Návrat na Slovensko z Anglicka s deťmi

lucka.holka
2. jan 2017

Ahojte, chcela som sa spýtať, či sú to aj mamičky, ktoré sa vrátili s deťmi na Slovensko z Anglicka. Mám 7 ročného chlapčeka a 5 mesačného. Sme v UK uz 10 rokovaní mužom. Ide mi hlavne o to ako na to pripraviť toho staršieho chlapčeka. Ďakujem🙂🙏🙂

sibalka21
2. jan 2017

@lucka.holka Ja som odchadzala po piatich rokoch z UK so 7 mesacnym syncekom....

lucka.holka
autor
2. jan 2017

Ako dlho ste to plánovali?

lucka.holka
autor
2. jan 2017

A ľutujete to? Ide aj o to, že môj muž ma dobrú prácu, kúpili sme tu dom, nečudujem sa mu, že sa mu nechce vrátit

sibalka21
2. jan 2017

@lucka.holka My sme to v podstate neplanovali, odist som musela. V podstate po troch mesiacoch od rozhodnutia sme sa prestahovali naspat.... Nelutujem to, mam tu rodinu, priatelov... Len mi chybaju priatelia z UK a praca.... A preco chcete odist ked tam ma muz dobru pracu a mate aj vlastny dom?

lucka.holka
autor
2. jan 2017

Pretože, ja tu nechcem zostať, nikdy som ani nechcela, no stále sa to odkladalo, uz mam po krk toho všetkého okolo mna, hlavne kvôli deťom, chcem aby mali pediatra, keď sú choré, tu sa čaká na termín u doktora mesiac, chcem byt bližšie k rodine, známym... odkedy som na materskej, strašná depka, na konci februára idem naspäť do práce, manažér v reštike som, a aby sme nemuseli platiť £50 na deň za škôlku, budem robiť večerné, hrôza, ma chytá z toho keď si mam na to spomenúť ako sme to robili s tým starším. To nieje rodinný život. Či chcem veľa?

sibalka21
2. jan 2017

@lucka.holka Viem si to predstavit.... Ja som vlastne koli tomu odisla naspat... S priatelom sme sa rozisli a ja by som po pol roku musela nastupit do prace, nemala by som kam dat maleho a ani som nechcela aby bol bezo mna ked bol taky malinky... Hlupe na tom je, ze tam nemaju nieco take ako rodicovsky.... Bud do prace po materskej alebo vypoved a byt doma sice s malym ale bez penazi... Ach uplne tak chapem.... A co manzel na to? Povedala si mu ako sa citis?

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@sibalka21 niečo som mu naznačovala, bude mat teraz 10. Januára skúšku, dokončuje diplomu, tak sa chcem na to pripraviť, lebo toho, že ja sa chcem vrátiť, tu uz bolo az az, chcem aby aj on to pochopil, že takto môžme žiť aj na slovensku. Dufam, že sa mi to podarí. Zháňam všetko potrebné okolo, aby som mala evidence 😆. Sme spolu 16 rokov, hádam to dám tento raz. 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@sibalka21 dakujem za pochopenie, aj to poteší 👍🏻

loginexistuje
2. jan 2017

@lucka.holka velmi dobre si to rozmyslite najma realne rozumovo ci sa ti oplati vratit maims ak tam mate dim manzel pracu syn skolu co by tu manzel robil uzivi vas tu kde budete byvat co so skolou u stan vie pisat pisanym v U.K sa to nie vzdy uci atd ja poznam viacerych co sa nakoniec vracali spat a akurat Deti z toho mali zmatok

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@loginexistuje veď toho sa bojím, keď odídeme, uz sa do uk nevratim, chcem na to pripraviť malého, hlavne na školu, len neviem ako, nikoho nepoznám, kto prežil s deckami

loginexistuje
2. jan 2017

Najprv ties dolezite veci byvanie pracu pre manzelka tak aby vas uzivil tu je drahsie ako v U.K. Lieky platis detom oblecko mas drahsie atd budes vediet male mu platit sukromnu skolu aby pokracoval v anglictine

stesil
2. jan 2017

Ja som sa cez léto spoznala s jednou rodinkou. Malá má 3 roky a syn 8. Nelutuju že odisli našli si pracu aziju v ke. Starsieho dali do anglickej skromnější školy a malu do šťastnější školky. Rozpravaju na nich anglicky a ajdeti medzi sebou.

stesil
2. jan 2017

Ale poznám aj rodinku ktora sa prestahovala na SK prerobila byt a keďže si nenašli pracu odisli spat do anglicka

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@stesil dakujem, viem, že keď sa chce, cesta sa nájde 👍

mima4
2. jan 2017

@lucka.holka
no kazdopadne ak chces dobre pre deti, kvalitne vzdelanie, ostante v anglicku.
aku mate perspektivu na slovensku?
v anglicku im mozete dat podstatne lepsi start do zivota ako tu... kde skolstvo funguje na principe "cim sprostejsi ludia, tym viac fica"...

