Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

mgrartdrzka
1. okt 2012

Caute, baby. Konecne sa mi podarilo docitat celu diskusiu. A som rada, infosky, ktore by som sa inak asi nedozvedela od nikoho. Ale jedna vec mi vrta v hlave a odpoved tu som nenasla. Su v NO komare? 😀

lija15
1. okt 2012

@mgrartdrzka podla toho kde...pri jazere a dole na juhu su komare ale tu kde byvam ja komare neboli 😉 a myslim ze komare su to najmenej 😉

mgrartdrzka
1. okt 2012

@lija15 su to najmenej, to mas jasne...to je to najmenej, co ma na SK otravuje 😉

mgrartdrzka
2. okt 2012

Mala by som dalsiu otazku a teda, co si myslite, oplati sa prekladat a overovat maturitne vysvedcenie, vysokoskolsky diplom a podobne dokumenty? Vyzaduju to v NO?

elass
2. okt 2012

Ahojte 🙂 som tu nova, zijeme s manzelom v Norsku a chceli by sme sa zacat snazit o baby...precitala som si nejake veci na nav.no ohladom naroku na matersku, tam sa pise, ze musim najmenej 6 mesiacov z 10m. byt zamestnana resp. poberat plat, nemocenske alebo ine davky, no u mna je problem, ze aj ked mam fast job, tak chodievam na Slovensko dost casto a vtedy mam neplatene volno, tak sa vas chcem opytat, ci mi viete poradit, ako by to bolo v pripade, ze by som mala z tych 10m. odpracovanych 6m, ale 4m by som bola na neplatenom, ma to nejaky vplyv na sumu materskej? Akoby sa mi vyratala materska v takomto pripade? Viete mi prosim vas pomoct??? Mate s tym niekto skusenosti???Dakujem a prajem pekny dnik 🙂

humba
2. okt 2012

Ahojte severanky, tak mi sme uz nazad od minuleho tyzdna. Mala nam cestu lietadlom zvladla uplne v pohode a dovolenka na Sk sa nam fakt vydarila, more slniecka a teplo joj sme vyhriali kosti. Vratili sme sa s jednym zubom, teraz uz mame dva a teda sa aklimatizueme na norsku jesen. Cestou z Oslo sme stihli mrknut Tiviot s drobcom a teda uz nam bezi 8 mesiac....no pomaly aj cas ist nazad do prace. 😢 co sa tu udialo nove? 😵 pribudlo babatko tak blahozelame 🙂

janano
2. okt 2012

@elass pokial mas odpracovanych najmenej 6 z 10 mes. pred zacatim materskej, tak je to v pohode. To je jedno, ze si mesiac pracovala, mesiac bola doma a zasa pracovala, musis celkovo splnat tych min. 6 mesiacov. A este ked mas aj fast job, ratam, ze aj prac. zmluvu, tak sa nemas coho bat. Materska sa ti vyrata z priemerneho mesacneho platu.

lea18
2. okt 2012

Ahojte baby vsetky vas zdravim kamaratka mi povedala o tomto fore je tu super citanie.My byvame v Brusande.Pokial som nebola tehotna vobec ma zdravotnictvo a socialne veci vobec nezaujimali.CHcela by som vas poprosit o odpoved na moje otazky.Som v 6 mesiaci porod v norsku ako prebieha to je pre mna nocna mora a mam tu po porode narok na nejake porodne som zamestnana ma kontrak na dobu neurcitu .Budem van vdacna za nejaku odpoved .

lenka3007
2. okt 2012

@lea18 😀 😀 😀 😀 serus suseda..

