Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

norwayka
18. okt 2012

@martinano s tymto s tebou suhlasim, len ono to podla mna nie je o tom, ze slovakovi zobrali a norovi nie. Je to podla mna o tom, ze kto ta vidi a kto ta nahlasi. Ale v slovenskej telke nebudu predsa hovorit o dodbrati deti norskym obcanom. Odoberaju vsetkym. Ja mam dokonca znamych, kde maju troch chlapcov a nejak to uplne rodicoa nezvladaju a socialku maju na krku kazdy mesiac. Dokonca moja svokra s ich mamou im tam chodila pomoct aspon upratat. A deti chodia na odbremenenie alebo ako sa to povie, ked proste je to na rodica toho vela, tak idu do inej rodiny. Ved treba sa pozerat na to aj takto. Ved to stoji neskutocne peniaze, stat musi mat iny rozpocet na toto, takze si myslim, ze nikto bezdovodne nezoberie dieta. Ale viem, ze teraz maju velmi na muske africanov, moslimov a cudzincov prave preto, ze v tych kulturach je to normalne bit dieta.

Mnohich, co poznam, tak ja osobne by som nechcela byt ich dieta a su mnohi, ktori su vynikajuci.

T je problem ten, ze fakt fyzicky trest dietatu je totalne no, no, no. Moj muz daval starsiemu frcky do rucicky, ked mu tisickrat povedal, ze nie a aj tak isiel za ohnom alebo kavou aleo podobne. Moja norska kamaratka bola totalne proti tomu, ze absolutne nic by mu nemal robit. Kavu som na stole nemala uz tri roky, mam ju na parapetnej
Doske ale teraz uz kvoli mladsiemu. Pol domu mam zataraseneho rozny,i mrezami, aby sa teda nikde nedostali a nemuseli sme to riesit. Ale spat k pripadu. Niekomu sa to moze zdat smiesne, ze za capnutie po zadku moze ist niekto do basy (i ked to urcite nepojdu, ale nejaku pokutu alebo co dostanu). Ale tazko sa potom urcije hranica, kde capnutie jemne je ok a capnutie silnejsie nie je ok? Proste vsetko capnutie nie je ok a tym to konci. Ale hovorim, je to o tom kto to vidi a kto to nahlasi.

Samozrejme, keby z tvojho bytu poculi vresky kriky nadavky, co nie su normalne, tak kazdy by zavolal. Ja nehovorim o kazdodennych krikoch. A keby aj niekto zaolal napriklad na mna, tak dovediem tisic ludi, susedov, rodinu, skolku a vsetkych a ver tomu, ze vsetci by povedali, ze sme super rodicia. Nikoho nevidis tolko vsade chodit ako nas. Rozne permanentky mame na vsetky mozne parky v okoli. Kazdy den sme vonku a sami susedia nam stale hovoria aki sme sikovni, ze sme stale niekde spolu ako rodina. Takze ja osobne by som sa nebala, i ked nastvata by som bola totalne. To je ina vec. A teda by mi to asi chvilu trvalo to rozchodit. Tato rodina mala trochu aj smolu, ale zase na deruhej strane je to dobra lekcia pre vsetkych, ze proste v norsku su take zakony a deti sa nesmu bit. Alebo ziadne fyzicke nasilie, takze mozno aj tie jemne frcky mojho muza by mohli byt povazovane za fyzicke nasilie. Nie je to jednoznacne a mozno to ide az do extremu ale myslim, ze logika za tym je taka, ze radsej 10 deti zobrat nepravom ako stratit to jedno, co fakt je tyrane.

Trosku odveci, ale...Si vezmi, ze keby socialka fungovala poriadne, ked breivik bol maly, tak to, co sa stalo by sa asi nestalo. Tam napriklad socialka zlyhala kompletne. Tak mozno aj preto teraz maju velmi nizku hranicu.

tiviot
18. okt 2012

@norwayka @lija15 @humba ..nie je to nahodou malt extrakt?? vyzera to ako tmavy med ,,,,je to na lepsie travenie a dobry zdroj vitaminu B ....

tiviot
18. okt 2012

@janano je ti tim poliakom nerozumiem...o com to je to viedo??
veru veru...zdaleka nie taka ruzova krajina...ale ako ja hovorim,,lahsie sa tu zije co sa tyka ekonomiky....
co sa tyka toho pripadu odobratia deti..myslim,ze to prehnali!! ...keby si radsej riesili vaznejsie zlych situacii v norskych rodinach ..a tych je isto neukerom ......

