Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

kukulienka_
29. feb 2012

@lenocka80 ano, berie sa to tak, ze ockovanie je prospesne. Na druhej strane, ked odmietnes, tak to respektuju. Co som niekde citala, v Norsku je preockovanych 90 -95% populacie napriek tomu, ze to nie je povinne.
Co sa tyka BCG, tak nepichaju pausalne vsetkym, iba vybranym skupinam so zvysenym rizikom. Nam napr. pichat nechceli.

janano
29. feb 2012

@lenocka80 ja som odmietla vacsiu cast ockovania...brali to bez problemov, povedali, samozrejme, ockovanie je uplne dobrovolne a je to len na nas rodicoch

lenocka80
29. feb 2012

Dakujem maminy. To je super, ze to je vlastne na vybere rodicov, lebo tu ak odmietnete, tak si viete predstavit tu reakciu pediatra...proste vas maju za maximalne nezodpodneho rodica...a samozrejme pokial vam ockovanie dieta poskodi, niet zodpodedneho organu. Je to naozaj tazka tema, ale slobdna volba je zaklad. Dakuje este raz a prajem vam a detickam hlavne vela, vela zdravia.

norwayka
29. feb 2012

@lenocka80 Nedala som ockovat vobec a ani nedam (proti nicomu). Je dobrovolne ockovanie, ked povies, ze nedas, tak nikto to neriesi. Daju ti brozurku uz na zaciatku o ockovani aj s moznymi kontraindikaciami (ale to su len tie zvysena teplota a tak) a aj preco sa ockuje. Vyse 90% deti je ockovanych, mozem ti najst presne cisla pre tu ktoru vakcinu za rok 2010. Samozrejme odporucaju ockovat, ale nejdu do diskusii. Mne len povedala, ze urcite som si o tom pozistovala, ked nedavam ockovat a ak by som sa chcela porozpravat, tak nie je problem.

Trosku pomimo, ale predsa: je tu teraz velky rozruch ohladom vakciny proti prasacej chripke. Naposledy co som citala tak bolo potvrdenych 29 pripadov narkolepsie u deti do 15 rokov. A tych deti je ovela viac, len toto zatial bolo potvrdene. V Norsku sa totizto ockovalo ako na beziacom pase. Ale nemam presne udaje, uz som to dalej nesledovala.

3 måneder: kombinasjonsvaksine mot difteri/stivkrampe/kikhoste/ polio/hjernehinnebetennelse (DTP-polio-Hib) og vaksine mot pneumokokksykdom
5 måneder: DTP-polio-Hib og vaksine mot pneumokokksykdom
12 måneder: DTP-polio-Hib og vaksine mot pneumokokksykdom
15 måneder: kombinasjonsvaksine mot meslinger/kusma/røde hunder (MMR)
7 år: DTP-poliovaksine
11 – 12 år: MMR-vaksine
12 - 13år (jenter): vaksine mot livmorhalskreft (HPV-vaksine)
15 - 16 år: vaksine mot Polio (årskullene født til og med 1997). Vaksine mot poliomyelitt, difteri, stivkrampe (fra årskullet født 1998).
For barn i definerte risikogrupper: Hepatitt B-vaksine og vaksine mot tuberkulose (BCG)

janano
1. mar 2012

@norwayka Potvrdenych je uz 35 deti a akurat vcera pisali, ze pribudne dalsich 10 deti 😢 Najlepsie bolo, ked pisali, ze vakcina je bezpecna ako paralen...a dnes uz neodporucaju ockovat ludi pod 20 rokov. A ta, co sedi na cele WHO a odporucala celemu svetu sa zaockovat, tak sa sama nedala...asi vedela preco !!!

