Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

kukulienka_
17. aug 2011

@beruska64 ak to spravia v terminoch, tak ano. Ale pocula som aj to, ze na tej matrike im to niekedy trva aj dlhsie, preto to treba radsej co najrychlejsie poslat

veveruska0504
18. aug 2011

AHOJTE BABY, MÁM NA VÁS DOTAZ. MANŽEL ZAČÍNÁ PODNIKAT V NORSKU A BUDEME PENDLOVAT MEZI NORSKEM A ČESKEM.
TAKÉ PLÁNUJEME DRUHÉ BÁBO A JDE MI O TO, KDYŽ JÁ JSEM TEĎ NA MATEŘSKÉ A CHTĚLA BYCH DRUHÉ BÁBO PORODIT V NORSKU, NEBO BY SE TO TAK PROSTĚ ZADAŘILO, ZDA MŮŽU A JAK JE TO S OBČANSTVÍM??? KDYŽ SE MALÉ NARODÍ V NORSKU, ZDA MŮŽE MÍT NORSKÉ OBČANSTVÍ, NEBO NE??? MYSLÍM ŽE NE, ALE JISTĚ TO NEVÍM.
TAKY MĚ ZAJÍMÁ, JAK JE TO S PORODNICÍ, HRADILA BYCH SI JI, NEBO BY TO ŠLO Z POJIŠTĚNÍ???
pORAĎTE PROSÍM...

kukulienka_
18. aug 2011

@veveruska0504 maly moze mat norske obcianstvo len ak aspon jeden z rodicov ma norske obcianstvo. Vo vasom pripade, ak ste obaja Cesi, norske obcianstvo dostat nemoze, aj ked sa v Norsku narodi. Platenie za porodnicu: tym, ktori su tu zamestnani, to ide zo zdravotneho poistenia, ale ak v Norsku nerobis, je to zlozitejsie. Skus si pozriet http://www.nav.no/English/Membership+in+The+Nat... resp. kontaktuj priamo NAV s touto otazkou. Ale tusim ze vsetky tehotne tu maju zdravotnu starostlivost zadarmo.

PS: nepis velkymi pismenami, v internetovej komunikacii sa to povazuje za kricanie

veveruska0504
18. aug 2011

děkuji za odpověď, takže je to na prd 😝 , nevadí

beruska64
18. aug 2011

@kukulienka_ nam este stale neprisiel norsky rodny list, tak este nemozeme nic poslat ☹

beruska64
18. aug 2011

@sisa00 Ahoj vam uz poslali norsky rodny list?

kukulienka_
18. aug 2011

@beruska64 no ono im to trva par tyzdnov🙂 ja len, aby ste potom rychlo konali, ked vam dojde.

hucci
18. aug 2011

Díky moc za odpověď, počkám teda tak do 10. týdne a půjdu k mé doktorce. Jsem děsně vyplašená, snad to nějak dopadne :-P

kukulienka_
18. aug 2011

@hucci Nemas sa coho bat. Ja ked som tu otehotnela, tak napriek tomu, ze som tu oficialne pracovala, nestihli mi este priradit fødselsnummer (trvalo im to neskutocne dlho), takze som nemala este ani fastlegeho... tak to bola ina situacia🙂 Vyriesila som ju tak, ze som zavolala rovno nejakej gynekologicke, ta ma objednala a potom ma bezplatne vysetrila na dobre slovo, ze tu pracujem a fødselsnummer mi coskoro pride... potom ma poslala za jordmor a odvtedy som chodila iba k jordmor, sprvu tiez na dobre slovo, ze fødselsnummer bude🙂 Takze neboj, Nori su velmi ustretovi🙂

