Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

humba
7. aug 2011

baby hodite mi sem nejake linky v No ohladom tehu? nech sa pomaly naucim tie norske vyrazy dik

kukulienka_
7. aug 2011

@martinano zaujima ma tvoj nazor na AFP. Ako mas na 100% zistit, ci je babo poskodene, bez podstupenia amnio ( kt. Je podla mna prilis rizikove)? Myslis, ze je ok na zaklade zvysenej pravdep. rozhodnut sa pre potrat?
@renatedj ako si na tom s anglictinou? Urcite sa najde jordmor, co vie dobre po anglicky. Ja som s mojou tiez komunikovala v anglictine.

renatedj
7. aug 2011

@kukulienka_ :( anglicky neviem.... na prve stretnutie by som rada sla s manzelom, on po anglicky vie, ale vela cestuje, tak neviem, ako to dopadne... tiez by som si rada osvojila aspon niektore vyrazy v norstine, ale v slovniku take veci nenajdem, co sa tyka vnutornych pohlavnych organov a podobne.... rozmyslala som, ze by som si pozicala z kniznice nieco s ludskou anatomiou alebo priamo knihu zameranu na tehotenstvo, takze keby ste o nejakej vedeli, tak dajte vediet, som tu zahlasena v kniznici

kukulienka_
7. aug 2011

@renatedj dala som vyssie link na knizocku, co je anglicko - norska, su tam prelozene aj potrebne slovicka. Pisu v nej okrem ineho, ze ak nevies po norsky, mas pravo naprekladatela, ale musis o tom inforkovat doktora, resp. jordmor dost vopred, aby ti niekoho pozhanali.

kukulienka_
7. aug 2011

@terrs ja sa musim priznat, ze kedze viem obstojne po anglicky a vsetci Nori vedia po anglicky tiez, nemam prilis motivaciu ucit sa po Norsky (ale ja som tu len na par rokov).

martinano
7. aug 2011

@kukulienka_ vies ty si bola z tych stastnejsich co mali vsetko ok, pravdepodobne, keby si mala kopec problemov ako napr. zuzka,alebo aj ja, tak sa na vsetko pozeras inak. co sa tyka Afe beru sa opakovane,ked vidu zle hodnoty a potom sa pristupuje k amnio, z amnio ti vide potom aka je geneticka vada, plus meria sa NT toto vsetko sa v norsku nerobi, Afe nemusi ukazovat len na dawnov syndrom, dalej na vyse sa robi u nas kopec pravidlenych odberov, keby mi ich pri malom nerobili a bola by som v norsku mohlo byt po nas, mala som vysoku zrazanlivost krvi a prislo sa na to len nahodou.pozri sa kolko je v no postihnutych deti, velmi vela, myslim,ye j fajn,ked ma zena na vyber ci take dieta porodi ci nie,ani nevies kolko krat sa stalo,ze vsetky vysetrenia sa porobili vysli zle a matka sa rozhodla aj napriek tomu porodit dieta, ktore zomrelo kratko po porode ona to vedela, no ja by som osobne na toto zaludok nemala.na jednej strane mozno sa povie,ze u nas je toho zbytocne vela, na druhej strane je to dobre, ono to zalezi od nazoru

martinano
7. aug 2011

@zuzanka7117 ako sa citis?drz sa vidime sa na sk

kukulienka_
7. aug 2011

@martinano ano mas pravdu, neviem, ako by som sa na to pozerala, ak by som mala problemy. Prepac, nechcela som sa teba ani nikoho ineho dotknut.

martinano
7. aug 2011

@kukulienka_ neboj nikoho si sa nedotkla, len sa proste na vsetko asi treba pozriet aj tak tak vsetko ma svoje pre a proti a o nic ine neide

lija15
7. aug 2011

@renatedj my momentalne byvame 50km od Lillestromu a manzel mi tam pracuje v unibuse 😉 😉 tak sa mozme aj my stretnut 😉 kedze koncom augusta sa stahujeme do Tromsa 😉
@terrs poviem ti uprimne ja som mala pred rokom este na SVK zakladny kurz norciny ale za mesiac co som sa tej norcine nevenovala som skoro vsetko zabudla a teraz sa aj snazim ale nejako to do tej hlavy nejde mozno je to tym ze nebyvame v meste ale mimo v lese ale keby sme byvali v meste medzi ludmi by som bola nutena sa ucit,je to individualne co sa tyka jazyka ale chcem ist na kurz znovu ale tu v Norsku 😀

zuzanka7117
7. aug 2011

@renatedj jasne ze sa ozvi, ja som teraz doma, takze sa hocikedy mozes stavit.....🙂
@humba a kludne dojdi aj ty, dame stretko a rozoberieme vsetko co treba aj co netreba.... 😀

zuzanka7117
7. aug 2011

@martinano Ahoj Matka....citim sa celkom fajn, niekedy lepsie niekedy horsie....len niektore baby ma strasia co sa tyka tej mojej mutacie MTHFR A1298C - homozygot ci ako sa to vola.....ze vraj ked si nepicham flaxiparin, je velke riziko, ze to neskonci dobre......tak teraz neviem, mne v papieroch pisu, ze by mala stacit kyselina listova, ziadne injekcie tam nespominaju.....ale snazim sa na to nemysliet a verit, ze to aj tak dopadne dobre. Ina na SK sa chystam 29.8. letenku este nemam, ale asi pojdem tak. Mala by som byt 13+1 a na druhy den by som uz chcela v PD ist na vysetrenia este by nemalo byt neskoro....🙂

