispevok na slovensku ked tu ho nedostaneme ? Tu mam matersku a všetko okolo toho ale nikde som čítala že sa da aj na sk požiadať o ten jednorazový . 😅 Každe euro sa hodí .

humba
15. aug 2011

ahojte, ja co som bola naposledy u lekara, tak mi hned povedal ze kde mam ist rodit, ze na tu najblizsiu porodnicu co mam pod nosom mam zabudnut, ze jeho zena tam rodila a nikdy viac, tam v pripade komplikacii nie je lekar. Tak mi hned dal instrukcie kam sa orientovat, i ked je to este skoro.Ale ze druhe dieta si tam mozem ist kludne odrodit.

lija15
15. aug 2011

@sisa00 tak ked tu nedostanes jednorazovy prispevok tak na SVK mas na neho narok to mi povedala kamoska co zije v Osle kedze si mala tiez vybrat bud poberat matersku rok alebo ten jednorazovy prispevok a rozhodla sa pre matersku a na SVK jej v pohode vyplatili jednorazovy prispevok ....ja teraz tiez take nieco riesim ale ja ziadam o matersku na SVK svojho zamestnavatela tak sa obavam ze tym padom nebudem mat narok tu na ten jednorazovy prispevok kedze na SVK by som mala poberat matersku....ale urcite mas na SVK narok na ten jednorazovy prispevok 😉 no hlavna vec ze ste obe kocky ok a ze malu mas uz doma a zelam vela zdravicka tebe aj malej 😉

kukulienka_
15. aug 2011

@sisa00 ja som si na slovensku ziadala o jednorazovy prispevok a aj mi ho dali, len som im musela doniest doklad o tom, ze v Norsku mi ziaden jednorazovy prispevok nevyplatili. Doklad som si vyziadala cez e-mail od NAVu (pisala som na vseobecnu adresu pre verejny styk), napisali mi ho a poslali do 2 tyzdnov.

humba
15. aug 2011

baby viete mi povedat ako je to s peniazmi pred odchodom na matersku? zoberme moj priklad ked pojdem februar 2012, tak sa mi berie do uvahy cely rok 2011 a z toho sa pobera tych 100% alebo 80%. alebo sa doklada zmluva od posledneho zamestnavatela a prijem na nej urceny urcuje vysku materskej? A je to uz teraz tak ze zena moze poberat rok matersku 100% a chlap ide na 12 tyzdnov?
dakujem

janano
15. aug 2011

@humba materská sa ti ráta z posledného zárobku, uvidíš, keď budeš vyplňovať žiadosť. Pri 100 perc. ju budeš dostávať 47 týždňov, pri 80 perc. je to 57 týždňov. To je vrátane 12 týždňov určených pre otca. Materská sa začína 3 týždne pred dátumom pôrodu. Tvojich týždňov je len 9, otcových 12, zvyšné týždne si môžete rozdeliť, ak chcete, otec môže byť doma aj viac. Ale to je asi nepravdepodobné 🙂 🙂 🙂

janano
15. aug 2011

@sisa00 o jednorazový príspevok na SK môžeš požiadať, keďže nemáš nárok naň tu. Nemôžeš dostať to isté v dvoch štátoch. Ale musíš mať trvalý pobyt na SK.

humba
15. aug 2011

@janano myslis 9 mesiacov a otcovych 12 tyznov nie? Lebo ja som teraz nastupila do novej firmy a tam mam zarobok ovela mensi ako predtym, tak som dufala ze sa to bude pocitat na cely odrobeny rok. no smola....

janano
15. aug 2011

@humba nie, vyslovene tvojich týždňov je 9, otcových 12 a zvyšok si môžete rozdeliť ako chcete. Napr. 50/50. Ale zvyčajne si ich necháva matka. Dúfam, že som ťa nedoplietla...

kukulienka_
15. aug 2011

@humba citam, ze "If you are employed, parental benefits are usually calculated on the basis of your income at the time your leave starts. However, the (NAV) assess each case individually.", takze mozno vezmu v uvahu aj tvoj predchadzajuci zarobok v danom roku... pride mi to tak logickejsie a myslim, ze NAVu nejde o to, robit ludom "zle"

lija15
15. aug 2011

@janano mam k tebe otazku ak budem poberat matersku zo SVK mam narok na jednorazovy prispevok tu v Norge?????

humba
16. aug 2011

@janano
@kukulienka_ dik baby uz to chapem, ide o to ze ja som pocas tohot roku pracovala 3 mesiace so slusnym zarobkom, potom 4 mesiace dome s tym istym platom a od 1.8 pracujem ale este v skusobnej a ovela menej zarabam, tak som dufala ze budu brat do uhavy zarobok za cely rok. Ale to je jedno...Inak moj sef to este nevie tak sa moze stat ze ked mu to poviem ma posle domov, uvidime....

renatedj
16. aug 2011

@janano tak toto by ma zaujimalo.... ako je to s tou otcovou castou v pripade, ze otec je na SVK? ja som tu totiz sama, manzel chodi len na navstevy, bo ma doma dobru pracu.... mozno budem posudzovana ako slobodna mamicka?.... nestretli ste sa stym niekto?

janano
16. aug 2011

@humba Aj keby ťa šéf vyhodil, pokiaľ si odpracovala 6 mesiacov z posledných 10 pred začatím materskej, tak máš nárok na materskú. Takže ak zarábaš oveľa, oveľa menej, možno sa ti neoplatí držať tú prácu, lebo aj tak dostaneš materskú...

