Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

lenka3007
7. máj 2012

@norwayka nie, to som ece nepocula. Ani sa mi tomu nechce verit, kedze tu stretavam traktoristky, buldozeristky, farmarky, doktorky, pravnicky... Praveze som bola prekvapena zo zaciatku, ked ledva 5O kilova mlada blondska vyskocila z buldozera ktory mal vacsie kolesa ako ona sama a robila ako drak 😀

norwayka
8. máj 2012

@lenka3007 Uveris, ked zazijes sama. Ono sa to neda porovnavat napr. so Slovenskom, ved co ja viem o Slovensku. Ja rozpravam na norske pomery. Zeny na juhu zvyknu byt dlhsie doma s detmi (co ja vidim ako pozitivne, pokial to tak chcu). Vela ich aj potom robi len 40, 60, 80% a nie na plny uvazok. Lenze problem nastava vtedy, ked to tak nechcu. Preco sa to bezne tu toleruje, ze napriklad sestricky, opatrovatelky, rozne pomocne sily, komuna, fylke a pod, preco tam zeny pracuju take smiesne smeny, ze 34,72% a podobne. Mnohe chcu viac a nemozu, je to celkovy problem. Niekomu to vyhovuje, ale mnohym nie. Myslis, ze keby tam pracovali muzi, ze by to bolo mozne? Ono problem v Norsku je ten, ze ta diskriminacia alebo nerovnopravnost je skryta. Casto pocujes komentare, ktore su dobre za hranicou, ale co narobis. Napriklad nedavno som bola na intervju a co. Ci sa ma neopytali, ci nie som tehotna alebo neplanujem najblizsie? Ano, vystudovat mozes hocico, ale myslis, ze je to jednoduchsie sa zamestnat. Napriklad automechanicka. Casto problem si zohnat prax, lebo akonahle zamestnaju zenu, musi mat svoje priestory na prezliekanie, mozno aj toaletu a uz je problem. Ktory zamestnavatel je taky OK, ze to vsetko vybuduje na vlastne naklady. Hmm, vypocitaj si to sama. A toto sa da debatovat velmi dlho, tu je len par mojich postrehov. Ale je toho ovela viac. Nie je o com, sme daleko v tomto smere, ale aj daleko este od idealu.

janano
8. máj 2012

@norwayka Mas pravdu, ze ta diskriminacia tu je, uz len napr. zeny na muzskych poziciach zarabaju menej za tu istu pracu ako muzi. Ale zdaleka to nie je tu take zle ako na Slovensku. Tam je totalna diskriminacia, ci uz pri prijimani do prace alebo napr. co sa tyka tehotnych 😖 Clovek sa docita vela smutnych pribehov. A tie pracovne podmienky v praci...ved tu je raj na zemi. Netvrdim, ze vsade, ale na vacsine pracovisk. Slovenski zamestnavatelia sa maju straaaaaaaaaasne vela ucit. Podnikatelia na Slovensku ??? To sa zo srdca zasmejem...cest vynimkam 😉

norwayka
8. máj 2012

@janano Jasne, dalsi vyraz dobry GUTTEKLUBBEN alebo este lepsie GUBBEKLUBBEN- kde na veducich poziciach a v roznych radach su starsi chlapi a nikto ini. A podobne. Platy, ja ked som sa dozadovala zvysenia, tak som bola pomaly nenazrata svina. Kdezto chlapovi by to nikdy tak nepovedali. Kolegyna je zodpovedna za vsetok nakup vo firme. A ked si davala ziadosti na poziciu senior nakupcik, tak jej vlastniy kolega povedal, ze preco si dava ziadosti len na take pozicie, ze ma si dat na normalny nakupcik. A toto je bezne. Kedysi som mala pracovnu s dalsimi dvoma zienkami a jeden manager to nazval, ze HØNSEHUS (slepicaren). Akoze to vtedy aj HR riesilo. Si myslel, ze bol velmi vtipny.

Ja vzdy hovorim, ze ja by som na SK nevedela robit. Ja tych ludi lutujem. NEskutocne musia driet a clovek na zemi, co najviac robi, musi drzat hubu a aj si najviac toho 'uzije'. A neznasam aj ludi, co si otvaraju hubu na chudakov v pokladnici a podobne. Celkovo to spravanie cloveka k cloveku je nejake divne. Ja SK milujem, ale niekedy po 2 tyzdnoch chcem ist prec, lebo som fakt vystavena. Ale zase na druhej strane ludia su aj nadalej velmi stedri, co zase inde clovek nezazije a nemaju sami toho vela, najme, ked ich clovek berie ako ludi. Podla mna je to cele akcia-reakcia. Ja sa snazim k ludom chovat ako k ludom a to aj dostavam povacsine nazad.

