Slobodné mamičky. Je nás tu viac?

tmonika81
27. apr 2007

Ahojte žienky 🙂

Som sa rozhodla, že vám napíšem môj príbeh... Na začiatku to bolo ťažké, ale po čase som sa s tým zmierila, a o chvílu budem najšťastnejším človekom na svete 😵

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď som sa zoznámila s priateľom. Robila som v jednom bare, on tam začal chodiť za mnou, posielal mi kvety, však to poznáte. Začiatky sú krásne... Dlho som váhala, či sa s ním dám dokopy, lebo bol o dva roky mladší odo mňa. Ale nakoniec ma prehovoril. Nasťahoval sa ku nám do domu, začali sme po pol roku podnikať, a všetko sa zdalo byť perfektné. Povedal, že má nejaké dlžoby, a aby som ja vybrala živnosť na svoje meno. Súhlasila som, a tešila sa, ako mi dôveruje. Mali sme dve prevádzky a čím ďalej, tým menej času na seba... Začali sme sa hádať aj kvôli maličkostiam. Mne bolo stále zle, ale myslela som si, že to kvôli tým nervom... No on mi kúpil test, a dve čiarky! Tešili sme sa z toho obidvaja, moji rodičia aj plakali, keď sa to dozvedeli 😵 Mne sa začali búriť hormóny, bola som hysterická, stačilo jedno zlé slovo, a už som plakala...
On to nezvládol. Zbalil si veci keď som bola v treťom mesiaci a odišiel. Povedal, aby som sa rozhodla, či si bábätko nechám, alebo nie. Že mi bude vo všetkom pomáhať. 😖 Dlho som váhala čo robiť, nejedla som, bola som úplne na dne. Ale nakoniec som sa rozhodla, že si ho nechám. Nikdy v živote by som si neodpustila, keby som už nikdy nemohla mať deti kvôli jednému... 😠
Keď prišiel za mnou, povedala som mu ako som sa rozhodla, a on sa skoro rozplakal od šťastia. Povedal, že ma ešte stále miluje, len potrebuje čas. Tak sme sa dohodli, že raz za týždeň bude chodiť za mnou, a uvidíme čo ďalej 😉
No a vtedy prišiel najväčší úder pod pás. Vykradli našu prevádzku a urobili nám škodu 100 000 sk. Keďže všetko sme mali v prenájme, tie peniaze trebalo zniekade zohnať. Povedal, že pôjde robiť do zahraničia a tie peniaze zoženie. A vtedy to prišlo. Prestal chodiť, raz za dva týždne zavolal... keď som mu povedala, aby sa viac snažil, prestal sa ozývať. No tak čo som mala robiť? S rodičmi sme začali splácať dlhy. On ani korunu do toho ešte nedal. Zbabelec.
Silná káva, čo? Neviem čo by som robila, keby som nemala takých rodičov, akých mám 😀 A kamarátov, ktorí stáli pri mne od začiatku, a snažia sa mi pomáhať 😵 A on? Dva mesiace som o ňom nič nepočula, a ani nechcem. Ešte stále naňho myslím, je predsa otcom môjho bábätka, ale už ho nechcem ani vidieť. Radšej budem v kľude sama vychovávať môjho synčeka, ako čakať stále na to, kedy mu prepne, a zas nás opustí...
No a každú chvíľu sa mi má narodiť synček, a ja som veľmi šťastná 😵 😵 😵

kwetinka1
30. aug 2010

@tami_tami super, ze je to takto, nemusim sa bat ze vyvedie hluposti a ze dieta nebude mat moje priezvisko. aspon s takymito vecami nech pomoze. len este stale neviem co s tym RL. zatial som bola presvedcena, ze ho dam zapisat ako otca, on proti tomu nic nema. vsak co by aj mal. prirodu neoklame a sud mu to nariadi.

tami_tami
30. aug 2010

@kwetinka1 naozaj tohto sa bat nemusis automaticky sa dava pri slobodnych priezvisko po matke len ak otec podpise a suhlasia obaja pred notarom tak sa da potom po otcovi... 😉

kwetinka1
30. aug 2010

@martinka17 ked nebudem vladat, tak sa zbalim a pojdem k rodicom... uvidim. mozno fakt nezvladnem ani jeden den sama a mozno ano. asi vsetko zalezi ake to dieta bude.
aj ked zatial on hovori, ze sa tiez bude starat, ale dovtedy je daleko a vsetko moze skoncit uplne inak, ze ho este sudne budem musiet nahanat. coho sa najviac bojim ako to financne utiahnem. mam hypoteku a ani z plnej materksej to neutiahnem, ale budem riesit potom ked to pride. snad rodina pomoze apotom bohuzial asi si matersku ani nevychutnam a budem to musiet poriesit jaslami. ale uvidim co dovtedy bude.