lija15
3. okt 2012

@lea18 vitaj 😉 porodu sa neobavaj tu je to vsetko super,ja by som sa skor obavala na svk rodit ze na akych dokrtorov pri porode nadabim,toho sa tu v no nemusis obavat 😉 a co sa tyka penazi tak toto ti uz ja poradit neviem,lebo ja som mala narok na prispevok lebo som nepracovala,ale na svk na ten prispevok jednorazovy mas narok 😉 ak ovsem poziadas on 😉

elass
3. okt 2012

@janano ahojky, dakujem za odpoved...to viem ze ak budem mat odpracovanych 6 z 10m. tak narok na foreldrepenger mam, len mi nebolo jasne, ci sa potom z tych sietich urobi priemer a to budem dostavat ako matersku, lebo ak je to tak, tak to nie je nic moc :( a robia oni priemer len z tych 6m? keby mi to tak vyslo, ze 6mesiacou mam full plat a 4 nic, tak foreldrepenger dostanem full sumu ako mesacny plat v praci? alebo oni pocitaju priemer z 10m?ja mam z toho strasny gulas, vcera som precitala snad vsetko mozne o tom, aj som chatovala s jednou pani z nav, ale ta ma vobec nechpala, ze co chcem...asi tam budem musiet zajst osobne...a este ma zaujima, ze ak sa materska pocita z hrubeho platu, tak sa potom este zdanuje, ci materska nepodlieha dani? ako je to? a este mam jednu otazocku: ak by som bola na PN posledne mesiace pred porodom, ma to vplyv na vysku materskej, alebo to sa rata ako keby som normalne robila?
Dakujem velmi velmi pekne, ak mi budete vediet pomoct sa vysomarit z tohoto, ja si chcem byt na 100% ista, ze budem mat narok a na aku materku 🙂 pretoze tu v Norsku uz roky pracujem, tak kvoli nejakej mojej nevedomosti, by som nechcela prist o matersku, to by bolo potom dost financne narocne, keby len manzel dostaval plat. Este raz dakujem a prajem pekny dnik, Ela 🙂

janano
3. okt 2012

@elass v ziadosti o matersku vypisujes priemerny mesacny plat, nie priemer z 10 mesiacov. Ak mas rovnaky plat kazdy mesiac, tak zadas ten. Ono je to robene tak, ze zena je tehotna, pracuje a potom ju napr. prepustia, ale ked ma v ramci poslednych 10 mesiacov odpracovane min. 6, tak ma narok na matersku. Do prace sa rata aj marodka aj prispevok v nezamestnanosti, takze to je jedno.
Inac, ked sa budes pytat na NAV, ti aj tak nic nevedia, a ziadosti postupuju dalej, o tom nerozhoduju ti, co sedia dole pri okienkach, ale sa to posiela na NAV Forvaltning. Takze, kludne sa moze stat, ze pri okienku ti povedia uplne daco ine.
A odporucam ti, ked budes podavat ziadost, skopirovat si ju a tu kopiu si nechat opeciatkovat, ze ju prijali. Pretoze ziadosti sa im bezne stracaju a nik nezodpoveda. Moju ziadost stratili dvakrat !!! Tu istu. 😠

janano
3. okt 2012

@lea18 teraz sa o tom bavime, ak mas odpracovanych 6 z poslednych 10 mesiacov pred porodom, mas narok na matersku. Nemusi to byt zasebou 6 mesiacov.
A porod? Moje dva uplne super, som stastna, ze som nemusela rodit na sk 😉 .

elass
3. okt 2012

@janano uf, stratili???tak to je sila!!!diky za upozornenie...no ja praveze nemam rovnaky plat kazdy mesiac...takze mam variable inntekter...preto mam z toho gulas, ze ako vypocitaju matersku, kolko mesiacov spatne budu robit priemer mesacnej vytlaty???
Uvediem priklad:
r.2010:230 000NOK (brutto)
r.2011:200 000NOK (brutto)
r.2012:J-10 00NOK,F-28 000NOK,M-28 000NOK,A-20 000NOK,M-0NOK,J-0NOK,J-10 000NOK,A-15 000NOK,S-28 000NOK,O-28 000NOK,N-28 000NOK,D-10 000NOK (SUM 205 000NOK (brutto))
r.2013:J-10 00NOK,F-28 000NOK,M-budem rodit (brutto)
Citala som na nav, ze ak ma niekto variable inntekter-nepravidelny prijem, tak sa tam zohladnuju aj posledne 3 roky-prijem brutto, ja si myslim, ze preto, ze ak niekto ma narok na matersku, lebo splnil podmienku 6 z 10m, ale mal variable inntekter, tak to porovnaju z predchadzajucimi 3 rokmi, a ak tam bol prijem vyssi, tak pocitaju matersku z toho, predpokladam priemer...takze podla teba/vas je to aj moj pripad, ze mne sa vlastne urobi priemer, aj keby som mala poslednych napr. 6 mesiacov plnu vysku vyplaty, aj tak budu zohladnovat, to co bolo predtym???
Neviem ci ma chapete, co myslim, neviem ako to vysvetlit, som sa to pokusala vysvetlit aj nav, ale nepochodila som, preto sa obraciam na vas, mozno mi to bude niekto vediet objasnit. Dakujem velmi pekne, Ela 🙂

