Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

lija15
7. okt 2012

@martinano ako ja som toto nevedela lebo som sa s takymi normi este nestretla 😔 😔 co mu som vdacna a zatial som sa stretla s prijemnym pristupom a ustretovostou a ako zatial nam nik nepodkopal nohy asi to zavisy kde clovek zije ci v meste alebo v malom mestecku ako ja 😉

elass
7. okt 2012

...ja tu zijem viac ako 6 rokov a zatial som tu nic nezneuzila/nevyuzila, ani nebyvam chora, mozno tak dva/tri dni za rok ak sa ozaj necitim dobre, tak si zoberiem to permisjon med lønn a to mame narok na 24dni v praci ak nie viac, ani teraz presne neviem....ked potrebujem byt dlhsie na Slovensku, tak mam neplatene...len teraz ked planujeme baby, tak ma zaujimalo, ci by sa to dalo, ak by som potrebovala ist na Sk a uz by som nemala dovcu, a nechcem velmi uz to neplatene, kvoli vypoctu materskej...a tiez mam take skusenosti, ze poznam vela vela norov, ktori su na pn "nic" im nie je, takze zneuzivaju to aj oni tu, ale nie tak ocividne ako na Sk a tiez o tom nerozpravaju/nechvalia sa s tym ako slovaci na Slovensku...ale ako velky respect pred Norskom a ich systemom, vazim si ze tu zijem a mam pracu, som za to vdacna a tak sa aj spravam...ozaj sa mi jedna len o tu matersku, aby som na nu mala narok a aby bola aspon trosku adekvatna k platu, ktory teraz dostavam...ak mi vie niekto poradit, pomoc, tak budem len a len rada 🙂
Peknu nedelu prajem 🙂

elass
7. okt 2012

@martinano s tym ze nori drzia spolu a ich diskriminaciou som sa aj ja stretla...tiez mame nemile skusenosti :(

renatedj
7. okt 2012

@martinano no asi bude prechadzka okolo akerselvy a stretko v nydalene.... cas este nie je dohodnuty, ale bude to v stredu 10.10.2012

zdeni1302
8. okt 2012

ahojte dievcata robili Vam sono klbikov alebo sa to nerobieva nam len pozrela dnes doktorka a vraj je to ok

lija15
8. okt 2012

@zdeni1302 ani nam nerobili sono a robi sa vtedy ked je predispoziciia k chybnym klbikom

martinano
9. okt 2012

@renatedj streda je zajtra nejaky cas?ci neide nikto?

renatedj
10. okt 2012

@martinano hej, takze stretko je dnes o 12 na zastavka T-bane Nydalen .... dame prechadzku okolo akerselvy, ma byt krasne aj ked asi trocha chladno.... ak prides, tak mi posli sms, aby sme ta cakali... t.c. ti poslem do sukromnej spravy

berunda
11. okt 2012

Ahoj muzu mit dotaz? V lednu se stehujem na roka pul do Norska, asi do Osla nebo Gjoviku. Mame dcerku, bude ji v breznu 5 let. V te dobe ma mit u detskeho lekare preockovani. Mam dotaz ohledne povin. ockovani, jak to chodi v norsku? Nemuyu nikde najit ockovaci kalnedar v Norsku, muzete mi treba poslat nejaky odkaz? diky moc

lija15
12. okt 2012

kocky poculi ste o tom ze nori povazuju pobozkanie deti na pery na verejnosti za incest?????????

norwayka
13. okt 2012

@lija15 narazas na ten polsky par, co davali v tv? Trosku uplne ina historia je tam, ako to bolo podane.

lija15
13. okt 2012

@norwayka ja nemam tv,ale to mi svokor povedal na skype co sa stalo,ale ked tam bol iny problem tak to je jasne....takze ani neviem co sa vlastne stalo s tym parom....a co sa tam stalo vlastne??

norwayka
13. okt 2012

@lija15 ja som na sk, tak preto o tom viem. Tiez som to nevidela, len mama hovori, ze v spravach bolo norske barnevern prirovnavane k ss v uk a ze aj nori zobrali chudacikom poliakom deti rovno pred skolou za to, ze otec daval pusu deetom. Ha ha ha. No, jasne!

mgrartdrzka
15. okt 2012

@norwayka no mi nieco hovor, hned cela rodina bola na nohach, ze kam to chceme ist...ze nech ostaneme doma. 😀 Nerozumiem tomu celemu, z coho to vzniklo? Neverim, ze norsko je az tak "puritanske" v tomto smere.

norwayka
15. okt 2012

@mgrartdrzka Ale blbost. Ja som tiez nevedela, spytala som sa muza, ci o tom nieco vie. A on hovori, ze pamata si ale uz tak zo zaciatku roka, ze nieco bolo. Ale tam bolo to, ze susedia stale poculi od tych Poliakov kriky a nadavky a neviem co a preto volali viackrat socialku. A teda socialka potom prisla a zobrala tie deti, takze to vobec nebolo, ze za pusu a podobne. Ale ako sa to vzdy prezentuje v mediach a podobne.