kwetinka1
30. aug 2010

@tami_tami super aspon, ze toto nase zaknodarstvo chape. ukludnili ste ma

kaaatinka
30. aug 2010

@kwetinka1 ono nezbývá nic jiného než to zvládat...jsme ženský a od toho jsme aby jsme to zvládaly..... myslíte že by takovej chlap zvládl porod a pak se sám starat o dítě natož dvě?...možná jsem zlá ale pochybuju. Jsme na to asi "naprogramované" 🙂 určitě to zvládneš a když budeš mít pocit že ne... mamka by přijela pomoci ne? Mi jsme s mamkou dřív neměli zase tak dobré vztahy a po té co jsem byla těhotná s dcerkou tak nás to hrozně stmelilo a je to tak do teď a je fakt že nebýt maminy, kdo ví....

risiacik255
30. aug 2010

@kwetinka1 ja som si všetko vybehala sama, malú som dala do autosedačky a šli sme, no pre istotu som pýtala mamku a tá šla so mnou...predsa len na matriku to mám 60 km a malú by som samu v aute nenechala 🙂
čo sa týka toho, ako sa zo začiatku o dieťatko postarať, skutočne je to veľmi ťažké, aj keď zvládnuť by sa to určite dalo, to je fakt...lenže si fakt na smrť unavená, ja som sa ešte musela odstrekovať a mala som aj s tým veľké problémy - pod horúcu vodu a tak, pri odstrekovaní som zaspávala, fakt som bola totálne vyčerpaná - možno aj preto, že v pôrodnici som spávala tých 6 dní po 2-3 hodinky denne, viac sa nedalo akosi...proste začiatok bol moc moc náročný...ale to ťa nechcem strašiť samozrejme, je to aj krásne a tú radosť z dieťatka mi nemôže vziať nik, mala som hrozné obavy pred pôrodom, no po pôrode zmizli a len sa teším z maličkej...teraz začínam riešiť otcovstvo a výživné, takže to bude ťažké obdobie, no rozhodla som sa bojovať pre svoje dieťatko a nevzdám sa...mám nárok na bezplatnú právnu pomoc, tak to idem riešiť cez toto centrum, to mi moc pomôže...mám ešte týždeň na to, aby som im dodala všetko potrebné a začíname boj...teší ma, že otcovstvo aj výživné je v jednom konaní, bude to o to rýchlejšie za nami 🙂
čo sa týka mena, neviem, ja som chcela jednoznačne moje...a keby bolo po mojom, nechcem aby otec dieťatko vôbec videl, lebo sa zachoval totálne chrapúnsky, tak uvidíme ako to všetko dopadne
hlavne sa držkaj, hlavu hore a neboj, isto to všetko zvládneme 🙂

risiacik255
30. aug 2010

@kaaatinka súhlasím...chlap by to určite nezvládol...hlavne ten pôrod 😀

katarina1234
31. aug 2010

@risiacik255 ak nahodou potrebujes nejake blocky, tak ti kludne napisem cestne prehlasenie ze som ti predala detske vecicky a zalezi z akeho si mesta tak ti mozem poslat aj nejake blocky ak to pomoze.

@kwetinka1 ja som ostala tiez pocas tehotenstva sama ako ty. Moj ex mi pri rozchode slubil ze mi da peniaze na vybavicku a bude platit a kupovat veci na maleho a krpec ma uz 4,5 mesiaca a nevidela som este ani cent takze sa na to moc nespoliehaj aj ked mozno tvoj ex bude mat iny pristup a to ti aj prajem. Bud pojdete s ex na matriku pred porodom a dohodnete sa na priezvisku a ked nie tak by som to riesila az po porode. AK by ste sa nedohodli a on trval na svojom tak daj drobca zapisat do RL bez udania otca a potom podas na sud navrh na urcenie otcovstva a sud mu na 100% da tvoje priezvisko a zaroven na zaklade rozhodnutia si vybavis novy RL kde bude uz aj on zapisany na zaklade rozhodnutia sudu a on ti uz do toho nemoze kafrat. Ja mam sud ohladom otcovstva 01.10. takze potom ti presne poviem ako to prebehlo u mna ale takto som zatial postupovala a uz ma caka len sud a zapisanie otca do RL.

