Nájdu sa tu bývalé reholné sestry?

marcela.m
24. okt 2008

Rada by som zacala tuto temu.Nikde som ju este nenasla.Ja som bola kedysi reholna sestra viac ako 5 rokov.Teraz som vydata a mam krasnu dcerku.Najde sa este niekto s podobnym osudom?Podelte sa so svojim prezivanim "poreholneho zivota"...

zuzulik
24. okt 2008

emily ja sice z KE som, ale neviem o com hovoris 😉 mozes mi to objasnit? aspon IP,dik z

marcela.m
autor
24. okt 2008

Erige,a od ktorych.V Kosiciach?Mozno ju poznam.Inac ja som bola v Bulharsku a 9 mesiacov vo Svajciarsku.
Ked tak rozmyslam,"nespokojne je srdce cloveka,kym nespocinie v Bohu" ako povedal sv.Augustin.Bude to aj moj pripad.Clovek stale tuzi po Bohu,teda kto ho spoznal.A vlastne aj ten kto ho nepozna,len o tom nevie.Predtym som sice zila intenzivny duchovny zivot, v spojeni s Bohom,ale v podstate naozaj dokonale s nim budeme spojeni az v nebi.Dovtedy nam bude stale cosi chybat.Tam uz nebudeme moct hresit,nebudu nam branit nase slabosti a nedokonalosti...
Co by som ja nateraz chcela zmenit je to,aby som znova vnimala svet a vsetko,co ma stretne tym Bozim pohladom,zverila sa do Jeho ruk s doverou ako male dieta,nepozerala na veci s pesimizmom a skepticky,vedela odpustit a prijimat ludi aj seba takych,aki su,a oplacat aj to zlo dobrotou...ale to zatial nedokazem.Asi som na seba prilis narocna,ale ked som sa tak snazila zit predtym,tak to sa hadam da aj vo svete.

bambusko
24. okt 2008

marcela, asi by si sa uchytila v teme "co pre vas znamena viera". dievcata tu chodia neskoro v noci 🙂

marcela.m
autor
24. okt 2008

Ta to co?Napisala som a nezobralo to.Tak znova.
Erige,od ktorych karmelitanok odisla?V Ke?Mozno ju poznam.Ja som bola v Bulharsku a 9 mes. vo Svajciarsku.
Ked tak rozmyslam,napada ma sv.Augustin,kt.povedal "nespokojne je srdce cloveka,kym nespocinie v Bohu".To je moj pripad.Clovek je stale nespokojni a nieco mu chyba.Tym,co spoznali Boha,budu stale viac tuzit po spojeni s Bohom,a vlastne aj ti,co Ho nepoznaju,len si neuvedomuju,co im v zivote chyba-Boh.Aj ked som predtym zila dost intenzivny duchovny zivot,v spojeni s Bohom,nikdy na tejto zemi to nebude dokonale.Az v nebi budeme s Bohom dokonale spojeni.Tam uz nebudeme moct hresit,nebudu nam branit nase slabosti a nedokonalosti...nasa vola bude Jeho vola.
To,co by som chcela nateraz zmenit je moj pohlad na svet,na veci,ktore ma stretavaju,pozerat tym Bozim pohladom,doverovat Mu ako male dieta,zverit Mu svoj zivot a nespoliehat sa na seba,vediet odpustit a prijimat ludi aj seba samu,takych aky su,nebyt pesimistka a skepticka,zo vsetkeho sa obvinovat a obvinovat Boha...oplacat zlo dobrom...zatial to nedokazem.Asi som na seba prilis narocna,ale ked som sa o to snazila predtym,musi sa to dat aj tu,nie?Teda snazit sa o dokonalost.Mam pocit,ze vsetko mi v tom brani.

katakata
24. okt 2008

neda mi neprispiet do tejto temy....moj manzel pred rokmi vystupil mnisskej rehole...bol v krakove....pobudol tam dva roky a pred tym nez mal zlozit sluby odisiel....potom prezil fakt burlive obdobie, nebudem to rozvadzat ale dal sa na studium skonicl dve vysoke skoly a ozenil sa (teda so mnou) mame spolu dcerku. myslim ze sa s odchodom z rehole vysporiadal vcelku dobre...ziadne nasledky to na nom nezanechalo myslim ze je rad ze tak urobil....citil ze tam nepatri ze taky sposob zivota neni nic pre neho...ma totiz velky problem s autoritami a poslusnostou...aj jeho sposob viery sa zmenil...myslim ze je omnoho osobnejsia na tu formalnu stranku prilis nedba...ja som neveriaca a zijeme spolu dobre uz devat rokov...vela ludi ma strasilo ze takato kombinacia prinesie len problemy ale vobec nie mame to spolu poriesene a aj pri vychove sa zhodneme....

