Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

norwayka
30. jan 2012

Hmm, asi len teraz niekedy zacali. Lebo v 2009, ked som zacinala s plienkami, tak boli len tieto dvoje, co som pisala. Co mam nohavickove Libera z 2010 (produkcia 2009), tak tie nie su. A co mam normalne plienky z 2011, tak tie su.

norwayka
30. jan 2012

@renatedj Treba odskusat. Pokupuj si rozne a uvidis. Ani drahe ani lacne nestoja tolko, co na SK. Ja ked som isla na SK, tak z principu som si doniesla moje. Lebo ako tam tie mlade rodiny vykoristuju, to co uz je. Ja im prispievat na to nebudem. Zase pampersky su tenucke, dobre sa v nich hybe a cez den, ked casto prebalujes, tak su super. Ale na noc nehrozi, podla mna. Nebudem klamat, mam doma aj pampersky, hehee. Ja pouzivam asi vsetky plienky, hehehe. Len kupuj vzdy kazdy 4ty balik zdarma (to su tie mensie baliky) Libero a Pampers, alebo ked daju tie velke kartonove skatule a je tam okolo 100 plienok za 100korun. Alebo potom tie velke baliky Coop, Landlord, First Price. Aha, ty si v Osle, tam mas vsetky obchody, tak poskusaj. Na zaciatok som ja mala Libero 2 pri starsom a pri mladsom som kupila asi 2 baliky Libero 1. A potom som uz skusala. Ked das lacnejsiu plienku, tak aj castejsie podla mna prebalovat budes, nebude ti to tak luto tych penazi. A to je asi najdolezitejsie. Casto prebalovat. My sme mali latkove a sme tu. A niekto aj teraz si mysli, ze latkove su lepsie a setrnejsie a neviem co. Tak si vyber 🙂 To som ti pomohla, co?

renatedj
30. jan 2012

@norwayka vlastne pomohla, nie konkretne, ale aspon viem, ze sa nemusim bat kupit ktorekolvek..... este by ma zaujimalo, ako je to s tymi latkovimi..... kamoska na sr dava pampers a na to este latkove kvoli klbom.... je to tak zauzivane aj tu v norsku, abo mi ho v porodnici zabalia len do jednorazovych?

ostrovanka
30. jan 2012

@norwayka Zazila som to, tolko libero som nakupila, ze som vytvorila na 1 rok zasobu... ale aj tak su plienky lacne

norwayka
31. jan 2012

@renatedj Toto ja vobec nepoznam. Neviem ani co je to to balenie na siroko. Hned ti daju rovno pampersky. A doktor bude kontrolovat babatko v nemocnici a bude sa pytat, ci mate v rodine problemy s klbami a ked nie a nic nezisti, tak to ani neriesi. Len to vzdy skontroluju. V nemocnici, potom v 6 tyzdnoch, potom tusim v 4 mesiaci my mame fyzioterapeuta na helsestasjon a tak. Ale vacsinou sa to zisti uz do tych 6 tyzdnov a potom ak by boli problemy tak ta este poslu na ultrazvuk, aby sa to potvrdilo a potom ti naordinuju liecbu. Viem, ze nejaky vankusik sa dava, ale nemam sajnu o tomto. Inak ja som si pre istotu zaplatila aj kiropraktora. Tusim uz ked mal maly 2-3 mesiace. Len tak, aby skontroloval vsetko, tak aj to sa da. A ak babatko stale place a tak, tak treba ist k nemu. Moze byt, ze to hned poriesi. Niekedy babatka maju po porode nieco s krcikom a tak a kiropraktor to raz dva tri vsetko napravi (casto sa mysli, ze maju koliku a nemusi to tak byt). Ved chudiatka, co si tie uziju pri porode.

mirasierra26
31. jan 2012

@beruska64 AHOOOOOOOOOOJ

mirasierra26
31. jan 2012

@beruska64 Niekto mi hovoril ze vraj na SK je dvojite obcianstvo zakazane, tak neviem ci z toho nieco bude ...

beruska64
31. jan 2012

@mirasierra26 nam sa to aj tak nechce riesit, sme radi, ze sme sa k ceskemu dopracovali. Az ked sa niekedy prestahujeme, tak podla toho. Viem, ze to je zakazane, ale u nas by to nemalo platit. Lebo dieta ma narok na obcianstvo po obydvoch rodicov. Ale je s tym urcite zase vela papierovaciek.