janano
3. okt 2012

@elass v ziadosti vyplnujes prijem za poslednych 10 mesiacov. Takze v tvojom pripade by som scitala sumu za kazdy mesiac a urobila priemer. Ak otehotnies, tak ti potom vypocitaju datum porodu. Na matersku sa nastupuje 3 tyzdne pred predpokladanym porodom. Vtedy si vypocitas tych 10 mesiacov. Ale toto sa tyka, ak si zamestnana.

Ale ak mas firmu (næringsdrivende), vtedy platia tie 3 roky.

janano
3. okt 2012

@elass a materska sa zdanuje 😉 v ziadosti zadavas brutto a prichadzat ti bude uz zdanena.

elass
3. okt 2012

@janano aha, uz to asi chapem 😀 ...ja som normalne zamestnana uz 6r., mam fast jobb, ale mavam neplatene volno, pretoze 25dni dovolenky mi nestaci 😀
.. takze sa tam vyplna poslednych 10m!!! a ked budem mat v tych 10m nie kazdy mesiac rovnaku sumu, tak urobia z toho priemer???
No preto som sa pytala na tie posledne 3roky, pretoze, ked som si pocitala matersku na nav.no - kalkulator foreldrepenger, tak tam chcelo odomna brutto lønn posledne 3 roky, aj ked som dala ze som fast stilling???!!!
http://tjenester.nav.no/foreldrepengeveilederen...

elass
3. okt 2012

@janano jj dakujem, to zdanovanie som uz vycitala 🙂
...aj som si myslela, ale nebola som si ista, lebo ked mi vypocitalo matersku na tej nav stranke, tak tam bola tyzdnova 5 000NOK tusim, tak som nechapala, ze akoze 5 000NOK mi budu posielat tyzdenne a to nejako zdania...ako ani teraz to moc nechapem 😀
...ked ma mesiac 22dni a na tyzden mi bude pripadat 5 000NOk, tak to tiez nejako vypocitaju presne na dni a potom zdania podla tabulky? alebo sa plati pevna ciastka dani?

elass
3. okt 2012

Prepacte baby, ja mam snad milion otazok, ale ozaj si chcem byt ista a na nav stranke to nie je moc rozpisane do podrobna a na forach je to pisane hore dole, jeden tvrdi tak druhy inak...dakujem za kazdu pomoc, radu, moc si to vazim 🙂

janano
3. okt 2012

@elass hej, vidim to tam. To mas len na pomoc na vypocet, to je priblizne. Inac, ten pensjonsgivende inntekt mas v lønnsoppgjør, co ti chodi kazdy rok.
Ale v ziadosti neudavas prijem za posledne tri roky, len za poslednych 10 mesiacov. Trosku je to mylne, teba zaujima len tych 10 mesiacov pred porodom. A zpriemerujes si to ty, to uz vypises priemer do ziadosti. Ale pozor, ak v tych 10 mesiacov nebudes mat odpracovane napr. 2, tie nepocitaj do 10, lebo by sa ti ta suma znizila. Lebo tebe staci mat len tych 6 mesiacov, chapes? Cize, ak si odpracovala napr. 7 mesiacov a zvysne 3 nie, vyratas priemer len z tych siedmych.

janano
3. okt 2012

@elass oni tu sumu vypocitaju presne na den, tiez to asi nejak zpriemeruju. A potom podla toho, kolko dni sa v mesiaci pracuje, vikendy sa nerataju. Cize kazdy mesiac ti bude chodit ina suma.

