Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

sisa00
13. jan 2012

Ozaj nepribudajú vam vo velkom slovaci do okolia nam nie ale celaaaa dedina ale ozaj že cela mladý starý všetci su v NO od novembra tam odišlo asi 50 ludí a to len z našej dediny nikde na sliepky a na ryby to tuším Hitra . Nechcela by som tam žiť veru ja nemam rada ked je moc slovakov po kope potom si len zle robia ved to asi poznate aj nos medzi očami si závidia .

sisa00
13. jan 2012

@humba nie reflex ale Barne barn teda ved ty už vieš ako som sa dočítala aj Lindex je tam to je moj druhý domov :D malej som nakupovala len tam 😉

lija15
13. jan 2012

@sisa00 tak tu kde zijeme my tak tu vela slovak aspon myslim nie je ale v obchode tu robi tusim slovacka a ked som sa jej pozdravila po slovensky tak bola velmi neprijemna brr ako ja som robila v obchode ale nebola som taka ale kazdy sme ini..akurat tu sme boli 3 susedia vsetci slovaci lebo to boli muzovi kolegovia s unibusu tak sme ta tu vseci stretli 😀 😀 😀 ale poviem vam ze blbci-slovaci,ktory tu obcas nieco ukradnu-nas jeden sused tu maju sakra stastie..a poctivi ludia-slovaci tak tim sa lepi smola na päty 😕 😕 a s tym vybavovanim je teda riadna palka to by ma asi lacnejsie vyslo to vybavovanie keby som bola na SVK???

sisa00
13. jan 2012

@lija15 ja neviem nevybavovala som to na sk 🙂 ale myslím že to maš jedno ked si písala že na sk chodíš malo tak sa ti neoplati kupovať letenky pre celu rodinu lebo pokial nemaš RL nemaš ani pas a nemožeš sa vratiť naspeť takže by si stravila dlhý čas na sk takže ti je asi lepšie to vybaviť cez ambasadu 😕 Ja sa trochu za naš narod aj hanbím moj dedko mi rozpraval že ked jeho brat išiel do zahraničia bal sa povedať že je slovak lebo že to bola hanba jak svet kradli žobrali hanbu robili a asi sa vracame do formy ked tak počuvam zachvilku si možem podať ruky z PL .

sisa00
13. jan 2012

@lija15 a vy nieste manželia ? potrebujete isť aj na ambasadu na overenie podpisov ?

norwayka
13. jan 2012

@janano Mne asi najviac vadi to, ze vsetci sa bavia len o peniazoch. Na nicom inom uz nezalezi. A vsetko je tak strasne negativne. Akoze, ked niekto ochorie, tak to nie je nadhca, to musi byt minimalne rakovina. Ja som vystudovany byrokrat, tak nie je o com. Ja hovorim, ze ja by som mala robit vsade. Ja uz take neriesim, ja si vsetko zistim a uz len idem, poviem ako a co maju spravit, odovzdam eventualne papiere a idem. A nikdy som nemala problem. Ale je mi luto inych cudzincov, co ani jazyk, mnohy ani vzdelanie, ani nic nemaju a tu ich posielaju od dveri k dveram. a co sa tyka chladu? Hmm, tiez moc nepoznam, praveze opacne. Kde by sa na Slovensku na mna niekto stale usmieval a bavil sa o psoch a detoch a tak a ani ho nepoznam? V konecnom dosledku, nech je to ako chce, ten zivot si kazdy robi sam. Som presvedcena, ze je to o kazdom z nas, ze ako sa ku vsetkemu postavime. Ale musim uznat, keby som zila na SK, tak nie som tento clovek, co som. Ja milujem Norsko, lebo mi pripomina moje detstvo.

norwayka
13. jan 2012

@lija15 To mi je luto, ja som take nikdy nezazila. Ani by ma nenapadlo, ze s tym moze byt problem. Ale neboj, ono sa to pocase vyriesi. a ako sa to hovori? Dobrych ludi sa vsade vela zmesti...