zelam ti marcela aby si sa co najskor so svojou situaciou vysporiadala a zbavila sa vycitiek z minulosti myslim ze by si mala byt stastna ze ti bolo dopriane stat sa matkou ved toto je asi najdolezitejsie poslanie zeny na svete, teda aspon podla mna....samozrejme je to z pohladu neveriaceho cloveka

marcela.m
autor
24. okt 2008

Emilyz,aj ja poznam jedneho z ke,F.J. ale ten zanechal knazstvo, ked som bola este na strednej,je to viac ako 10 rokov.Kamaratky mi to ani nechceli povedat,kedze u nho som sa prvykrat po obrateni spovedala.Hrozne som to prezivala.Teda jeho odchod.
Neprajem nikomu prezit take nieco.Je to velky kriz na cely zivot.
Neviem ktora ste sa ma pytala,ako viem,ze som prave ja bola povolana.No to je na fakt predlho.Keby som mala cas vsetko podrobne opisat,ako ma Boh doviedol az do Sofie,ako som o tom nemohla a ani nemozem zapochybovat,ze tam bolo moje miesto,tak by ste asi zasli a mozno aj vsetky uverili v Boha.Ale mozno nie.Ved Jezis urobil za svojho zivota na zemi tolko zazrakov a aj tak v Neho neuverili a este Ho aj ukrizovali.
Mozno raz napisem knihu 😉

marcela.m
autor
24. okt 2008

Kata,to je ten lepsi pripad,ked citil,ze tam nepatri,ze odisiel.Ale ja citim,ze tam bolo moje miesto,a aj tak som odisla,alebo teda,ze som sa nevratila spat.Aj ked som pred svadbou mala namále.Ale uz som na to nemala silu vratit sa.Znova to nasim urobit a manzelovi tiez,hoci on by to pochopil,lebo je veriaci a salezian spolupracovnik.

marcela.m
autor
24. okt 2008

Cez vikend tu nebudem pisat,cakame nasich a nerada by som,aby vedeli,ze tu pisem.
Najhorsie je,ze ma nechapu a stale sa k tomu vracaju.A chcu pocut,ze som urobila chybu atd...A ze som mala na viac...ze som stratila skoro 6 rokov zivota...mohla som mat VS...Inac sa na buduci rok aj chystam externe studovat.Dufam,ze sa podari.Ale chapem ich.Boli to obe strany.Len keby sa aj ony snazili pochopit mna...mozno neskor...tak pekny vikend prajem vsetkym a dakujem za prispevky 🙂

bubba
24. okt 2008

marcelka,iba pan boh vie,ze ziadny cas v nasom zivote nie je strateny.on nas dostane aj tak vzdy tam kde nas chce mat 😉 takze ani by som sa tym netrapila byt na tvojom mieste 😎 a starala sa pekne o svoju rodinku ...vies,ono aj to moze byt len skuskou od boha,ci a aka si slina pri pokuseni...odist,zostat,byt matkou,manzelkou....

sasiki
24. okt 2008

Marcela: nerieš, či by ti nebolo lepšie, keby si ostala. Nerieš, nerieš. ................tvoj duchovny život nie je ako predtým? Samozrejme. Lebo sa 24h denne staráš o malé dieťa, máš manžela.......atď. Všetko, čo cez deň spravíš, je motlidba. Keď vychovávaš dieťa, to nie je vari služba Bohu???? Cítiš sa v reálnom svete nesvoja? Neprípúšťaj si všetko k telu. Odpusti tým, čo ťa oklamali alebo ti ubližujú. Boh určite nechce, aby si sa trápila, keďže si jeho dieťa!!! Si predsa matka, musíš to poznať. Si nešťastná, keď je tvoje dieťa nešťastné, si šťastná keď je šťastné. Boh to chce aj od teba. 😀

horallka
24. okt 2008

Teda- ozaj zaujímavá téma. Marcelka, nechápem, čo riešiš. Veď TY si sa rozhodla, že vstúpiš do tej rehole a TY si sa rozhodla, že z nej vystúpiš- alebo ťa v oboch prípadoch niekto do toho nútil? Boli to len a len tvoje rozhodnutia- žiadny Boh, žiadna sila- len tvoja slobodná vôľa.Ja by som sem asi ani nemala prispieť,pretože dosť dobre nechápem, prečo sa mladá krvou kypiaca žena rozhodne zatvoriť na celý život za múry kláštora, keď sú na svete omnoho krajšie veci- ale toto asi nikdy nepochopím. Ja to beriem zo svojho pohľadu- že mať rodinu a zdravé krásne deti je to najväčši šťastie na zemi a treba si to vážiť.

