Priateľ alebo manžel Albánec. Kto sa pridá?

chiara.rrika
29. okt 2007

🙂 🙂

emmaelzer
30. okt 2007

Florencia je jedno z najkrajsich miest v akych som bola. Je to super, my sme par km od Londyna, je to tu neporovnatelne skaredsie ako taliansko o pocasi ani nehovorim...ale mame sa tiez dobre, babo na ceste, takze budeme mat zaujimavy december.
Nemas nejake Alexove foto? Ako sa ti vodi ako novej mamicke? Ja som mala mat babo v july, len som potratila. Takze v podstate som uz mohla mat skoro take velke babo....

maryam
30. okt 2007

chiara,
moj muz vyrastal v Sarajeve (Bosna), jeho rodicia pochadzaju a momentalne ziju v Macedonii - pri Gostivare
a my zijeme momentalne vo Svajciarsku, ale pravdepodobne sa chystame do nejakych 5 rokov do nazad do Bosny
Hovorite inak aj albansky? Alebo nie, lebo ja by som sa uz "konecne" mala asi aj naucit, ja len rozumiem dost, ale rozpravat neviem, muz vie tiez lepsie bosniansky ako albansky, tak som sa naucila bosniansky 😅

emmaelzer
30. okt 2007

Maryam, ta obdivujem, ze by si isla byvat do Bosny. Ja by som to nezvladla ten zivot v Kosove.
Ja po albansky dost rozumiem, a teraz ked pride babo, chcem aby muz rozpraval len po albansky a ja sa budem ucit s babom.

maryam
30. okt 2007

😀 , tak to aj ja tak "planujem", on bude s babom urcite hovorit len albansky, ja len slovensky, tak uvidime, ci sa co "priucim"

Prechadzala som pred rokom cez Kosovo, tak to je troska iny zivot ako v Bosne - teda konkretne v Sarajeve, Sarajevo je strasne fajn, mne sa tam velmi paci, mame tam vela znamych.
Jedine co mi troska vadi, je ta ich "lezernost", ale to su vsetky "juzne narody" take, ze maju furt kopec casu 😀

emmaelzer
30. okt 2007

No aj moj muz pochadza z dediny par km od Pristiny a je to tam vsetko super, ale aj tak je to ine. Stale plne domy ludi, a ja som ten typ, co potrebuje viac sukromia...
Ja planujem viac hovorit z babom po anglicky, pretoze my sa rozpravame spolu po angl. a keby ja hovorim po slov. a on po albansky, nerozumeli by sme si , keby sme boli cela rodinka po kope, takze my sme sa dohodli, ze ked budeme vsetci spolu bude to anglictina.

maryam
30. okt 2007

No veru, viem ake to je - ze stale plny dom, ale my staviame momentalne v Sarajeve dom a nikto tam s nami byvat nebude, muzovi rodicia a aj väcsina rodiny zije v Macedonii, len bratrancov ma v Sarajeve, ale tak oni dojdu tak na navstevu, maju strasne vela prace, tak sukromia bude "az az" 🙂

Moj muz rozumie vsetko po slovensky, aj vie hovorit(slabsie, ale dohovori sa), ja s nim hovorim len slovensky 😀
a zasa on so mnou bosniansky a babo ak bude chodit tuna do skolky, tak sa bude musiet ucit nemecky... Som zvedava, ako to zvladne - vyrastat 4-jazycne 😕

chiara.rrika
autor
30. okt 2007

u nas je to smiesne ja sa rozpravam s malym po albanskz a taliansky a muz po slovensky a taliansky takze sranda a kolko ste uz vydate 😀

emmaelzer
30. okt 2007

chiara, tak rozpravas normalne po albansky? My nestaviame dom v Kosove, my sme kupili dom tu v Anglicku, a vrazame vsetky prachy do tohoto domu....mne povedala jedna znama, ktora je jazykologicka, ze dieta do 2 rokov by sa nemalo ucit viac ako 2 jazyky, takze po slovensky asi bude moje rozpravat len ked pojdem domov na SK.
Aj moj muz vie po slovensky celkom dobre a rozumie skoro vsetko.
My sme uz spolu 4 a pol roka z toho 2 a pol roka zobraty

maryam
30. okt 2007

emma, s tymi jazykmi je to velmi individualne, mam znamu - bosnianku, ktora hovorila so synom od narodenia bosniansky a jej muz albansky, maly nechcel hovorit vobec, tak zacala aj ona hovorit albansky a maly tak do pol roka prehovoril a pritom jej prvy syn hovoril normalne aj bosniansky aj albansky od narodenia,
dalsi nasi znami - zena hovori s malym anglicky, muz albansky a okrem toho hovori v skolke nemecky a obcas aj doma a idu mu vsetky 3 jazyky dobre...

emmaelzer
30. okt 2007

no v kazdom pripade je to individualne, aj ked ta zasada o 2 jazykoch plati o detoch do 2 rokoch ale ja nechcem male silit do nicoho, uvidime

chiara.rrika
autor
30. okt 2007

ja viem dobre po albansky ale ked som tam prisla to bolo hrozne ked miriho mama zacala namna dovorit a ja som odpovedala iba pi rakki, pi duhani...hahahah

emmaelzer
30. okt 2007

a ako si sa naucila?

chiara.rrika
autor
30. okt 2007

bola som tam tri mesiace a nejak som sa naucila...aj potom som chcela z muzom rozpravat len po albansky, ale vies najvacsi problem je ze mi sme sa zobrali a jemu povedali ze ma na dva roky zakaz na slovensku, lebo som prisiel bez viza, takze uplne bomba, este nema ani papiere ani nikde v pocitaci neni napisane ze je moj manzel, no sproste slovensko 😠

emmaelzer
30. okt 2007

tak to je sprostost. chod na slov. ambasadu a normalne ziadaj o viza, dokonca mi ideme na SK aj zo shengen vizami, kde ma povoleny pobyt na 5 dni....

