Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

janano
24. máj 2013

@humba ja som citala o melase, ze je velmi zdrava... chcem ju nahradzat namiesto cukru. Da dat aj do kolacov, ale ja nemam ani sajnu v akom pomere, kedze je tekuta 😕 A teraz babo rad @lija15

norwayka
24. máj 2013

@janano milacik, to nedopadne dobre. Nemozes uplne nahradit melasou cukor. Bude to hnusne. Je to elmi zelezne. O tak len pridaj kli zelezu za lyzicku-lyzicu. Ale plne miesto cukru eee.

@humba ha,ha, tak aspon nieco viem aj ja. U mna cukor nenajdes. Takze xylitol, hnedy cukor, med, stevia, javorovy sirp a kedysi agave, ale to som prestala, lebo je diskutabilne...ale vzdy stale lepsie podla mna ako biely cukor? A kedysi som kupovala aj ovocny cukor alebo hroznovy, aj to je lepsie ako normalny cukor.

Ked je napr 200g cukru, tak dam napr. 100g xylitolu a zvysok od oka a skusam napr. Stevia alebo med alebo javorovy sirup. Pozor na steviu, velmi zlastna umela chut, je to hnusne, Ak sa prezenie. Musi si clovek aj zvyknut na tu chut.

A potom este v Norsku ten sukrin.

Melasu ja davam napriklad za lyzicku do rajcinovej polievky ale az po uvareni, podla mna by sa nemala varit. Alebo len za lyzicku rovno do ust. A este mas aj maltekstrakt, ten ja pouzivam, super na B.vit a ak trpi niekto nechutenstvom. A ten davam do chleba, do kolacika a tak, za lyzicku-dve.

janano
24. máj 2013

@norwayka no za lyzicku melasy mi drobci nezjedia...som to chcela zakamuflovat, ze do ovsenej kase, hned som bola odhalena, hehe ... blbe je, ze melasa vsetko zafarbi na cierno, a este ma tu svojsku chut.
Co sa tyka hnedeho cukru, to je len zafarbeny biely, vsakze, treba pouzivat trstinovy hnedy.
Med pouzivame aj my vo velkom, akurat, ked ho ohrejes nad 60 st., tak straca liecive ucinky.
No a co je to ta Stevia?

norwayka
24. máj 2013

@janano prave som isla vysvetlit to s hnedym cukrom, ze ja volam hnedy cukor trstinovy. Presne ako pises, mnohe hnede cukre s len melasou zafarbeny biely, ale aj ten je lepsi ako biely. Cmuk.

norwayka
24. máj 2013

@janano stevia je rastlinka, kupis aj v plantasjen alebo tak. Ale chuti strasne umelo, hehehe. A je tusim 30kra sladsia ako cukor, fakt je silna, ja mam tablety a mam prasok. Ale som velmi opatrna. Som nou osladila rajcinovu polievku a islo to rovno do smeti, hehehe. Ale zase ta melasa, az mate dost zeleza a becka, tak prezijes bez nej. Ja prihadzujem ju do rajcinovych veci, tam ju necitim. Nak skusaj davat do tej kase, ale musis malinko, vsetko lepsie ako nic. Daj tam len tak, aby ju neucitili, na spicku. Radsej po troske...

janano
24. máj 2013

@norwayka no prave preto, ze viem, ze obsahuje vela zeleza atd. tak som ju chcela pridavat do jedla. Ono s tym zelezom, ja neviem, ci ho maju dost...krv im nebrali, ze by som presne vedela. Snazim sa varit pestru stravu. No musim skusit pomenej jej davat..

norwayka
24. máj 2013

Jaj a este jednu vec so zabudla. Ja dost sladim aj susenym ovocim, ze do kolacov napriklad pridam susene ovocie alebo aj kvalitnu horku cokoladu a tak ako pise Lijusa, davam menej cukru, resp. V mojom pripade sladidla. A inak mnohe tie sladidla su sladsie ako normalny cukor. Xylitol je po norsky bjørkesøt- ten mam ja najradsej do kolacov, lebo chuti ako cukor aj konzistencia cukru a ma Ca. Polovicu kalorii. Samozrejme vsetko co pouzivam je prirodne. Ale pozor a na to, napr. Ta agave je velmi teraz diskutovana, ci je fakt tak dobra ako sa zdalo. Robia tam kiksy vyrpbcovia...