marika80
24. okt 2008

Ahoj Marcela mam pocit, ze Ti tu asi moc nerozumieme, co keby si sa skusila porozpravat s nejakym knazom? On by Ti asi skor vedel pomoct Ti objasnit svoje pocity?
Vela stastia v rozhodovani (ak je to teda aj o tom).

emilyz
24. okt 2008

Ffuuuf Marcela, Tvoje slova su velmi vazne a citit z nich... vaznost zivotnych rozhodnuti. Toho F.J. - viem, o kom vravis. Za nim nasledoval este jeden, kt. ma ucil nabozenstvo. Nie je to urcite lahke.
Neviem si celkom dobre predstavit, zeby som citila svoje miesto v reholi a vydavala sa...musela si asi citit povolanie k manzelstvu, ci nie? Verim, ze ano. Kazdopadne - prisahala si pred Bohom, takze uz sa nevracaj do minulosti a snaz sa dobre zit pritomnost. Drzim palce 😉

yvetta
24. okt 2008

marcelka trosku mi tvoj pribeh pripomina pribeh Sv. Rity, ale len trosku 🙂 tak ako jej osud aj tvoj urcite vedie Bozia vola tak by som znova skusila najst cestu k Bohu, aj ked viem ze v tomto svete je to velmi tazke 🙄

sasiki
24. okt 2008

Marika: knaz jej mozno bude vediet objasnit pocity, ale iné veriace manželky-matky môžu pomôcť marcelke radami zo svojho manželsko-materského života s Bohom 😉

maja22
24. okt 2008

Marcelka, vidím, že sa trápiš, tak ti chcem trošku poradiť, možno ti to pomôže... Usudzujem, že to povolanie do rehole si skutočne mala a napriek tomu, že máš krásnu rodinku, pociťuješ vo svojej duši kus prázdnoty, čo vie zaplniť jedine Boh. Neviem, do akej miery je s tvojím trápením oboznámený manžel, ale myslím, že by ti pomohlo, keby si si dala záväzok - po dohode s manželom, bez neho by to nešlo - že keď vám deti odrastú do dospelého veku a budú sebestačné, vstúpiš do rehole, ktoré sú otvorené aj pre manželov. Viem, že také existujú, ale kde a ako fungujú, to by si si už musela zistiť sama, také vedomosti nemám... Splnila by si sľub daný manželovi a Bohu pred oltárom a zároveň by si sa snažila splniť Božiu vôľu, ktorú cítiš vo svojom vnútri... Myslím, že to vedomie návratu po určitom čase by ti pomohlo vyrovnať sa s tým a rozmotala by si opäť aj tú niť, ktorá je momentálne medzi tebou a Bohom tak trošku "zauzlíkovaná"... Prajem ti všetko dobré, veľa Božej lásky a milostí. 😉 🙂

marika80
24. okt 2008

sasiki ved ja som nemyslela, ze my nic nevieme. Ved my matky sme ohromne mudre a len srsime radami a napadmi (konovi sa ako dari 😀 )

venonna
24. okt 2008

Marcelka, Tvoja zivotna cesta mi pripomina ludi, ktori zazili klinicku smrt - mali by sa tesit, ze su opat medzi zivymi, ale zostalo v nich nieco zvlastne vazne...
Nam tazko posudit, ci bolo opustenie rehole vyslovene chybnym krokom z Tvojej strany. A myslim,, ze ani Ty sama v tom nemas momentalne velmi jasno. Velmi by Ti pomohlo nejake utvrdenie, ale Boh, zda sa, mlci...
Myslim, ze by si mala Boha poprosit o pokoj v dusi. Napokon, On je predsa milujuci tato, takze Ta urcite nenecha "v stychu" dlho. A zrejme treba asi akceptovat aj to, ze ako kazde Bozie dieta, aj Ty mas pravo na omyly 😉
Ako pisala eriqe, aj my ostatne maminy mame svoje boje a prehry, len nie su pre svet take "okate", ako Tvoj zivotny obrat.
Prajem skore uzdravenie duse 😵

sasiki
24. okt 2008

marika: jasnačka 😀 to sme. 😀 😀 😀

kveta
25. okt 2008

Marcelka, len malé upozornenie. Ty nemáš jeden problém, Ty máš problémy dva: ten druhý problém sa týka jednania Tvojich rodičov s Tebou. Si už dospelá a máš právo robiť rozhodnutia a Tvoji rodičia nemajú právo Ti nič vyčítať. Jednajú s Tebou ako s nesvojprávnou a Ty ich nechávaš. Troška je to až psychické týranie - to ako sa k tej téme stále vracajú a Teba to deptá a deptá. /Troška asertivity by to chcelo.../

