Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

lenuska85
14. dec 2011

Dakujem vsetkym za odpovede. Ja som niekde pocula, ze ked leti pes, tak potom musi byt niekolko tyzdnov v karantene v tej krajine, do ktorej prisiel. Co sa mi zdalo uplne hrozne. Takze ak s nim poletim a bude mat vsetky doklady, tak si ho normalne vyzdvihnem s batozinou? Ziadne problemy?

@lija15 a ako to prebieha na hraniciach ked by sme isli autom? Staci mat tiez tieto potvrdenia?

Dakujem.

lija15
14. dec 2011

@lenuska85 no tak my sme asi mali stastie ale na hraniciach nas nezastavovali ale staci mat od lekara potvrdenia co som ti aj vyssie napisala...a pes musi v prepravke

natalkaa
14. dec 2011

@lija15 díky🙂

lenuska85
14. dec 2011

@lija15 moj priatel isiel cez rovnaku agenturu 🙂 ako dlho ste v Norsku? Ako ste si zvykli? Ja mam trocha obavy zacat novy zivot v inej krajine, ale priatel mi velmi chyba.

lija15
14. dec 2011

no tak manzel tu je rok a pol a my sme tu len rok ale celkom dobre sme si zvykli,sice po norsky este neviem a nemam ani ako chodit na kurzy kedze dcerka este nechodi do skolky-teda som ju este nedala a mam aj 3mesacneho synceka ale nemaj obavy na novy zivot v inej krajine ja som si tu velmi rychlo zvykla da sa tu zvyknut a zivot tu neni taky uponahlany ako na SVK teda moj nazor vsetko zavisy od povahy cloveka ale tak drzim palce aby si nemala obavy a rychlo aby si si zvykla a kao dlho tu tvoj priatel pracuje????a kde robi sofera??myslim v ktorom meste?

lenuska85
14. dec 2011

@lija15 rok pracuje v Bergene. norstinu som sa ucila spolu s nim, ked bol v kurze, takze pred rokom. anglictinu viem iba trochu, takze netusim ako sa dorozumiem 🙂
A presne to iste mi vravel priatel, ze zivot v Norsku je o polovicu pomalsi ako na SVK. Tak na to sa celkom tesim. Len este neviem kde budem rodit. Ci na SVK alebo v Norsku.
Ake mate skusenosti s tehotenstvom a porodom v Norsku?

lija15
14. dec 2011

@lenuska85 no tak ja by som na tvojom mieste rodila v Norsku 😉 ja som tu bola velmi spokojna s personalom a celkovo vsetko co sa tyka tehotenstva.tu nechodis kazdy mesiac pocas tehulkovania ku gynekologovi pokial niesu tazkosti tu chodis bud jordmor-porodna asisitentka alebo k fastlege-rodinny lekar,vazia,pytaju sa natazkosti a ako sa citis a beru krv koli zelezu no proste to co aj gynekolog ale zato sa tam olu nesparaju ked je vsetko ok...a porod no tal na ten mam velmi dobre spomienky od chvile ked som porodila tak kazdu chvilu za mnou chodili a kontrolovali mna a maleho,vypytovali sa ma na vsetko sice komunikacia nebola prilis super z mojej sttrany ale snazila som sa a ked tak potrebovali prediskutovat postupy co nasleduje tak zavolali na telefon prekladatelku ze u nich to tak bezne funguje ked tam maju cudzincov...v porodnici si max4 dni ked niesu komplikacie 😉

lenuska85
14. dec 2011

@lija15 prekladatelka hovorila slovensky? ci ako ste sa dorozumeli? a co na kontrolach ked si nerozumela?

zuzanka7117
14. dec 2011

@lija15 ja mam tiez najvacsie obavy z toho ci im budem dobre rozumiet......ako tak sa s nimi dorozumiem, ale fakt by to mohlo byt lepsie......🙂

lenuska85
14. dec 2011

@zuzanka7117 gratulujem k bábätku 🙂
Ako to prosim ta prebieha na kontrolach v Norsku, ked nerozumies?

lija15
14. dec 2011

@lenuska85 no prekladatelka tlmocila z norciny do slovenciny 😉 a na kontroly chodil so mnou manzel koli tomu aby som sa s doktorkou dorozumela 😉

lenuska85
15. dec 2011

@lija15 fiha aky luxus 🙂 tak to by bolo super, keby to tak fungovalo vsade v Norsku. A este mam otazocku ohladom psika. Tie vsetky potvrdenia a doklady sa daju vybavit u veterinara? Alebo treba ist aj niekam inam?

lija15
15. dec 2011

@lenuska85 vsetko sa da vybavit u veterinara 😉

lenuska85
15. dec 2011

@lija15 super dakujem

lenuska85
15. dec 2011

@lija15 a ako prebiehal porod? Som citala, ze uprednostnuju prirodzeny porod bez epiduralky...

lija15
15. dec 2011

@lenuska85 no porod som mala velmi rychly a tym ze som rodila o 4 tak mi namiesto epiduralky ponukali rajsky plyn na ulavenie od bolesti ale uprednostuju prirodzeny ale ked si zaziadas tak ti pichnu aj epidural,a ja som vyuzila na rozdychavanie kontrakci teply kupel vo velkej a pohodlnej vani a nastrih nerobia ale od asistentky dostanes popripade aj masaz 😉

lenuska85
15. dec 2011

@lija15 teeeda to si ma celkom potesia, ze sa tak o teba staraju. ja mam obavy z nastrihu ☹ no ale ked vravis, ze nerobia, tak zacinam silno uvazovat ze budem rodit v Bergene 🙂 Myslis si, ze su v Bergene rovnake sluzby? Teda ze sa k tebe takto chovaju vsade v Norsku?

