Návrat na Slovensko - plusy a mínusy

januli89
10. feb 2017

Ahojte zienky, aky bol navrat na Slovensko zo zahranicia. dalo sa to zvladnut, ake vidite plusy a minusy.jasne ked treba tak treba. ale chcela by som vediet ci ste spokojne s navratom.

erikavesela
10. feb 2017

@januli89
Ahoj...my sme sa vratili asi pred 8 rokmi z mnichova po 10 rokoch...obcas som lutovala, ale dnes to vzhladom na situaciu v nemecku vidim inak..som rada, ze sme sa vratili, ze sa moje deti ucia slovencinu a ze sme s rodinou a kamaratmi, tych som tam vzhladom na povahu mala pomerne malo..dnes tam chodime ku znamym obcas na vikend...mne osobne nesedela povaha nemcov..stale sme boli ti spinavi cudzinci, dnes ich tam maju omnoho viac ako vtedy a verim tomu, ze ich rozmyslanie sa nezmenilo, naopak podla mna sa stalo viac extremickejsie...navrat bol super, konecne doma..zvykla som si pomerne rychlo..uz na nas zrazu nikto neukazoval prstom...a pre nas to bolo aj vyhodne, co sa financii tyka a hlavne manzel pracuje z domu, co ma vela pozitivov..v kazdom pripade nelutujeme

januli89
autor
10. feb 2017

@erikavesela to je super. mi sme v uk.tiez tu nikoho nejak nemame.sme len mi sami dvaja.niekedy ma to doma na dovolenke na svk nastartuje ze ako mi moze chybat svk.ale asi to bude aj tym ze sme vzdy len po navstevach/hoteloch a ked sa vratime do uk tak mame klud. neviem coho sa obavam.ved predsa ludia tam normalne ziju :]

stormie
10. feb 2017

@januli89 boli sme v uk - mm 8 a ja 7 rokov, vratili sme sa po narodeni dcery, uz to budu 4 roky. Mne bolo na zaiciatku velmi smutno, tazko som si zvykala ale pre mna to bola nie len zmena koli stahovaniu ale aj koli materstvu. Navrat bol skor z rozumu. Kym sme boli iba my dvaja tak sme vela robili a ked sa narodila dcera tak sme realne zhodnotili ze takto to uz s dietatom nepojde. Po niekolko mesacnej materskej by som musela spat do prace (preto stale hovorim ze rodicak do 3 rokov dietata na sr je luxus) a dieta niekde s aupair alebo jasle a to sme nechceli. Ak by som ostala doma tak neviem ako by sme vyzili z jedneho platu - platit podnajom alebo hypoteku a nevyzili by sme. Na sr sme uz mali byt a tu vyzijes aj s jedneho platu a rodicaku.
Dalsia vec bola praca - robili sme v gastronomii, mm sefkuchar, ja manazerka ale vyhliadky na nejaky dalsi postup neboli a keby aj tak v tejto oblasti robis vikendy, sviatky, dlho do noci... a zase s dietatom to uz nejde. sanca na zmenu prace kde by bola pracovna doba zlucitelna s rodinou velmi miziva (ano cudzinci su len pracovna sila na manualne prace takze gastronimia, sklady, obchody...)
Stale su veci co ma tu vytocia, uz len neochotna predavacka v obchode - na to som si nezvykla a asi ani nezvyknem lebo viem ze sa to da aj inak.
Po tych par rokoch na sr mozem ale povedat ze som spokojna, aj ked uk mi chyba. Na druhej strane si naozaj neviem predstavit tam ostat zit s dietatom, sami bez rodiny atd Takze pre nas to bol naozaj navrat z rozumu.

