Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

sisa00
16. júl 2011

Ešte by som sa chela spýtať na tie baliky po jakom čase vam to všetko prišlo ? mne neprišlo ani z libera a to som sa tam registrovala asi 3 týžden dozadu . A ked to pride plati sa aj poštovne ? aby som bola pripravena 😕 dakujem

janano
17. júl 2011

@beruska64 pri 80 percentách dostaneš o čosi menej. Ale nie je to moc veľký rozdiel, keby že zarábate obaja to maximum, teda okolo tých 470 000,-- tak je to rozdiel necelých 13 000,--. pred zdanením. Ako písala ostrovanka, najlepšie sa oplatí zobrať 100 percent a potom neplatené voľno. Vtedy dostaneš finančne najviac.

martinano
17. júl 2011

@sisa00 sportovat mozes aj ked kojis,ale velmi opatrne, aby si nemala svalovicu, len o to ide,ak si sportovala a sportujes nie je dovod prestat len poyor na tu svalovicu, lebo kyselina mliecna sa potom dostava do mliecka.su baby, ktore koja dva tri roky a v pohode behaju, korculuju, nemusis sa bat

lija15
17. júl 2011

Ahojte babmbulky ktore ste tu rodili ako je to tu s ockovanim babatka po porode ohladom tej BCG vakcine proti TBC?? dakujem

janano
18. júl 2011

@lija15 Tu sa proti TBC neočkuje. A všetko očkovanie je dobrovoľné, bez problémov môžeš odmietnuť. Na helsestasjon ti dajú celý očkovací plán.

lija15
18. júl 2011

@janano dakujem velmi pekne za infosku 😉

slawis
18. júl 2011

ahojte,mam takyto problem,sem do norska som prisiel pracovat (riadna prac.zmluva)do mesta steinkjer odrobil som tyzden a na dalsi prac.tyzden hned rano v pondelok som spadol na schodoch,vysledkom je sinlo narazena ruka mam ju momentalne v sadre,na kontrolu idem 20.7.do prace sa urcite vratim,ale neviem ako to bude s tymi dnami co som nerobil,naklady na osetrenie som si platil sam,vedel by mi niekto prosim vas povedat ako sa tu riesia taketo veci,alebo ci mi to firma zaplati aj ked som odrobil iba tyzden ?za odpovede vam vopred dakujem slavo.

lija15
18. júl 2011

Ajojky bambulky chcem sa spytat na SVK som pred nastupom na MD pracovala a ked som sem prisla som sa nezamestnala,kedze som s dcerkou zostala na RD.A rodicak poberam na SVK tu nic nepoberam,akurat manzel pobera ten prispevok od dovrsenia roku ze sa o nu starame doma tych 3303nok.Ci mam tu ziadost o MD poslat svojmu zamestnavatelovi na SVK v anglictine???alebo to dat prelozit do slovenciny,a ze ci mi ten papier uzna zamestnavatel....dakujem

beruska64
18. júl 2011

@slawis Ahoj, nechcem ta ľakat, ale na nahradu mzdy asi narok nemas. Ale radsej si to zisti u zamestnavatela, alebo na nav. Ja vychadzam iba z toho, ze ked sme tu prisli a zacali pracovat, tak mal manzel po mesiaci prace pracovny uraz. A on to teda dostal zaplatene, ale to preto, ze mal odrobeny mesiac a den. Vtedy mu povedali, ze mal vlastne stastie, lebo keby mal odpracovany iba mesiac tak mu nezaplatia nic. Ale naklady na osetrenie, by ti asi mali preplatit, kedze sa to stalo v praci.

sisa00
18. júl 2011

@janano Ahoj a davala si si zaočkovať drobca proti TBC na sk či to už nieje treba ? čitala som že aj na Sk uvažuju žeby sa to zaviedlo iba v problematických rodinach alebo krajoch (cigani) tak teraz neviem .