@lija15 pokiaľ si tu prihlásená vo folketrygd a malé sa ti narodí tu, nevidím dôvod, prečo by si nemala mať nárok. Ja som sa nedočítala nič, čo by ti malo v tom brániť. Ale nemala by si už žiadať oň na SK.

@renatedj No pokiaľ ty tu pracuješ, máš nárok na materskú (6 z posledných 10 mesiacov pred začatím materskej), no ale pokiaľ je otec na SK, a nie je tu prihlásený, tak nič, on nárok nemá. No a ak si tu vedená ako vydatá, tak si vydatá. Pokiaľ si neuviedla niečo iné...ale si povinná uvádzať pravdivé info... 😉

Baby, brnknite si na NAV, tam vám povedia 😎

lija15
16. aug 2011

@janano dakujem velmi pekne za radu ale jasne ze si to este s manzelom obvolame :D

kattusik
16. aug 2011

ahojte babenky, tesim sa, ze som konecne nasla fajne forum, aj neake dobre rady ohladom Norska, s priatelom by sme tam chceli ist pracovat, ak by ste boli take zlate a dali mi par rad ako tam zohnat ubytovanie.....skusam aj cez agentury, ale nie je ich az tak vela, ktore tam vedia zohnat pracu, tak rozmyslame, ze tam jednoducho pôjdeme a budeme hladat na mieste, len s ubytkom je problem.....vopred Vam dakujem za rady a drzte sa :-*

kukulienka_
16. aug 2011

@kattusik skus finn.no a hybel.no

renatedj
17. aug 2011

@janano jasne, ja tu pracujem.... nejde mi ani tak o tu financnu cast materskej, skor ma zaujima, ci ja nebudem mat zkratenu matersku o tych 10 tyzdnov, ktore by v normalno pripadne pripadli na otca

janano
17. aug 2011

@renatedj Budeš ju mať skrátenú, o 12 týždňov, lebo tie patria len otcovi.

hucci
17. aug 2011

Ahojky, jsem v Norsku teprve od dubna a dnes jsem zjistila, že jsem těhotná asi 5 týden. Vůbec netuším jak to tady zvládnu. Holky kdy a kam mám jít k doktorovi?

beruska64
17. aug 2011

@sisa00 Ahoj Mamina gratulujem k malinkej Laure! Takze to si rodila iba par hodin po mne 🙂 Nasa Julinka sa narodila 5.8 o 23.25 s mierami 3210 g a 51 cm. Moja skusenost s porodom je tiez hrozna ☹ Teda pristup v nemocnici bol super, to si nemozem stazovat, myslim ze lekari lepsi ako na svk. Ale bolo to dlhe a komplikovane mala bola zle otocena, aj ked mi jordmor stale tvrdila, ze je dobre. Nakoniec ju vyberali vakuovou pumpou. Mala som epidural, ale aj tak to bolo velmi bolestive, lebo malicka mi strasne tlacila do boku. A nakoniec som po porode zacala silno krvacat a stratila dva a pol litra krve. Ale v momente boli pri mne 15-sti ludia a pomohli mi. Som sa uz ale vazne bala, ze tam ostanem.

beruska64
17. aug 2011

@sisa00 ten jednorazovy prispevok, to mas na mysli porodne? Kamoska mi hovorila, ze na svk mame narok na porodne, kedze tu sa nedostava. Musi sa to vybavit do pol roku dietatka a vraj je s tym vela papierovaciek. Mam k tomu aj formulare ktore treba vypisat, tak ak chces tak mi posli do IP tvoj e-mail a preposlem ti to

beruska64
17. aug 2011

@sisa00 A ako si zvykate na miminko? My sme boli prve dni uplne vyplaseny a bali sme sa jej dotknut, ale uz je to omnoho lepsie. Trapili sme sa trochu s kojenim, lebo mi zo zaciatku ponicila bradavky, tak to riadne bolelo ale uz je to lepsie. Mame teraz dokonca pekne pocasie tak chodime kazdy den von kocikovat. Ale som rada, ze je doma aj manzel, lebo sama by som z toho kolotoca urcite zblaznila. Daj na konika dake fotky malej princeznicky.

kukulienka_
17. aug 2011

@beruska64 @sisa00 na ten jednorazovy prispevok treba okrem ineho slovensky rodny list dietata, ktory vydava osobitna matrika a trva jej to niekolko mesiacov, takze kontaktujte slovensku ambasadu v Oslo a informujte sa, co vsetko potrebujete a hned ako dostanete norsky certifikat o narodeni, treba dat dokopy vsetky potrebne papiere, poslat to na ambasadu, oni to poslu na Slovensko a potom ostava uz iba cakat niekolko mesiacov na vydanie rodneho listu.

kukulienka_
17. aug 2011

@hucci chod k fastlegemu, on ta uz nasmeruje ku gynekologovi alebo k jordmor. Tu sa chodi k jordmor/gynekologovi prvykrat az okolo 12. tyzdna, ale zasa objednaju ta az o niekolko dni / tyzden neskor, takze k fastlegemu by som sla mozno okolo10.tyzdna, ale to je moj osobny nazor. Ak by si mala nejake problemy, podozrive bolesti, tak samozrejme co najskor k doktorovi

beruska64
17. aug 2011

@kukulienka_ nam povedali na ambasade, ze rodny list bude tak do dvoch mesiacoch a volala som aj na tu matriku v Bratislave a zo zakona na to maju tri mesiace, tak by sa to mohlo stihnut dufam