katarina1234
31. aug 2010

@risiacik255 a co sa tyka vysky vyzivneho tak ja som sa bola pytat koliznej opatrovnicky od coho to zavisi a ona mi povedala ze od prijmu partnera takze cim viac zaraba tym vacsie vyzivne by si mala dostat aj ked je drobec maly aspon tak mi to povedala. Ja som zistovala ake vyzivne mozem ziadat od ex nakolko je v zahranici a zaraba niekolko nasobne viac ako ked bol na Slovensku. Ale aj tak zavisi na sudcovi kolko da.

kwetinka1
31. aug 2010

@katarina1234 najviac ma serie ta jeho zodpovednost za rodinu po ktorej tak velmi tuzil. ach jaj. teraz rozmyslam, ci vobec ho uviest v RL lebo s tym su spojene aj jeho prava nie len povinnosti ☹ ale zas on ma dobry plat, tak to by som len to male oberala o peniaze...
neviem co robit a ako sa k tomu celemu vobec postavit.

katarina1234
31. aug 2010

@kwetinka1 aj moj exo tuzil mat dieta, spravili sme ho a v 18 tt sa na mna vykaslal. A ja som po rozchode rozmyslala, ze ho neuvediem do RL ale taku radost som mu neurobila. Keby si ho neudala do rodneho listu tak beries peniaze nie sebe ale tomu drobcovi co ho nosis pod srdcom takze to urcite nerob. Inak mas narok na to aby ti platil vyzivne na teba pocas dvoch rokov a zaplatil ti vybavicku a mohla by si si to podat uz teraz nech cvaka a vyzit s materskej nie je ziadne vyhra a to nevravim o rodicovskom pispevku toho sa ja bojim ak mi nezacne dovtedy plati. skoda, ze som posledny den v BA a zajtra odchadzam mohli sme sa stretnut a poradit ti co a ako lebo ustne je to nlepsie ako takto vypisovat. Hlavne bud v pohode.

kwetinka1
31. aug 2010

@katarina1234 on mi musi uz teraz zaplatit celu vybavicku co si nakupim? on? nie je to, ze pol na pol? kolko sa plati vyzivne na zenu pocas tych dvoch rokov? bojim sa toho ako vyzijem, lebo mam hypoteku. pochadzas z BA alebo tu byvas? odkial si? skoda, mohli sme sa stretnut....

julinka2787
31. aug 2010

@kwetinka1 veď na to nemusí pristať a súdom bude určený. alebo má to jednoduchšie ak si to vybaví vopred. lebo aj tak bude po tvojom. a myslím, že aj keby sa malinká narodila v januári, aj tak by som si to vybavovala sama a malú by som doma nenechala samu, takže by šla so mnou. ale všetko aj tak závisí od toho, ako sa budeš cítiť po pôrode...

katarina1234
1. sep 2010

@kwetinka1 ohladom tej vybavicky, vacsinou sud mu da zaplatiti polovicu ale moze aj cele zalezi od jeho prijmu alebo od Vasej dohody a vyskavyzivneho tiez zalezi do sudu alebo dohody, neviem ti povedat lebo tento sud ma caka az 30.09. a az potom ti poviem ak to dopadlo a kolko mi dali vyzivne a kolko za vybavicku. Ja som z MT ale pracovala som v BA 4,5 roka ale opat sa tam chystam na navstevu ale neviem kedy zalezi to od mnohych okolnosti ale urcite sa ti ozvem a budeme sa moct stretnut. Ina ak by som isla do BA toho 30.09.2010 vlakom tak by sme sa mohli kludne stretnut. Ak mas nejake otazky tk kludne sa pytaj rada pomozem, ked viem. A ma ti kto v BA pomoct (rodicia,rodina)?

kwetinka1
1. sep 2010

@katarina1234 toho 30.9. sa mozme stretnut. Rano mam ultrazvuk a potom uz nejdem do prace, tak mam kopec casu 🙂 V BA mam par kamaratiek, ktore su este slobodne a bezdetne a tie maju ine zaujmy a jednu co ma dve deticky, ale ju opustil manzel, tak ma co robit sama so sebou. Rodinu tu nemam a ani rodicov. Ale ja dufam, ze kamarati mi pomozu.
Ja stale rozmyslam ze mal moznost mat vsetko (mna aj dieta) a teraz rozmyslam o tom, ze nebude mat nic a ani v RL nebude a kaslat na jeho peniaze. Uvazujem o tom, co spravim....

