Nájde sa tu žienka z okolia Osla?

katenkaaa
3. júl 2007

Hladam zienku z okolia Oslo, mam 27 rokov, 4-rocnu dceru a manzela 🙂
katka@epost.no

martinano
3. apr 2011

@ostrovanka nie za mna podava stat, ako na normalnej materskej, ja som teraz na neplatenej nic od statu nepoberam

martinano
3. apr 2011

Ja by som to jednoducho uzavrela, kto chce nech podava kto nie, tak nie, evidentne v tom je chaos, my sme dostali aj pokutu,takze ja poctivo podavam a aj budem podavat, nech nie su do buducna problemy.viem,ze nie sme jedini co podavaju a vypisanie jedneho papiera mi nic nespravi, aj ked ja pojdem do prace budem za seba podavat tiez!!!

bershka
3. apr 2011

ahojte kocky. len som sem nakukla, ze NORsko. ideme na dovcu do norska v lete, mame sa tesit? 😎

janano
4. apr 2011

@martinano Ahoj Mata. Aby som ti odpovedala na tvoju otázku...tvoj manžel nemusí mať na Slovensku žiaden príjem, ale záleží, či je rezidentom SR. A podľa toho, čo sme sa bavili spolu, tak vy ste rezidentmi SR obaja. Takže musíte podávať daňové aj na SK.😉

janano
4. apr 2011

@lenka3007 Lenka, jednoducho im napíš mail, kľudne aj po anglicky a spýtaj sa na všetko. Určite ti napíšu. Alebo ešte lepšie, zájdi tam osobne, písala si, že už ti došli papiere zo školy, tak už asi vieš, na ktorú bude Jurko chodiť. Oni ti určite radi pomôžu...čo sa týka detí, všetci sú tu namäkko 🙂

lenka3007
4. apr 2011

@janano Ďakujem, to ma nenapadlo, asi sa tam vyberiem niektorý deň. Hej došli papiere, tie sa týkaly "družiny" či chceme aby tam chodil, či chceme aby dostaval mliečko a pod. Teraz som ho bola zaniesť v školke, chcela som sa riaditelky opýtať či mi dačo zo školy pošlú ale nebola tam. Ale hádam pošlú ešte niečo, ja neviem jak to bude prvý deň a tak...

martinano
4. apr 2011

@janano on nie je, ja ano,ale ja uz toto fakt riesit nebudem nech si to riesi podla toho ako uzna sam za vhodne!

martinano
4. apr 2011

oprava nech si to riesi kazdy sam ako uzna za vhodne, mne to je uplne jedno
@lenka3007 so skolou nemusis mat vobec stres vsetko ti povedia kamoske tu maly chodi od prvej a vsetky info dostali do predu, vsetko sa dozvies,ked nie chod sa popytat,mate este kopec casu

lenka3007
4. apr 2011

@martinano no ja som taky stresman v tomto, lebo som taka lutostiva voci tomu mojmu stuplovi (co patricne uz aj vyuziva) keby sme na SK tak to tak neberem, ale tu stale rozmyslam, ci im bude rozumet, ako to bude s ulohami (ked ja este neviem norsky) a podobne veci...No ale mohli by si svihnut s tymi papiermi, nech mozem zacat nakupovat 🙂

ostrovanka
6. apr 2011

@lenka3007 Lenka a kedy si prisla s malym do Norska vlastne?

lenka3007
6. apr 2011

@ostrovanka Ahoj. My sme prišli v juny 2010 no ale povodne sme tu mali zostať na leto len. V septembri sme došli domou a po týždni sme sa zbalili a vrátili sa sem, až vtedy som podala prihlašku do školky a zobrali ho až 23 februara 2011 a to len dva dni v týždni. Teraz už druhý týždeň chodi tak že už na každý deň...Prečo sa pýtaš?

sissar
7. apr 2011

ahojky maminky 🙂 mozem sa spytat ako a kde mam vybavit matersku a rodicovsky prispevok na SK pokial som tu v Norsku?ake papiere treba k tomu prilozit?dakujem 🙂

martinano
7. apr 2011

@sissar a kde si prihlasena?v no?