Ja ti poviem tak, ak ma niekto podozrenie na mna, ze je zle o moje deti postarane, alebo je chaos doma, tak praveze ja chcem, aby zavolali socialku. Ja nechcem, aby niekto chranil mna, ale moje deti!!! Lebo niekedy aj ty sama mozes stratit pojem s realitou. A ja sa nebojim, keby mi niekto zobral deti, co mi nezoberie, ale viem, ze ked nemam co skryvat a som vynikajuca mama, tak nie je o com. Moje deti su pre mna vsetko, ako aj pre teba a pre skoro kazdu mamu, ale napriklad nie je tiez normalne tu capat dieta po zadku, i ked na SK je to OK. Tu fakticky je to zakonom zakazane. Akekolvek fyzicke nasilie. Ja som v zivote na zadok mojmu dietatu nedala a teda mam dobrych piratov, akoze inych blazonkov a clovek mal aj chut, ale proste nie. Ja som bola ako dieta bita a teda zabava to nie je. A keby som to ja robila, aj som to muzovi povedala, tak on prvy musi nieco spravit, aby som niekde isla alebo socialka sa zainteresovala, aby som to nerobila mojim detom.

Takze tak. Ja som len rada, ze je tu system, ktory funguje, i ked niekedy by mal byt este prisnejsi. ale, co je rozdiel, ze tu bude poriadne vysetrovanie a nikto na ziadnu adopciu tvoje deti neda. Ved tu pomaly ani nie su deti na adopciu. Maximalne pestunstvo. Ani nejak detske domovy tu nie su. A socialka sa snazi, aby to vzdy najprv fungovalo v tej biologickej rodine. Ale akonahle je incest, zneuzivanie, tyranie a podobne, to beru deti hned.

mgrartdrzka
15. okt 2012

@norwayka ...tak urcite je to logicke, ze "bez vetrika sa ani listok na strome nepohne" a pravdupovediac by to bolo riadne pritiahnute za vlasy ak by to bolo len kvoli bozku...ako vnimam z viacerych stran, tak NO je prorodinne a socialne zalozena krajina, ktora si zaklada na buducich generaciach a paci sa mi aj pristup v tehotenstve a celkovo k porodu, ze to viac nechavaju na "prirode" /co ma samozrejme svoje pre aj proti/, ale preco do toho zasahovat, ak nie su ziadne problemy pocas tehotenstva ani porodu...myslim, ze tu sa zeny prilis spoliehaju na vymozenosti modernej doby, co je na skodu...

norwayka
15. okt 2012

@mgrartdrzka mne celkovo porod a tehotenstvo vyhovovalo. Ale ja som uz asi velmi norska. Lebo vidim, ze mamicky, co su tu, su niekedy sokovane, ze ich az tolko nekontroluju, ze je len jedno sono, ak je vsetko v poriadku, ze nerobia sono klbikov a podobne. Ja zase vnimam sk ako krajinu, kde este aj ked kychnes, tak uz ludia utekaju k doktorovi. Co asi tiez nie je pravda, ale niekedy mi to tak pripada. Ja som mala obidve tehotenstva v pohode, robi sa u nas az do 3 tyzdnov pred porodom. Este aj ked mi bolo zle, tak som sa v robote pekne s prepacenim vygrcala a robila som dalej. Nemusela som, ale proste ja som taka. Ze pokial vladzem chodit, tak nic neriesim. S detmi som tiez u doktora este nebola, i ked ini asi by uz boli. Ja sa snazim ich prirodne liecit a pokial nevidim, ze su apaticke, to je jedine, coho sa ja bojim, ze uz je asi zle, tak vsetko ostatne v pohode. Ich Imunita si s tym poradi. Maju ju velmi dobru. Neriesim, ze nemaju cajik, kakavko a podobne veci v skolke, maju zase ine veci. Ja proste nejak neporovnavam, lebo nemam s cim. Odisla som hned po skole ako 22 rocna, talze ja fakt uz o tom sk nic neviem. Ale to, co pocuvam a to co zazivam na dovolenke na sk, tak moj postoj je takyto: milujem sk, pochadzam odtial, mam urcite hodnoty, ale moj domov a kde chcem zit a vychovavat moje deti je v norsku, nie na sk.