lija15
18. okt 2012

@tiviot ja malt extrakt mam doma ale je aj nype extrakt a to je naturlige C-vitamin 😉

janano
18. okt 2012

@tiviot ahoj moja, no je to o odoberani deti socialkou, to je na dlhsie....ved pokecame o tom spolu kedy vsetci 😉
Ako sa inac mate?

tiviot
19. okt 2012

@janano ale da sa,,ale mala ma od utorka strasne vysoke horucky cele dni ,,tak sme doma a snazime sa to zrazit.ale hrozne to vzyd vyleti hore...som stastna,ze mi mamina teraz ked prisla doniesla ten laserovy teplomer - neviem si predstavit stale ju vyzliekat a merat v konecniku ☹ chuda,,,,,
asi nejaky virus,ale naposledy mi jedla vcera o 22.00 a odvtedy len caj ..vobec nechce papat,, vies co vzdy ked sa rozbehneme na dobru cestu-teraz nam uz jedla 150 ml!! ...tak sa nieco poserie 😢
boli sme na CRP predvcero maj vcera a nema vysoke tak asi len virus....27. mi pride svokra tak bude veselo 😕
a vy ako?

sisa00
19. okt 2012

Ahojte neviete prečo Norwegian nema letenky na februar do BA hadam zase neprestali lietať 😢

martinano
19. okt 2012

@norwayka bodaj by to bolo tak,ze si chcu posvietit na inych ja sa fakt na niektore veci nomozem pozerat ☹
@tiviot nemate vy 6detsku chorobu?ono by to tomu popisu zodpovedalo 😕

martinano
19. okt 2012

@renatedj nam to nevyslo,ani neviem ci ste mali stretko ci nie, mala si rozhodila rezim lezu nam zuby tak mame veselo, dufam,ze nabuduca sa vidime komplet zostava, ja sa chystam na slovensko,tak budem sledovat,ked tu budeme prideme

tiviot
20. okt 2012

@martinano ahoj,,asi ano ☹ aj baby mi o tom pisali,ze to ma take priznaky,,,len sa to asi miesa aj so zubama..nechce mi od predvcera vobec jest..pije malicko a stale je placliva ☹ potom sa unavi a zaspi... vyzera to akoby ju bolelo nieco v papulke lebo akonahle sa ju snazime trosku nakrmit tak hned place-ani cuc ☹

martinano
20. okt 2012

@tiviot juuuj to mozu byt zuby a ked su tedi chorucke vacsinou vsetky malo papaju, le ponukaj cajik nech ma dostatok tekutin

tiviot
20. okt 2012

nebyva tu nahodou niekto v okoli Drammen ,Vikersund , Hønefoss.....??

humba
20. okt 2012

Ahojte baby, boze nam tu tak leje a tak je sedo ze az, no hold uz sa blizia tie zimne dni ☹ Buduci tyzdne tu mame BAbykino, no neviem co to bude, ci len stisia zvuk aby maminy mohli tiez do kina alebo neviem co cakat. Boli ste niektora na takom niecom? 😉

norwayka
21. okt 2012

@martinano hmm, neviem, ale celkovo, co si vsimam, tak najhorsie skusenosti z norska mate vy z osla a okolia. Typicke hlavne mesto. Takto to nie je v celom norsku. Moj muz vzdy povie, ze v zivote by nebyval v osle. Ked vo vacsom meste, tak bergen a mozno stavanger. Aj tromsø a tronheim nie su zle, ale to je uz moc daleko. Neviem, co sa tam u vas deje, preto mozno mame na veci uplne iny nazor.

Aj ked @janano napise, ze dajte si dole ruzove okuliare, tak to fakt neviem o com hovori, lebo toto je moj realny zivot a nemam si co davat dole. Ja sa stretavam s dobrymi ludmi, vsetci moji znami su nori, mam jednu kamosku polku a jednu madarku aj to z neskorsich rokov. Ja praveze niekedy sama zacinam byt proticudzinecka, lebo mi lezie na nervy, co zase cudzinci vystrajaju. A mam pocit, ze su nevdacni a robia zle meno inym, co tu chcu zit a fungovat a potom ti dobri maju problemy, lebo uz su zaskatulkovani. Ale na druhej strane sa aj zastanem, ked je nieco nepravom a kazdemu vzdy rychlo vysvetlim, ze ak maju problem s tym, ze som povodom slovenka, tak nech idu s panom bohom hehehe.

