Slobodné mamičky. Je nás tu viac?

tmonika81
27. apr 2007

Ahojte žienky 🙂

Som sa rozhodla, že vám napíšem môj príbeh... Na začiatku to bolo ťažké, ale po čase som sa s tým zmierila, a o chvílu budem najšťastnejším človekom na svete 😵

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď som sa zoznámila s priateľom. Robila som v jednom bare, on tam začal chodiť za mnou, posielal mi kvety, však to poznáte. Začiatky sú krásne... Dlho som váhala, či sa s ním dám dokopy, lebo bol o dva roky mladší odo mňa. Ale nakoniec ma prehovoril. Nasťahoval sa ku nám do domu, začali sme po pol roku podnikať, a všetko sa zdalo byť perfektné. Povedal, že má nejaké dlžoby, a aby som ja vybrala živnosť na svoje meno. Súhlasila som, a tešila sa, ako mi dôveruje. Mali sme dve prevádzky a čím ďalej, tým menej času na seba... Začali sme sa hádať aj kvôli maličkostiam. Mne bolo stále zle, ale myslela som si, že to kvôli tým nervom... No on mi kúpil test, a dve čiarky! Tešili sme sa z toho obidvaja, moji rodičia aj plakali, keď sa to dozvedeli 😵 Mne sa začali búriť hormóny, bola som hysterická, stačilo jedno zlé slovo, a už som plakala...
On to nezvládol. Zbalil si veci keď som bola v treťom mesiaci a odišiel. Povedal, aby som sa rozhodla, či si bábätko nechám, alebo nie. Že mi bude vo všetkom pomáhať. 😖 Dlho som váhala čo robiť, nejedla som, bola som úplne na dne. Ale nakoniec som sa rozhodla, že si ho nechám. Nikdy v živote by som si neodpustila, keby som už nikdy nemohla mať deti kvôli jednému... 😠
Keď prišiel za mnou, povedala som mu ako som sa rozhodla, a on sa skoro rozplakal od šťastia. Povedal, že ma ešte stále miluje, len potrebuje čas. Tak sme sa dohodli, že raz za týždeň bude chodiť za mnou, a uvidíme čo ďalej 😉
No a vtedy prišiel najväčší úder pod pás. Vykradli našu prevádzku a urobili nám škodu 100 000 sk. Keďže všetko sme mali v prenájme, tie peniaze trebalo zniekade zohnať. Povedal, že pôjde robiť do zahraničia a tie peniaze zoženie. A vtedy to prišlo. Prestal chodiť, raz za dva týždne zavolal... keď som mu povedala, aby sa viac snažil, prestal sa ozývať. No tak čo som mala robiť? S rodičmi sme začali splácať dlhy. On ani korunu do toho ešte nedal. Zbabelec.
Silná káva, čo? Neviem čo by som robila, keby som nemala takých rodičov, akých mám 😀 A kamarátov, ktorí stáli pri mne od začiatku, a snažia sa mi pomáhať 😵 A on? Dva mesiace som o ňom nič nepočula, a ani nechcem. Ešte stále naňho myslím, je predsa otcom môjho bábätka, ale už ho nechcem ani vidieť. Radšej budem v kľude sama vychovávať môjho synčeka, ako čakať stále na to, kedy mu prepne, a zas nás opustí...
No a každú chvíľu sa mi má narodiť synček, a ja som veľmi šťastná 😵 😵 😵

martinka17
7. aug 2008

zuzka
tak je fajn, že Ti to pomohlo. Tu sú strašne zlaté babenky, ja chodím radšej na túto diskusiu ako medzi Februárovky 2009- oni tam všetky srčia nadšením, optimizmom, chystajú sa na bábo ako na zázrak...a vo mne je skôr strach z potratu, z budúcnosti. Aj včera a dnes som mala slabé krče, ale berie 3 dni liek proti výtokom, tak si nahováram, že je to len liečebný proces 😒 Dúfam. ☹
Čo sa týka peňazí, poznám ten pocit. Tiež mám vlastný byt na úver, treba platiť inkaso..a to je spolu mesačne cca. 10tis.A ešte som nejdla, ešte sa treba obliecť, občas kúpiť drogériu.....a pomocou rodičovského nezaplatím anji len to inkaso 😠 A na Tomanovú a jej postoj k rodičom a ústretovosť uhundraným dôchodcom som už alergická. Zase im pridá 10% v januáry, a to majú min. minimálnu mzdu, chudáčikovia. a dôchiodok im nechá, ak by chceli pracovať. Moje úbožiatka, tak ma to vytáča 😠