Nezabudnem na jedneho cigana. Isiel na prechod aj so svojim vozikom naplnenym bohviecim a samozrejme, ze som mu zastala. Ten sa na mna tak zadival, ze mi az do placu bolo. Tolko vdaky v ociach...

lenka3007
8. máj 2012

@norwayka
@janano vidite, asi som tu este malo na to, aby som si to vsimla, mozno ked vypadnem do kolektivu, tak vtedy si to zacnem vsimat 😒

Baby ale chcem sa spatat, ci sa nejako da vypocitat clo, ked si nieco objednam z inej krajiny, aby som vedela, ake clo mi na to uvalia? alebo to sa dozviem az ked mi tovar pride? (a rovno ma vystrie 😀 )

janano
8. máj 2012

@lenka3007 http://www.toll.no/templates_TAD/ImportCalc.asp...
Tu mas kalkulacku, nahod tovar, cenu a valutu + postovne a valutu a daco ti to vyhodi. Ale ci je to presne, neviem...

lenka3007
8. máj 2012

@janano jeej dakujem, idem skusit... ale myslim, ze nakoniec sa mi to oplati kupit aj tunak... ved uvidim, co to vyhodi 🙂

norwayka
8. máj 2012

@lenka3007 Rataj s clom a aj s MVA, co je 25%. Do 200NOK nie je clo. Ja som raz presvihla kozmetiku o 1,50, cize 201,50 a platila som nakoniec o 160korun viac, lebo nejakych 100 korun si dali poplatok, ze mi to museli preclit, ci co to uz bolo, hehehe.

lenka3007
8. máj 2012

@norwayka
@janano no tak som dospela k tomu, ze sa mi ozaj oplati radsej kupit bud tu, alebo poslat domov peniaze tam objednat a nech mi to mama posle v baliku medzi sladkostami 😀

norwayka
8. máj 2012

@lenka3007 Zalezi od toho, co to je. Muz objednaval z Anglicka nejaku stolovu pilu a to sa po vsetkych poplatkoch ale o 100-1500korun oplatilo a mal lepsiu znacku este. Akoze pri nizkych sumach sa to neoplaca. Len na knihy neplatis nic a hovorim do 200NOK, ale aj s postovnym.

lenka3007
8. máj 2012

@norwayka objektiv na fotak.

lenka3007
8. máj 2012

@norwayka toto mi tam vyhodila, podla vsetkeho ani na toto sa clo neplati, ale dala som ze "fotoaparat" hadam aj objetiv do toho patri Beregning
Sum før fortolling 1 500,00 norske kroner
Toll 0,00 norske kroner
Merverdiavgift (25%) 375,00 norske kroner
Sum etter fortolling 1 875,00 norske kroner
Prosentsatsen på toll varierer.

Denne varen er tollfri.

Merverdiavgiften er 25 prosent av summen av varens verdi + frakt + eventuell forsikring.

Vær oppmerksom på at de fleste firma vil belaste deg med et ekspedisjons- eller fortollingsgebyr for å transportere og fortolle varen for deg. Størrelsen på gebyret varierer fra firma til firma.

lija15
8. máj 2012

@lenka3007 ja som tak riesila kocik ze svagrovi sme poslali peniaze a objednali ho a on ho preposlal ale chceli ho preclit v No ale sme sa ohradili ze tam je napisane darcek tak to nemozu preclit ale mesiac nam ho drzali teda cast kocika-vanicku nam zadrzali a chceli preclit ale svagor nam poslal preskenovane sprievodky a to sme im poslali a teda nemohli ju tym padom preclit lebo sa jednalo o darcek a ten sa nepreclieva....takze to ries cez rodinu ked chces nieco objednavat lebo pekne palky za to davaju..ved ti uz aj babule poradili 😉

lenka3007
8. máj 2012

@lija15 ved toto, ze ked mi ho budu na colnici drzat mesiac, tak sa mi to neoplati. Ale nasla som stranku kde ich maju tunak lacnejsie ako na tom E-bay, cize neplatim clo a ani postovne zo slovenska sem. len este musim zistit, ake maju s tou strankou skusenosti ostatny. 😉

norwayka
8. máj 2012

@lenka3007 Napisali ti, ze to je bez cla. Ale aj taku formulku, ze vacsina firiem ti pripocita k cene balne a clo a oni to potom preclia za teba. Hmm, tak neviem. Ja som akurat dnes kupila nejaky fotak mv Coop. V Elkjøp a inych elektrobutikoch stoji v akcii 2990 a v Coop ho teraz maju v akcii za 2500. Muz povedal, ze celkom dobry, lebo teda on by si iny nekupil. Ze za tie peniaze je super. Skus pozriet, ze ci nahodou taky by si nechcela. PS: Zasadne taketo veci nekupujem v zahranici. Moc sa to neoplca a nemas ziadnu garanciu. Za tych 'par' korun to nestoji.

