Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

sissar
16. feb 2011

@babo79 ahojky gratululky k babatku🙂,,,

zuzanka7117
16. feb 2011

@babo79 Dakujem si zlata.......hadam to tak bude.... 🙂

babo79
16. feb 2011

@sissar dakujem pekne..to mame skoro rovnako stare babatka.. 😵 a vy ste kde v NO??

sissar
17. feb 2011

@babo79 ahojky my sme v trondheime,,,momentalne aj my vybavujeme vsetky papiere malickej ti poviem na dlho🙂a ako sa Vam dari? 🙂

babo79
18. feb 2011

@sissar ahoj.. My sme cca 300 km od Trondheimu..No ja sa zberam volat na nasu ambasadu v pondelok a informovat sa ako mam postupovat,tak dufam ze budu ok 😖 vy vybavujete pas tu??ja chcem len to jednorazove potvrdenie ze mozem vycestovat aj s drobcom..a zvysok vybavim doma.Idem sa ta opitat ides si doma vybavovat ten jednorazovy prispevok pri narodeni dietata?ak ano ake potvrdenie mam doniest nevies nahodov??uz teraz sa bojim ako budem cestovat s drobcom..idem sama tak si to neviem predstavit pokial sa odtialto dotrepem do trondheimu 😖 alebo osla 😖 skoda ze nic nelieta na svk..ako vy lietate??ako zvladas materstvo??ja sa stale viac menej ucim.ale je to fain..az na tie moje prsia donedavna ma trapili bradavky a teraz bolest v prsnikoch..take pichanie v nich mam ze mi az zimomriavky naskakuju 😢 neviem preco??

sissar
19. feb 2011

@babo79 ahojky 🙂ti nezavidim :(my sme mali tiez na zaciatku problem, mala sa mi narodila predcasne dva tyzdne mala sondicku ,,mne sa podarilo udrzat laktaciu 😉 kamaratka odsavacka🙂 , velmi mi tiez pomohli rady annag🙂a teraz krasne kojime🙂ale poviem dalo mi to zabrat.Myslim ze aj tvoj problem prejde, aj ked je to bolestive treba vydrzat ,natierat, a odstriekavat.na ten jednorazovy prispevok myslim treba prilozit doklady: slovensky rodny list ,ktory ja tiez este nemam:(aj ja som tento tyzden zacala vybavovat, len ja mam uz taky pruser ze som si tu zmenila priezvisko tak sa mi to este viac skomplikovalo 😢panina ambasade mi objasnila ze doba vybavenia je 4mesiacia cca:(takze to asi len predsa necham na sk.Tiez si to neviem predstavit ako domov z cz to mam 5hodin autom:(a ako dlho si tu?planujte zostat dlho?

sissar
19. feb 2011

ahojte babeny 😵 mozem sa opytat za ako dlho ste zvladli norstinu ako taku?ja som tu uz rok a pol a neako mi to nejde ☹ neda sa to neako naliat do tej hlavicky makovicky 😀 ?

babo79
19. feb 2011

@sissar juj ale hlavne ze je Laurinka v poriadku..aj ja dufam ze sa mi to ustali tiez akurat vyplnam dotaznik pre annag 😵 my papiere vybavime doma..takze vy chcete letiet do prahy vsak??ale nechapem vlani boli priame spoje do Prahy a teraz ked som pozerala tak je tam prestup v osle ☹ a odkial ste so Svk??lebo aj my to mame cca 5 hod.cesty autom.ale pre nas lepsie potom letiet do Krakowa..na ten jednorazovy prispevok mame narok len neviem ako si mam zohnat potvrdenie ze som odvadzala poslednych 12 mesiacov peniaze na poistenie tu v norsku tusim je to to Hallfo ci ako sa to vola.My planujeme ostat cca 2-3 roky este nejake peniazky usetrit a tak..uvidime . 😉 a co sa tyka norstiny moc sa neucim musim zacat 😒 inak pekna profilova fotecka 😵 😵 .

terrs
21. feb 2011

Neviete o nejakom uradnom prekladatelovi do norstiny v BA?