Plasta
bože, to je také zlaté...pomáha dedkovy...vidno, a vraj Tvoje dieťa nemá otca. Brlbosť, má ho. Otec je ten,kto je pre ňu mužským vzorom, kto ju vie rozosmiať a koho má rada...a to je predsa dedko tiež. A nemusí to byť vždy muž z rodného listu, no nie? 😀

sorrelia
7. aug 2008

martinka
moji rodicia su dochodcovia a mozem ti povedat, ze ziadna slava to nie je zit z dochodku ☹ ... byt musi platit brat - inak by sme ho museli predat, lebo najom + energie je cca 7000Sk... to je asi jeden dochodok... + prispieva na stravu... ja neprispievam ofic. nic, ale kupim prasok, avivaz, sebe veci - ked vidim, ze ma mamina hlboko do penazenky... nezijeme si az tak zle, ale skromne 😒

noo a mamina na materskej ? tam sa viac menej rata s tym, ze zena ma muza... na slobodne maminky system akosi pozabudol 😒

akaji
7. aug 2008

Fakt vtipne toto.. ale je to tak... rata sa viac menej s tym, ze zena ma muza, pricom na slobodne matky sa akosi pozabudlo ...
akoby to, ze chlap sa zbabelo poserie bolo niecim vynimocne 🙂 akoby sa to ani nestavalo...

chlap sa zbabelo poserie, lebo samozrejme v tomto chorom state mu nic zato nehrozi.. a preco by sa radsej nepriposral a neuzival si nadalej svoj zivotik plny slobody, ked moze !!!!!

sud mu maximalne vyrubi nejake smiesne "alimenty", ktore su casto krat nizsie ako jeho hodiny skvosu, sem tam sa vyrovnaju weekendu stravenemu v mestkych baroch a tym to pre neho konci.. koniec jeho zodpovednosti a moze si robit potom co len chce, beztrestne a este sa aj nam, zenam, na pleciach ktorych je celkom vsetko drzo vysmieva do tvare.. takze naozaj sa niet comu divit, ze takych chlapov pribuda.. len si strazia svoje pohodlie a kedze im je to umoznene, preco nie

najradsej by som odtialto zmizla kamsi a ked budem mat co i len minimalnu prilezitost, pojdem ! nenavidim tento stat a teraz o to viac !

lara9
7. aug 2008

ahojte!je to tu úplne na prd v tomto štáte.a tí dnešní chlapi stoja za veľkéééé ho...,čo sa to vôbec stalo?to bude asi tým,že aj vo vláde a vlastne všade kde sa rozhoduje sú poväčšine chlapi a tí si to svoje pohodlie vedia ustrážiť. 🙄

martinka17
7. aug 2008

sorrelia
ja si veľmi dobre uvedomujem, že ani dôchodky nie su veľké-niektorý majú almužnu. Dôchodky však zvyšovali 2-krát do roka, zatiaľ čo materská je stabilná už niekoľko rokov a rodinné prídavky zvýšili po 4 rokoch o pár korún...
A čo sa týka predstavy, že majú ženy aj manžela na platenie účtov.....tak kámoška je už piaty rok na materskej a poberá rodičovský. Manžel síce celkom dobre zarobí, ale zase majú šťastie, že nemajú žiaden úver, obaja sú skromný a žijú doslova z ruky do pusy......neviem presne, ale ruším majú spolu 20tis. a to majú 4rčnú žubrienku a 1,5 ročného chlapca. Veci kupuje s radosťou v sekáči..je profík a vie nájsť krásne značkové oblečienie, že potom len závidím 😀
Skrátke sme socialný štát, len nám chýba soc. politika 😀
Tak sa o seba postaráme sami, no nie?

sorrelia
7. aug 2008

martinka
chapem, je mi to jasne... keby nemam rodicov, Matko skonci v domove a ja na ulici, lebo ta materska je fakt nic ☹ ☹ ☹
a ako baby povedali - system umoznuje sa vykaslat na dieta ale len otcom... vidis, ked chlap odide od dietata vyrubi sa mu vyzivne (ktore aj tak plati vselijak ako sa mu chce) a hotovo...
ked to urobi zena, hrozi jej 6 rokov vazenia 😠
kde je spravodlivost ??? mam pocit, ze zakon tychto "inseminatorov" chrani 😖

akaji
7. aug 2008

presne tak ! zakon inseminatorov chrani ;)
a preco vlastne ?
lebo Ti co zakony schvaluju, tvoria a navrhuju su z vacsej casti nic viac, len inseminatori (a ked este nie su, urcite si chcu zachovat moznost byt nimi, ked sa im trochu posmykne cosi) a do vlastneho hniezda si srat predsa nebudu !