mgrartdrzka
15. okt 2012

@norwayka v NO nezijem, dokonca som tam este ani nebola...ale zdielam tvoj nazor...na SK nechcem vychovavat svoje dieta

humba
15. okt 2012

AHojte baby, tak my sme boli cez vikend v meste a trocha som nakupovala....no kedze v obochode bola taka studentka tak sa s nou ani moc nedalo pokecat o detskych kasickach. takze som nakupila a teraz to lustim co to vlastne je a ci to uz mozem malej varit. Mame 7 a pol mesiaca. Tak baby radte: RISMEL fulkorn teda ryzova muka je na nej bezlepkovy symbol takze to asi uz mozem varit. dalej BOVETEFLINGOR to by mala byt asi pohanka len je nejako jemno zomleta a HIRSEFLAK to neviem identifikovat. Vopred dakujem za odpovede 😉

humba
15. okt 2012

@elass ahoj ja som dostala PN od lekara tyzden pred planovanym odchodom na matersku on mi to sam navrhol a som len povedala ze uz ma boli chrbat s tolkeho sedenia. Mojmu muzovi vypisal ked mal zlomenu nohu tusim mesiac ale inak take ze 2 tyzden si nepamatam 😕

humba
15. okt 2012

@berunda tu by si mala najst ockovaci kalendar www.fhi.no/tema/vaksine/ ak ti to nepojde otvorit tak to najdi cez google ten fhi.

lija15
15. okt 2012

@humba bohveteflak su pohankove vlocky -povar ich trochu s vodou a pridaj do toho pocas varenia susene ovocie-marhule slivky a tak dalej a potom rozmixuj -je to vyborna mnamka ja take robim malemu od 6mes lebo z ryzovaj nestle kasi sa poblinkal..a hirseflak -psenove vlocky tak isto len tak trosku divna chut tie som radsej pridavala k zelenine 😉 ako su to glutenfri -bezlepkove kase a su dobre 😉

lija15
15. okt 2012

@norwayka otazka mørk sirup je vlastne melasa???

norwayka
15. okt 2012

@lija15 ja davam mørk sirup maltekstrakt alebo javorovy sirup alebo take. Melasa, mozes dat, ale je to dost zeleznate. Treba skusit. Robis chleba alebo?

mgrartdrzka
16. okt 2012

Tak ma napadlo, je v NO dostat kupit praskovy vitaminC? To ho maju v DMku a som na nom celkom zavisla 😉

lija15
16. okt 2012

@norwayka no robievam chlebik a doteraz neviem aky je rozdiel medzi lys sirupom a møkr sirup jedno je svetle a drruhe tmave a lys sirup je total sladky tak to je asi glukozovy sirup a mørk je asi z melasy 😉 lebo rørsukker je melasa 😨 😨
@mgrartdrzka ja radsej uprednostnim prirodny C a to je vytazok zo sipok tu predavaju a to davam deckam do caju 😉

norwayka
16. okt 2012

@lija15 to myslia tieto:
http://www.dansukker.no/no/produkter/produkter/...

Ale ja osobne davam malt. Zda sa mi to zdravsie a chuti to dobre v chlebe. A da aj b.vitamin.

lija15
16. okt 2012

@norwayka dakujem za oboznamenie a asi aj ja prejdem na ten malt extrakt ako lijus uz tak casto nepije mliecko tak nech sa nepokazi 😉 dakujem 😉

norwayka
16. okt 2012

@lija15 melasa je inak super. Ja ju tiez davam, inak ten malt chuti podla mna trosku ako melasa, ale nechuti tak zelezne. Napriklad ja melasu davam aj do rajcinovej polievky, tam sa to strati. Kludne ju mozes skusit da aj do cesta, len ti hovorim, ze asi bud opatrnejsia, lebo ma fakt specificku chut. Ten malt vobec nejak necitit, len ze je to trosinku sladke.inak malt najdes medzi vitaminmi, ja som to hladala medzi vecami na pecenie a hahaha nenasla som. Ae asi aj ako ktory obchod. Stoji ale 35 korun 400ml pohar.

mgrartdrzka
16. okt 2012

@lija15 dik za odpoved a je ten vytazok praskovy?...mne skor ide o cistu kyselinu askorbovu, ja to pridavam do kasi, aj caju...ale aj do vody, je pri tom odmerka a davkujem si kolko chcem