norwayka
13. jan 2012

@humba Uff, to by som fakt nechcela, ale zase nie kazdy sa ma zle. Ja som vzdy vedela, ze sa nestratim, uz na vyske som zarabala viac ako moji rodicia. Pred 11 rokmi zarabat 20 000, to nebol zly peniaz. Ale makala som, denne skola a potom 60 hodin v tyzdni robota, ale co, ked som chcela byt samostatna. A vlastne chodila som robit od svojich 17 rokov. Nie je o com, podla mna sa to neda porovnavat Norsko a SLovensko. Totalne odlisne svety.

norwayka
13. jan 2012

@sisa00 Akurat toto nechcem ani pocut. Uff, taky zivot by som nechcela mat. Pre takych ludi mne je potom luto, ze co robia zo Slovenska a ky odraz to ma na inych. Ale zase na druhej strane, ja nemozem byt zodpovedna za kazdeho debila, co sa najde. Ja viem, co viem, kto som a som si ista sama sebou, takze iny mi mozu vyliezt na hrb. Ale hovorim, nie som v tej situacii, tak neviem.

janano
13. jan 2012

@norwayka vies, ale necuduj sa, ze sa vsetci bavia len o peniazoch...pozri sa na tu korupciu, same skandaly, same kauzy...ludia sa v novinach nic pozitivne nedocitaju. A najhorsie na tom je to, ze sa na SK prehlbuju rozdiely medzi chudobnymi a bohatymi, stredna vrstva sa uplne vytraca...tu v NO sa nikdy nedocitas, ze matka s detami byva v panelaku v pivnici atd. Dnes som akurat citala v Sme, ze na SK si za mzdu kupis coraz menej, tyka sa to vsetkych odvetvi, a ked ludia strajkuju, tak ich nazvu vydieracmi 😖
No a co sa tyka vybavovania tu...ja sa riadim co si nezistis sam, to nevies...ludia sa tu na uradoch menia jak ponozky na nohach...ja som naposledy dodala papiere, a este aj tie mi na urade neposlali vsetky, lebo ich stratili !!! A to som tam bola osobne, v domneni, ze ked im to dam osobne, tak je vsetko ok...prosim ta, potom som chodila, hladala a nikto nic, nezajem. A ked sa ich pytam, ze kde su moje papiere, tak mi ta krava na to, ze to je DOBRA OTAZKA! Preto vravim, tu neexistuje zodpovednost...nikde.
A Nori? Ja tvrdim, su priatelski, ale NIE otvoreni. Mozno ty mas inu skusenost, kedze mas manzela Nora, tak ta aj inac prijali. A viem, ze ludia v Osle a velkych mestach su uplne ini, ako na dedinach.

@lija15 pamataj na to, ze s poctivostou najdalej zajdes...a ja verim, ze kazdy co da, to sa mu aj vrati 😉

mirasierra26
15. jan 2012

Baby, ahojte ... ako je to teda s tym slovenskym rodnym listom a pasom ? Dietatko sa vam tu narodi, aky je teda dalsi postup ? co treba vybavit, kedy a kde ? u nas je to tak ze ja som slovenska a otecko je z moravy ... dietatko bude co teda, slovak ci cech ? nor asi nie ... alebo moze byt aj slovak a cech zaroven ? diky moc za odpovede ...

janano
16. jan 2012

@mirasierra26 ja mam skusenosti len s vybavovanim na Sk, kedze sme obaja Slovaci...ked sa ti narodi male, pride ti z folkeregistra norsky rodny list, treba ho mat appostilovany, prelozili nam ho na ambasade a tam sme poziadali o slov. rod. list, vypisali ziadost a zaslali na spec. matriku do BA. Cakali sme asi 3 mesiace, uz si presne nepamatam. A ked dostanes slov. ci cesky rod. list, potom mozes dat male zapisat do pasu alebo poziadat o pas. Zavolaj si na slovensku a cesku ambasadu, tam ti povedia presne, kedze ste roznej narodnosti. Maly Norom nebude.