http://kundeavis.coop.no/aviser/obs/sorlandssen...

norwayka
8. máj 2012

@lija15 To s tymi darcekmi, to je jedno, ze je to darcek. Ani darcek nemoze byt v neviem akych brutalnych sumach. To vsetci by si vsetko davali poslat ako darcek. Akoze skorej si myslim, ze sa na to vykaslali, lebo sa s vami nechceli handrkovat, hehehe. Norovi by to nepreslo.

norwayka
8. máj 2012

@lenka3007 Oppss, uz som aj slepa od hladu. Ty chces len objektiv, oppss. Ale tak uz si nasla za lepsie.

lenka3007
8. máj 2012

@norwayka heh, nevadi, uz som sa ustalila, vies ja som taka ze ked to najdem, tak hrrrrrr hned objednavat, potom "nadych-vydych" a hladam dalej 🙂 ale dakujem za radu, ozaj sa to neoplati objednavat 🙂

lenka3007
8. máj 2012

@norwayka noo, dobre si kupila 🙂 tesim sa na fotky 🙂

lija15
8. máj 2012

@norwayka no asi preto lebo sa s nami nechceli handrkovat ale zahada je ze jednu cast kocika-sportovu bez problemov pustili a tu druhu chceli preclit!! co vobec nechapeme ale zistili sme ze by nas to vyslo na stejnako takze radsej uz tu kupujeme odvtedy vsetko 😉

humba
8. máj 2012

ahojte baby co ste zregistrovane na stranke libero...tam sa tie body daju ziskat len ked mi pride mail a ja vyplnim ten dotaznik alebo aj dako inak?

lija15
8. máj 2012

@humba len vtedy ked ti pride mejl alebo ked rozposles pozvanky priatelom sa daju aj body ziskat

martinano
8. máj 2012

ahojte
baby prosim vas da sa v lekarni kupit lieh?zasoby zo slovenska mi dosli a surne potrebujeme,dakujem

norwayka
9. máj 2012

@lenka3007 Hehehe, my mame fotiek uz pomaly aj zo 30 000, ale sem ich urcite nedam, hihihi. 😎

lenka3007
9. máj 2012

@norwayka sak to aj my, ja som mala albumy aj na FB a zamkla som ich vsetky a tu mam len par fotiek....

norwayka
9. máj 2012

@lenka3007 JA mam vsetko na internete, keby nieco. Ale to su sukromne albumy, tam sa neda dostat, teda pokial to niekto nehackne. 😎 😀 Ja som v tomto velmi opatrna, ze inkognito 😎 😎 😎 A na FB som 2krat do roka, heheheh.

norwayka
9. máj 2012

@martinano Ak je to na dezinfekciu, tak mozno nieco taketo? Inak Etanol sa pouziva v zdravotnictve, ale to neviem, ci sa da kupit. To je asi ako lieh.
http://www.apotekdirekte.no/products/klorhexidi...

Ja osobne mam doma na dezinfekciu Pyrisept.

norwayka
9. máj 2012

@lija15 Teraz som to zistila. Darcek sa moze poslat do 1000NOK. Takze niekedy je vyhoda byt cudzinec v Norsku. Hehehe, radsej to s vami vzdali 😀

norwayka
9. máj 2012

@lenka3007 Niekde som citala, ze ty nevies najst pasteku v Norsku? Akoze v konzerve asi nie, ale samozrejme, ved Leverpostei 😀 V konzerve sice je. Ta detska, ta dietatko je narvchu 😀

lenka3007
9. máj 2012

@norwayka to viem, ale ta je hnusna (teda ja som ju raz kostovala a ble) ja som myslela taku jak na slovensku je pecenovy syr, tak moja svokra nosila taku pastetu (taky tvar to malo ako tehla) teda oni to tak volali, ze pasteta. No ale odkedy som citala zlozenie pasteky, tak uz ee, dakujem neprosim, radsej si robim pomazanky doma...