zuzanka7117
7. apr 2011

Ahojte, tak ja som uz spat v Norsku, dnes prvy den v praci....na SK bolo super, len to rychlo uslo ako vzdy......a konecne sa mi podarilo vybavit si karticku poistenca cez E 106........po dlhom case som isla od lekara bez toho oby som nieco musela platit......super pocit.... 🙂
A tu je co noveho???

sisa00
7. apr 2011

Ahojte dneska som bola u doktorky na kontrole a zrazu mi dali doktora prve dve kontr. som mala s doktorku a zrazu mi zmenili. Možno ma budu stale davať nikomu inemu ?! Vy stale chodite jednemu ? trošku mi to vadi lebo vobec nemaju prehlad o mejej situacii a aby som sa tam chodila važiť to sa možem aj doma 😀 . Ešte že mam (zatial) bezproblemove tehotenstvo inak by som sa zblaznila keby si ma takto podavali ☹

sissar
8. apr 2011

@martinano ,ano tu v No.

martinano
8. apr 2011

@sissar tak matersku a prispevok ti na sk, asi nedaju,aspon co viem ako to bolo u kamosky, proste zahlasena v no, tak nie

zuzanka7117
13. apr 2011

@janano Ahoj Jani...ako sa mas....a co mala poslucha.......ak by som v sobotu nerobila, dobehla by som na kafe..... 🙂

lija15
14. apr 2011

Ahojte maminky som tu nova a tiez uz vyse pol roka zijem v Norge 100km od Osla a cakam druhe babo tak by som chcela Vas poprosit o rady a skusenosti ake mate s porodom tu v Norge 🙂 dakujem a prajem pekny den 😉

zuzanka7117
14. apr 2011

@lija15 Ahoj vitaj medzi nami.......a kde presne sa nachadzas....ja ti velmi neporadim, co sa tyka porodu, zatial s tym nemam skusenosti, ale ostatne baby urcite velmi rady.... 🙂

lija15
14. apr 2011

@zuzanka7117 ja byvam 10km od Hemnesu ktory je vzdialeny od Lillestrømu 40km a Lillestrøm od Osla takych 30km bliyko svedkych hranic dakujem za privitanie 😎 😎

lija15
14. apr 2011

@zuzanka7117 a ako dlho uz tu v Norsku zijes?

janano
14. apr 2011

@zuzanka7117 Ahoj Zuzka. V sobotu mám vééééééľke upratovanie, musím konečne okná umyť, bo už cez ne pomaly neviedieť 😅 . Hamba mi!!! Posledná šanca pred Veľkou nocou. Jedine, že by som ťa zapriahla do roboty 😀 😀 😀 A na nedeľu už máme program. Takže nechajme to na ďalší týždeň alebo neskôr. A čo ty? Ako bolo na Slovensku?

janano
14. apr 2011

@lija15 Čauko. A čo by si potrebovala vedieť? My tu máme dobré skúsenosti... 🙂

lija15
14. apr 2011

no co sa tyka hlavne porodu ako prebieha ako sa tu staraju o mamicky ked nahodou dlho prenasa a take veci proste celkovo pristup lekarov k mamicke pocas celeho tehu a co vsetko ma caka 😎 tak to je super ked mate dobre skusenosti 😎 a ako pristupuju lekari k mamickam ktore neovladaju este tak tu norcinu 😢 😢 😢 viem len take zaklady norciny aj sa snazim sa ju ucit ako samouk tym ze si prekladam clanky o tehu z knih co som dostala 😉

lenka3007
14. apr 2011

Ahojte babenky, nechcem vas nejako negatívne naladiť, ale potrebujem sa posťažovať... Malému v utorok začali hnisať očka a mal sopliky (take tie hnusne zelene) tak som si ho nechala doma, očká som mu čistila, noštek tiež, na druhý deň to mal ešte horšie a uplne mu zahnisalo aj hrdielko, tak sme volali k doktorovi, či nas zoberie, ten povedal že mame prisť rano. Tak sme sa tam dnes ráno vypravili a sestrička nas hned "vyšetrila" že nam napiše doktor recept na oči. Lenže ja som hovorila, že chcem, aby sa na neho aj pozrel, no ale že on nema dnes volne nič, aby sme si počkali na pohotovosť. Tak sme boli teraz na pohotovosti, tam mi ho doktor pozrel, povedal, že ma zapálene hrdlo, oči a aj ušká, ale že to prejde samo... No mne žlč stupla na historické maximum... že lieky mu dávať nebude, chuďa dieťa sa rano budí s total zalepenými očami, ledva dýcha a ešte aj uši ma zapalene a on povie, že to prejde same? Vobec to nechápem, fakt nemam na toto nervy. No a ešte ked som sa ho pýtala, či to nemôže byť angína, tak povedal že "možno áno"...Nechápem tento system...