lenocka80
1. mar 2012

@norwayka
@janano no vidite baby...a to je presne to, co vam pediater nepovie ani nahodou...Ja som mojho maleho tiez davala ockovat ako na beziacom pase, myslela som si aka dobra investicia, priplatila som aj vakciny navyse, ved co by dobra matka neurobila pre zdravie svojho dietata, nie? No a teraz ked som cakala malu tak som sa dostala na stranky o kontraindikaciach ockovania a ostala som ako po facke...Tbc som odmietla a dostala som nadane od primarky novorodeneckeho, a ked som jej argumentovala, ze i tak idu v roku 2012 tuto vakcinu zrusit -pretoze zrazu zistili, ze ma viac negativ ako pozitiv- tak mi naziapala, ze ja rodim v roku 2011 a nie 12...no truba. Potom som sa nevedela rozhodnut ako dalej, a kedze mam dobry vztah so svojou pediatrickou, ktora ma samozrejme ukludnila a ubezpecila, ze vakciny su bezpecne a ciste...no a tak som dala hexu a zasa som priplatila aj rotavirusy....a potom som citala o Maroskovi z Oravy a uz nedam zaockovat asi nicim, ale stale zbieram info a zistujem, aby som sa vedela co najlepsie rozhodnut. Lenze tu na Sk ma budu samozrejme nahanat za to urady...ale to este musim presne nastudovat a vyzera, ze niesom zdaleka jedina, tak snad sa mi to podari aj bez pokuty 😠

janano
1. mar 2012

@lenocka80 tu mas viac tem ohladom odmietnutia ockovania, dokonca som tu kedysi natrafila aj na list, co niekto dal dokopy, s ktorym mozes ist ku svojej lekarke, a bolo tam, preco odmietas, o ake zakony sa opieras atd. Co som sa tu docitala, tak veeelmi vela matiek uz odmietlo na SK ockovanie...viem, ze aj baby, co dostali pokutu, tak to podali pravnikovi, co zasa zaloval ten urad, co dava pokuty, ze oni nezodpovedaju za zdravie ich dietata...
Drzim ti palce 🙂

lenocka80
1. mar 2012

@janano ano viem, ze su stranky, ved odtial viem tie negativa ockovania a aj tu na koniku su temy, len som chcela vediet priamo z nejakej nezavislej krajiny, kde je len odporucane ockovanie, teda hlavne ako to funguje v praxi.
@norwayka a mozem sa opytat, preco nedas ziadne ockovanie? Mala si nejake zle skusenosti, ci cisto z presvedcenia?

norwayka
1. mar 2012

@lenocka80 O Katrenke viem, nedalo mi to viacero noci spavat a doteraz na nu myslim, aj si pozeravam jej blog a pri tych fotkach maleho revem ako blba. Je mi to strasne luto. A je mi luto kazdeho dietatka, co zle dopadne.

K ockovaniu: Nechcem ist moc do diskusii, je to na dlho a potom aj z ucty k mamickam, co davaju ockovat. Ja ti nenapisem vsetky dovody preco som ja nedala a teda prebdela som si vela noci studovanim, citanim, rozmyslanim a rozmyslala som vela, ci robim dobre (ci robime dobre, lebo v podstate ma na to naviedol moj manzel, sama pochadzam z lekarskej rodiny- pediater a interna sestra, tak si vies predstavit). Ale som presvedcena kazdym dnom, ze radsej risknem tie detske choroby ako tolko inych, co ma pomaly kazde dieta a riziko ich dostatia je ovela vacsie. A nevie sa, ci nahodou vakciny nemaju nejaku ulohu v tomto celom.

K podstate: Detske choroby nie su zabava. Su to tazke choroby a nechcem, aby ich moje deti dostali. Nebudem cestovat do krajin, kde je velky vyskyt, budem sa drzat v Europe. Ale to by som robila aj s ockovanymi detmi. A budem dufat, ze nestretnu nainfikovaneho cloveka a ked ano, tak dufam, ze ich imunita a lekarska pomoc sa s tym dobre popasuje. Moje dve otazky obycajneho sedliaka su: Co este s tym ockovanim dostavaju? Co im to robi s imunitou? A pokial na toto nemam 100% odpoved, co nikdy nebudem mat, tak ockovat nedam.

Toto bol hlavny dovod nasho neockovania+++, ale ako som povedala, tie +++ nejdem rozoberat. Tu diskusiu si mozme eventualne dat privatne, hehehe.

norwayka
1. mar 2012

@lenocka80 Piseme narovnako, hihihi

lenocka80
1. mar 2012

@norwayka dik moc, toto mi staci. A tie noci poznam 😉

norwayka
2. mar 2012

Ako sa oteplieva, tak ma nejako chytila tuzba ist na SK. Asi sa v aprili alebo v maji vyberieme na 2 tyzdne. Uz sa tesim, milujem toto obdobie na SK. Super teplucko, ale nie velmi a super sediet niekde vonku na kavicke. Ale ako ma to chytilo, hihihi.