renatedj
31. jan 2012

@norwayka no veru.... balenie na siroko je asi v mode uz len na SR..... este sa chcem vratit k tym plienkam, pozerala som velkost 1 od Libero aj Pampers.... existuje tam len to balenie po 28ks abo aj vacsie, bo s vacsim som sa zatial stretla len od velkosti 2 a viac

norwayka
31. jan 2012

@renatedj To to male balenie ti staci. Ved nemusis hned kupit, v porodnici ti daju a uvidis, ake velke sa babatko narodi a podla toho moze manzel kupit, alebo sa z nemocnice zastavis kupit. Ak sa narodi vyse 4 kilove, tak mozes kupit rovno cislo 2, ak mensie, tak kupis 1. A aj to kupujes len zo dve-tri-styri balenia, lebo tam sa rychlo rastie a potom uz mas balenia (3) 5-8 kilove a tie su uz velke a mas aj (4) 7-14/16kg a tie su uz tiez velke. Aj ked zo zaciatku mozu byt trosku vacsie tie plienky, ale to nevadi, pokial sedia dobre na stranach...

zuzanka7117
31. jan 2012

Ahojte baby, neviete preco tu nerobia ster na streptokoka v 36. tyzdni? Ked citam, ze je taky rozsireny, ze ho ma az 40% tehotnych zien a aj ked pre zenu nie je nebezpecny, ale moze ohrozit dietatko pri porode......ze by to tu nepoznali? Alebo ako to riesia?

kukulienka_
31. jan 2012

@zuzanka7117 aj ked zena ma streptokoka, pravdepodobnost, ze nakazi babatko je velmi malicka. A ak ho aj nakazi, vacsinou sa to v pohode zvladne tym, ze daju babu ATB po porode. Preventivne podavanie ATB pri porode rodicke cez infuzku ma aj svoje negativa (idu aj dietatu do krvi - a to ani nevies, ci ich bude potrebovat!) a nie je jasne, ci prevysuju tie pozitiva. Preto ich podla mna v Norsku preventivne nedavaju a tym padom ani nepotrebuju vediet, ci streptokoka mas. Je to vsak moj osobny nazor.. Na Slovensku testuju streptokoka poslednych 7-8 rokov, predtym to tiez nerobili.

norwayka
31. jan 2012

@zuzanka7117 http://nhi.no/foreldre-og-barn/svangerskap-og-f...

Neviem, ako dobre vies po norsky, ale precitaj. Mozem ti to nejak zhrnut, alebo @janano 😎

zuzanka7117
31. jan 2012

@kukulienka_ lebo co som doteraz citala, je dost pravdepodobne, ze by sa dieta pri prechode porodnymi cestami mohlo nakazit.....takze oni to tu skontroluju po porode, ci sa malinke nenakazilo....??? To som nevedela

@norwayka dakujem, skusim to pozriet.......🙂 Nieco porozumiem a nieco pomoze aj prekladac...🙂

sisa00
1. feb 2012

Ahojte tie plienky na sk su ozaj naprd drahe a kvalita hruza ja som tu vyskušala už asi všetky najviac sa mi osvečili Tesco pekne piju a aj niečo vydržia sice sa mi sem tam stane že ked sa moc trepe sa jej odtrhne jeden bok 😅 NO zlete dobre LIbero som si ich nakupila ked sme išli z NO ale už sa nam dááávno minuli .

norwayka
6. feb 2012

No, maminky, co to mate 'za par'. Ako sa mate? Fucite, fucite? V kazdom pripade myslim na vas, dufam, ze ste v tip-top forme a co chvila tu nejake novinky napisete.

zuzanka7117
6. feb 2012

@norwayka Ahoj.....dakujem, ze na nas myslis.....veru ja teda fucim statocne.....uz sa objavuju aj poslickovia, som zvedava kedy "to" prepukne.......🙂

norwayka
6. feb 2012

@zuzanka7117 Pamatame, pamatame. Do schodov a do kopcov som fucala ako parna lokomotiva. Ja som tychto poslickov nemala. Uff, dufam, ze vam to vsetkym pojde rychlo. Este pracujes, ci?

