Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

mirasierra26
29. máj 2012

Baby, chcem sa este opytat ze ci vasim detickam robili sono vysetrenie noziciek, tych klbikov, tak ako sa to robi na SK. Tu malej len sa kukli na nozicky, vraj vsetko dobre a ziadne sono ani nic. Tak teraz neviem ci sa to tu robi alebo je to nieco extra specialne ? Da sa to vyziadat ked by som chcela ? Alebo mam doverovat ze to je v poriadku ? Dik.

mirasierra26
29. máj 2012

A este jedna otazka ... za akych okolnosti mam narok si vyziadat riadne gynekologicke vysetrenie ?? Lebo nikdy som tu nic take nemala, ani pred porodom, ani po ... a nikto ani nic nehovori, no tak neviem ci si to mam sama pytat a ci na to mam narok keby ma tam nechcela fastlege poslat ako je u nej bezne, na vsetko povie ze * IKKJE TRENGER* ...

lija15
29. máj 2012

@mirasierra26 oni to tu nerobia ze ked neni v rodine problem tak neni to potrebne 😉 oni to tu tak beru uplne inak tak prirodzenejsie co si myslim je celkom fajn,ani ja som maleho nebalila na siroko,ked neni problem v rodine s bedrovymi klbmi tak oni tym padom nerobia sono 😉 a co sa tyka vysetrenia tak gynekologicke mas narok po porode,ja som odmietla nemala som ziadne tazkosti nic ale mas nato narok 😉

norwayka
30. máj 2012

@zuzanka7117 @patka29 My sa mame velmi dobre, ako vzdy. Len uz sa skutocne strasne tesim na to, ze sa raz vyspim. Po 3 rokoch by uz aj bolo na case. Ale mam taky pocit, ze dalsie 3 roky este musim vydrzat 😀

To s tymi 3 rokmi mate pravdu. Do 3 rokov to treba vybrat, to hovori Arbeidsmiljøloven. A tu je problem. NAV ma dalsie svoje vlastne predpisy, kde hovoria napriklad to, ze utsettelse sa musi podat pred ukoncenim matkinej platenej dovolenky. A tu je problem a cely system na hlavu. Ved kolko parov neziju spolu a aj ti, co ziju spolu. Preco by sa jeho pappaperm mala zacat automaticky po ukonceni mojej. A ked to tak nechce, tak musi dat ziadost o to utsettelse ale predtym ako skonci moja PLATENA dovolenka. Takze tak. Poviem vam o 2 roky, hehehhe, ako to dopadlo. Ale urcite pojdeme aj do Strasburgu, ked to bude treba. Ale najprv musime ist cez vsetky instancie tu, hehehe. Zatial sme dali klage a uvidime. Inak ked to posurfujete, tak toto uz zazil nejeden otec v Norsku, aj na FB je uz stranka. Takze uz sa to zacina atakovat, toto je totalna hovadina.

Ale tak ak chcete sa vyhnut problemom, pocuvajte ma 😀 a rieste to v dobrom case pred ukoncenim vasej platenej materskej.

norwayka
30. máj 2012

@mirasierra26 Mne ten system velmi vyhovuje, ved to presvetlovanie za kazdu cenu nie je bohvieco. Ale ked by si mala nejake podozrenie, alebo ved ta budu kontrolovat kazdy mesiac a oni by mali podozrenie, tak potom sa to hned riesi. Ale naco zbytocne?

Neviem, ake mas stare babatko, ale mas zadarmo kontrolu 6 tyzdnov po porode a ked chces, aby ta pozreli aj dole, tak to povies. tu funguju fastleger ako gynekologovia. Napriklad pri prvom synkovi som mala kontrolu aj dole, lebo davno som nebola. A to robi moj fastlege, keby nieco, ze treba viac alebo to ma podozrenie, tak ma posle do nemocnice. Po porode som mala kontrolu zase u fastlege, ale nejak som neziadala, aby sa pozrel dole. Ale po case som nasla nejake vyrastky a tak ma poslal ku gynekologicke. Ale trvalo to niekolko mesiacov, kym som sa dostala na radu, ale zase ja som to netlacila. A ked som tam prisla, tak uz nic nenasli a vsetko bolo v poriadku, takze sa to zrejme vstrebalo.