mirasierra26
17. jan 2012

@janano Dakujem. A ked chces vycestovat na SK skor ako len za tie tri-styri mesiace, kym sa vybavi pas cez ambasady, tak to sa da bez pasu ?

mirasierra26
17. jan 2012

@janano A na ambasadu sa musi chodit osobne ci staci aj pisomne ? Ja som v Bergene, musela by som az do Oslo ci ako ?

sisa00
17. jan 2012

@mirasierra26 Ahoj my niesme manželia a partner musel do osla na ambasadu na overenie podpisov že je odcom a tak . je to kvoli dedičstvu a takym veciam takže tam asi treba isť osobne aby si si tan nenapisala hocikoho podla pasu to tuším porovnavaju už neviem a ked chceš vycestovať kým nemaš pas da sa iba na sk a tam si ho už musiš vybaviť naspeť sa už nedá . Musíš si vybaviť jednorazový cestovný doklad pre drobca . Moj muž stratil pas a musel si vybavovať tento doklad a aj pre malu sme ho potom vybavovali . Potaom daj vedieť či ste tiež museli do OSla 😒

norwayka
17. jan 2012

@mirasierra26 Akoze ja neviem, ale ja ked som rusila obcianstvo SK, tak vsetky papiere som tomu tipkovi posielala doporucene, bavila som sa vyhradne cez mail a telefon. Aj peniaze pekne v obalocke, hehehe, uzas. AZ nakoniec, ked som isla po potvrdenie, ze uz nie som obcanom SK, tak chcel ma vidiet osobne. A tak som isla, akoze dobre, posledny krat. Nieco sa mozno da takto. Ale tiez ma chcel vidiet od zaciatku, ale to som ja povedala, ze robim a nemam kedy si brat dovolenku a tak. Vsetko som navrhla ako to mozme spravit a tak povedal, ze OK.

humba
18. jan 2012

Ahojte baby mam taku adm. otazku: Koncom Januara mi oficialne konci skusobna doba 6 mesiacov v praci. O par dni na to nastupujem na matersku a dnes mi sef povedal, ze ked sa vratim po materskej dostanem znova zmluvu so skusobnou dobou na 6 mesiacov. Nezda sa Vam to divne? je to vobec normalne podla zakona? Ved tym padom by sa mala nejako ukoncit moja terajsia zmluva lebo v konecnom dosledku budem potom 12 mesiacov v skusobnej dobe. Sef sa ohradil ze ide len o papier, ze miesto mi podrzi ze o to sa nemam bat. No ale aj tak mam z toho divny pocit. Nemate skusenost daktora?

janano
18. jan 2012

@humba po spravnosti by si mala po skusobnej dobe nastupit na fast stilling, lebo skusobna doba podla zakona je max. 6 mesiacov, teraz, z dovodu tehotenstva ta vyhodit nemoze, ale ked sa vratis po roku do prace, tak budes zasa v skusobnej dobe, co je pre teba uplne nevyhodne, a vtedy uz nebudes tehotna, tak ta moze prepustit... ja by som na tvojom mieste trvala na fast jobb...to je blbost, ze ide len o papier

humba
18. jan 2012

@janano no presne logicky to tak vychadza aj mne, ale na druhej strane tak isto mu aj ja mozem utiect bez udania dovodu v case skusobnej. A vies ze rok moze zmenit kludne nazor. Musim si popozerat daky zakonik ci sa tam o tom nepise, lebo sa mi to vobec nepaci.

mirasierra26
18. jan 2012

@humba Podla mna zalezi aj od toho aky druh zmluvy mas teraz ? Je to fast jobb alebo je to teraz zmluva na dobu urcitu ? 2x skusobna doba je asi blbost, ale to predlzenie na dobu urcitu to sa urcite moze viackrat. Ale pokial mas fast jobb tak pokial ti skusobna doba skonci uspesne tak by si uz mala tam byt FAST. Ale nie som si uplne ista ake maju nori zakony.

