Slobodné mamičky. Je nás tu viac?

tmonika81
27. apr 2007

Ahojte žienky 🙂

Som sa rozhodla, že vám napíšem môj príbeh... Na začiatku to bolo ťažké, ale po čase som sa s tým zmierila, a o chvílu budem najšťastnejším človekom na svete 😵

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď som sa zoznámila s priateľom. Robila som v jednom bare, on tam začal chodiť za mnou, posielal mi kvety, však to poznáte. Začiatky sú krásne... Dlho som váhala, či sa s ním dám dokopy, lebo bol o dva roky mladší odo mňa. Ale nakoniec ma prehovoril. Nasťahoval sa ku nám do domu, začali sme po pol roku podnikať, a všetko sa zdalo byť perfektné. Povedal, že má nejaké dlžoby, a aby som ja vybrala živnosť na svoje meno. Súhlasila som, a tešila sa, ako mi dôveruje. Mali sme dve prevádzky a čím ďalej, tým menej času na seba... Začali sme sa hádať aj kvôli maličkostiam. Mne bolo stále zle, ale myslela som si, že to kvôli tým nervom... No on mi kúpil test, a dve čiarky! Tešili sme sa z toho obidvaja, moji rodičia aj plakali, keď sa to dozvedeli 😵 Mne sa začali búriť hormóny, bola som hysterická, stačilo jedno zlé slovo, a už som plakala...
On to nezvládol. Zbalil si veci keď som bola v treťom mesiaci a odišiel. Povedal, aby som sa rozhodla, či si bábätko nechám, alebo nie. Že mi bude vo všetkom pomáhať. 😖 Dlho som váhala čo robiť, nejedla som, bola som úplne na dne. Ale nakoniec som sa rozhodla, že si ho nechám. Nikdy v živote by som si neodpustila, keby som už nikdy nemohla mať deti kvôli jednému... 😠
Keď prišiel za mnou, povedala som mu ako som sa rozhodla, a on sa skoro rozplakal od šťastia. Povedal, že ma ešte stále miluje, len potrebuje čas. Tak sme sa dohodli, že raz za týždeň bude chodiť za mnou, a uvidíme čo ďalej 😉
No a vtedy prišiel najväčší úder pod pás. Vykradli našu prevádzku a urobili nám škodu 100 000 sk. Keďže všetko sme mali v prenájme, tie peniaze trebalo zniekade zohnať. Povedal, že pôjde robiť do zahraničia a tie peniaze zoženie. A vtedy to prišlo. Prestal chodiť, raz za dva týždne zavolal... keď som mu povedala, aby sa viac snažil, prestal sa ozývať. No tak čo som mala robiť? S rodičmi sme začali splácať dlhy. On ani korunu do toho ešte nedal. Zbabelec.
Silná káva, čo? Neviem čo by som robila, keby som nemala takých rodičov, akých mám 😀 A kamarátov, ktorí stáli pri mne od začiatku, a snažia sa mi pomáhať 😵 A on? Dva mesiace som o ňom nič nepočula, a ani nechcem. Ešte stále naňho myslím, je predsa otcom môjho bábätka, ale už ho nechcem ani vidieť. Radšej budem v kľude sama vychovávať môjho synčeka, ako čakať stále na to, kedy mu prepne, a zas nás opustí...
No a každú chvíľu sa mi má narodiť synček, a ja som veľmi šťastná 😵 😵 😵

janulle22
2. júl 2011

@paegaska promin jsem blbá co znamená zkratka OSPOD 😅 😀 výživné a svěření to bude první co budu vyřizovat... jen nevím jeslti budu mít na něco nárok když budu bydlet u rodičů kde jsou oba v důchodu a mama ještě pořád pracuje... 😒 to asi nic moc... předpokládám, že se budou započítávat i oni...děkuji