hucci
18. aug 2011

Já jsem 14 pracovala a práskla jsem sebou v koupelce a děsná bolest nohy a zad, taky jsem ještě neměla doktorku tak jsem musela na pohotovost a to byl taky zážitek. Mě se to tady s tou zdravotní péčí moc nelíbí. Pročítám různé české diskuze, kde mají pozitivní test a hned běží na gyndu, byla bych asi v Čechách klidnější, takhle mám strach, jestli se všechno vyvijí tak jak má. U doktorky jsem sice zaregistrovaná, ale ještě jsem jí neviděla, pevně doufám, že mluví anglicky, já sice norštinu trochu pobírám, ale ne na tak dobrý úrovni. Je to moje první těhotenství a vůbec to nějak nepobírám, pobolívá mě břicho a prsa, tak si říkám jestli je to normální a modlím se ať mi není blbě a můžu normálně fungovat v práci. Tam to říkat nebudu, protože jsem až do konce října ve zkušebce...Jak často se chodí k jordmor? A co mi bude dělat? 😀

sisa00
18. aug 2011

@beruska64 Ahoj tak ešte raz gratulujem maš kresne dievčatko 😀 Nam ešte nič neprišlo vobec nič ☹ dneska u nas bola doktorka mala pribrala skoro 300g tak nam len radosť robi dneska sme boli 1x vonku dokonca aj slniečko vyšlo po 16 dnoch 😝 Dufam že sa počasie trochu zlepší lebo ma prisť moja mama ...
Ten prispevok zo sk Ja som si stiahla tlačiva z netu len čo je tam na konci ta tabulka že vyplni matričný urad to neviem čo s tým to mame na Sk poslať ?
A ako oni vedia ako sa mala vola ked nam ešte žiadne papiere neprišli my sme ešte nikde meno nezahlasovali vraj nam všetko pride poštov to vyplnime a odošleme naspeť a oni pošlu rodny list ? niako to tu nechapem a ked sa pýtame vždy len počkajte pride to poštou .
Dnes pridam fotky ak mala dovoli lebo niako začína vyvadzať .

sisa00
18. aug 2011

@beruska64 My sme si museli rýchlo zvyknuť lebo hned po porode sa všetci vyparili a malu mi nechali vedla mna to bol prvý šok vživote som dieta ani nedržala 😀 a jeden čas nam mala aj uplne omodrela ako by nedýchala ma hned nahnevali keby ju aspon pozreli či je ok ved mala len 2585g ale potom ju zobrali a vraj je silna jak donoseny novorodenec len je taka drobnučka ... a odtoho momentu som si musela rýchlo zvyknuť prvu pampersku nam vymenila sestrička a už to išlo 😀 Tatino bol snami v nemocnici 3 dni tak mi trošku pomohol a raz mi ju aj sestrička zobrala ale to poslednu noc lebo som mala vysoky tlak a točila sa mi hlava.
Nebola to sranda ale zvladli sme to teraz bojujem so soplikom neviem jej to dostať z nosa ale ma ho len vnoci ked spinka tak chrčí doktorka vravela že to je normalne 😀 tak ju asi tak nechame 😠
Aaa kojenie nam moc nejde v nemocnici ma s tým trapili stale to je jednine načom si tam potrpeli aby som kojila ma nahanali vypitovali sa furt či mi ide mlieko či už niečo citim 😅 a ja stale nič teraz mi ide z jedneho prsnika trošku tak že raz dene odpumpujem ale 60ml a potom už nič 😠 Aspon ničo .
Si mala poriadne tažky porod ale už to mate zasebou a možete sa radovať s princezničky . Mne ho tiež chceli vytiahnuť s tou pompou ale ani som nevedela čo to je ale v tej chvili som bola rada ked to povedali že mi ju vytiahnu ale potom som začala tlačiť aj ked som nemala nutkanie a ono to prišlo chvalabohu lebo ta pumpa asi neni nič dobre 😲

kukulienka_
18. aug 2011

@sisa00 ano, pridu papiere, vyplnite meno, poslete spet a pride vam rodny list.. cele to trva par tyzdnov