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@mima4 a ako dlho žijete v anglicku? Školský systém Je určite iný ako na Slovensku, to áno, ale nebola by som si 100% istá že je lepší! Viete si to predstaviť žiť bez rodiny? Nevidiet sa so svojim mužom, lebo sa striedame, nemať vikendy, žiadne sviatky? Dakujem za nazor

mima4
2. jan 2017

@lucka.holka viem si predstavit, ale nechcem si predstavit...
no styl vyucby v GB je urcite kvalitnejsi, aj inak su vedene deti, slovenske deti maju problemy s porozumenim textu, vo vacsine testovani v ramci eu prepadavaju... ale tak kazdemu vyhovuje nieco ine.
Kazdpadne co teba a manzela caka na slovensku? tu tiez budete musiet makat a za podstatne mensi peniaz... v sluzbach cakaj minimalku...

sibalka21
2. jan 2017

@lucka.holka Ak budete mat kde byvat a muz bude mat nejaku pracu na Svk (a samozrejme bude s tym suhlasit), tak nevidim problem aby ste tam ostavali nasilu... Si tam nestastna a to nieje dobre pre nikoho... Sadni si s muzom a najdite nejake riesenie, porozpravajte sa otvorene o tom vsetko a zacnite pomaly planovat navrat, aby aj pre maleho to bolo lahsie pochopit... Drzim palce 🙂 Ako vravim, ja nelutujem, ze som sa vratila.... Mam tu vseetko, co mi tam chybalo 🙂

uglybetty1234
2. jan 2017

@lucka.holka nerozumiem preco pocitate s navratom do tej istej prace. Najdite si nieco ine, prip. nejaky part time.

svetkaadamko
2. jan 2017

@lucka.holka my sme sa na SVK vrátili, keď mal syn 1,5 roka, takže som nemusela riešiť školu, v tom to bolo jednoduchšie. Ale ja som bola v UK veľmi nešťastná, bola som tam sama, muž robil nočné, cez deň spal. Je pravda, že keď mal voľno, tak sme si užívali voľné chvíle spolu, ale stále som sa bála toho, že na druhý deň ide zas do práce. Kámošky som mala, ale tiež mali rodiny, bývali sme od seba ďaleko, málokedy sme sa stretli. Muž mal veľmi dobrú prácu, ja som bola s malým doma, vychádzali sme aj finančne, ale pre mňa to nebol život, bez rodiny, priateľov. On to vedel, a tak sa kvôli mne rozhodol vrátiť domov. Bolo to kadejaké zo začiatku, aj smutno mi bolo za UK, aj som bola rada, aj práca bola málo platená, atď. Ale rodina nás veľmi podržala, pomohli nám, ako vedeli a toto bolo pre mňa najviac.
Takže skús si zvážiť všetky PRE a PROTI a uvidíš. Syn, aj keď má už 7 rokov, on sa v pohode prispôsobí aj na SVK, iné by bolo, keby mal už napr.13 rokov.

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@uglybetty1234 uvidím v akom meste nájdem prácu, školu, škôlku, dakujem za porozumenie. Cením si to.🙏

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@sibalka21 dakujem, musím nájsť nejaké riešenie, dakujem za rady a pochopenie, dúfam, že uz nie je neskoro pre malého, so školou a tak. Fakt dakujem za všetko, veľmi si pomohla 👍🏻

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@svetkaadamko dakujem, cením si, že si napísala. Veľmi.

loginexistuje
2. jan 2017

@lucka.holka hlavne to chce dobry plan ak sa vracias kvoli rodine tak asi blizko k nim najprv nech si muz najde pracu potom podnajom a za nasledne malemu skolu vela bude zavisiet kam pojdete do skoly su zapisy onedlho a v niektorych lokalitach je problem dostat dieta do skoly takze treba sa aj potom poobzerat ty tu pracu s tak malym babom nenajdes tu su ciastocne uvazky uplnou raritou a najma v restikach a pod skor na manzelovu pracu sa treba sustredit

svetkaadamko
2. jan 2017

@lucka.holka vôbec nemáš za čo 🙂 inak ja som pracovala pred pôrodom ako asistentka manažéra v reštaurácii, mala som skvelý tým ľudí, bolo nám tam super. Ale nevedela som si predstaviť, vrátiť sa do tej práce. Tiež by sme fungovali na striedačku a toto ma najviac desilo, že si poriadne muža neuvidím, ťahať v práci 12-ky (niekedy aj 16-ky). Ak máš na SVK zázemie, rodinu, ktorá vám v prípade núdze pomôže, tak máš veľké plus k návratu 🙂 pre mňa toto najviac znamenalo. Trochu nám trvalo, kým sme sa finančne nejak rozbehli, ale nebolo to také hrozné, mali sme úspory, nie sme nároční ľudia. Domček v UK môžeš predať, prípadne prenajať a ísť si za tým, čo je pre vás dôležité 🙂 ja osobne nemám veľmi rada veľké zmeny, ale napríklad tento rok sa máme sťahovať (po 6. krát v mojom živote 🙂 ), ale pozerám na to z toho lepšieho uhla pohľadu 🙂