marcela.m
autor
26. okt 2008

Kvetka,ja si to od rodicov nenechavam len tak "libit".Ja som uz po tych piatich rokoch vo svete poriadna "huba nevymachana".Inac su zlati a velmi nam pomahaju...no je fakt a aj som im to povedala,ze viac by mi pomohlo aj ich pochopenie,teda snaha ma pochopit,alebo teda uznat,ze aj ja mam pravo hladat svoju cestu a robit chyby...alebo sa aspon k tomu nevracat a ist dalej...ich to velmi boli,oni boli proti mojmu rozhodnutiu a robili vsetko preto,aby som neodisla do rehole,a ja som nakoniec utiekla z domu tak ci tak,a to este na ich 20-te vyrocie svadby...no ani pre mna to nebolo lahke im to urobit,ale nedali mi na vyber.A po mojom "zlyhani" su na koni.Oni mali pravdu...atd.
Kveti,prepac,musim sa ich zastat,su to moji rodicia.Ale davam ti aj za pravdu.Depta ma to,citim sa niekedy ako ta najhorsia dcera na svete,neschopna na nic...Aj ked oni to tak nemyslia.Ale asi ich uz nezmenim.Viem,ze mi vzdy chceli a chcu dobre,ale niekedy svojim spravanim a postojmi skor ublizuju,ako pomahaju-teda psychycky.Ked raz spoznaju Boha,verim,ze sa na moj reholny zivot budu pozerat inac,a nie ako na stratu...
V istom zmysle to aj strata bola,teda pre zivot v tomto svete.Napr. po 11-tich rokoch skoncenia skoly namam ani 1 rok praxe-odpracovany na pracovnu zmluvu,neviem z coho mi vypocitaju dochodok.Dufam,ze manzel nezomrie skor ako ja 🙂 Nechala som po prvom semestri VS ekonomicku,nemam usetrenu ani korunu,tam ma neplatili 🙂 No je toho viac.A aj duchovne som na tom horsie ako pred obratenim.
Ale idem dalej...

marcela.m
autor
26. okt 2008

Majka,aj o tom,co pises som uvazovala,a navrhla aj manzelovi.Ale nejako vazne ma asi nebral.Skor by s tym nesuhlasil.Hoci aj on jeden cas uvazoval stat sa knazom.Mozno by s tym suhlasil,keby bol uz velmi velmi stary,a potreboval "ho" uz len na cikanie 🙂 Napadlo ma aj to,ze keby som nedajboze prisla o rodinu-teda manzela a dcerku-ale fakt len nedajboze,keby sa stalo nejake nestasie,tak by som sa vratila.Ale to hadam Bohu az tak nevadi,ze som sa vydala,aby take nieco dopustil.A ani mne navrat za taku cenu nestoji.Radsej sa budem snazit zit v rodine o zivot s Bohom...Verim,ze sa to da,poznam ludi,ktori ho ziju,a mozno intenzivnejsie ako niektori knazi a reholnici.Uz len dostat tu milost dalsieho obratenia...tak tomu hovorim.Boh si urcite najde sposob,ako si ma znova ziskat...

marcela.m
autor
26. okt 2008

Zas mi to nevzalo.Asi som sa neprihlasila alebo co.Skoda.Uz sa mi to nechce teraz znova pisat.Bolo toho viac.Mozno zajtra,ked nezabudnem.

krajcoanka
27. okt 2008

marcela, pozri Internú poštu! 😉

nanyka
27. okt 2008

marcela - ja som myslela, že veriaci pristupujú k životu v štýle "všetko je vôľa božia" .. či nie? čiže aj to, že máš rodinu..
každopádne držím palce, aby si našla vnútorný pokoj, tvoja malá to bude potrebovať 😉

marcela.m
autor
27. okt 2008

Krajcoanka,a kde to je?Ta interna posta? 🙂 Nechapem,o com hovoris.

bambusko
27. okt 2008

marcela uplne hore na stranke, ked si prihlasena, svieti ti cervenym, klikni na interna posta 😉

mercy
27. okt 2008

Marcelka, som reportérka a robila som kedysi článok s jednou bosou karmelitánkou, ktorá odišla z rádu.A tiež sa volala Marcela🙂Práve sa šla vydávať, ale mala v tvári aj v hlase čudný smútok. Cítila som z nej , že smúti za rehoľným životom. Ale myslím, že BOH ťa miluje kdekoľvek si a akokoľvek si sa rozhodla. Ježiš je láska, pochopenie a prijatie, nie odsúdenie.Len mu ver🙂

marcela.m
autor
27. okt 2008

Bambusko,nasla som to.No toto?Vdaka.

marcela.m
autor
27. okt 2008

Mercy,a nebolo to nahodou na bulharskom plese?