sisa00
21. feb 2011

Ahojte . Juuuuuuj konečne som sa dočitala až do konca už som si tento rozhovor pozerala asi pred rokom ked sme babo len planovali ale teraz sme už v tom 🙂 hroze som rada moc sa nan tešime ...
a hlavne sa možem pridať k vám :D Som ešte len v 16 týždni ale už mam strach s tých papierovačiek vobec neviem čo teraba robiť . Žijeme V Beitostolene to je asi 220km od Osla je tu krasne ale ta doktorka čo tu je je hruza. Už som absolvovala dve sona lebo som mala krvacanie v 8 týždni tak sa bali že mam hematom ale to tiež ked sme prišli na silvestra na pohotovosť tak ma poslali domov že mam čakať a ja vystrašena som nespala a 2 dni prplakala lebo doktorka alebo čo to bolo mi napisala že spontalny porod .Na sono chodime asi 2 hodiny autom do jeden nemocnice lebo tu v celom kraji nikde sono neni (aspon si spravime výlet) .
Keby ste boli take zlate a potom by mi niaktora aspon zbežne popisala ake papiere treba neviem či niečo treba aj pred porodom alebo až po sa všetko vybavuje ved hadam nas nikto oboznami aj ked doktorka to asi nebude. Ja pracujem ako chyžna a priatel je kuchar a sme v jednom hotely spolu. Ja som tu 2 roky a priatel je tu už dokopy ale 5 rokov. Najskor bol v Bergene potom v Ulviku a teraz sme spolu tu.
Take oboznamenie s mojou situaciou :D

martinano
21. feb 2011

@terrs do norstiny nie, to asi nenajdes, ten je tu v norsku co ja viem
@sisa00 gratulko k babatku drzte sa a mohla si pisat,aj ked si nebola tehu, nakukni, ked ti bude dlha chvila

ostrovanka
22. feb 2011

@babo79 ja som ziadne potvrdenie o plateni poistenia dolozit nemusela.... to plati, ked si zamestnana na Slovensku

sisa00
23. feb 2011

@martinano Nechcela som sa tu do toho pliesť ked ešte som ani nemala tucha ako to všetko dopadne ale už sme na dobrej ceste 😉 Ake mate počasie v Oslo ? My tu nič moc stale kosa sem tam aj sneži už aby bolo po zime . 😎

martinano
23. feb 2011

@sisa00 ale ved tu mozu pisat aj nemamicky, kazdopadne gratulko k babu drzte sa.tu je tiez zima,ale nic neobvykle, zima je tu 8mesiacov v roku, dnes bolo krasne a nejakych -3,-4 aspon tu u nas, v inej casti mozno viac mozno menej, zalezi ci je to vyzsie, nizsie na kopci.

martinano
23. feb 2011

@ostrovanka pekna nova foto

lenka3007
23. feb 2011

@sisa00 vitaj 🙂
ahojte baby, ako sa tu mávate... nám už prišli papiere zo školy, že kedy začinajú a či chceme dať jurka aj do družiny, našťastie nám to pani riaditelka v školke preložila do angličtiny, lebo toho bolo dosť a kým by som to naťukala do translatora asi by mi prsty zmeraveli... inak teraz každý deň obvolávame úrad, aby sme na nich trochu zatlačili, nech nam daju školku na celý týžden, lebo mam možnosť nastupiť do práce...

babo79
2. mar 2011

@ostrovanka ahojkyy..Nova fotecka 😵 😵 pekna..Mala si ty pravdu uz ohladom toho potvrdenia tyka sa to iba zamstn.na Svk..ak ta mozem este otravovat.. 😝 tie papiere pre socialnu poistovnu si si davala potvrdzovat tu v No ci na Svk??lebo co mam paier k dispozicii na potvrdenie je len v slovenskom jazyku tak neviem..Inak dnes som volala na ambasadu a som stoho jelen tolko veci mi povedala ze uz ani neviem ako sa volam ☹ ☹ inak zeby boli nejak extra ochotny sa neda povedat.dufam ze zvladnem vsetko papiere lebo ma picne..chcu este aj nejaky papier ohladne potvrdenia otcovstva kedze sme neni zosobaseny v nemocke pp aj nieco podpisoval ale ziadny papier nam nedali aspon dufam ☹ ☹..ja nejako mentalne krpatiem ako som doma..akosi nic nestiham stale len pri malom a maly v kuse mne na cecku nalepeny uz uvazujem ze si kupim baby vak nech aspon nieco porobim v domacnosti..tak som sa trosku postazovala a hned mi je lepsejsie... 😀 😀
dievcata este vam nejde na nervy ta zima mne nenormalne uz nech je jar..chcem sa opytat ak tu mate Svk auto ako to riesite kedze sa moze byt len 1 rok..tie ceny aut tu su teda riadne vysoke nevieme ci sa po lete vratit zase na aute alebo co??bez auta sme off.a objavili ste niektora polohrubu alebo hrubu muku??pekny den prajemmm