Co sa tyka uradov a podobne, to je kapitola sama o sebe, ale ked si clovek zvykne, tak poriesi si vsetko sam a uz im to len pozanasa, ale pravdu poviem, ze byt na aetat, tak to je moja nocna mora, i ked som tam nikdy nebola registrovana a dufam ze ani nebudem. Ked mi kamarata nora poslali na kurz norstiny, len aby bol na nejakom kurze, akoze seriously? Hehhee, ale aspon sme sa zasmiali. A inak mam kamaratov mojho muza, co maju niekolko vysokych skol a napriek tomu nemaju poriadnu robotu. Alebo toho nie je tolko, alebo sa nevedia predat, alebo chcu len v pohode zivot a ok pracu, co zaplati ucty a viac im netreba. Ja viem, ze toto nie je o socialke, pisem to len preto, ze aj nori maju problemy, nie je vsetko super len pre nich a pre inych nie.

A ked som bola na tom programe global future s roznymi cudzincami, tak som si vzdy vypocula, preco to mam v zivote lahsie. Raz preto, ze som zena, ze mam norsku vysoku skolu, ze som biela, ze mam norske meno, ze, ze, ze....vzdy nasli nieco. A to nemam rada, preto vzdy hovorim, ze je to o tom, ako si to clovek zariadi sam. Je tu kopec ludi, co napriek fabre, menu, vzdelaniu, nabozenstvu prerazilo a to len vdaka svojej sikovnosti.

renatedj
21. okt 2012

@martinano mozno pojdeme aj tento tyzden, zalezi od pocasia inak by sme prechadzku na vzduchu asi vymenili za prechadzku po storo storcenter, aj ked to nie je zas az tak super
dame vediet, keby nieco

norwayka
21. okt 2012

Babenky, este raz vam to dam www.groupon.no

Neskutocne zlavy na vselico mozne. Treba sa zaregistrovat a uz len shoppingovat.Ja som v poslednej dobe nakupila super veci. Napriklad parny mop za 500nok a podobne. Da sa tam kupit od dovolenky cez veci az po navstevu kadernictva vsetko. A teda vsetko vzdy prislo, niekedy to chvilu trva, ale vsetko super.

A potom stormberg.no, ma tam salg, staci za 800korun objednat a mate zadarmo postu, co nie je problem pri znCke ako stormberg, ale mozte tam skutocne dobre veci nakupit a za lacny peniaz. Ja detom pomaly vsetko tam kupujem. A sebe na von tiez.

elass
21. okt 2012

ahojte,my sme boli teraz tyzden na Slovensku-mala som stretavku z vysokej skoly po 10rokoch a este nejake vybavovacky..no a neviem ci ste to tu uz riesili, ale okrem tej polskej rodiny pribudla aj slovenska, ktorej socialka odobrala deti, davali to v spravach na jojke, ja osobne spravy na jojke nepozeram, ale dozvedela som sa to od znamych, ktori nam hned volali po odvysielani...na modrehokonika som sa dostala az teraz-vcera sme pricestovali spat do NO, tak ak to niekoho zaujima tu je link, ide to asi od 05:22
http://www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-archiv/...

martinano
21. okt 2012

@elass uz sme to preberali 😒

elass
21. okt 2012

@martinano aha, tak viete o tom...ja som tu naposledy citala o tej polskej rodine, tak vas idem precitat...mam z toho dost zmiesane pocity, nechapem tomu vobec, predtym som sa tu s nicim takym nestretla a ani nepocula, ze sa nieco taketo moze stat, resp. aj ked clovek cita nejaky zakon, tak si mysli, ze sa to nemoze stat za nejaku "malickost", ale asi je to tu ozaj na tvrdo...odvtedy len krutim hlavou a nemam slov...a to ani nie som matka, ale asi by som zomrela od strachu!!! no a potom vsetkom zit v NO nadalej ako keby sa nic nestalo???ja vazne neviem co si o tom mam mysliet...je to NAOZAJ tak ako sa pise o tom odobrati deti rodinam raz za pusu na usta a potom za danie po zadku??? 😲

norwayka
21. okt 2012

@humba milacik, ja osobne som nebola. Ale su na to trosku zmiesane nazory. Niekto hovori, ze to je moc nahlas aj ked je to prisposobene babatkam, niekto hovori, ze to nie je horsie ako ruchy z mesta. Niektore babatka to prespia. My sme este vobec v kine neboli, radsej vsetko stahujem. ALe toto je kino pre teba, nie pre babatko. A mali by ukazovat len filmy, ktore nenarusuju babatko. Ale znama bola na fritt vilt a to e norsky horor, tak akoze seriously? tak treba vyskusat a zreferujes. A ked sa ti to nebude pacit, tak odides skor. Skus si aj zistit aky film idu davat a podla toho sa rozhodni.