buchova
7. aug 2008

ahojte baby..

zuzka
jasne ze kope jak blazniva uz aby som to mala za sebou lebo ledva funim.. 😀

baby kaslite uz na tych chlapov nic si nepomozeme iba si zbabreme dalsi pekny den 😵 😵 😵 😵 😵

zuzana8
7. aug 2008

no babenky, čítam, že sme nahnevané asi všetky rovnako...aspoň že materská je pre nás 9 mesiacov... a ten soc. štát???? ja chápem, že nemôžu rodičovské príspevky byť veľké ( nie som rasistka, ale to by bolo ešte viac cigánov ako bielych ), ale aspoň keby to urobili ako s materským - nejaké percentá. Veď som robila a odvádzala odvody aj dane. Taká cigánka nikdy nerobila a od štátu dostane tak ako ja 😠 škoda že Tomanová neurobí pre nás viac... robila si - tak máš nárok na viac, nerobila si - ži si z minimál. dávok. Podľa mňa by to bolo spravodlivé...
ja som rada, že mám rodičov, to si fakt gratulujem, inak by som si tu s Vami nepísala 😅 🙂

kakusa
7. aug 2008

Ahoj kocky, nie som slobodna mamicka,ale som rozvedena a ak vam niaky ten "darca spermii" neplati vyzivne je mozne ho udat na policii uz po jednej nezaplatenej davke, tak na co ich setritoni nesetria vas a ani vase malinke babatka....

plasta
7. aug 2008

martinka
to si napisala uplne presne... a ja to hovorim tiez... ked isiel dedo do nemocnice sa pytala nanho... a potom tu bola moja sestra s manzelom, to su jej krstni rodicia a tak vramci rozsirovania slovnej zasoby sa naucila povedat tata... vie, ze krstny je jej tata... a potom sa ma na druhy den na tata pytala, najprv ma to trosku zaskocilo, ale som si povedala, ze to mysli dedka... no, teraz sa to da este akosi vykrutit, ale ked bude starsia, tak jej to vypsvetlim...

baby a mate pravdu, ze stat nemysli na slobodne matky a preto by sa s tym malo nieco urobit... nie kazdy inseminator sa zachova ako chlap... niekto by mal asi Tomanovej napisat list o tom, co sa v tomto state robi a ze existuju aj slobodne matky....

akaji
7. aug 2008

no, ano .. LIST Tomanovej
opat kopu zbytocne investovanej energie...
je nas v porovnani s tymi, ktore maju normalnych muzov strasne malo
uprimne povedane , mne bol pojem "slobodna mamicka" uplne neznamy, dokym som neotehotnela
a dokym sa henten zmrd nepriposral ;( a teda verim tomu ze aj ostatnym stastnym zenam, pre ktore je momentalne najvacsi problem ze kam v lete s rodinou na dovolenku, sme ukradnute a ani o nas nevedia :(

je nas proste malo nato, aby sme mali nejaku vahu a aby si nas v tomto super socialnom state so super socialnou politikou aj niekto vsimol

martinka17
7. aug 2008

tak to s tými dávkami ako percentami by bolo fakt spravodlilvé. Lebo viem, že mnohé baby sa tešia, že 20 tis. už dostanú aj na druhé a tretie dieťa, ale zase je to motivácia pre cigánky aby vrhali prvé tri roky jedno za druhým....je ich ako blšiek a rozmnožujú sa matematickým radom....strašné
Prepáčte, ale na rómsku otázku som strašná rasistka. Stále keď idem okolo Luníka 9, tak mi je do plaču. Tie paneláky boli pôvodne postavené ako nadštandardné pre papalašov...a potom ktosi vymyslel, že z toho spravia geto..a teraz tie domy po asi 20 rokoch idú pomaly búrať? 😠 Fakt super, milujem Košice, ale táto časť mesta je fakt hnusná jazva. Veď kvôli cigánom je už aj MHD hore nohami 😝

