Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

norwayka
4. mar 2012

@zuzanka7117 hehehe, moji obidvaja chlapci su narodeni 22 a obidvaja v nedelu. Len jeden v maji a druhy v novembri, tak je presne na den 1,5 roka medzi nimi. Vidis, este sa moze narodit 8.3., hehehe, to bol kedysi velky datum 😀

zuzanka7117
4. mar 2012

@norwayka akurat 8.3. idem na kontrolu ku jordmor...asi pre istotu hodim tasku do auta....🙂

norwayka
4. mar 2012

@sissar Milacik, to vobec neporovnavaj. Ja mozno zase opacne porovnavam. Kde by sa v slovenskych skolkach tak tie deti vyhrali vonku a mohli byt skutocne detmi. Ved tu idu von pomaly za kazdeho pocasia, ved keby sme tu mali cakat len na pekny den, tak to sme vonku 30 dni v roku. A potom valaju sa tam ako prasiatka, hraju v piesku, v strku, obzieraju vsetko mozne, mne sa to paci. A mas pre male deticky 1 ucitelku na 3 deti a pre vacsie 1 na 6 deti. A uz tam je dobry rozdiel v porovnani s 2 ucitelkami na 30 deti. Praveze ja co viem od kolegov a tak, deti chore do skolky nesmu ist a ked nahodou, ze ich to chyti v skolke, tak hned volaju rodicom a musia si ich vyzdvihnut.

Napriklad nasa skolka ma aj svojho kuchara:

Vi satser på sunt kosthold og har egen kokk som lager middag to dager i uken. Vi serverer alle måltider, og foreldre slipper å sende med matpakke. Frokost serveres fra kl.07:00. Kl 08:30 er det slutt på frokostservering. I året som kommer blir middagsmenyen som følger:

Fiskekaker med poteter og gulrøtter
Kjøttboller med fullkornsris og grønnsaker
Fiskeboller i hvit saus med poteter og grønnsaker
Pølselapskaus / pølser i brun saus

Dalej viem, ze nasa sesternica plati okolo 300 korun v jej skolke na jedlo a teraz je este vacsi fokus na tie jedla, takze maju jogurty, ovocie, castejsie zeleninu a tak. To aj vidim, ked chodim okolo tej mojej privatnej skolky, ze co maju v smetiach, hehehe. Niektore skolky nemaju ranajky, tak ak dieta nejedlo doma, tak vtedy musi mat matpakke. Ale neboj sa, myslim, ze o ne je super postarane. Ti hovorim, najdi si na nete o tej tvojej skolke, urcite nieco vygooglis a budes spokojnejsia.

martinano
4. mar 2012

@sissar pozri na nete o tej konkretnej skolke, kamaratka robila v skolke nedaleko od nas a nevarili detom vsetko sa muselo balit a to bola sukromna,tak popozeraj, inak nebala by som sa ani toho,ze musis nabalit dietatu so sebou 😉

martinano
4. mar 2012

@zuzanka7117 neznasam otazky typu no co uz?alebo este si v kope?

zuzanka7117
4. mar 2012

@martinano mne to az tak nevadi, lebo to netrva tak dlho, nanajvys par tyzdnov....🙂 este stale sa mi to zda neskutocne, ze cakam babatko.....😀

martinano
4. mar 2012

@zuzanka7117 mne to teda priserne vadilo a to obe deti narodli o mesiac skor 😒

lija15
4. mar 2012

@zuzanka7117 mojka skus priatela znasilnit 😀 😀 u nas to na prvu supu vyslo vecer pred terminom sme mali tutu-mutu a v noci na termin to na mna prislo 😀 😀 😀

zuzanka7117
4. mar 2012

@lija15 uz sa stalo, zatial nic....budeme skusat dalej....🙂
@martinano ved o chvilu to pominie.....uz mi ide brucho roztrhnut...🙂

janano
5. mar 2012

@sissar Ahoj. Nasa nastupila do skolky v auguste a tiez mala tazke zaciatky...place boli velke, lebo tiez bola dost na mna naviazana. Potom skoncili celodenne place a plakala uz len rano a poobede. Ale to bolo len vyjadrenie nejakeho jej protestu, lebo viem, ze hned ako som jej zmizla z oci, tak uz bolo ticho.