kukulienka_
18. aug 2011

@hucci rozumiem ti, ani mne sa spociatku prilis nepacilo, ze tu to beru viac "salamovo", ako u nas na Slovensku, malo ultrazvukov (AZ jeden), poradne nariedko, takmer ziadne testy, ziadne vaginalne vysetrenia... no proste sodoma-gomora a to si hovoria vyspela krajina🙂, ale cim viac som si o tehotenstve a porode citala, tym viac sa mi Norsky pristup pacil, pochopila som aj klady ich pristupu, nielen zapory (pre mna najvecsi zapor bol v tom, ze som mala menej pod kontrolou, ci sa nahodou nedeje nieco zle) a nakoniec som sa rozhodla porodit tu, aj ked som predtym zvazovala ist rodit na Slovensko. A nelutujem. Ale napriklad tuto @sisa00 a @beruska64 rodili pred par dnami a nemaju az take dobre zazitky, takze to naozaj zalezi aj od toho, na aku jordmor a lekarov natrafis pri porode a od priebehu tvojho porodu...
K jordmor nechodis spociatku velmi casto, raz za 5-6 tyzdnov, ku koncu uz kazde 2 tyzdne. Na prvej prehliadke u gynekologa/jordmor vezmu krv a spravia ti aj ster z krcka, ak si ho mala robeny uz davno. Na ostatnych poradniach bude robit nasledovne veci: prinesies jej moc, pozrie, ci je ok. Zmeria ti tlak, odvazi ta, prehmata brusko, popocuva babatku srdiecko, odmeria ti brucho (tym sa da celkom dobre zistit, ci babo rastie ako ma). Raz vezme krv na nejake testy. A okolo 20 tyzdna budes mat morfologicky ultrazvuk. Ak bude vsetko v poriadku, tak nic viac ta necaka🙂 Okrem toho vsak bude mat dost casu s tebou pokecat, spyta sa ta, ako sa citis, co prezivas, ake mas otazky... toto sa mi velmi pacilo... ze okrem tycho zdravotnych veci sa ti snazi pomoct aj inak, sprevadzat ta tehotenstvom. Ak vies po anglicky, mozes skusit poprosit, nech ti daju jordmor s dobrou anglictinou, ja som napr. s mojou komunikovala po anglicky.
Pobolievanie prs a mierne pobolievanie brucha ako pri menstruacii (tvoja maternica a jej okolie sa natahuju a pripravuju na novu ulohu) je v prvych mesiacoch tehotenstva normalne.

lija15
19. aug 2011

AJojky babulky chcem sa spytat kolko ma tu vyjde zubar???dnes mi vypadla cast plomby,ale nechcem to nechavat len tak dlho otvorene.....cenovo myslim vytrhnutie alebo zaplombovanie zuba....letiet uz nemozem na SVK kedze som po 36tt tyzdni a mame uz pred stahovanim....
@beruska64 tak gratulujem k malej princezne,no nezavidim ti ze si mala tiez zlu skusenost s porodom...no ale dolezite je ze ste obe v poriadku a gratulujem a zelam vela zdravicka 😉

kukulienka_
19. aug 2011

@lija15 manzela stalo vyvrtanie a zaplombovanie zuba (ale bol to velky kaz)+ umrtvenie 1400 NOK. Ale neviem, kolko je len za samotne zaplombovanie

hucci
19. aug 2011

@kukulienka_ Moc ti děkuju za cenné rady a informace 🙂 Budu se to snažit brát s nadhledem a hlavne se nestresovat. Ono to nějak dopadne 😉

humba
19. aug 2011

@lija15 ahoj myslim ze sa do tej 1000 NOK zmestis, ja som platila 200o NOK za rtg, cistenie kamena a jeden zub, plus injekcia. Daco sa mi mari ze plomba bola okolo 500NOK

beruska64
19. aug 2011

@lija15 Ahoj dakujeme, mala je zlaticko a robi nam samu radost. Tebe sa to uz riadne krati, zachvilku budes mat miminko pri sebe. Drzim palce, nech je porod rychly a bezbolestny. Co sa tyka zubara tak ja som za plombovanie a rtg platila okolo 1400 nok. Ale ak ta to neboli a nie je to akutne tak by som ti odporucila vodicku ktoru predavaju v Meny vola sa vademecum munn vann, je to taka mala sklena flasticka. A ked sa iba bolest zuba zacina tak to dokaze preliecit. Miesa sa to z vodou, staci par kvapiek do vody a potom si v tom roztoku treba macat zubnu kefku a cistit.