Inak super je sladit datlami, mixnut ich a mas datlovy sirup-kasu.

lija15
24. máj 2013

@janano melasu nepouzivam skor ten maltextrakt a ten deckam nevad ked kasu zafarbi,alebo do kase med
@humba skus polovicnu davku cukru dat do kolaca a uvidis ako to bude chutit 😉

norwayka
24. máj 2013

BAbiky, este jedna vec. Idem dat prec veci po detoch. Nieco uz len fakt na dorazenie, nieco v pohode. Ak by to niekto chcel, dajte vediet. A potom nieco budem rozpredavat, priklad Kaiser ovcie runo fusak velky, nikdy nebyva v akcii, stal 2500 za nejakych 1000 a ine veci, ak by ste nieco chceli, spytajte sa, ci nemam....

norwayka
24. máj 2013

A este posledna vec na dnes. Vi vitusapoteke na nete maju salg, to maju vzdy. Ale teraz tam maju tu uzasnu ekologicku Esthelde a Thild kozmetiku. Je to taky balicek s tromi vyrobkami, kremik, olej a sprchac a zo 400 na 200NOK a co je uzasne, to som si ani povodne nevsimla, len som nechapal, co mi to sale zle rata, tak maju esthelde a Thild vyrpbky 3za 2. Cize, ak by ste objednali 3 skatule s 9 vyrobkami, tak zaplatite iba 400korun a ak objednate este nieco za 100, tak mate aj postu zadarmo. Skutocne vynikajuca kozmetika podla mna. Lepsie ako weleda aj saloos. A skutocne takto to vyjde za smiesnu sumu jeden vyrobok. Dufam, ze sm vsetky nevykupila 😀

humba
24. máj 2013

@janano Stevia je vytazok s rastliny Stevie, da sa to tu kupit ako sladidlo do kavy v malych tabletkach alebo som to videla aj v doze ako prasok.
@norwayka ten trstinovy cukor sa dost pise aj v knihach co mam recepty pre deti skusi najst obrazok? dakujem

norwayka
24. máj 2013

@humba kupis normalne v obchode, ja kupujem tento alebo ekologicky, ak kupujem. Ale stale nemas tu nizsie kalorie, len ma mineraly, ale zase tolko ho ezjes, aby to bolo nejak podstatne. Ak chces menej kcl, tak musis dat nieco ine ako cukor. Sukrin- kupis v obchode, bjørkesøt- net, stevia- obchod, net, atd atd

Stevia- najlepsi je prasok, tabletky musia mat nieco, co ich drzi pokope. Da sa kupit rastlinka a sladit tou, ale hovorim, chutovo nebude steviou nadsene a treba byt opatrny. Ja davam zasadne minimalne a miesam ju s inymi vecami.

http://www.dansukker.dk/dk/produkter/alle-produ...

humba
24. máj 2013

@norwayka super dakujem uz som tento cukor raz mala doma, lens om nevedela ze je trstinovy....uz daco pokombinujem a skusim najst vhodnu chut potom dam vediet.
Dnes nam prisiel oznam z komuny ze buduci tyzden nam idu rozkopat celu cestu a kopat do zeme elektriku a robit nove pripojky na vodu a splasky, vraj to ukoncia 1. septembra ako ich poznam este v snehu to tu budu bagrovat. takze sa tesim a zrejme si odskocim na tyzden ci dva na sk lebo zobudzat sa na hucanie bagov moc teda chut nemam.

zuzimao
25. máj 2013

Ahojte. Prepáčte že sa vám tu na chvíľu votriem. 🙂 Chcem vás poprosiť o radu. Pod akým názvom sa dá v Nórsku kúpiť UM Nutrilon. Ďakujem.

norwayka
25. máj 2013

@zuzimao mne sa zda, ze tu nie je. Bezne v obchodoch najdes NAN, to je Nestle a potom Hipp. Vo vacsich najdes aj zo dve ine. Tu nie je taky trh ako na SK.

zuzimao
25. máj 2013

@norwayka Ďakujem. Škoda. Chcela som poprosiť sestru (ktorá sa nedávno k vám odsťahovala), aby nám ho doniesla ak by vyšlo lacnejšie. 🙂

norwayka
25. máj 2013

@zuzimao hehehe, ja zase nedam dopustit na to z DM, ja si nosim to, i ked ja az to vacsie mliecko pouzivam

zuzimao
25. máj 2013

@norwayka Ja som neskúšala drobcovi meniť mliečko, keď toto mu je dobré. 🙂 DM drogérie sú aj Nórsku, abo si mliečko nosíš zo Slovenska?