kachita
10. feb 2017

Ja som sa vratila po 7 rokoch zo Spanielsla, spociatku to bolo tazke, nik ta nevita a nevnima tvoje skusenosti. Ale zvykla som si a postupne som zacala vidiet pozitiva, napr bezpecnost na ulici, zazemie doma a hlavne moznost pracovat odborne a nebyt len pracovnou posilou bez kvalifikacie. Navyse teraz, ako budeme mat dieta som rada ze sme doma. Vonku by sme boli cudzinci. Nemyslim si, ze sa u nas zije zle. Neochota predavaciek aj mna vytaca ale pomaly sa to meni a s usmevom sa deju zazraky.

violet1609
10. feb 2017

@januli89 my sme sa vratili pred 7 rokmi z UK. Boli sme tam 9 rokov. Vratili sme sa,ked som otehotnela a vedeli sme ,ze rodinu si chceme zalozit doma na Sk. Asi po 3 rokoch sme aj zvazovali,ci sa nevratime spat do Uk. Ale teraz po tych rokoch co sme doma som rada,ze sme ostali tu. Ako spominala @stormie materska / rodicovska 3 roky je na nezaplatenie. Clovek sa uskromni,ale vie ,ze sa o svoje dieta postara. Nie au pair alebo childminder. A samozrejme to hlavne....rodina. Hlavne preto sme sa vratili....doma je doma. A mat na blizku babku s dedkom je to najlepsie a najvacnejsie pre nas a pre nich.
A este to zdravotnictvo v uk ....... 👎
Vela stastia 🙂

januli89
autor
11. feb 2017

Mi si plánujeme spraviť baby o rok.porodit materská 9mes.a potom domov. Lebo je pravda že si chcem uzit deti a nie stále makať.vidim že tu to nemá zmysel zakladať veľmi rodinu.vsetci sa ponáhľajú.nikto nemá čas.verim že tie roky utečú raz dva.ja som v uk už 6 a pol roka manžel dlhšie.mam pocit že sme antisocial 🙂 asi sa obávam len toho aké to bude doma. Zas keď som to zvládla na začiatku tu bez poriadneho jazyka, tam by to malo ísť ľahšie. Výplaty máme obaja celkom slušné, práca tiež ja v office manžel tá istá company iné oddelenie, 5min peso do práce.ale predsa na úkor spokojneho života. sme sami.je pravda tu nebudem pustat deti z očí ani na sekundu.na svk , na tie milé predavačky a úradníčky budem musieť zaťať zuby. Ludia doma zas nechápu ako mi môže chýbať slovensko...Ďakujem že ste sa so mnou podelili o vaše skúsenosti 🙂
@violet1609
@kachita
@stormie

kachita
11. feb 2017

@januli89 Ludia na SVK nechapu, ako ti moze chybat Slovensko, lebo nikde neboli. Ja napriklad vzdy hajim slovenskych lekarov a zdravotnictvo, lebo ho este nezazili vonku. Vynovene nemocnice neznamenaju dobru starostlivost. Clovek musi zit dlhsie vonku, aby ocenil veci doma. Hoci je u nas este vela roboty na vylepsenie, nezije sa tu zle. A ten kto iba nadava, nebol nikde.

stormie
11. feb 2017

@violet1609
@kachita ja len dodam ze co sa tyka zdravotnictva tak neviem ci som mala stastie ale osobne nemozem povedat nic zle na zdravotnictvo v uk a to som tam rodila, s dcerou som sa aj do nemocnice musela vratit, bola som u zubara kde mi robili korunku (takze ziadne jednoduche trhanie alebo len blomba), par krat navstivila vseobecneho dr, manzel si pobehal po doktorch tiez lebo riesili jeden zdravotny problem.... okrem toho ze vsade som sa stretla s milymi ludmi, ten system tam je iny ako na sr a funguje super, nikde necakate hodiny v cakarni a teda o urovni zariadenia nemusim ani hovorit