slawis
18. júl 2011

@beruska64 necham sa prekvapit,dik

bocianka
19. júl 2011

ahojte pekny den prajem 🙂 velmi by ma zaujimalo, ako sa vam byva v norsku, vy tehulky sa tam chystate aj porodit dietatko? ovladate norstinu? zijete v podnajme, ake su priblizne naklady na byvanie? prepacte vela otazok, ja viem, ze je to individualne s ohladom na miesto bYvania, potesili by ma vase nazory 🙂 u nas nie je zatial nic iste, ale som velmi zvedava a rada by som mala nejaku predstavu

sisa00
19. júl 2011

@bocianka Ahoj my sme v podnajme mame malinky 2-izbový byt a platime 5 500 nok za mesiac . Neni to tu zle da sa to vydržať pokial si vo vedšiom meste si myslím že je to v pohode ale my sme v lyžiarskom stredisku. A da sa aj tak 😝 MOc tu nemame čo robiť ale lepšie ako nikde na farme tu mame aspon par obchodov barov ...Norštinu ovladam asi tak že rozumiem ale rozpravať viem len zaklady nikdy som sa ju neučila. Je to podobne nemčine tak sa niečo namna rýchlo nalepilo . Myslím si že je to asi naj krajina kde si možeš zarobiť a popritom aj žiť bola som vo švajčiarsku aj v Sudtirol-Taliansko a tu mame najvedší pokoj. Muž to tu trochu viac obehal je tu o par rokov dlhšie bol aj v Bergene Ulviku a kade tade ani neviem a v bergene je vraj naj je to mesto maš tam všetko nie jek tu do lekarom 2 hodiny autom ked chceš vedší nakup do mesta hodina autom... Neni tam ani tak moc cudzincov ako v osle . U nas sa tu domaci hrozne nato stažuju kolko je tam všelijakých ras vedšina norov sa odtial stahuje do Bergenu alebo inam . U nas tu je pol obyvatelstva z Osla maju tu poskupovane byty domčeky a su spokojny 😀 Asi tak no moj nazor da sa to tu pekne si zarobime našetrime a letíme domov si to užiť 😀

lija15
19. júl 2011

@bocianka ajojky no my tu byvame sice len rok ale sme tu velmi spokojni 😀 mame v prenajme velky 2izbak s rozlohou 100m2 a platime mesacne 4500nok + elektrina kazdy druhy mesiac okolo 1000nok.My tu ceny neprepocitavame na eura,lebo je tu velky rozdiel v zarobku ako na SVK.Zatial zijeme z jedneho platu a da su tu krasne vyzit.Sice byvame od nablizsieho velkeho mesta Lillestrom zhruba 50km ale je to tu krasne ale je tu strasne v okoli Osla do 100km vela cudzincov ale aj vela slovakov.Nehovorim ze je to tu zle ale niektori sa ukazu ako Slovaci v zlom pohlade a clovek by najradsej odtial isiel prec.My sa v septembri stahujeme na sever do Tromsa.Ale ta norska mentalita je uplne ina ako slovenska.Tu si nekradnu na uradoch ti tetusky ochotne poradia.A lekarov tu mas ako rodinnych ze k jednemu lekarovi chodia aj male deticky a aj dedkovia teda nemas tu zvlast detskeho a zvlast dospelackeho dr..Je tu to lepsie a zaklad je ze sa tu da krasne vyzit aj s jedneho platu.NA velke nakupy chodime do Svedska aj to raz za 3 mesiace.My sme tu velmi spokojni a sme pevne rozhodnuti ze tu zostaneme 😎 😎 😎

janano
20. júl 2011

@sisa00 malú som nedávala očkovať proti TBC, ako si napísala, nie sme riziková skupina...človek musí zvážiť, či je potrebné dávať naozaj všetko. Na nete je toho popísané habadej, aj tu na koníkovi...Ja som nedávala všetko očkovanie.