lija15
19. aug 2011

dakujem babulky,aspon viem ako sa orientovat v cenovom rozmedzi 😉
@beruska64 dakujem a veruze uz sa mi to poriadne krati len akurat nechapem ze s porodnice z Tromsa nam dosiel list a tam nam napisali e cely pobyt si musim po porode zaplatit a potom vyplnit nejaku ziadost a oni mi tie peniaze naspät vratia....ani fastlege nechape ze co napisali lebo fakticky by som mala mat zadarmo cely pobyt pocas porodu....tak tam ideme volat v pondelok ze co tym naozaj myslia....
no to je dobre ze mala ti robi radost no uvidim aku skusenost budem mat ja 😉

sisa00
20. aug 2011

@lija15 Ahoj my sme ten papier tiež posielali ale nie premna ale pre muža . Teda aspon my sme sa nato pýtali a ked maš daleko nemocnicu sono tak preplacaju cestu parkovne a všetky naklady . My sme si dali preplatiť všetky cesty parkovne a bolo tam že preplacaju aj naklady na ubytko aj pre partnera tak sme skuslili aj jemu pobyt v nemocnici či nepreplatia ale bolo tam že treba blok potvrdeny a podpísany a my sme mali len blok tak uvidime čo nam pošlu aspon keby ten benzín a parkovne preplatili 😠
Ja som neplatila nič za ubytovnanie . Nemysleli tvojho muža ? V Gjoviku sa platili 300nok za izbu pre dvoch .

lija15
21. aug 2011

AJojte kocky chcem sa vas spytat ktore uz mate porod za sebou 😀 ze vsetko ste tam mali k dispozicii a s cim vsetkym mam ratat co sa tyka starostlivosti a takych veci 😀 dakujem 😉

sisa00
21. aug 2011

@lija15 Ahoj nepotrebuješ skoro nič len pre malu ked pojdete domov oblečko . Ja som moc pripravena nebola lebo mala prišla o 2 týždne skor ale nič som takeho nepotrebovala mala som len jedno oblečenie preseba tak som v tom bola 4 dni ale prežili sme 😎 Jedine čo mi tam chybalo bol župan ked som išla na Wc alebo niekam bolo mi to blbe v tej nočnej košeli niktore boli dosť kratke 😀 . inak je tam všetko jednorazove nohavičky maxi vložky ...

lija15
22. aug 2011

@sisa00 aha tak dakujem velmi pekne 😉 😉 chcem sa este spytat robia nejaky dodatocny ultrazvuk ak je podozrenie ze babo neni otocene dole hlavickou tesne pred terminom????

sisa00
22. aug 2011

@lija15 Ahoj tak to ja neviem moja jordmor mala taky stary ultrazvuk a len na sekundu ho zapla pozrela hlavička dole a hned vypla ako by sa bala že sa pokazí :D takže my sme vedeli naisto že je mala otočena spravne .

humba
22. aug 2011

@zuzanka7117 kedy to ides na tu kontrolu? teraz dakedy tusim. Mne dnes prisiel papier ze v 19tt idem na utz. tak potom informuj 🙂

zuzanka7117
22. aug 2011

@humba ja idem teraz vo stvrtok na kontrolny UTZ tu v Oslo a 31.8. idem na NT testy na Slovensku.......jasne ze budem informovat...🙂

humba
22. aug 2011

@zuzanka7117 oki to drzim palc ja budem na dovolenke tak si precitam az potom

sisa00
24. aug 2011

@beruska64 Ahoj tebe už prišli niake papiere z rodneho listu aspon z norskeho alebo hocičo mne vobec nič mala ma v somobtu 3 týždne a ešte stale nič ☹

kukulienka_
24. aug 2011

@sisa00 3 ryzdne su ok, myslim, ze nam prisli papiere po 3 tyzdnoch..