violet1609
11. feb 2017

@stormie Ano je pravda, ze nemocnice su na omnoho lepsej urovni ako u nas ( fotobunky na toaletach, pekne ,ciste chodby, velmi mili personal,............ )
Ale vsetko sa riesi cez GP - general practitioner (rodinny lekar). Aj male deti chodia k GP ,pediater ich videl asi len po porode. Termin ku odbornemu lekarovi tiez trval minimalne dva mesiace. Myslim ak sa riesili bezne zdravotne problemy nie akutne stavy.
Na emergency room sa clovek tiez vysedi cele hodiny. A v UK myslim,ze je zanedbana prevencia a riesi sa, az ked je naozaj nejaky vazny problem. Zeny nepoznaju gynekologa, kym nemaju nejake tazkosti. Okrem smear testu u GP 😉 Tiez ma prekvapilo,ze ked som planovane otehotnela prvy mi naplanovali az v 11tt. Vobec neriesili ,ci sa plod nachaza tam kde ma a nejde o mimomaternicove tehotenstvo. ........
To je vsetko z mojho pohladu a z mojej skusenosti,ked som tam zila ako bezny pracujuci clovek. Ale to bolo dobrych 7rokov spat
🙂

violet1609
11. feb 2017

Prvy ultrazvuk mi naplanovali v 11 tt ..... 🙂

januli89
autor
12. feb 2017

@stormie
@violet1609 ja tu mám perfektnú zubarku.som private.v práci mi preplácajú zubarku.aj okuliare.ale u zubarky som vždy trpela na Svk tu mi pichne injekciu a nič nebolí.root canal treatment super nebolelo a vyriešili mi krvácajúce ďasná pravidelným čistením.s gp tu nemám dobré skúsenosti. Všetko googluju.radsej nebyť chorá. V tehotenstve budem rada keď sa vo mne vŕtať zbytočne nebudú. Mala som ekzém na krku vzadu a také suché fľaky po tele.nie psoriáza to nebola.rok mi dávali steroidne maste nič nepohlo. Tak som si na svk zaplatila kožnú dala mi jednu masticku behom týždňa to bolo preč.haleluja. potom som si u gp neskôr objednala takú istú a bolo. Myslím že keď sa platí private starostlivosť je omnoho lepšia.ale to snáď všade.

januli89
autor
12. feb 2017

@violet1609
@stormie ešte toľko kamoskin syn zomrel pred vianocami keď mal rok a pol. Raz bol strašne vyhadzany na tele potom bol chorý mal chrípku antibiotiká.prestal jedného dňa dýchať. Podľa mňa by v poľsku mala lepšiu starostlivosť.a mozno by bol ok. Po 9mesiacoch musela ísť spať do práce deti nechať v škôlke alebo sa striedali s mužom. Stále boli chorí.no a takto to skončilo.To zas ja viem že si užiť chcem život deti nie len makať.a na svk sme vyzili aj z "ničoho". Aj keď teraz mám už iný štandard.nie sme síce náročný.Ale normalne sa bojim ako to bude doma keď už tu som zvyknutá. Nový ľudia susedia systém..No zvládneme.ja nám verím 🙂