janano
20. júl 2011

@bocianka V Nórsku sa žije podľa mňa ako všade inde...musíš pracovať, aby si sa mala dobre, bez práce je ťažko. Nemôžeš porovnávať ceny nájmov v Osle a veľkých mestách a inde, pretože sú veľké rozdiely. Vyššie baby písali, majú lacné bývanie...to nemôžeš zrovnať s Oslom, tu je bývanie veľmi drahé...2-izbový byt sa pohybuje okolo 8-10 tis. NOK, 3-izb. okolo 10-12 tis. NOK. Tiež záleží, v ktorej štvrti bývaš a aký štandard má ten byt. Mimo Osla je o čosi lacnejšie, ale zasa musíš dochádzať. Dnes zohnať lacné a dobré bývanie je naozaj ťažko. A väčšinou pýtajú 2-3 mesačný depozit. Bývanie vezme kus platu. Výhodou je samozrejme, ak robia obaja.
Potraviny....no za 1000 NOK máš v igelitke väčší nákup ako za 1000 SK. Elektronika, oblečenie je porovnateľné so Slovenskom, bývajú tu často veľké výpredaje.
Máš tu veľké dane, čím viac zarobíš, tým viac platíš dane.
Vyžitie je lepšie vo veľkých mestách ako v malých...to je logické. Ale kto má rád prírodu....tej je tu na vybláznenie. Všade kúsok do lesa, všade sa dá lyžovať, super upravené trate pre bežky...v lete je tu plno jazier, more, len oveľa chladnejšie. A podnebie samožrejme tiež dosť chladné, pri pobreží je zväčša lepšie počasie ako vo vnútrozemí, celkovo tu dosť prší.
Čo sa týka úradníkov...môj názor je taký, že sú milí, ale čo si nevybavíš sama, to nemáš, často nevedia robiť svoju prácu, ja si viac sama pozistím, ako sa dočkám od nich. Moja skúsenosť.
Zdravotníctvo...nič moc, zvykneš si. Ale dosť nás tu rodilo, a predpôrodná a popôrodná starostlivosť....super.
Blbé je, že tu nie sú detskí lekári, ale čo už, majú tu iný systém.
Vždy nájdeš ľudí (slovákov) čo sú tu šťastní a spokojní, a vždy nájdeš aj tých, čo to tu neznášajú a budú na všetko nadávať. Ako všade inde 😉

kammka
20. júl 2011

@lija15 v Tromso mám kamarády, moc fajn lidi, mají 1,5ročmí holčičku.. kdybys chtěla, třeba bych ti mohla dát na ně e-mail..ono je lepší nebýt v novém místě úplně sám ..sice to nejsou Slováci, ale česky rozumíš...

lija15
20. júl 2011

@kammka jej tak to by mi velmi pomohlo keby som tam aspon niekoho poznala a po cesky roumiem 🙂 ked by im to nevadilo,lebo v septembri sa tam stahujeme a aj hned tam budem rodit 😉 pokojne mi napis IP ich mejlovu adresu a ked sa tam ubytujeme tak by som sa im ozvala,len mame dost velky problem tam najst vhodny byt lebo sme chceli aj 2izbak ale vsade nas zatial odkopli ze pre rodinu to je male ☹ ☹

kammka
20. júl 2011

@lija15 pokud jim to nebude vadit, jejich adresu ti poskytnu. takže pár dní strpeníčko, než získám jejich svolení. předpokládám, že nebudou proti, jsou to moc milí a přátelští lidé. snad by mohli i poradit, jak s tím bydlením...