elass
3. okt 2012

@janano "Ale pozor, ak v tych 10 mesiacov nebudes mat odpracovane napr. 2, tie nepocitaj do 10, lebo by sa ti ta suma znizila. Lebo tebe staci mat len tych 6 mesiacov, chapes? Cize, ak si odpracovala napr. 7 mesiacov a zvysne 3 nie, vyratas priemer len z tych siedmych." to vazne???tak to si ma straaaaaasne potesila 🙂
Toto som potrebovala vediet, si poklad 🙂 Presne na toto som sa pytala na nav. a nechapala co chcem.
...no ale ked donesiem vyplatne pasky, alebo zamestnavatel posle vypis na nav, tak tam uvidia, ze tie vyplaty nie su kazdy mesiac rovnake ☹ alebo to nehra vobec rolu?

elass
3. okt 2012

@janano "oni tu sumu vypocitaju presne na den, tiez to asi nejak zpriemeruju. A potom podla toho, kolko dni sa v mesiaci pracuje, vikendy sa nerataju. Cize kazdy mesiac ti bude chodit ina suma." - super, dakujem, tak toto mi je uz na 100% jasne, tesim sa ze uz som o krok blizsie ku chapaniu ich systemu 🙂

janano
3. okt 2012

@elass no ide o to, ze musis mat odpracovanych 6 z 10 mesiacov. Ale nie 6 za sebou iducich mesiacov, to je ten rozdiel. Preto si myslim, ze to, ze nejaky mesiac nemas odpracovane, nema na to vplyv. Lebo je tam 6 z poslednych 10.

janano
3. okt 2012

@elass vysvetlim ti, naco tam maju tie posledne 3 roky.....napr. zena ma momentalne plat brutto 200 000, aj posledne 3 roky mala priemerne tolko, tak beru do uvahy terajsiu situaciu, tych 200 000.

Ale napr. posledne 3 roky ma zena plat brutto 350 000 a tento posledny rok pred porodom dala vypoved, otvorila si firmu a momentalne ma plat napr. len 200 000, tak zoberu do uvahy terajsiu situaciu,tych 200 000, nie ten stav, co bol pred tym.

Oni si na danovom ceknu tie posledne roky sami 😉

kerina
3. okt 2012

ahojte mamicky,,potrebujem vasu pomoc,,ktora byva v blave a chodi do ikey?surne by som potrebovala nieco kupit,,ja to mam tam cez 300km, a neda sa mi tam ist,,ak je niekto tu z vas prosim napiste mi postu,,,dakujem vam,, 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

elass
3. okt 2012

@janano aha, no tak by to bolo idealne pre mna, ale asi na 100% mi to nevies zarucit, ze?
Lebo ak logicky rozmyslam 😀 tak ked niekto ma ozaj len tych 6m, tak dostane full foreldrepenger, ale ja by som mala napr. 7m z 10m, tak by mi robili priemer, tak to je trosku somarina...ale zase nikdy clovek nevie!!!

janano
3. okt 2012

@elass este dodam, ku ziadosti o matersku pridavas aj papier Inntektsopplysninger for arbeidstaker som skal ha: Sykepenger, Foreldrepenger, Svangerskapspenger atd. To ti vypisuje zamestnavatel, tam sa uvadza len mesacny (alebo tyzdenny alebo dvojtyzdenny) plat. Tak mu povedz, nech to zpriemeruje. Vyplatne pasky nedodavas.
Inac, je mozne, aby ti matersku vyplacal aj zamestnavatel, ale to potom on musi ziadat nav o vratenie. Ale to oni neradi. Vacsinou radsej chcu, aby si o to zena poziadala a priamo jej to nav vyplacal.

janano
3. okt 2012

@elass no zarucit nie, ale ja by som to nekomplikovala, zadaj tie info, co od teba potrebuju, nic navyse 🙂

elass
3. okt 2012

@janano aha no tak to chapem v takom pripade...takze v mojom sa tie 3 posledne roky nebudu zohladnovat, mne by to vychadzalo prave opacne, ze rok pred materskou by som mala asi mnej brutto rocny plat ako roky predtym...ale tak mna to asi nemusi trapit, dolezite je mat min.6m z poslednych 10m pred tym ako pojdem rodit (resp. 3 tyzdne pre terminom porodu)