paegaska
2. júl 2011

@janulle22 OSPOD orgán sociálně právní ochrany dětí
Spadá to, myslím, pod městský úřad a jsou tam sociální pracovnice, každá má na starosti nějaké městské území nebo vesnici. Tam ti to ta tvoje příslušná sepíše.
Ta pracovnice má pak za povinnost přesvědčit se o podmínkách v bydliště dítěte, případně jeho rodičů a jako zástupce dítěte podat u soudu zprávu.
No, s dávkami fakt nevím. Na to je zas jiná sociálka - taková ta, kde podáváš např. žádost na příspěvek na dítě. Tak tam by ti zas měli poradt v dávkách.
Na bydlení ti as nic nevyjde, když budeš bydlet s rodiči.
Nevím jak je to ze sociálním příspěvkem. Já pracuji, tak nic nepobírám.
Ale stejně všechny bude zajímat kolik bereš z ÚP a kolik máš stanoveny alimety protože to je tvůj příjem dokud nenajdeš práci.

katarina1234
6. júl 2011

@mima89 ahoj ako ti uz bolo napisane urcite ti ju nezoberu ak sa o nu riadne staras a ak nie si alkoholicka alebo narkomanka nemas sa coho bat. To sa vyhrazal aj moj ex partner to hovori asi kazdy chlap ale ked si sadnu s pravnikom tak ich velmi pekne uzemni aj ked do tvojich oci ti bude hovorit blbosti. Nemas sa naozaj coho bat. Inak je fajn, ze ked je schopny platit si podnajom, to znamena ze dobre zaraba tak mozes vysudit dobre alimenty . Hlavne sa nezlakni vyhrazok, su to len reci. Mne sa vyhrazala cela rodina mojho exa a nic tym nedosiahli skor naopak zavarila som im tym ze som si zobrala pravnika a bude ho to stat viac ako ratal. Budem drzat palce a ak budes mat nejaky roblem kludne sa mozes na mna obratit.

borocka
20. júl 2011

idem vam povedat co sa nam prihodilo v nedelu.vtedy som nemala chut hovorit o tom a teraz sme boli zasa 3dni prec. tak odkedy sme pred 3mesiacmi boli v kovacovej s lukasom (to je moj manzel a patov otec),tak patko ho pozna,spomina, pyta sa nanho a tak. ale odkedy sme sa vratili,tak zacal "tatino" oslovovat aj mojho svagra a aj kamarata. najprv som si myslela ze to ma pomylene,ze si mysli ze dotycni sa tak volaju pretoze ich decka ich tak oslovuju. a tak som ho len upozornila ze to su marek a sano,ze to su nasi kamosi.a on vzdy odkyval,opravil sa a o 5minut to boli zasa "tatinovia". ich zeny to celkom pochopili,proste to ma maly v hlavke pomiesane. ziadna tragedia. len mne to bolo akosi luto.
a tuto nedelu v kostole,cast pred premenenim (neviem nakolko sa orientujete,ale je to cast ked sa klaci a len farar odrieka modlitby,takze celkom ticho v kostole) a moj maly kukne na jedneho chlapa (zasa raz taky do 30rokov manzel jednej kamaratky) a otazka na plnu hubu: TOTO JE MOJ TATINO???? som sa skoro prepadla. slovom "moj" uz dal najavo ze si uvedomuje co slovo tatino znamena. ze uz to nie je pre patrika meno dotycneho chlapa.
celu nedelu som potom nad tym rozmyslala, co to malo byt??? ved lukasa pozna, spozna ho na fotkach, obcas si volame,piseme,spomina na zazitky s nim, stale chce s nim chodit na nejake vylety......... a potom sa spyta na celkom cudzieho chlapa ci je to jeho tatino????
je to uz zufaly vykrik ze chce mat svojho tatina doma? na plny uvazok??
co mu mam povedat? ako mu mam vysvetlovat ze jeho tatino je daleko, v prahe kde ma robotu? (tieto pojmy pozna,lebo stale mu dam taku odpoved ked sa opyta...ale pre neho je to vsetko nezrozumitelne,ved netusi co je to praha ani daleko). ako mu este mam vysvetlit ze ti nasi kamarati nie su "tatinovia". nie je to prijemne ked tak nazve cudzieho chlapa.a este k tomu takto na verejnosti. uz neviem co a ako povedat,aby to pochopil, spracoval a akceptoval.
pomooooooooooooc