lija15
20. júl 2011

@kammka jej dakujem za pomoc a v pohodke ja pockam 😉 ale este raz velmi pekne dakujem velmi si to cenim 🙂

sisa00
20. júl 2011

@janano pekne si to napisala . Si myslím že to zavisi hlavne od človeka a jeho narokov na život . Nikomu to tu vyhovuje inemu nie . My sme typ ludi čo sa rad prechadza po parku sedi na terase pri fontane vyhrieva sa na slniečku a to nam tu moc chýba . Radi si behneme pozrieť niaky hrad, zaujmavoasti ... a tu toho moc neni iba ta priroda a to sa neda stale dokola.
Dneska som prave uplne nadšena s tejto ekonomiky za 500nok sme paradne nakupili 😀 mixer strava vankuš na kojenie sme našli za 200 nok obrovske vypradaje aj na naše male mestečko no mam super den 😝 Hned mi je lahšie na duši ked si aspon po obchodoch pobeham . Teraz možme do večera trčať doma lebo hrozne prehrozne leje 🙄 . Ja tiež nebudem davať malu očkovať proti TBC .

bocianka
20. júl 2011

@sisa00
@lija15
@janano
velmi pekne vam dakujem, ja viem boli to asi naivne otazky z mojej strany, kedze vsetko zavisi od vela veci, ale pomohlo mi to si zhruba predstavit ako to tam chodi, teda vdaka za podelenie sa s vasimi skusenostami. este by ma zaujimalo, co sa tyka porodu, je realne, aby som tam rodila, v pripade, ze manzelovi sa podari dobra praca? to je mozne asi iba ak tam jeden z rodicov dlhsie robi a ma zdravotne poistenie ze? druha vec je dorozumenie sa s lekarmi a sestrami

lija15
20. júl 2011

@bocianka no je to realne ja tu budem rodit v septembri a byvam tu sice rok,ale zdravotne sme tu poistene v ramci toho ze manzel je tu zamestnany,my sme tu boli poistene hned ako sme sa nahlasili a dostali sme tu ako keby personummer to je nieco ako cislo podla ktoreho ta aj budu evodivat v praci a podla toho cisla si vies zalozit ucet v banke a podla neho ta vsade eviduju,teda moj nazor.No ja budem mat ten isty problem kedze bohvieako neovladam ich rec a ani anglictinu tak bude dost velka fuska sa s nimi dorozumiet.Väcsinou ked nevies po norsky tak automaticky s tebou zacnu komunikovat anglictinou 😉

lante
20. júl 2011

Ahojte baby, chcem sa vás opýtať keď ste odchádzali zo SR mali ste tu vlastnú domácnosť? Čo ste urobili stým čo ste tu mali?? Sťahovala sa niektorá z vás naraz s manželom?

bocianka
20. júl 2011

@lija15 aha, takze ak by sa manzel zamestnal, tak by som mohla byt aj ja poistena a pobyt v nemocnici neplatila? s tou komunikaciou by to bolo asi vesele,mozno sa oplati vediet po norsky "teraz tlacte" 😀

baby co mate uz deticky, ked tam tak casto prsi, aky im robite program? moj maly by bol stale vonku a behame po ihriskach

martinano
20. júl 2011

@bocianka vzhladom na to,ze casto prsi kup gumaky nepremokavy overal do dazda a lietate po vonku aj po ihriskach ked prsi, my to takto riesime

lija15
20. júl 2011

@martinano aj my sme to tak poriesili malej sme kupili overal a gumaky a je po probleme 😀 😀 😀 behame aj v dazdi v lese teda manzel s nou 😉

martinano
20. júl 2011

@lija15 no presne tak,ved ani v skolke to ine nebude proste idu von za kazdeho pocasia

lija15
20. júl 2011

@martinano co je super,aspon maju dobru imunitu ved preto aj my malu ucime od narodenia vonku za kazdeho pocasia 😀 aj my sme ako decka tak boli vonku 😉

martinano
20. júl 2011

@lija15 ono to nezalezi len od toho,ale aj od stravy a podobne,ale aj my sme od narodenia vonku za kaydeho pocasia aj v tych mrazoch strasnych aspon na chvilku