No a nie je skolka ako skolka. My mame statnu a nam tu varia. Maju vzdy nejaku polievku, alebo rybu, cestoviny so zeleninou, mlete maso, kasu atd. Rozne sa to strieda. U nas je moznost ranajkovat od 7.30 do 8.30, mozeme dat, co chceme, chlebik, jogurt... Potom je varene jedlo o 11.00, no a o 14.30 sa jedava matpakke, to zabalis doma, co chces, vacsinou je to chleba. A zaroven jedavaju ovocie, tiez musime doniest 1 ks denne, ale vacsinou sa to nazbiera a stvrtok a piatok uz nie je treba nosit ovocie. Tiez piju len vodu, studenu.

Co sa tyka spania, deti spia vonku v kocikoch. V nasej gruppe spia aj 4 deti vnutri, medzi nimi aj nasa 🙂, ale zabudni na postielky a pyzamo, spi sa na zemi na madracoch, v tom, v com prisli do skolky.

Von chodia takmer kazdy den, pokial nie je nejake strasne pocasie. Musis mat overal na kazde obdobie, na leto gumenny + cizmy, na jar a jesen prechodny a na zimu hruby zimny. Pod to fleece alebo vlnene kamase so svetrom a na telo zasa vlnene tenucke. Vlna je samozrejme najlepsia, lebo ked sa ti male spoti, tak odvadza vlhkost prec a nie je mu zima.

Co sa tyka varenia, to si musis zistit v konkretnej skolke, nie vsade varia, ci je to statna alebo sukromna, niekde maju deti len suche. Ja som s nasou spokojna, aj ked vzdy najdes nieco, co mozes vytknut. Mam kamaratku, co jej dieta chodilo tiez do statnej a hruza, neprebalovali, nestarali sa. Stazovala sa aj na komunnu, nepomohlo, nakoniec musela skolku zmenit. Tiez su rozne privatne, viem aj o dobrych a o zlych skolkach.
Tot moja skusenost...

marketa_z
6. mar 2012

@martinano
Ahoj, jsem s pritelem v Oslo a hledam tu nejakou kamaradku. Je mi 32 a cekame v cervenci prvniho potomka. Porad jsi tu? Prispevky na teto strance nejsou aktualni, tak nevim🙂

marketa_z
6. mar 2012

Zdravim vsechny🙂 tak uz jsem se nasla, stacilo se prekliknout na 69. stranku 😀DDD. Rada bych se seznamila a pokecala, jsem s pritelem v Oslo, pracuju z "domova" pro ceskeho zamestnavatele, takze je to takova samotka. V cervenci cekame prvni prirustek a ja tu nikoho neznam, tak bych to rada zmenila🙂

martinano
6. mar 2012

@marketa_z ahoj ano stale som tu 😉

marketa_z
6. mar 2012

@martinano to je fajn🙂 Nikdy jsem nebyla v situaci, ze bych si hledala nejakou kamaradku timto zpusobem 🙂

martinano
6. mar 2012

@marketa_z ved na tom nie je nic zle, je nas tu z Osla viecej, tesim sa, ze uvidime novu tvar

lija15
6. mar 2012

Ahojte babule prosim vas vysvetlite mi co znamena ZU riesime az teraz rodny list kedze mm ide v polke aprila na svk a chceme to tam podat osobne iba tym padom potrebujeme preklad list a pani na ambasade nam pise o tom ZU a peniaze v hotovosti....ja neviem ako jej tie dat prachy osobne...ved let oslo tromsa tam aj spät ma dost draho vyjde ako ste to riesili???a prosim vysvetlite mi tu skratku bud som taky naozaj debco 😅

marketa_z
6. mar 2012

@martinano 🙂 schazite se nekde? Je mozne, abych se nekdy pridala?