chiara.rrika
autor
30. okt 2007

aj ked je tvoj manzel ma pobyt iba na 5dni?

emmaelzer
30. okt 2007

nie, viza ma na 3 mesiace a udeluje mu ich slov ambasada v Londyne, len teraz ked ma shengen viza (co dostava este lahsie na rakuskej ambas. ako na SK..)tak s nimi moze byt na SK 5 dni. Ale naposledy mu na hranici ani nedali nijaku peciatku, tak neviem, ako by to vedeli ako dlho u nas ostal....

chiara.rrika
autor
30. okt 2007

ja som mala problem ze miri nemal dokumenty ani v taliansku tak ho raz chytili po 8 rokoch zivota a poslali do albanska, potom som ja isla za nim, otehotnela som tak tak som vratila na slovensko s tym ze on pride za mnou, mal tazku cestu lebo mu nechceli dat viza tak isiel sem na cierno pesi cez hranice a tak...ked sme sa zobrali isiel do talianska zase na cierno bez papierov a chytili ho v rakusku tak ho zase poslali domov , potom z albanska isiel do grecka na cierno k sesternici tam som prisla za nim zaplatili sme za falosny rumunsky obciansky 3000euro a isli sme trajektom do talianska..takze teraz zijeme stale v strese este dva roky kym dostane slovenske papiere neskutocny zivot 🙄 🙄 🙄

emmaelzer
30. okt 2007

ale ty ako obcan EU mas pravo zit v akom kolvek state EU a tym padom aj tvoj manzel,ale musi byt v tej krajine s papiermi.
Takze namiesto toho aby prisiel na cierno, mal pytat viza v Albansku na tal. ambasade (alebo ambasade, kde chcete zit). Oni by mu ich dali, kym by si preukazala, ze ho mozes zivit , ze mas dostatocne fondy na to, a ze nebudete ziadat nic od statu.
A tym padom mi mu viza udelit museli, pretoze podla zakona (ludske prava), nikto nema pravo oddelit manzelov . takze zisti to na Tal. ambasade v Albansku, len im povedz, ze zijes v Tal. a muz v albansku a chces aby prisiel za tebou.

emmaelzer
30. okt 2007

a ako moze vlastne dostat SK papiere, ked nezije na Sk. Kym nema trvaly pobyt na SK nemoze dostat slov. papiere. Proste kym nema trvaly pobyt niekde, neexistuje, a len zbytocne stracate cas

chiara.rrika
autor
30. okt 2007

ale oni mi povedali ze za dva roky dostane papiere..oni su tu asi neni normalny tak co mam urobit podla teba on je teraz v taliansku mame tam svoj byt a normalne tam zijeme

emmaelzer
30. okt 2007

kto ti to povedal, ze dostane papiere? a na akom zaklade?

chiara.rrika
autor
30. okt 2007

na cudzineckej policii na zaklade toho ze mame spolu aj dieta a tvoj ma papiere

emmaelzer
30. okt 2007

ano, on ma vsetko v poriadku

na cudzineckej policii kde? ono sa musis opytat slovakov, nikoho ineho

chiara.rrika
autor
30. okt 2007

na cudyineckej policii v trencine

emmaelzer
30. okt 2007

no sa mi nejako nezda....radsej sa opytaj na Slovenskej ambasade aj v Albansku a aj v tal. Musis si zistit, na akom zaklade ti daju pre neho papiere na SK, lebo ja som na 99% ista, ze len na zaklade trvaleho pobytu na SK

sisulik
30. okt 2007

chiara..a vy mate slovensky sobasny list alebo aky?

maryam
30. okt 2007

chiara, a ake papiere dostane?
slovenske obcianstvo urcite nie, to sa ziskava az po piatich rokoch manzelstva a trvaleho pobytu na Slovensku - ja som si to zistovala, lebo moj muz ma tiez "bosnianske obcianstvo", zijeme vo Svajciarsku, kde mame papiere na trvaly pobyt.
Ja ho nahovaram, nech sa prihlasi na trvaly na Slovensku, lebo aj ked ma "narok na svajciarske obcianstvo" je to tuna komplikovane ho ziskat, narok nan ti vznika po 12 rokoch pobytu v CH, caka sa nanho skoro 2 roky od ziadosti a su tam take podmienky, ze sa nesmies 5 rokov stahovat ani do susednej dediny alebo mesta a ci to obcianstvo dostanes hlasuje cela dedina, ked jeden clovek povie, ze nie, tak ho jednoducho nedostanes 😠 a on ma s bosnianskym pasom vecne problemy, lebo Svajc nie je v Schengene, tak moze cestovat po Europe len ako "tranzit" do Bosny.
Chiara a v Taliansku ste momentalne potom "na cierno"??
To si neviem predstavit aj s dietatom...

karthur
30. okt 2007

Ahojte,
tak sa pridavam do temy, moja znalost je obmedzena na: ja mun Julia 🙂
viac neviem nic. Do Albanska by som velmi rada isla. Vyzera to tam krasne.

emmaelzer
30. okt 2007

maryam, lenze ako sa moze prihlasit na trvaly pobyt aj na SK ked uz ma trvaly pobyt vo Svajciarsku?

chiara.rrika
autor
31. okt 2007

ahojte babulokz tu je to proste na nervy na slovensku... my mame slovensky sobasny list..
sme v taliansku na cierno teda nie ja ani alex, ale moj manzel je to dennodenny stres hrozne zle, nemozme ist v klude ani na kaficko 😖