bubato1
12. feb 2017

ahoj aj my sme sa vratili z irska: ja skoro 20 rokov mm 9.bolo tam super ale ked som otehotnela hned sne vedeli ze chcem rodit na svk kvoli zdravotnictvu.uzili sme si tam svoje a kym nie si uplny akutny pripad do nemocnice ta nezoberu.dalsia vec bola ze doma sme uz mali skoro dokonceny domcek a rodinu .tiez by sme to nedali co sa tyka najmu a jasli a vsetkeho ...nic by nam nezostalo a tym pre nas nemalo zmysel tam dalej ostavat.mne tam ale zostali dve najlepsie kamosky a velmi mi chybaju.co mi vadi na svk je ze sa tu vsetci na nieco hraju.ked chcem niekoho vidiet malokedy sa niekto ozve sam...tie predavacky,no na to si uz nikdy nezvyknem a ani na to ze v kazdom urade ,obchode je upratovacka najvacsi manazer🙂 je super mat blizko rodinu.mam velky problem si na seba kupit tu veci lebo v obchodoch za kazdu Handru pytaju pebiaze ako v irsku za znackove veci,o kozmetike sa ani nevyjadrujem : ceny katastrofa !!ale na co je super je fakt 3 rocny rodicak! iri boli velmi mily a malokedy sa nam stalo ze nas brali ako cudzincov aj ked mne ako casnicke sa stalo ze sa ma pytali ci mame na svk elektrinu🙂 nechcela by som tam vychovavat dieta ani kvoli skolskemu systemu.na co sa zvyka lahko su potraviny a to ze ked chcem nieco varit nemusim rozmyslat cim nahradim potreviny/suroviny ktore tam nedostanem 🙂 globalne hodnotim navrat ako velke plus ale myslim ze uz nikdy sa nezbavime porovnavania vsetkeho lebo vieme ze to ide aj inak ...

bubato1
12. feb 2017

10 rokov nie 20 😲

erikavesela
12. feb 2017

@kachita
No..nielen na predavacky, ale napr.aj na lekarov si treba zvyknut...v zahranici, my sme boli v DE, sa akosi lepsie spravaju..je pravdou, ze my sme mali private Krankenversicherung (privatna poistka), ktora zavisi od platu, ak nemas isty plat, tak ta tam jednoducho privatne nepoistia...a preto sa k nam spravali lekari lepsie, mali sme lepsie moznosti atd....predavacky, ale nezmenis...tak ako oni, tak aj lekari na skv este nepochopili, ze su plateni z nasich dani a keby nas nebolo, nemali by pracu...a este dlho potrva, kym sa to zmeni...lebo nase babky este stale davaju lekarom vsimne...asi tak

suzanna1112
28. feb 2017

@januli89 ahoj, my sa tiez chceme vratit z UK,, sme tu uz skoro 10 rokov, ale hlavne mne domov a rodina velmi chyba, najma teraz, ked mame 1,5 rocnu dcerku a druhe baby na ceste, pomoc rodiny je na nezaplatenie, tiez vidim, ako jej chybaju, stari rodicia, skype to nikdy nenahradi ☹ tu na teba kazdy kasle, mame kamaratov a tak, ale kazdy ma svoje veci.
Koncom tohto roka, ked skoncim druhu matersku by sme chceli spat, aj ked tu sme uz zvyknuti na urcity standard, podnikame tu, ale verim, ze aj na SK sa nam bude darit, ked sme boli este sami, vsetko bolo lahsie, ale s detmi to uz je tazsie, hlavne, ked tu nikoho velmi nemame, momentalne som doma s dcerkou tak povediac zadarmo, nic tu nedostavam, ale do jasli som ju este nechcela dat, bola na mna dost naviazana, aj som ju dlho kojila, akurat mam to stastie, ze manzel potiahne vsetky ucty( mame tu kaviaren, ale malicku, takze miliony z nej nemame, ale uctov, ci z domu, alebo biznisu je pozehnane)
Tiez sa niekedy obavam a rozmyslam, ake to bude, navrat na SK, budeme mat z coho zit, novy system, atd? Ale vzapati myslim pozitivne, ano, zvladneme to, vsetko sa da, ked sa chce ....🙂