patka29
6. feb 2012

Maminky co ste v Osle alebo Oslo poznate,musime cestovat buduci tyzden kvoli pasom na ambasadu do Osla.Na google maps vidim ze"pod" ambasadou je obrovsky pristav a nieco co pripomina zeleznicnu stanicu(my pojdeme vlakom Bergen-Oslo,netrufam si v tomto pocasi na cestu autom).Neviete nahodou meno tej stanice?Alebo ak vystupime na hlavnej zeleznicnej stanici(ta je asi v centre),ako je najlepsie sa dostat k ambasade?Baby fakt som v strese,musim tam ist a to uz budem 32tt...Drzte palce😉

zuzanka7117
6. feb 2012

@norwayka nie, nepracujem....som doma od augusta na svangerskapspenger, kedze mam fyzicky namahavu pracu......ale uz som tak zlenivela, ze az.....🙂

zuzanka7117
6. feb 2012

@patka29 Ahoj.....mozte vystupit bud na hlavnej stanici, alebo na National theatret.....tam sadnete na autobus cislo 30 smerom na Bygdøy, alebo 31 smer Snarøya, alebo Fornebu. Vystupite na zastavke Frogner kirke, prejdete na druhu stranu cesty a potom hore do kopca....peso je to kusok......🙂

patka29
6. feb 2012

@zuzanka7117 Dakujem velmi pekne Zuzka!😉

martinano
6. feb 2012

@zuzanka7117 na slovensku sa davaju atb pri pozi, strept. ale len vtedy ak je plodova voda odtecene viac ako 12hod. a stale zena neporodi ak do vtedy neporodi tak sa nedavaju

norwayka
8. feb 2012

Ja som taka stastna, ze zijem v Norsku a mozem sa rozhodnut pre alebo proti ockovaniu. A tato svineinfluensavaksine...Ufff, ja som bola akurat tehotna, ked vsetkych ockovali a samozrejme tehotne ako prve. No to teda zabudnite, mna nie. Som strasne rada, ze ma moj zdravy sedliacky rozum zastavil.
http://www.dagbladet.no/2012/02/08/nyheter/inne...

janano
8. feb 2012

@norwayka My sme sa tiez doma pozerali, ako sa tu vsetci ockovali, ako keby rozdavali cukriky zadarmo... Potom sa ohladom tych tehotnych aj pisalo, ze bolo nezvycajne vela potratov a davali to do suvislosti s tym svinacim ockovanim 😠

norwayka
8. feb 2012

@janano Ja som mala v skupinovej poradni jednu babenku a jej dietatko dostalo po narodeni tazku astmu a doteraz uz vyse dvoch rokov ho denne musia predychavat cez pristroje. Je presvedcena, ze to je z tej vakciny, aj to potom tusim s tym prisli, ze to mohel byt vedlajsi ucinok. Len moja pointa v tomto vsetkom je, ze ziadna vakcina, ani akoze ta neskodna chripkova nie je mozno az tak neskodna. Som zvedava, ci sa pozru na vakciny ako take, alebo ako vzdy zostane to len v tomto stadiu, ze zaplatime tym par, co sa stazovali a ide sa dalej.

humba
9. feb 2012

Ahojte severanky, tak ja uz som doma, pan doktor mi dal sykmelding a tak som uz dva dni doma a oddychujem, uz to mam za menej ako mesiac. Pekne nam tu v kuse kyda sneh mame stale okolo 0 stupnov a co je najdolezitejsie slniecko sa postupne cez tie kopce prediera do doliny. A uz mame fajne svetlo nie? u nas tak do 17.30 ak je jasno 🙂

lija15
10. feb 2012

@humba ajoj no aspon si oddychnes no ako tak kukam mas to za chvilocku...no tak ten sneh tisko zavidim...u nas na ostrove po zime ziadne stopy v nedelu-pondelok mrzlo -15C ale od utorka mame +5 a dnes nam zacal fukat silny vietor 20m/s ze sa zase ani poriadne vonku neda prechadzat...no aj u nas sa zacina slniecko predierat za obzor konecne 😀 len u nas je problem to ze decka nam kukuckuju do 2-3rana a potom tym padom vstavame o 12 na obed a to uz je den v plnom rozkvete...no len sa setri a oddychuj a drzim palceky nech vsetko dobre dopadne
Ajojky babulky inac uz sa da u vas kupit neslane maslo???tu na severe uz je v obchodoch slane ale este neslane nemame ☹ ☹

martinano
11. feb 2012

@lija15 v oslo neslane uz je

lenka3007
11. feb 2012

@lija15 aj v Sandnes som dnes kupila neslane maslo...konecne