katarina1234
1. sep 2010

@kwetinka1 ja ti dam urcite vediet pred 30.09. co a ako. Ja som zo zaciatku tiez nechcela dat ex do RL ale s tej materskej a uz vobec z rodicivskeho sa neda vyzit a ty este platis aj hypoteku si sa zblaznila aby mu to tak lahko preslo. Viem presne co ti beha v hlave ale casom sa na to budes pozerat uplne inak tak hlavne nevymyslaj a pekne ho osklb ako sa da nie si milionarka. Pokial sa drobec narodi mas vela casu si to nechat rozlezat ale ja y som mu to nedarovala.

kaaatinka
9. sep 2010

@risiacik255 no to nezvlád teda..aspoň žádný který znám já 😀 a že jich pár znám teda 😀

ncora
19. sep 2010

Ahojte vsetky slobobne mamicky..na uvod vam vsetkym drzim prsty nech to zvladate v pohodke. Musim sa priznat necitala som vsetky prispevky v tejto teme tak sa ospravedlnujem ak tu moj problem bol uz rieseny ale rada by som bola ak mi niekto poradi co dalej....Som slobodna mamicka a som na rodicovskej dovolenke....maly ma rok a 9mesiacov..pred porodom som bola v zahranici takze som tu nepracovala.....momentalne poberam rodinne a rodicovsky prispevok....cca 186€...potrebovala by som poradit co po skonceni rodicovskej?...kedze maly bude mat 3roky nastupy do skolky a tym padom sa mi skonci poberanie rodicovskeho prispevku a to znamena ze budem bez penazi ak si nenajdem dovtedy pracu...mam sa prihlasit na urad prace a existuju niejeke prispevky ktore by som mohla poberat?.Vyzivne mi ex plati ale nebolo stanovene sudom len sme sa dohodli medzi sebou.Dakujem Vam za vsetky rady.

martinka17
19. sep 2010

@ncora ohľadne tých peňazí, skoč už teraz na úrad práce, soc vecí a rodiny, na oddelenie hmotnej núdze a popíš svoju situáciu. Ak máš vlastný byt, v ktorom bývaš, tak by si už teraz mal nárok na dávku cca 50 EUR. AK by ťa ženská odbila, že nič a nevysvetlí preťo (to sa stalo mne), tak jednoducho doma sadni, hoď žiadosť na papier a pošli doporučene, potom si iste čas nájdu.
To výživné poradí iná baba, ja exa nemám v RL a ani sa nestýkame🙂

ncora
19. sep 2010

martinka17..no s tou hmotnou nudzou to asi nebude realne lebo uz som sa nato informovala ale kedze mi ex plati vyzivne tak nemam narok.....na urade mi povedali ze mam donies potvrdene zo sudu ze kolko mi plati vyzivne..ale mi to nechceme riesit sudom....a ze oni vypocitaju ci mam narok..a ked som dala udaje kolko a co tak mi povedali ze mam este 50€ naviac tak nemam narok...vtedy mi doslo ze som proste na SK....mam vyzit s dietatom zo sumy ktora nestaci ani na najomne...nebyvam vo vlastnom ..byvam sama so synom v byte rodicov ale najomne platim sama....tak neviem aka je ina moznost....mne ide hlavne o obdobie ked maly dovrsi 3roky a vezmu mi rodicovsky a nebudem mat vtedy pracu...

martinka17
19. sep 2010

@ncora ak nemáš peniaze od ex na účet ale na ruku a nemáš to súdom určené ani ináč podložené, tak potom ich vlastne nemáš. Je to jeho dobrá vôľa. ako keď mne dá mama bubáky na niečo pre krpca....takže napíš písomne a napíš všetko ako je, že si sama v byte rodičov, že si platíš nájom, že výživné určené súdom nemáš.....nebudeš klamať. Uvidíš, čo odpovedia...tie žienky asi majú v popise práce ľudí poslať preč s dlhým nosom. Mne teuška pocedala, ach tak 10 EUr by ste dostali,možno ani toľko...kámoška, že nie, to je blbosť, napíš písomne, podľa odpovede sa odvoláš...a šup, zrazu som dostala 70 EUR, akosi sa teta sekla o 60 EUR, trošku veľa nie?????

ncora
19. sep 2010

no ved to je problem lebo mi povedali ze musim donies doklad zo sudu kolko mi plati...som sa pytala ci nestaci len nasa dohoda overena notarom...a nestaci....ze ho mam dat na sud a mam vyzivne .......lebo ja ho mam na RL ako otca....takze v tom smere nevidim sance...