Pri druhom syncekovi som sa dohodla s jordmor. Aj k nej mozes ist na kontrolu po tych 6 tyzdnoch a ona tiez vie pozriet aj dole. Inak ma niekolkokrat kontrolovali este v nemocnici- pozerali stichy, ci sa to hoji, ci to vyzera dobre. Pri druhom ma nesili, takze ani ma nejak nekontrolovali.

Vsetky taketo otazky mozes dat jordmor. Niekedy je mozno lepsie zacat chodit k jormor. ak si z Bergen, tak @patka29 tu odporucala super jordmor.

Este som ti chcela povedat, tu ti tiez spravia hocico. Ale musis si to pytat. Zbytocne/nezbytocne ta nikto nikde posielat nebude. Ale ak by si mala problemy, tak samozrejme, ze to budu riesit.

humba
30. máj 2012

@mirasierra26 ahoj pisem az teraz, lebo som tu mala rodinku a nebol cas na net. Hej boli sme uz na tej policii. Vypisali sme to cez internet a tam sme len malu ukazali a dostala trvaly pobyt. Pas este nemame, cakame na rodny list zo SK.

humba
30. máj 2012

@mirasierra26 tak tento papier ze mi o tyzden skracuju matersku prisiel aj mne, este som to poriadne nestudovala nebol cas ale ano daco som takepostrehla.

janano
30. máj 2012

@norwayka cauko, no my v pohode, krasne papkame a spiiiiiiiime 🙂 dufam, ze to aj tak ostane. Pri starsej som nemala cas ani na wc odskocit, v pyzame cely den a pokial mi muz zjest neurobil, tak som sa ani nenajedla, bo nebolo kedy, ta sa stale len nosit chcela, inac vresky 😒 No a teraz sa mi ani verit nechce, ze mi takto spinka, normalne ju chodim kontrolovat, ze ci dycha, uplne nezvyk 😀 .
A co ty? Som sa ta minule pytala na to tretie, ale asi si nepostrehla... A vyspat sa? To az ked som odstavila od nocneho kojenia, tak zacala ako tak spavat. Pockaj, ked ti zacnu chodit do skolky, tam sa unavia a ty budes konecne v noci spavat 😉 .

norwayka
30. máj 2012

@janano Hehhe, ale ved my ich stale unavujeme, my sme nonstop vonku, stale niekde chodime, najnovsie chodime do lomu, kde sa tazi piesok a strk. HAAAAAAA, to je ale super pieskovisko 🙂 Si zoberieme piknikovy kos a deku, a decka sa hraju, su tam rozne bagry a tak a samozrejme Lillesand, tak vsetko otvorene, tak Sidney si vylezie a posoferuje, super. Alebo sme pomaly kazdy tyzden v tom Dyreparku, ked tam niekto niekedy pojdete, tak ste vitani na kave u nas...

Tralala, to o tretom som citala, len som ignorovala, heheheh. Jasne, bude aj tretie, mozno skor ako sa planovalo, ale uvidime este co a ako. Tak tak. Uz si mudrejsia, co? Cmuk.

norwayka
31. máj 2012

@patka29 A uz ti aj reklamuju tu tvoju Fidorku. Ja to uz mam tak zafixovane, ze Patkina fidorka, heheheh.

gapa
31. máj 2012

@mirasierra26
len som sem nakukla, bo mám velmi dobré spomienky na norsko a pozerám tvoju otázku za nožičky. Predpokladám v Norsku nie su také problémy u detí so zlými nožičkami ako v krajinách Sk,Cz, Uk. Som raz čítala o tom článok, že nevedia presne prečo je to len v týchto krajinách taký väčší výskyt.
Na sk tiež sa to už mení. Pri prvom sme balili naširoko už v pôrodnici, pri druhom mi ukazovali pri odchode z pôrodnice ako mám naširoko baliť do návštevy ortopéda a pri treťom nič, tak som nebalila. No a malá mala zlé tie jadierka a striešku (nepíšem presne ako to má písané, lebo si to už nepamätám, tak nech nepíšem hlúposti). Sme nosili takú ortézu skoro mesiac celý den a další len na noc a je to v poriadku. No chcela som len napísať, že je to inak na SK aj z dôvodu, že tu na sk je výskyt problémov s nožičkami ovela častejší a možno by stálo za to radšej overiť, no to musíte už vy zvážiť (či sú to iné gény, či strava??).
A prosím pozdrav, Norsko, hlavne ich hory, aj ked my sme boli len v 1/3tine Norska, videli krásne jazero Gjende ... 🙂 je tam velmi pekne, nech sa vám darí.