zoenka
21. júl 2011

Borocka no a preco sa neprestahujete za tatinom do Prahy aj vy?ved to nie je tak daleko,nieje tu bariera reci a najmy su OK....v teme som nahodou,ostatne okolnosti nepoznam... 😉

tilda
21. júl 2011

@mima89 nedaj sa zastrasit, tak ako pise wolke, on sa ti sice vyhraza, ale nie je sanca aby dali malu jemu - je na to este strasne malicka a potrebuje vas sice oboch, ale hlavne teba. kasois na priezvisko, to by si sa asi len dotahovala s nim, lebo to on musi suhlasit a neviem ani ako s at orobi spatne... skoda, ze si nebola opatrna uz skor, ale aj ked to stve, urcite su podstatnejsie veci - pre teba aj pre malu 🙂
ak si fakt rozhodnuta vas vztah ukoncit, tak chod do toho a nenatahuj - ani pre malu ani pre teba nie je dobre, ak zijete v naúati. ked to cele praskne, aspon to moze prehrmiet a vy sa budete mat o nejaky cas lepsie. a to ze zijes u vasich a on by si vzal podnajom je pekna hovadina ako dovod aby ju dali jemu :DDD on bude chodit do roboty aby to utiahol a mala bude zatial sama doma a starat sa o domacnost, nie? :DD
ti chlapi vazne vselico vymyslia...
drzim ti palce a keby si nieco potrebovala, napis 🙂

tilda
21. júl 2011

@brca30 ako si sa nakoniec rozhodla? tiez sa snazim nejako poriesit letnu dovcu, ale neviem sa z toho vysomarit :D

brca30
21. júl 2011

@tilda nakoniec som bola na 3 dni u kamarátky bez malého, veľmi dobre mi padla zmena, aj malý to dobre zvládol, nechala som ho s mamou. Dovolenka to nebola, kompromis. Stále ešte rozmýšľam, že niekam pojdem aj s malým, na pár dní niekedy v auguste alebo sept, potrebujem zmenu.

borocka
30. júl 2011

@brca30
@tilda a chcete ist na slovensku niekam ci k moru? ja si more dovolit nemozem, ale na svk by som snad aj nieco zbuchala...bohuzial sme bez auta 😖 boli sme pred mesiacom na vikend na stretku tu z MK s patovymi rovesnikmi,a maly to cestovanie velmi dobre zvladol. odvtedy stale dokola len nejake vylety spomina a vybavuje ze by isiel 😀
sama som od neho bola len raz na dve noci a veeeelmi mi chybal. on to vraj zvladol vyborne,no odkedy som sa vratila tak je na mna v jednom kuse nalepeny 🙄 asi to nebolo pre neho celkom v poriadku ze som odisla.

borocka
30. júl 2011

@zoenka si v teme slobodne matky.......a ver ze ziadna nezostane s dietatom sama bez nejakeho sakra dobreho dovodu 😉 🙄 tie okolnosti nejdem rozpisovat, nerada na to spominam a bolo by to nadlho...... ale patko hoci otca potrebuje a tuzi po nom, tak mu je lepsie bez neho ako by mal mat za otca toho "biologickeho"

brca30
30. júl 2011

@borocka neplánujem zatiaľ nič konkrétne, more to tiež nebude. možno na nejaký predlžený víkend do kupeľov alebo proste niekam na pár dní. nechávam to tak na september, budu nižšie ceny.