lenka3007
2. mar 2012

@norwayka jaaj, ani nehovor, ja som sa dnes vyhrievala a ta som si pomyslela, ze takto sedet s maminou na dvore s kavickou a kecat...mi to chyba...

norwayka
2. mar 2012

@lenka3007 Tak ja ked sa rozhodnem, tak idem. A neplanovala som, ale pojdeme. Strasne, ale strasne ma to chytilo. A ist do vsetkych kadernictiev a kozmeticiek a masazi a pedukura a manikura a ja debil naposledy som si dala napichat vitaminy a kyselinu hyaluronovu do ksichtu, hehehe, chcela som vyskusat, ze ked malo spim a som unavena, tak aby som vzchopila plet. Ale ja nemam vrasky, tak na mne to nebolo vidiet, ale zato som dva tyzdne bola modra, tak som vacsinu casu sedela doma. Hehehehehee 😀 😎 😀

lenka3007
2. mar 2012

@norwayka hehe 😀 tak ja by som sa napichat nemohla dat, lebo mam velky strach z takych veci, injekcie a podobne, ani masaz, pedikuru a podobne procedury (okrem manikury) mi nemoze nikto urobit, lebo neznasam, ked sa ma niekto cudzi dotyka. po cely cas, co bola moja kadernicka na materskej som u ziadnej inej nebola... Ja by som si isla hned dat fajnove brynzove halusky s opecenou slaninkou, slivkove gule (lebo tu neviem najst zavarane slivky), nezdrave biele rožky a pribinačik 😀 😀 😀 Inak sa snazim aj ja mojho ukecat, ze by sme isli na velku noc na SK, lebo tunak bude zevraj vsetko zavrete a aj malemu uz chybaju babkovci a dedkovci 😉

norwayka
2. mar 2012

@lenka3007 Tak aspon s tym Pribinacikom ti pomozem. tu mi dali recept. Tvaroh (kedze ten nemame, tak som dala Cottage Cheese), 2 vanilinove cukry a skatulku 250ml slahackovej smotany (ja som dala trosku viac ako 2/3 tej malej slaacky). Vymiesat ponornym mixerom. Cmuk.

PS: Si ako moja mama, tej sa tiez nikto nemoze dotknut. aj strihat sa striha sama, hiihihi

PS2: Som ti povedala, ze mas prist. V auguste mi dozrievaju slivky, takze mozes narobit gule 😀

lenka3007
2. mar 2012

@norwayka teraz mi manzelik hovori, ze tek KESAM vanilkovy je ako milacik, ale tento tvoj recept vyskusam 😉 jooj, ani nehovor, tak by som si dala tie gule... mnam...

sissar
2. mar 2012

Ahojte maminky mozem sa spytat ake mate skusenosti so skolkami v Norsku.myslim napr ako je to tu s papanim,spankom atd.celkovo ako ste spokojne Vy a deticky hlavne?;) 😉 dakujem

norwayka
3. mar 2012

@sissar Tak ja mam to stastie, ze mam svokru, ktora je schopna a nepracuje uz a moze sa starat. Takze zaciname az teraz v auguste s najstarsim, to bude mat 2 roky a 8m. My mame skolku priamo v robote, je to akoze vyhradna skolka pre zamestnancov a je to vynikajuca skolka, velmi velka, 135 deti, maju zajacov, o ktorych sa staraju, lodicky (je to hned pri mori), su vela vonku. Velmi dobre su naturbarnehager, tam su deti velmi vela vonku. Ale celkovo som nepocula, ze by bola nejaka skolka zla. Vacsina skolok ma aj svoje www stranky, treba popozerat a urcite, ked chodis na prechadzku, tak chodis okolo nejakych, tak by som si vsimala ako to tam je. JA neviem, ja moc nemusim tie Montessori, ale to len preto, ze mame sesternicu, ktora bola aj v skolke aj v skole a nakoniec ani strednu nedokoncila. V 12 rokoch pisala horsie ako moj 7 rocny brat. Tie skolky a skoly su urcite super, ale nie pre vsetky deti. Tie deti musia tak trosku same chciet a rodicia sa im musia dost venovat (moj nazor), inak to nebude fungovat.