gapa
31. máj 2012

🙂 to Uk mala byť ukrajina

patka29
31. máj 2012

@norwayka 😀 Kiez by mi za tu moju Fidorku posielali zisky 😀 😀 😀

mirasierra26
31. máj 2012

@gapa Dakujem za odpoved. Norsko je krasne, to je pravda. Ale to zdravotnictvo je tu tak trosku neviem ani ako by som to vyjadrila ... nechapem naco mame taku uzasnu techniku ked ju vobec nevyuzivame ... ono totizto pri tych jadierkach atd. to je podla mna vidiet len sonom, zato sa to u nas tak vysetruje. Tu skor sa vysetruje tak od oka, v zmysle ze vyzera to v pohode. Nepaci sa mi tento system. Pevne verim a dufam ze je vsetko v poriadku co sa noziciek tyka, ale pokial by sa neskor v buducnosti objavili nejake problemy, tak uz sa to nebude dat napravit, zato si myslim ze je lepsie ked sa na to pride teraz kym je dietatko male a da sa to este napravit. Potom uz by malo dozivotne problemy, s krivanim atd. Ale tak Norsko ... tu aj ked si tehotna tak je len 1 ultrazvuk, v cca 18 tyzdni. No a v inych krajinach su aj 3 ultrazvuky bezne v priebehu tehotenstva, aj viac ked su problemy. Tu sa vsetko necha na prirodzenu cestu ... a niekedy to potom tak aj dopadne ... vedela by som ti porozpravat ...........

mirasierra26
31. máj 2012

@humba Tak uz si to nastudovala ?? Tak ale toto som necakala ... vsak ma mali na to upozornit dopredu ... a mohla som si tu matersku zobrat kludne uz o tyzden skor, v tom pripade predpokladam ...

norwayka
31. máj 2012

Tak, zeny moje. Mozte mi gratulovat. 5 mesiacov mi to trvalo, ale uz mam novu robotu. Teraz sa mi bude zase sveta zit. Dobre odstupne zo starej roboty a rovno do novej, tralalala. Hned som isla nakupit ratanovy nabytok do zahrady, huraaaaaaaaa 🙂

norwayka
31. máj 2012

@mirasierra26 Inak, ak chces ultrazvuk, tak povedz, ze to mate v rodine a hotovo. Nech ta poslu na kontrolu.

zdeni1302
1. jún 2012

Ahojte chcem sa Vas opytat ked male po narodeni ma slovenske obcianstvo mam narok zo Slovenska na ten prispevok ako prvorodicka?

janano
1. jún 2012

@zdeni1302 mas, ak mas trvaly pobyt na SK a pokial ho nedostanes tu.

mirasierra26
2. jún 2012

@norwayka Ahoj, vies, nikto sa ma na NIC nikdy nepytal ... boli sme u detskej lekarky na kontrole ked mala cca 7 tyzdnov a ani slovo ...

mirasierra26
2. jún 2012

@patka29 Ahoj, ty zijes v Nesttune ?

norwayka
2. jún 2012

@mirasierra26 No, vies, oni fakt maju taky naturalnejsi pristup, tak potom mozno sa nepytali. Ale ja aj viem, ze castokrat je problem v komunikacii. Mam kamaratku Polku a ona nevie az tak po norsky a anglicky a castokrat su nedorozumenia kvoli tomu. A aj ked vies super anglicky, nemusia zase na druhej strane to tak vediet. Ja neviem, aku staru mas dcerku. Ale kludne zavolaj helsestasjon, ze sa bojis. Lebo, ze si sa rozpravala so svokrou a ona povedala, ze to mali v rodine a ze chces kontrolu. Vzdy sa to da poriesit. Ja keby som si to aj sama mala zaplatit, tak to urobim. Ale tak ja nemam ziadny problem s jazykom a hned by som kazdemu vysvetlila, co a ako.

patka29
2. jún 2012

@mirasierra26 Velmi blizko,predtym sme zili priamo na Nesttune,teraz sme sa prestahovali asi 3km od Nesttun centra.