borocka
31. júl 2011

@brca30 ja uz v septembri velmi nebudem moct kvoli skole, tak skusime nieco vybavit koncom augusta, snad nam pocasie bude priat. ale kupele nie su moc pre nas, to by som si ja neoddychla,takze musim vymsliet co sa bude patovi pacit, mozno kupalisko, pripadne dobry penzion s velkym ihriskom

tinusiatko
4. aug 2011

ahojte ,patrim do klubu - i ked zatial ako mamicka cakatelka .do dnes o malom jeho otec nevedel, je zenaty ma malu dcerku a niesme v kontakte ,ale dnes mi zazvonilo utajene cislo a volal on ,ze sa to dozvedel a chce vediet ako sa mame a ako to chcem riesit...aj ked do telefonu suhlasil ,ze bude lepsie ,ked bude mat maly v rodnom liste -otec neznamy ,poznam ho uz dost dlho -7rokov a viem ,ze take lahke to nebude ... mam strach aby nechceli s manzelkou vychovavat mojho syna ,oni su rodina a ja som sama ...asi panikarim zbytocne ... ci?

lili_mia
4. aug 2011

@tinusiatko zrejme priveľa amerických filmov 🙂) chcieť môžu, ale vziať dieťa žijúcej matke, ktorá ani nepodpísala adopciu, plus u nás na Slovensku priama adopcia neexistuje .. vraj ked nájdeš dieťa a rozhodneš sa ho adoptovať, sa nedá a snažia sa to zmeniť .. viem že existuje problém pri adopciách .. osvojiteľnosť .. pokiaľ dieťa nemá súdom stanovené, že si ho môžeš osvojiť, tak to znamená, že ešte nie je možné si ho adoptovať .. síce sa stretávate, možno aj býva s vami, ak sa ozve jeho babka, že ho chce, všetká starostlivosť je v prdeli a ide ku babke .. ale to len na okraj, ak by sa niečo také stalo, že si najmú právnikov aby dostali tvojho drobčeka, stále je tu telka, média, tie sú silné, také niečo by neustáli a sociálne aj pracovne by ich taký škandál zničil .. nestresuj a v kľude sa teš z bábatka .. len ten zápis .. otec neznámy .. prídeš o výživné .. radšej spíšte u právnika dohodu, že ti bude tajne posielať peniaze .. to je iba návrh, neviem presne ako by to právnik poriešil

tinusiatko
4. aug 2011

@lili_mia asik mam fakt bujnu predstavivost 😀

martinka17
4. aug 2011

@tinusiatko jj, nestresuj sa, jeden telefonát z neho taťku nespraví 😀 😀 😀 Ty sa pekne staraj o seba a malinké a bude dobre 😉 , neboj, takých tu už bolo 😀

macocha
5. aug 2011

@lili_mia nesúhlasím celkom s tým, čo si písala o tej adopcii, ale je to tu OT (od témy), tak to nebudem radšej rozoberať. Lebo v tomto prípade by sa až tak nejednalo o adopciu (vlastný otec). Ale máš pravdu v tom, že teraz je pre @tinusiatko dôležité nestresovať sa, najmä nie vopred 🙂 Keďže zatiaľ ste sa dohodli, nechaj tak. Hádam stačí riešiť, až keď problém nastane, nie? Veď jeho manželka možno ani nechce, aby si priviedol domou ďalšie dieťa...

tinusiatko
5. aug 2011

@macocha mas pravdu,asi by jej ťažko vysvetľoval že si zamiesil ďalšieho potomka v čase keď ich dcérka mala8mesiacov. ďakujem kocky

janka_pn
5. aug 2011

@tinusiatko moze pozadovat striedavu starostlivost, ak zijete blizko seba 😒 , ale nemyslim si, ze by ti dieta mohol jednoducho vziat i ked je otcom. jedine, ze by si sa nestarala, bola socialny pripad, alkoholicka.......
prepacte, ze sa miesam 🙂 aj ja som s malou sama a sem tam vas citam.

janka_pn
5. aug 2011

@martinka17 si myslim, ze on sa skor boji, ze budes chciet aby sa staral 😀 😀 😀

martinka17
5. aug 2011

@janka_pn aj to je možné, a ináč, ak nechce byť v RL @tinusiatko , tak ja by som súhlasila. Nebudeš síce mať výživné, ale ani starosti okolo styku dieťaťa s otcom riešiť nebudeš ale to je hlavne na tebe, ako sa rozhodneš 😉 on na výber veľmi nemá, neprinúti ťa k zápisu a ak ty budeš chcieť zápis, podáš na súd a on bude musieť priznať otcovstvo 😀

tinusiatko
5. aug 2011

@janka_pn nebyvame zas tak blysko - ani daleko ,ale s tym by dufam nesuhlasila jeho zena...