mirasierra26
18. jan 2012

@humba Kedy mas termin ? Vidim ze marec ... ja mam 5.03.

humba
18. jan 2012

@mirasierra26 7.3 mam termin, tak ty si este skorej o dva dni :o) kde budes rodit, inak to sme tu potom uz 4 marcovky.
Ja mam vlastne zmluvu na neurcito s tym ze 6 mesiacov je skusobna a on mi povedal ze sa to potom presunie akoby odznova. Zrejme mi potom da novu zmluvu ale tuto zatial nijak neukoncil.

janano
18. jan 2012

@humba presne, za rok sa moze vela veci zmenit, tiez zalezi, aka rec je s tvojim sefom atd. Odporucam ti napisat mail na arbeidstilsynet, alebo tam zavolaj. Inac na arbeidstilsynet.no mas dost toho popisaneho ohladom pracovneho pomeru...

janano
18. jan 2012

@humba ak mas zmluvu na neurcito, tak mas potom nastupit na fast stilling, ak sa da s nim dohodnut, trvaj na tom, pre teba je to lepsie ako v skusobnej dobe.

mirasierra26
18. jan 2012

@humba Ja si myslim ze pokial ti uplynie skusobna doba tak v tom pripade uz si tam nastalo ...

mirasierra26
18. jan 2012

@humba Podla mna uz nemusis dalej nic so sefom riesit, proste skusobna doba uplynula, si tam na neurcito ...

mirasierra26
18. jan 2012

@humba Kde budes rodit ?

mirasierra26
18. jan 2012

@humba Inac ty uz si bola tehotna ked si nastupila do novej prace nie ? Nemala si problem zamestnat sa ??

humba
18. jan 2012

@mirasierra26 no hej bola som tehotna ale som to v tom case iba tusila. Sefovi som to povedala az o nejake dva mesiace ale zobral to sportovo.Ja budem rodit vo Forde to je sogn fjordane.

norwayka
18. jan 2012

@humba Ja neviem vsetko, nic negarantujem, ale podla mna je to takto. Uff, toto nie je dobra situacia. Jasne, ze je to 'tull'. Inak toto si treba pozriet v Arbeidsmiljøloven par. 15-6. Prøvetid sa ti moze predlzit, len ak by si isla na mammaperm uz v tych 6 mesiacoch, tak o to, co si prec, by sa mohla potom predlzit. Na druhej strane, nie je pravda ze po 6 mesiacoch prøvetid mas narok na fast jobb. Toto nehovori tvoja zmluva. Fast jobb ti musia dat, ked robis 4 roky v tej firme na zmluvu (ci uz sa ti predlzuje urcita doba alebo sa neurcita pretiahne na takuto dobu). Ale samozrejme vsetko sa da zneuzit a zamestnavatelia to robia. Fast jobb mas po 6 mesiacoch, len ak to stoji v tvojej zmluve a to tam nemas, podla toho, co hovoris.

Ale toto sa mi nezda, ze ti sef povedal celu pravdu. Je mozne, ze ta chce prepustit a potom ti dat novu zmluvu, ked zase prides. Preco by ti inak daval novu zmluvu? Nejake to je cele divne.

Ak je to tak, ze sef pretaca trosku zakony, mohla by si sa sudit, mohla by si to vyhrat, ale co ti to pomoze. Na druhej strane by oni vytiahli kartu, ze si ich zneuzila a ze si nedala vediet, ze si tehotna. Aj keby si to hned nevedela. Stale, ak sa chces vratit do tej roboty, tak sa s nim porozpravaj, nech ti to co najlepsie vysvetli a 'nalet' mu na to. Alebo sa stazuj na Arbeidstilsynet, ale zase, ako ti to pomoze...?

Ale ako ti radila janano, poslala by som im arbeidstilsynet otazku.

Tu mas link na zakon:
http://www.lovdata.no/all/hl-20050617-062.html#...