borci
2. mar 2011

@babo79 ahoj a gratulujem k drobcekovi.
no bohuzial auto tu mozes mat len rok, potom by som sa bala jazdit na nom. policia ti ho moze zobrat a kym nezaplatis dan zan tak to ho nedaju a potom ho budes musiet vyviezt na Sk. Sice sa to nestava casto, ale my sme po roku jazdili s takym neprijemnym pocitom. 😒
A muku polohrubu a hrubu si vozime z SK, lebo tu som nenasla, a ani podobnu...skoda. S tymi ich "smetavymi" mukami sa mi moc nedari 🙂 aj ked teda ja bohvieaky pekar niesom 😅

babo79
4. mar 2011

@zuzanka7117 zuzi poslite mi ten balik co mi drzite v Osle!!! 😀 😀 😀 nasi mi [poslali balik nejake homeopatika na tvorbu mlieka 😀 nejake caj a veci pre drobca a blazni blaznivy ho zadrzali v Osle na centrale neviem preco fnukkk

babo79
4. mar 2011

@borci no ved ja vim hlupi zakon..ved tolko penazi tu dat za auto moje nervy..ale asi to tiez riskneme..ani ja niesom bohvie aky pekar ale skusam..a niekdedy sa aj podari 😀 😀 na sviatky sme ostali tu v No tak som veru aj piekla no pojedlo sa tak asi ok..zase pojdeme zo Svk nabaleny ako keby sme sa stahovali..boze tesim sa domov a dam si tvaroh..uz pocas tehu som mala nenormalnu chut si dat aj som skusala urobit ale bleee neda sa stohto mlieka..

mery19011
4. mar 2011

@babo79 Dakujem za link,ani som netusila,ze taketo forum tu najdem 🙂 som rada ze si tu mozem popisat so severskymi zienkami a vymenit si nazori.

zuzanka7117
4. mar 2011

@babo79 joooj, keby som tak mohla......ktovie preco ho zadrzali, mozno mali podozreniei ze su tam nejake drogy, alebo co......ktovie ako je to s liekmi......Drzim palce, aby to poslali dalej..... 😠

babo79
4. mar 2011

@zuzanka7117 dakujem..no aj ja sa bojim koli homeopatikam zeby alebo mozno aj koli bylinkovemu caju pre kojace zeny mozno myslia ze to je nieco na fajcenie 😀 😀 😀 len najviac ma serka ze tam su veci pre drobca a hlavne krem na masaz bruska..tak uvidime co a ako.. 😉 😉 😉 pekny vikend prajem

janano
4. mar 2011

@babo79 urob si ten tvaroh z kefiru, ten je ok 🙂

janano
4. mar 2011

@lenka3007 a ako maly v skolke, uz chyta nejake norske slovicka?

lenka3007
4. mar 2011

@janano ahoj, no snažíme sa pomaly, včera som ho učila, ako sa povie dom, dnes nam hovoril učitel že mi urobi take kartičky, jake maju aj oni tam, že je tam nakreslene, čo idu robiť a pod tým napisane norsky, aby sme sa aj doma učili, lebo zatial sa dorozumievaju posunkami, sa smejem ked mi maly ukazoval, ako ukaže učitelovi že chce na WC.

janano
4. mar 2011

@lenka3007 no to si viem predstavit 😀 😀 😀 ale snad sa to rozbehne, kym pojde do skoly. a v skolke sa hra len s tym slovenskym kamaratom, ci aj s norskymi detickami?

lenka3007
4. mar 2011

ten maly je poliak, ale ked bol chorý, tak sa hral moj maly aj s norskymi detmi, akurát je tam take dievča, vyššie od mojeho, vyzera na 7-8 rokov a to ti je strašná bosorka, furt sa bije a jurko normalne prosi aby tam nemusel isť, lebo že ho furt ťahá za tričko a on aj jej hovori aby prestala, ale sak mu nerozumie, ešte že neni moje dieťa konfliktny tip, tak som vysvetlila učitelom, nech ju trochu usmernia, ale že už vela rodičou sa na ňu sťažovalo...

janano
4. mar 2011

@lenka3007 no ma to tazke, ked jej nemoze povedat 😒 ta mozno naschval donho strka, prave preto, ze jurko nerozumie a ona to vie, tam mu pomoze asi len ucitel

lenka3007
4. mar 2011

@janano ved dnes už maly nič nehovoril, tak asi pomohlo... ale je to strašne s týmito skolkami, je to ťažke sa teraz marci dosťať do nejakej, myslim že aj na slovensku by to bol už v takýto vysoky datum problem, my stale mame len dva dni v týždni a ja by som už tak išla volakde do roboty, už mi prepina doma...