patka29
2. jún 2012

@norwayka No paradicka,my sa chystame do dyreparku toto leto-tak si tam mozeme dat rande aj s detmi 😉Pozyvam na kaficko😉

patka29
2. jún 2012

@mirasierra26 K tym nozickam,kamoska je lekarka tu v Bergene na detskej klinike a vysvetlila mi ten pristup k nozickam.Ten prvy den po narodeni ked male kontroluje lekar,kontroluju klbik.V pripade ze je tak maly naznak pukania alebo citia ako klbik pracuje,davaju babatko na sono.Este jedna kontrola v siestom tyzdni a ak tam nie je naznak nicoho,beru to ako"vsetko je ok".My nemame postolky,ale"novodobe"postolky na suchy zips.Aj ked teda maleho mi tato kamoska pozera casto a hovori ze vse je ok,denne mu ich davam asi na dve hodky.Ak mas strach,pytaj sa na sono.A prehanaj prehanaj prehanaj!!!Zvelicuj a este raz prehanaj.Inak ta neposlu nikam.Na ktoru helsestasjon chodis?

patka29
2. jún 2012

@mirasierra26 No a do tretice 🙂 Ja som objednana na Volvat(to je ako je Lagunen)na gyndu.Tu ta pozrie maximalne tak obvodak co mne teda na kontrolu po 6tich tyzdnoh nevyhovuje ani nahodou.Uz som tam bola pred rokom,za jedno vysetrenie sa plati 1600Nok tusim ale spravia ti kompletku(sono zospodu,vytery...).

patka29
2. jún 2012

@norwayka Cicka gratulujem k robotke.Pracant jeden 😝

norwayka
2. jún 2012

@patka29 Sa ti pozyva, ked ja mam dyrepark kopper, cize kaffe zadarmo 😀

mirasierra26
2. jún 2012

@patka29 Ahoj Patka, ja som chodila k jordmor tiez do Nesttunu, tusim sa volala Tone ? Vies ze ani neviem poriadne jej meno, ale taka super osobka to bola ... lenze sme sa potom prestahovali k Åsane, tak uz tam nechodim. Kde ty presne byvas, ako sa vola ta oblast ? Midtun ? Apeltun ? Smorås ? Poznam to tak celkom dobre, byvala som tam dlho v tych castiach ... co sa tyka tych noziciek, tak jasne, malej robili kontrolu ked sa narodila, vsetko dobre, potom po tych 6 tyzdnoch, zase vsetko dobre ... ja nemam pochybnosti, myslim si ze je ozaj zdrava ... a ani som ju nikdy na siroko nebalila ... ale pytam sa ze preco u nas sa automaticky chodi s tymto na sono a tu nie ?? U nas sa ide na sono asi az 3x co som citala ... tusim este navyse sa robi jedna kontrola na tie nozicky, ked ma dietatko cca 3 mesiace ... tu v Norsku uz nie ... tak len som chcela vediet ze preco je u nas potrebne sono a tu nie ? Opytaj sa tej kamaratky doktorky bola by som zvedava co odpovie ... no a co sa tyka gyndy, viem kde je Volvat, aj som tam uz raz tiez bola ... ale tiez ... preco ja si tu platim vysoke odvody (36 %) ked z tohto zdravotnictva potom takmer nic nedostanem naspat ? jedine to ze som tu robila, inac by som tu zdravotnictvo nijako inac nevyuzivala ... proste ide o princip ... 1600 NOK nie je sice obrovska suma ale aj tak viem si predstavit tuto sumu radsej vyuzit inac, pre dietatko napriklad ... Vsak gynda by mala byt samozrejme vysetrenie pre zenu ... napr. ja som tu este nikdy na zenskom vysetreni nebola a nikto ma ani nikam neposiela ... akurat si teraz budem ziadat vysetrenie, teda ster z krcka maternice, to kvoli tej rakovine ... ani na to som tu este nebola ... tak aspon nieco ... inac, ako dlho si uz v Norsku, Patka ?

norwayka
2. jún 2012

@patka29 Ja a pracant? Pfff, ja vobec nechcem robit. Ja chcem mat len peniaze 😎 😎 😎 Len nikto to tu nechape... 😝