malinkaaninka
20. sep 2010

@ncora toto som riešila mesiac dozadu.ja ho v rodnom liste nemám,stačilo spísať čestené prehlásenie že posiela pravidelne tolko a tolko.. ale ked je v RL tak musíš na súde podať žiadosť o určenie výživného.tiež som tam mávala mimosúdnou dohodou,podpísali sme to na matrike,overili podpis,dali štample,nič to nie je platné.ach zákony...

malinkaaninka
20. sep 2010

@ncora živntne minimum pre jednotlivca s nezaopatrenym dietatom je 270 eur.pokial mas viac ako 25 rokov,tak sa nezohladnuju prijmy rodičov.to že žiješ v byte rodičov je pekne,ale pokial nemaš na liste vlastnictva aspon cast bytu,prispevok na byvanie ti nedaju.neuznaju ze platiš,maš vydaje.jedine keby si mala najomnu zmluvu.

ncora
20. sep 2010

malinkaaninka...no ved to ze ja to nechcem cez sud lebo to by mi daval menaj ako dava a to nopripada do uvahy....a najlepsie je to ze nas chcu posudzovat ako rodinu aj ked on zije v zahranici...takze sa mi zda ze nemam ziadnu sancu na peniaze od statu.....najomnu zmluvu by nebolo problem urobit ale neviem ci by mala vyznam...momentalne som este v pohode kedze mam Rodicovsky aj rodinne a j to vyzivne....ale ked maly nastupy do skolky po tak pridem o rodicovsky a ked nenajdem pracu tak neviem co bude .......tie zakony na Sk su neskutocne .....

irama29
20. sep 2010

@ncora nehnevaj sa na mna, ale mne to pripada, ze ty uplne pocitas s tou alternativou, ze si pracu nenajdes..ked dieta dovrsi tri roky, je uz na mamicke, ci pojde pracovat, alebo zostane doma na socialke..ja budem musiet ist pracovat, ked bude mat dcerka dva roky, preto sa uz teraz pomaly zariadujem, prihlasila som ju do jasli s nastupom za rok a od noveho roka si budem hladat pracu, aby som mala dostatok casu na to, aby som si tu pracu nasla..to radim aj tebe, hladaj si pracu v predstihu a nemusis si zistovat, na co mas narok, ked si tu pracu nenajdes..pretoze narok budes mat asi len na zakladny socialny prispevok, co je normalne..

martinka17
20. sep 2010

@irama29 keby že bývam v Trnave alebo niekde na západe, ja mám tiež tvoj optimizmus. Ja neviem, odkiaľ je ncora, ale ja som z KE a moje šance sú tu mizivé, pebná pracovný doba a dobrý plat, to bude riadne ťažký boj ☹

irama29
20. sep 2010

@martinka17 to si uvedomujem, pre kazdu z nas to bude tazky boj, najst si pracu, ked je zena sama s dietatom je tazke aj na zapadnom slovensku..o pracovnom case ani nehovorim..ale my sme bojovnicky 😉 , tak musime bojovat a nevzdavat sa 🙂

martinka17
20. sep 2010

@irama29 presne, len keby sa tak veľmi chcelo začať ako sa mi nechce, okrem toho, všade je nástup ihneď, ale ja chcem ešte na vianoce byť doma🙂

ncora
20. sep 2010

irama29....no to si trafila uplne vedla 🙂 ..ja som pracovala este koncom novembra a 19 dec som rodila a zase som pracovala aj s malym od 3mesiacov...ale situacia sa zmenila tak som doma na SK.. takze urcite nepatrim k takym co nechcu pracovat. 😠 a keby bolo na mne uz davno som v praci.....ale potrebujem si pozistovat vsetky nudzove moznosti.....a som tiez z Ke tak ako martinka17....takze ako pise je to ine ako na zapade.......a ako pise Martinka nastup je vacsinou ihned a kde odlozim maleho?..hm?...ja musim proste hladat pracu tak aby sedela s nastupom maleho do skolky kedze som sama s dietatom a najblizsiu rodinu ktora by mi prisla postrazit dieta keby som si nasla pracu skor je 100km inde... takze si myslim ze mas uplne inu situaciu tak nesud ludi podla tej svojej situacie 🙂 ....a byt na urade na SK je ta posledna vec ktoru by som chcela ale zistujem kazdu moznost....tak asi tolko... 😉