lija15
7. aug 2011

@renatedj tak ja chodim k fastlege a chodi so mnou aj manzel a je taky ako keby tlmocnik niekedy uz aj ja nieco poviem po norsky ale väcsinou komunikuje s manzelom po norsky 😉

kukulienka_
7. aug 2011

@martinano Inak v Norsku tiez robia odber krvi 2x a na morfo sone by prisli na zavazne problemy baba, pravdepodobne aj na podozrenie na Downov syndrom

janano
7. aug 2011

@lija15 odporúčam ti kúpiť si noviny a čítaj a čítaj, uvidíš, veľa sa naučíš. Alebo si kúp knihu. A tu nedabujú, bežia tu len titulky, tak počúvaj angličtinu a čítaj titulky, neskôr keď už čosi pochytíš, tak vypni zvuk...naozaj sa dá aj takto učiť, zatiaľ, pokiaľ nejdeš na kurz...aj keď už si bola na začiatočnom kurze, tak máš už nejaký ten základ.

janano
7. aug 2011

@humba sorry, to prvé je www.barnimagen.no

lija15
7. aug 2011

@janano jej dakujem za radu no doteraz ked mi sla tv tak som kukala filmy a citala titulky si obcas som comu tomu porozumela ale horsie to je ked pocuvam radio tak rychlo rozpravaju 😒 ale citam aj tehu knizku co som dostala u fastlege tak aspon to je nieco 😉

humba
8. aug 2011

@janano dik moc, zacnem pekne studovat 🙂

humba
11. aug 2011

ahojte baby, tak mam za sebou navstevu lekara som v 12tt. No neviem zdalo sa mi to dake odflaknute, len mi zmeral tlak, vypisal kopec papierov, postlacal mi brucho a potom mi sestricka zobrala krv a vysetrila moc. Ziadna gyn. prehliadka. to je tak normalne? v utorok idem k jordmor prvykrat tak asi budem mat na nu velmi vela otazok. a ze najblizsie sono v 19tt. a v moci mam zvysene proteiny, zajtra mam ist znova. Kokos to boloine laboratorne vysetrenie za 1min. vedela vysledok 🙂

sisa00
11. aug 2011

Ahojte tak už som aj ja mamina :D Neviete ako je natom beruška ? Prišlo to namna niako rýchlo ale mala je v poridku ma 2585g a 46cm šišata je nadherna už nas aj pustili z nemocnice ☹ boli sme tam 4 dni ja mam tlak 154/90 asi tak ked mi nerali každy den a pustili ma že maju moc deti ale že ak sa budem citit zle hned mam volať pohotovosť . Aspon mam skusenosť s porodom v norsku a viem že už nikdy viec uvidime čo bude na sk . Epiduralku mi pichal asi 30 min hrozne bolesti a nakoniec ani nepichol spravne tak som si to cele odtrpela ale mala je krasna 😀 len tak na rýchlo pa pa

sisa00
11. aug 2011

A ešte nevedeli by ste mi poradiť čo na ten tlak dali mi tabletky ale moc nezaberaju . myslíte že magnezium pomože trochu lebo mojmu otcovi pomohlo ked bol v nemocnici s tlakom .

sisa00
11. aug 2011

@martinano Ahoj nakoniec to bola ta hlienova zatka som to pozerala a že može byť všelijakej farby od beleho hlienou až po krvavy . mne to ešte v ten den cele odpadlo a vytieklo mi asi pol litra plodovje vody až som sa lakla som čakala že toho bude menej 😠 všade pobyte išla zamnou cestička až kým som nedobehla do kupelky . ešte že som bola doma.

kukulienka_
11. aug 2011

@humba ano, je normalne, ze ta nevysetruju zdola... ak nebudu mat dovod, tak ani nebudu pocas celeho tehotenstva.. mne tusim len raz brali cytologiu..ale ak si ju mala spravenu nedavno, tak mozno ani to nie. A sono robia tiez len jedno, ak je vsetko v poriadku.

humba
11. aug 2011

@kukulienka_ oki dikes, ja som citala na nete daco ine, ale tak vidim teda ze to bol normalny postup.
@sisa00 gratulujem a prajem vsetko naj naj naj 🙂

janano
11. aug 2011

@sisa00 gratulujem a prajem hlavne veľa zdravíčka pre malinkú a aj pre teba 🙂

@humba pri prvej tehotenskej kontrole sa robí gynekologická prehliadka, potom už to nie je zvykom, kontroluje sa poloha a veľkosť materníce, krčok atď...divné, že tebe nerobili 😖 Skús sa spýtať pri ďalšej.

janano
11. aug 2011

@kukulienka_ cytológiu robia v trojročných intervaloch, takže záleží, kedy ju žena mala naposledy a nie, či je tehotná

martinano
11. aug 2011

@sisa00 tak predsa, super gratulujeeeeem, drzte sa 😵

kukulienka_
11. aug 2011

@janano no ved pisem, ze ak ju mala spravenu nedavno, tak mozno ani to nie.... (aj ked mne ju robili napriek tomu, ze som ju mala spravenu pred rokom a pol)