meusicka
28. feb 2017

@januli89 ahoj, som rada, ze si zalozila temu, my sme v AT a tiez sa chceme vratit domov, a ako citam vyssie, aj iny ocenuje hlavne bezpecnost, co tu vidim, je coraz horsie. a samozrejme, cloveka nikdy neprijmu medzi seba, stale sme tu cudzi, ale my sme tu len 4 roky. plan mame este potiahnut cca 1,5 roka, a potom ist domov, kedze ja uz mam doma skolacku a dalsie dve maju nastupit do skoly, tak by som uz aspon im nechcela tak dopliest tu skolu a vyucovaci jazyk. i ked u nas doma nehovorime slovensky takze nase deti sa slovensky budu ucit len na SVK.
aj nasim detom strasne chybaju starky a tiez zvysok rodiny. je to tazke, hlavne ked u nas robi manzel a ja od deti nemozem, kedze tu mame MS len doobeda a hlavne ked je niektora chora, tak je to tazke. pomoc ziadna, takze ja som priklincovana doma, len zienka domaca.
aj my mame obavy, ako to bude doma, hlavne praca, ja som tiez uz x rokov vynechala, z materskej znova do materskej a teraz doma. ale dufam ze to bude nejak. milotu domacich neskumam, ja si myslim, ze ked sa vratime domov a teraz to beriem vo vseobecnosti, tak hadam prinesieme domov a zavan toho lepsieho.
mne sa velmi paci ako su tu zamerani na deti, aj u lekara, nas pediater ma stale nachystane zuvacky, v skole tak isto. kam sa clovek pohne tam zohladnuju deti, v skolkach je to tiez iny system. ale zase k zubarke chodime stale domov, kedze tu je to pomaly kradez, ake ceny si uctuju.

januli89
autor
1. mar 2017

@suzanna1112 prajem veľa šťastia. presne viem ako to chýba doma. Mne rodina až tak nie mne ten pokoj a teplo, záhradka, tu sa skôr len prežíva.ale je to aj podľa príjmu a ako človek míňa tie peniaze.mi setrime. Cize nás život tu nič moc.tak už len 2roky a Ideme.este musím vydržať.
Ja mužovi stále hovorim že koľko ľudí na svk ani len nerobí a žijú.mi nebudeme mať ani pozicku...no tí čo robia jasné vidieť že majú štandard aspoň nejaký a nám až tak veľa zas netreba 🙂
@meusicka pozitívum že aspoň budú deti vedieť aj ďalší jazyk. Ale doma je doma 🙂

piskotka3008
3. aug 2017

uz sice starsia diskusia, ale mozno sa niekto este ozve 🙂

ja som v zahranici uz 12. rok, z toho 7. rok v DE. Muz 4. rok v DE a on si este nezvykol - ani nemecky sa este nenaucil 🙂.

Mame tu byt a male dieta, obaja dobru pracu a miesto v skolke. Ale pravda je, ze myslienky na navrat sa objavuju stale. Hlavne kvoli rodine, starym rodicom - to mi pride take smutne, ze su vsetky strany ukratene. A cudzincom clovek ostane vzdy, hoc ako dobre vie dany jazyk. Pre deti je vyhodou ak vedia nemecky - samozrejme ked zmenia krajinu 🙂. Slovencinu nikde nevyuziju...zial.

Co sa tyka zdravotnickeho systemu, pracovala som v nemocnici roky a teraz som v ambulancii. Uroven lekarov obrovska, prevazne cudzinci so slabou jazykovou vybavou. Obal pekny - obsah nic moc. Zubari mi pridu tuna otrasni, vzdy sa snazia o maximalnu zachranu - co som ale zatial pocitila len na uctoch a na SVK ma stal zub 3 sedenia a 200 € v porovnani s tuto asi 10timu a 1500€. Praxe nadherne, vsak niekto to aj zaplatit musi - zubarka jazdi na porsche, to na SVK zubari asi nemaju.

Je vela veci, pre ktore je tazke Nemecko opustit, ale na druhej strane v rodnej krajine s rodinou je mnoho veci OVELA jednoduchsich. Mozno predsa len za nejaky cas, ked sa narodi druhe dietatko zvazime navrat. Rodicia nas tiez na starobu budu potrebovat.

nikol1316
3. okt 2021

tí co ste sa teraz vratili z uk lutujete navrat na sr alebo nie?..

keyla38
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
selest
10. mar 2022

@nikol1316 kazdy den..

erikavesela
10. mar 2022

@selest preco?