humba
21. okt 2012

@norwayka akoze fritt vilt ta je sialena, ja som u toho mala bobky, lebo sak sa to natacalo nedaleko nas kde tu byvame dokonca viem kade sa na tu chatu ide 😕 Buduci tyzden pojdem tak potom podam info.

norwayka
22. okt 2012

Joj, babiky a este

www.sportmann.no

Urcite to vy uz poznate, mne to trvalo 11 rokov zistit, hehehe. Super veci tam maju, dobre baliky pre deti do skolky, ze totalne vsetko. A mavaju super zlavy, urcite nekupujte za normalne ceny, pockajte si, alebo si pozrite v zlavach nieco.

janano
22. okt 2012

@tiviot chudatko malinke, dufam, ze sa jej uz polepsilo ☹ no aspon ti nebude dlho so svokrusou 😉 dobre padne navsteva cez tieto chmurne dni, ze...
My sme ok, mala je super zabehnuta v skolke, uz je v tej vacsej grupe, zajtra idu do divadla, tak som zvedava, ci tam obsedi 🙂
Na mna asi tiez daco leze, musim si asi naordinovat c-cko 🙂

humba
23. okt 2012

AHojte baby, co letite na Sk na sviatky neinformovali ste sa preco norwegian ma listsky len na prve dva januarove tyzdne ako do Ba aj Viedne? Dik

lija15
23. okt 2012

@humba ja si myslim ze asi budu robit nejake zmeny v priletoch a odletoch ale rusit by nemali tieto spoje ved su vzdy plne 😉 a on vzdy robi linky len do pol januara teda vies si ich zakupit aj 6m dopredu ale v novembri to nabehne dalej-tot moj nazor 😉 nebude nahodou zimna olympiada? alebo nieco ine v no? 😉

humba
23. okt 2012

@lija15 no dufam, lebo zatial co som pocula ta vzdy tie lietadla boli plne, ja uz chcem kupit letenky na vianoce 🙂

humba
23. okt 2012

Baby ja som Vam prave zistila ze mne pred dvomi tyzdnami uz NAV vyplatil poslednu matersku......to uz mam ist akoze teraz do prace???? sialene...musim asi naklusat do prace ze chcem neplatene volno....aj tak tomu nechapem, ved som isla 15 februara na matersku, porodila som o tyzden skor cize to mi skratili a teraz uz konec? ved to neni ani tych 10 mesiacov...

norwayka
23. okt 2012

@humba dala si si 100percentnu alebo 80 percentnu materksu? Ta stopercentna vychadza na nejakych 8 mesiacov. Nezabudni, ze aj otec ma 12 tyzdnov. Dufam, ze ste si dali ziadost pre otca, ak ma narok. A nema mozes poziadat ty o tu jeho. Ale pre boha len rychlo ziadajte, aby si nedopadla ako my, ked muz skoro stratil celu matersku.

A co si sa dohodla so zamestnavatelom? Nevypisovala si nic? Inak by si uz mala ist do roboty. Ja mam vzdy este dohodu so zamestnavatelom, ze dokedy budem doma. A minimalne dva mesiace popredu by si mala dat vediet, ze zostanes este dlhsie, ak ste sa tak nedohodli uz na zaciatku. Ja som tak mala platenu matersku do pol januara a este som si zobrala neplatenu do konca marca. Le to vedel moj zamestnavatel od zaciatku. Ale nemusis to hned dat, ale tusim podla arbeidsmiljøloven by si mala dat min. Tie dva mesiace vopred.

norwayka
23. okt 2012

@humba tu mas
http://www.lovdata.no/all/tl-20050617-062-012.html

Ale nepisu nic o dvoch mesiacoch vopred, ale u nas v robote to bolo dva mesiace vopred, aby sa zamestnavatel vedel zariadit. A mam to tak aj v novej robote...

Ale najlepsie by bolo si precitat vasu personal håndbok. Lebo niektore veci mozu byt este trosku inak, ale nie v rozpore s tymto.

humba
23. okt 2012

@norwayka dakujem hej dala som si tu 100% a som si neuvedomila ze to je aj spolu s tymi 12 tyzdnami. ja som hovorila sefovi este ako som odchadzala ze si potom zoberiem dva tri mesiace neplatene ale tak on hlava derava budem tam muset co najskor ist. A my este cakame na miesto v skolke a potom si manzel naplanuje tie 3 mesiace. Vy ste co mali aky problem? alebo si to tu uz pisala?