fragile
15. dec 2011

Ostrovanka- neviem este aky hranicny priechod, ide len o to co, ci je to mozne

zuzanka7117
15. dec 2011

@lenuska85 tak nieco rozumiem, par slovicok si pripravim.....a ked nie, pomozu nohy, ruky.....😀

martuska77
15. dec 2011

aj my s priatelom plánujeme bábko a tu v Norsku,a podla toho co tu písete by som sa toho az tak moc neobávala teda tej komunikácie ked je priatel ochotný so mnou chodit k lekárovi. Tak som zvedavá ci sa to podarí... 🙂

lenuska85
15. dec 2011

@zuzanka7117 nohy, ruky sú záchrana 😀
@martuska77 ako dlho ste v Nórsku?

martuska77
15. dec 2011

@lenuska85 priatel rok a pol a ja pol,prisla som sem lebo mi bolo smutno, zial pracu som zatial nenasla tak skusim po Vianociach

lenuska85
15. dec 2011

@martuska77 tak to máme to isté. Môj tam je rok a v priebehu roka chcem ísť za ním, lebo mi chýba. Ty hovoríš nórsky?

martuska77
15. dec 2011

@lenuska85 nie,len trochu anglicky, a stým tu asi moc nepochodím,ale co nespravím pre milacika 🙂 no tak som tu, len mi tu niekto chyba s kym by som sa porozpravala,tak babsky, samozrejme priatel je nieco ine 🙂 A kedy máš na pláne sem príst?

lenuska85
15. dec 2011

@martuska77 budúci rok v lete pravdepodobne. Tak zisťujem čo a ako, keďže máme v lete svadbu a chceme bábo. Mám trocha obavy z novej krajiny, keďže neviem veľmi po nórsky, viem len trocha anglicky, nemecky a minimum nórsky. Ale ako vravíš, čo neurobím pre drahého 😉

martuska77
15. dec 2011

@lenuska85 no tak to držím palce, je to tažké odíst zo Slovenska od rodiny,poznám to, ale ludia su tu celkom milí a aj by som vyskúšala kurz norčiny, uvidíme ako to vyjde po novom roku, a ako to vyjde aj s našim bábkom, už by sme sa celkom potešili 🙂

lenuska85
15. dec 2011

@martuska77 vy ste v Bergene? V ktorej časti?
Veď to, je to veľmi ťažké rozhodnúť sa odísť, ale zase je ťažké byť bez drahého. Ach jaj 😖

martuska77
16. dec 2011

@lenuska85 hej Bergen, vola sa to Paradis

sisa00
18. dec 2011

Ahojte no ja by som sa jazyka bala iba ak by sme amli naike komplikacie . Ja som sa snažila komunikovať všetko som rozpravala ale po par hodínach bez epiduralky som myslela že im tam tu bombu s tým kysliíkm vyhodím cez okno a celu nemocnicu vystrielam 😝 Po 5 hodínach som už ani po slevensky nevedela a po 10 hod ked už som videla aj na sestričkach že sa trochu boja a ale všetko bolo vraj v poriadku som myslela že sa zbláznim . Komunikovať som chcela ale nevedela som ani slovo vysloviť .
Ja keby som si mala vybrať bud ina nemocnica v No alebo na sk . Mala sa mi narodila s váhou 2 580g a domov nas púštali s vahou 2470g moje prve dieta doprosovala som sa aby mi ju odvážili aby mi ukázali jak sa kúpe ... Že maju vela rodičiek tak ked chceme nech ideme domov ako keby sme tam boli len na návšteve . tak muž sa valil z roboty lebo mi to povedali o 13 po obede cesta do nemocnice 2,5 hodiny ako by sa nič nedialo .tlak som mala 150 /80 hlava sa mi točila jak šlak že keby sa to zhoršilo mame si zavolať vrtulník a do nemocnice rýchlo .
Príjemný boli ale to moc nepomôže ked sú problémy .
Ale život v NO v poriadku pokiel netreba isť doktorovi 😅 Ja som s dcerku radšej na sk keby sme ochoreli alebo po očkovani niečo stalo nech viem že bude onu dobre postarane . Vo februari sa vracame do NO dufam že mi potom hned ochorie 😕

sisa00
18. dec 2011

a ešte malu som porodila taku modro bielu a ked odstrihli pupočnu a všetko okolo toho tak mi ju obliekli dali do postielky odsunuli do prostred izby a všetci odišli po par minutach stresu a spametavania sa s toho všetkeho mala niako omodrela tak som rýchlo zvonila nech niekto dobehne a prišla tak mlada že ju ide teda skontrolovať či ma všetko ok za 5 min bola maspeť že je zdrava a v poriadku že to sa mi iba zdalo takže som cele noci nespavala až pokým som neprišla domov a nezapla monitor dychu 😝 a konečne si vydýchla No zážitok teda riadny dufam že ak bude aj druhe dieta dopadneme lepšie 😀