PS: Este mame aj egenandel v jednej privatnej skolke, keby nahodou. To si treba pozriet, v niektorych privatnych skolkach si musis kupit akoze podiel a to co najskor. A este len potom si mozes dat ziadost. Ako tuto skolku mam vybratu nie preto, ze je sukromna, ale je tu u nas za rohom a kazdy den tade chodim a vidim, ako sa deticky tam super maju a tiez ma velmi dobre meno ta skolka.

To s jedenim a spanim moc neviem. Spytaj sa @janano.

kukulienka_
3. mar 2012

@sissar mam syna 1rok a 8 mesiacov, 2 mesiace chodi do skolky. Podla mna najlepsia skolka na svete🙂 Maly, kedze sme tu sami, nebol zvyknuty na cudzich a bol velmi na mna naviazany. Napriem tomu tam po pociatocnych placoch chodi uz velmi rad. Prvy mesiac som tam bola vela s nim, takze som videla, ako to tam chodi. Avsak deti nad 2 roky maju uz iny rezim, tak neviem, ake dieta zvazujes dat do skolky. Ked take mensie, tak ti mozem co - to povedat.
Nasa skolka je vyhlasena, ze je velmi dobra. Ale myslim, ze aj v priemere su tie skolky velmi dobre.

lija15
4. mar 2012

@humba ajojky moja ako sa mas????dlho si sa neozvala dufam ze to mas uz za sebou a ze ste obe v poriadku 😉

lija15
4. mar 2012

@zuzanka7117 ako sa aj ty citis????uz to mas za par dni....

zuzanka7117
4. mar 2012

@lija15 ahoj......humba a tiviot to uz maju za sebou a ja stale len cakam a malemu sa von nechce a nechce....🙂 dnes zacinam 40. tyzden a zatial sa mi moc nezda, ze by som isla rodit. No uvidime aky datum si Matko vyberie....🙂

lija15
4. mar 2012

@zuzanka7117 no tak to je super ze to obe maju za sebou a tebe drzim palceky aby vse dobre dopadlo a aby Matejko dosiel co najskor medzi nas 😵 😵

zuzanka7117
4. mar 2012

@lija15 dakujem......posnazim sa....🙂

norwayka
4. mar 2012

@humba Gratulujem strasne strasne moc, dufam, ze ked naberies druhy dych, tak zase medzi nas prides 😀

norwayka
4. mar 2012

@zuzanka7117 Hehehe, ja si pamatam s prvym, ked som tyzden prenasala, tak pomaly kazdy den sa ma niekto pytal, ci uz... A strasne mi to liezlo na nervy, hehehe. ale ja som teraz taka ista, aj ja sa stale budem vypytovat teba, ale snazim sa krotit 😎 Tak cakame dalej....

sissar
4. mar 2012

@kukulienka_
@norwayka dakujem dakujem Vam zienky moj drobec ma 15 mesiacov a bohuzial musim nastupit do prace uz sa to viec neda natiahnut.skolka do ktorej mame nastupit je privat.so rada ze mate dobre skusenosti lebo ja sa bojim ;(pocula som ze tu deticky nechvaju aj chorlave usoplikovane ,studenu vodu piju v zime a papanie musia doniest rodicia myslim.No horor som z toho mala uplny.Uz som kludnejsie teraz.Ale asi si aj ja neaky cas pobudnem s v skolke s drobcom aby som videla ako to tam chodi 🙂

zuzanka7117
4. mar 2012

@norwayka v pohode, mne to nevadi.....sice do terminu mam este tyzden, ale ak niekomu volam z rodiny, tak prva otazka, ci uz....🙂. No moje dva datumy mi nevysli 22.2. a 3.3., tak teraz to uz fakt nechavam na maleho kedy sa rozhodne.....🙂ale pomaly by sa aj mohol.... 😕

kukulienka_
4. mar 2012

@sissar no je pravda, ze tu to chodi inak ako na Slovensku v tych skolkach, ale nepovedala by som, ze horsie - len inak. Mne sa to praveze velmi paci, ze su taki menej ustrachani, viac tie deti otuzuju. A vidim, ze deti su tam spokojne a stastne. Co som tam bola, tak velmi malo plakali, a ked sa lucili s rodicmi, tak s usmevom. A ak zaplakali, tak si ich hned nejaka z uciteliek vzala na ruky a za par sekund utisila.