zuzanka7117
14. apr 2011

@lija15 no ja som tu cez dva roky, priamo v Oslo....a Hemnes viem kde je , lebo do tych oblasti obcas jazdim z prace...... 🙂
@janano Ahoj Jani....v sobotu to nakoniec vyzera, ze budem asi pracovat, tak mas pravdu, nechame to na inokedy.....a na SK bolo super, vybavili sme vsetkjo co sme mali na plane, bol dost velky zhon, ale bolo fajn....zaciatkom juna ideme zas a potom az v septembri na svadbu...... 🙂

lija15
14. apr 2011

@lenka3007 nie si asi jedina ale som pocula nieco o tom ze nedavaju ATB pokial nema to v krvi ☹ ☹ ☹ nezijem tu sice dlho a vdaka Panu Bohu ze dcerka nie je chora 😉 ale manzel tu uz je skoro rok a pozna jednych co tiez boli dost dlho chory a uz ani sirupy zo SVK co si doviezli nezaberali a lekar im nic nedal,ze to prejde ☹ ☹ ☹ ak mas lekarku na SVK tak jej zavolaj ze co mas robit aby si malemu zmiernila tu chorobku co ma
drzim Vam palceky
nevadi ze som ti pisala?

lenka3007
14. apr 2011

@lija15 ahoj, taká som rozrušená, že som ťa ani neprivítala medzi nami 🙂 No vidíš, tak ja chápem, že tie norske deti su inak vychovávane a myslím že oveľa odolnejšie ako naše, ale takehoto som maleho ešte nemala. No máme doma doktorku, volam jej hned rano, ale už som mu aj tak dala sama ATB čo mame zo slovenska, raz mal takto zahnisane hrdlo a v noci sa nam začal dusiť, tak ja nebudem na nič čakať... Len mi ho je luto, lebo tie uška jak ma zapálene, tak poriadne ani nepočuje, dýchčí jak kačica ked prejde 10 metrov, soplíky ťaha po zemi a očká má jak feťák...
Inak gratulko k tehulkovania a držím palčeky... Ako sa ti tu páči? ani my tu nie sme dlho, od juna 2010. Okrem toho zdravotníctva ja nemám žiadne výhrady, je to tu krásne, dobrý ľudia a celkovo ten život tu nie je taký uponálaný a stresujuci ako na SVK...

lija15
14. apr 2011

@lenka3007 dakujem za privitanie 😎 ved si sa potrebovala vyzalovat tak to je v pohodke 😉 tak to mas pravdu tieto decka su odolnejsie urcite ved cele dni su len vonku ci je teplo alebo mraz proste su na vzduchu :D nasa dcerka sa narodila v zime tak uz sme ju vtedy na SVK otuzovali lebo mal manzel naplanovane ze tu dojde robit 😝 a podarilo sa mu tu dostat,raz som mala zlu skusenost tu s lekarom cechom na jesen som mala chytene trosku priedusky takze kasel ako somar a ako keby to nestacilo tak aj zapal mocovych ciest ale drahy lekar mi na tie cesty nedal nic len na kasel penicilin ze to pomoze aj na cesty,ale do tyzdna som chytila strasne bolesti krizov a uz aj teploty na man prisli tak sme rychlo isli na pohotovost a tam mi predpisal silne ATB na tie cesty a aj velku skatulku paralenu na bolest ☹ ☹ ☹ chrbta a nastastie to preslo comu som aj rada,lebo o 2 mesiace nato som otehotnela neplanovane,takze viem ta trosku pochopit ako sa s malym trapis a etse je to dieta ☹ no vies aj ja som tu velmi stastna a naozaj tu ako keby zivot sa tu spomalil a aj tu ludia ina mentalita usmiaty a priatelsky ochotny poradit
aj my drzime palceky nech sa co najskor uzdravite 🙂