martinano
6. mar 2012

@marketa_z teraz toh bolo vela a narodila sa nam nasa bambulka, teraz tu ma rodit zuzka, tak pockame na nu a urcite sa stretneme, kde byvate?

marketa_z
6. mar 2012

@martinano Gratuluju a preji hodne zdravi! Zuzce preji take vsechno nej a drzim palce! Bydlime na Nydalen.

norwayka
6. mar 2012

@lija15 Tak ja som neriesila rodny list, ale nie je ZÙ- zastupitelsky urad? Dava ti to zmysel? A ked som riesila stratu slovenskeho obcianstva, tak som sa vzdy pekne dohodla. Povedali kolko penazi chcu, to som dala na haliere presne do obalky a doporucene som im to poslala. A tak sa to dalo. Jaj u debilov, ale ide to. A vzdy som im aj zaplatila, ak mi oni museli nieco doporucene poslat, tak vzdy som im povedala, nech si tam daju aj tu sumu, lebo aj to im musis zaplatit. Tak skus sa spytat a navrhnut im to. Dufam, ze som sa vyjadrila zrozumitelne. 😎

zuzanka7117
6. mar 2012

@marketa_z ahoj.....jasne ze sa mozme stretnut, momentalne asi nie, kedze mam tesne pred porodom, ale ked sa trosku dam dokopy a zacneme s drobcom chodit von, tak sa mozme stretnut.....a je nas tu viac.....🙂 Ja byvam na Alnabru

lija15
6. mar 2012

@norwayka aha dava mi to uz teda zmysel dakujem 😉 no tak to mas teraz lespie 😉 no my to ideme riesit cez znamu teda ona byva blizucko ambasady a tak to vsetko posleme jej teda aj peniaze na ucet a aj RL aj s nahradnou obalkou aby to im tam zaslala a dufam ze nebude hystercit ked jej to odovzda iny clovek 😉

norwayka
6. mar 2012

@lija15 Super, som rada, ze ste to tak poriesili.

martinano
7. mar 2012

@marketa_z dakujeme, na buduci tyzden hlasia pekne a celkom teplo, tak by sme sa mohli vidiet, poslem ti kontakt na seba
@zuzanka7117 a ty, ked do vtedy neporodis ta berieme so sebou a maly bude do vecera na svete 😎

marketa_z
7. mar 2012

@martinano OK, souhlasim🙂 Budu se tesit!

lenka3007
8. mar 2012

ahojte baby, idem vas zase otravovat. Prosim vas neviete, ako to tu chodi u zubarov? hladam nieco ako stomatochirurgiu, lebo uz asi umrem a k normalnemu zubarovi sa bojim ist ☹

janano
9. mar 2012

@lenka3007 Ja mam skusenosti len s obycajnym zubarom...ked tak skus tannlegevakt (pohotovost), inac vsetci zubari su sukromni.

lenka3007
9. mar 2012

@janano ked ja sa strasne bojim, ale dnes som uz volala manzelovi, nech zavola tomu zubarovi, u ktoreho bol on, ci ma zobere, musim to nejako prekonat, lebo takto ked mam trpiet cez vikend, tak asi zošaliem... ☹ ☹ ☹ radsej by som isla znovu rodit ako toto 😅

janano
9. mar 2012

@lenka3007 uff, to ti veru nezavidim ☹ ale keby ta dnes nezobral, tak skus tu pohotovost, ta funguje cez tyzden poobede a aj cez vikend, u vas mozno lepsie v Stavangeri. Tu v Osle robia aj komplikovanejsie zakroky na pohotovosti, tak snad aj u vas...

lija15
9. mar 2012

@lenka3007 ja som bola v Coloseum-tannklinik ja som im napisala mejl v noci a na druhy den rano mi volali ohladom terminu a hned ma ja brali 😉 a nemusis sa bat tychto zubarov oni maju lepsie vyabvenie ako na SVK ja by som sa skor bala ist na SVK na zubnu pohotovost ako tu 😉 no drzim palceky aby si to zvladla a aby to tak nebolelo