norwayka
25. máj 2013

@zuzimao nie su, vzdy idem do amoku v DM. Maju ma tam radi 🙂 hehehe

zuzimao
25. máj 2013

@norwayka Tak to si viem potom predstaviť ten nákup. 😀

norwayka
25. máj 2013

@zuzimao hehehe, tak poviem, maju tam velmi male tie voziky... Minimalne dva kopcovite vzdy mam, hehehe a po mne vzdy musia menit tu rolku v pokladni 😀 Joj, ani nehovor, chyba mi DM 🙂

norwayka
28. máj 2013

Yes, yes, yes a ked to ja poviem, tak som blazniva a terorizujem moje deti, hehehe, chvala bohu len v ociach slovakov a poliakov 😀

http://www.aftenposten.no/familie-og-oppvekst/-...

janano
28. máj 2013

@norwayka hej, akurat som to vcera citala a hned mi napadol tuto kon...ze och, moje male ma "teplotu" 37,2, tak som mu dala cipok 😎 😖

lenka3007
28. máj 2013

@norwayka
@janano moje dieta ma "horucku" 37 vzdy ked sa vyblazni, vybeha, zapoti... ze by som hned do neho pchala lieky, to by uz mal pečen jak kamen...

norwayka
28. máj 2013

@janano
@lenka3007 hehe, ja som bola u kamosky polkya Siney mal dost, j 38,8 a ta nechapala, ze mu nic nechcem dat. Nahoila som c, d vitamin a liecila. mali sme ist na SK a po 5 dnoch este stale nebol pigg, tak som sla na pohotovost. A ako sme prisli, tak sme aj odisli. Lekar popucuval, pozrel, povedal, ze dobre robim, co robim, spravili crp a nic a tak sme isli pekne domov. Na druhy den uz bol OK. Ale apon ho pozreli pred tou dlhou cestou.

norwayka
28. máj 2013

@janano
@lenka3007 Este som vam zabudla povedat. Ja teraz testujem c vit. Na bolest hlavy. Nemavam ju casto, ale skusm vyssie davky cecka. Naposledy to pekne zabralo. Ale tak konecne mam dobre cecko, aby som mohla riadne nim liecit.

janano
28. máj 2013

@norwayka ja neznizujem teplotu, pokial nie je naozaj velmi vysoka. A tie 3 dni. Az potom idem k dr. skontrolovat crp, popocuva. A vacsinou uz choroba aj odznieva.
C-cko sa pouziva vo velkom aj u nas 😉 odskusane 🙂 Daj vediet, ci to funguje aj na tu hlavu 😀
A este na prichadzajucu chorobu okrem c-cka zazvorovy caj ochuteny citronom a medom. Ten vypali cerva 😀 (ale to pre nas dospelych; nie deti)

janano
28. máj 2013

Neviem, ci pouzivate ryzove mlieko a davate aj drobcom, ale POZOR!!!
Objavili, ze moze obsahovat rakovinu vyvolavajucu latku arzen. V celej skandinavii ho neodporucaju davat pit detom pod 6 rokov, dokonca ani ryzove keksy.
http://www.nrk.no/helse-forbruk-og-livsstil/1.1...

norwayka
28. máj 2013

@janano do prcic a ake je dobre. Vidis, proste alternaivu dobru k mlieku nenajdes. Ja sm prestala sojove kupovat kvoli tomu, ze je diskutabilne. Zacala somovsene a ryzove, ale nie moc, len niekedy maju dni, kde by len mlieko pili a sa snazim im da alternativu a teraz ani to nic moc. To ovsene nie je az take dobre, inak by som len to kupovala. Ale tak vies, ti, co nepiju vobec mlieko, by zase asi argumentovali, ze vzdy lepsie ako normalne mlieko. Kurnik, humus vsetko, hehehe.

norwayka
28. máj 2013

@janano inak skus tu kombinaciu C a D. Ja teda kombinujem C a tran. A inak zazvor je super, ten pijem aj ja a muzovi robim s borovickou, hehehe, to vypali 😀 inak to C funguje, len este si musim najst pomer super pre mna...