tinusiatko
5. aug 2011

@martinka17 ja prave nechcem aby bol v rodnom liste a zatial s tym suhlasil tak mu to snad zostane 😉

martinka17
5. aug 2011

@tinusiatko tak podľa mňa preruš kontakt, ak zase zavolá z utajeného čísla, len mu polož, nech pochopí, že má dať pokoj 😉

julinka2787
5. aug 2011

@martinka17 k zápisu ju síce neprinúti, ale ak by chcel (čo nechce zatiaľ a je to fajn), aby bol v RL drobčeka, môže aj on podať na určenie otcovstva. ale ak sa hrá v rodinke na úžasného tatka, tak určite nebude chcieť robiť problémy. len aby mu to vydržalo. ale aj tak by som asi chcela spraviť na jej mieste nejakú dohodu pri právnikovi, že sa vzdáva možnosti zápisu alebo niečo také. ale ja som možno pri mojich problémoch s tatiankiným otcom už úplne prestala veriť takýmto "tatkom". ja by som chcela mať všetko na papieri a potvrdené nespochybniteľne. 😒

julinka2787
5. aug 2011

@tinusiatko a utajené čísla nedvíhaj. 😉 ak je chlap, tak ti bude volať normálne. prečo sa skrýva? nechce aby si ty mala jeho číslo? či čo? sa bojí, že sa nakontaktuješ na jeho manželku? 😀

tinusiatko
5. aug 2011

@julinka2787 trafila si sa 😀

lili_mia
6. aug 2011

@tinusiatko to mi pripomenulo knihu od Vasilkovej, neviem nazov 🙂 detaily vynechame, islo o to, ze ona spavala s chlapom o kt si myslela ze je slobodny, ale otehotnela, tak povedal, ze uz ma rodinu a nech na jeho pomoc zabudne .. nejak doslo k tomu, ze spisali u pravnika dohodu o tom, ze ju nebude kontaktovat, nebude si robit narok .. a bum .. on sa po nejakom case ozval, robil si naroky na dieta, az take ze jej ho chcel vziat .. nejak doslo aj na sud a cele to bolo o tom, ze ten jeho maly zomrel a tak si robil naroky na to druhe dieta, no ona si spomenula, ze krpec mal opatrovatelku, kym si tusim jeho otecko uzival s milenkkou pocas doby ako mal zenu v nemocnici, takto sud vyhrala ... ale nestresuj, to je iba kniha 🙂
@macocha skor som to myslela tak, ze by dosiel domov s akymsi babom a povedal, ze si beru, prebehla by adopcia, nikto by nemal ani dovod robit testy otcovstva, tiez pozeram privela filmov 🙂 ale chapem ako si to myslela

denka23
17. aug 2011

Ahojky 🙂 potrebovala by som poradiť....chcem sa opýtať som budúca slobodná mamička (ale mám priateľa), prosím môžte mi poradiť ohľadom materskej....ako je to pre slobodné mamičky myslím dlžka a čo je potrebné k tomu aby som mala dlžšiu materskú? a sú vlastne nejaké ešte výhody ako slobodná mamička? moc Vám ďakujem už vopred...moc by ste mi pomohli.... 🙂

siskaa
17. aug 2011

@denka23 v zmysle zakona slobodna matka = osamela matka, ktora sa sama stara o dieta, nezije s otcom dietata v spolocnej domacnosti a financne otec a ani nikto iny na dieta neprispieva...
inak je momentalne jediny rozdiel v tom, ze ak ti soc. poistovna prizna dlhsiu matersku, tak je to len o tri tyzdne navyse, musis splnit oznamovaciu povinnost a soc. poist. ju musi akceptovat. ziadne ine zvyhodnenia nie su.