daniel69
2. jan 2017

Na začiatok to najdoležitejšie. Odporúčam vrátiť sa, a to nie len s ohľadom na to, čo čaká GB v najbližších rokoch. Širšia rodina, zázemie, pocit skutočného domova pre niekoho, kto sa ešte nestihol stať kozmopolitom, je určite viac, ako argument kvalitnejšieho vzdelania pre deti, ktorý tiež nemá stopercentnú platnosť. Študoval som v Holandsku a USA v čase, kedy to ešte zďaleka nebolo také priechodné ako teraz, po skončení sme mohli aj partnerkou bez problémov ostať, ale akonáhle malo prísť prvé dieťa, sám som navrhol návrat. A dodnes neľutujem ani kúsok. Človek so vzdelaním so zahraničia, ako Tvoj muž napríklad, nebude mať výraznejší problém nájsť si zamestnanie, samozrejme pokiaľ nie ste rodinne viazaní na región, kde je to so zamestnaním zlé, a ty máš teraz to prechodné obdobie, kým trocha odrastú deti, a potom možeš aj ty dať 100 percent úsilia svojej práci. Mnoho ľudí po pár mesiacoch, či rokoch strávených v zahraničí, začne akosi automaticky preberať skor to negatívne videnie Slovenska. Ako vraveli starí rodičia, poturčenec horší od Turka...Pravda je však taká, že Slovensko je v kontexte toho, čo sa deje vo svete, resp čo sa ešte len bude diať, veľmi dobrá krajina pre život. A kto chce, a má voľu, dá aj deťom slušné vzdelanie. Do 30 ky sme žili ako nomádi, sťahovali sme sa 9 krát, ale dnes sme radi, že sme už natrvalo tu. Prajem veľa zdravia a pohody pri plánovaní návratu. Dan

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@svetkaadamko dakujem, o tom sťahovaní, my sme sa len tu sťahovali uz 7x! Ani m sme neni nároční, moja rodina ma určite nepodrží, mam uz len mamku a sestru, oni vidia problém vždy vo všetkom ! Taká istota ! Svokra viem, že by pomohla, no o to ani nejde, hlavne sa musím porozprávať so svojim mužom, a potom uvidíme. S tou robotou, to mame take isté, presne 12- 16 , vikendy, sviatky a rodina ide bokom!

lucka.holka
autor
2. jan 2017

@daniel69 dakujem, za pozitívne naladenú odpoveď. Mužovi sa nechce do neistoty,co chápem, aj ja sa toho bojím, ale tak bojím, ako keď sme prišli sem a nemali nic, nikoho sme nepoznali, s dvoma kuframi. To bolo oveľa horšie, len sme nemali 2 deti, dom a psa.určite to bude stresujúce pre všetkých. Preto to chcem poriadne premyslieť. Som si istá, že je tu určite niekto kto ma odsudzuje, no ja si myslím, že moje deti si zaslúžia viac.

daniel69
2. jan 2017

@lucka.holka
Ohľadom tej neistoty, je to výzva, ale zároveň určite menšia neistota, ako keď ste do krajiny prišli. Treba sa zmobilizovať, a ak sa dohodnete na návrate, urobiť si normálne položkový zoznam čo a v akom poradí urobiť. Uvidíš, s každou položkou, ktorú si odfajkneš, bude pripravenosť vyššia a energia tiež. Základ je aby ste sa obaja stotožnili úplne s tým, že sa ide naspať na SK. Moj nevlastny surodenec ostal v UK, má partnera z krajiny mimo EÚ, a je im tam ťažko. A to sme obaja tak trocha cudzinci, vyrastali sme v bilinguálnom prostredí, a aj tak má depresiu, stresy, obavy zo straty zamestnania, pritvrdzujú sa podmienky v prac zmluvách, do toho brexit, nálady voči migrantom atď. Možno som staromódny, ale mám pocit, že človek nemože žiť "in denial" celý svoj život v cudzine, a vychovávať v tomto pocite aj deti. Takže ešte raz : veľa zdaru ! Dan

cacianka
2. jan 2017

záleží ako to máte s občianstvom, či by si mohla byť na materskej/rodičovskej zo SK soc. systému, alebo by pomohli peniaze z predaja domu na nový byt/dom podľa lokality a na prechodné obdobie kým sa utrasie práca a lepší príjem.
samozrejme rozhodiť siete ohľadom zamestnania, školy pre staršieho.
sesternica môjho partnera - vydala sa, pracovala, žila v mexiku. nejaké 2 mesiace pred pôrodom jej tragicky muža zabili pri nejakej prestrelke. svokrovci žili dosť ďaleko, tak ju to ťahalo späť do európy. zakotvila na pár rokov v prahe a ked mal ísť syn do školy, zvolila BA. pracuje v medzinárodnej sieti lux hotelov myslím že niečo vo wellnes spa, po podnájme si v kľude vybrala nový byt podla potrieb, mama chodila často a teraz už menej na pomoc k malému. je z neho šikovný malý slovák, jke spokojná, cestuje aj služobne aj súkromne a je tu blízko svojej rodiny. zvládli to v pohode. dá sa to.