JA som o pojme slobodná mamina vedela. Bola som roky sama, potom zase som po 4,5 rokoch dostala kvalitný kopanec od snúbenca.....tak som si vravela, že aspoň dieťa by som chcela. Ešte mi minule vravel kolega ako som pred rokom vravela, že mi stačí otehotnieť, dieťa si vychovám aj bez chlapa 😉 a akosi sa mi to aj podarilo, aj keď neplánovane- miesto svadby študujem práva slobodnej maminy 😀

paegaska
7. aug 2008

Tak ja pojem svobodna matka znam duverne, predtim jako rozvedena to neni moc velky rozdil.
Nechtela jsem se podruhe vdavat, ale myslela jsem, že sama nezustanu, kdyz to dite tak velmi chtel 😠
Jinak tady v CR je to ted celkem normalni byt svobodna matka a to i pro pary, ktere jsou spolu.
Mam hodne kamaradek, ktere nejsou vdane a jsou dlouho s partnery a maji s nimi deti a neberou se. Nektere by i moc rady, ale chlapi jsou dnes velmi priposrani i ze zeneni.

Kvuli financim jsem sla do prace a z rodicaku platim hlidani, zacatek nic moc, ale ted uz super.

Makam a tesim se na dovolenou, nevadi, ze budu doma, i kdyz bych rada nekam vyjela, ale zas na druhou stranu malemu je 22 mesicu a temperamentni je az moc a mam co delat ho na zahrade uhlidat a to muzu zamknout branku. Kdyz nekde jdeme, tak si s nim moc neodpocinu, jen za nim litam a on si ihned najde to nejvic nebezpecne mistecko, i kdyby tam jen jedno bylo 😝 .

sorrelia
7. aug 2008

Baby vy ste vsetky pracovali, tak mate aspon 9m matersku. Ale ja som nepracovala. Zo skoly do nemocnice a z nemocnice na pracak. No a pracu som ako tehu samozrejme, ze nenasla. Nemala som na ziadne peniaze narok. Takze 9 mesiacov bez koruny. A po porode ziadna materska, ale rodicovsky prispevok 😀 😀 😀 😀

Ale teraz ma volaco napadlo. Teda ja nad tym uvazujem uz dlhsie. Urobit nieco ako centrum pomoci pre slobodne matky. Len neviem ako zacat. Myslim, ze ba to bolo fajn, keby sa mali slobodne maminy na koho obratit. Je nas tu vela. Kazda jedna z nas ma pochopenie pre to co preziva slob. mamina. Viete, kazda mame svoje skusenosti. Ci uz s pocitmy, so sudmi, atd. Viem ake to je prist a vypisat sa. Je to strasne fajn. A vela krat to veeelmi pomoze. Co vy na to ? 🙂

danielkapo
7. aug 2008

sorreila
no sme na tom podobne,,,zo skoly rovno na rodicovsku....takze nam by tie percenta moc nepomohli...skor by bolo ok kebyze aspon to co povodne ministerka slubovala..teda priblizit rodicovsky prispevok zivotnemu minimu...no aj z toho uz zislo...
a s tym centrom pomoci fajn napad...mohla by som sa realizovat, socialnu pracu mam vystudovanu....len to chce strasne vela casu a aj nejake tie financie pre zaciatok...aleeebo....mozme napisat projekt..to dnes leti 😎

akaji
7. aug 2008

myslim, zeby to nebol zly napad.. chcelo by to medzi nami ale najst nejaku schopnu osobu s potrebnymi vlohami, ktora by to nejak cele riadila..takyto PROJEKT potrebuje tutora, niekoho obzvlast zdatneho a dostatocne"vtiahnuteho" do deja.... obcianske zdruzenie pre podporu a pomoc slobodnym mamickam, ktore sa ocitli v tazkej zivotnej situacii a nevedia ako dalej... lebo naozaj, ak si same nepomozeme, nepomoze nam nikto ;(

zuzana8
7. aug 2008

sorrelia, to ako - zo školy do nemocnice a z nemocnice na pracak??? ako to??? no niečo by sme vymysleli aj na takéto prípady 😉 aby žiadna slobodná maminka netrpela 😀
ja som sa pred 3 rokmi rozviedla, pretože sme mali problémy s otehotnením, chodili sme po doktoroch, brala som plno liekov a keď sme mali ísť na umelé oplodnenie, tak povedal, že deti nechce... kretén...potom to už išlo dolu vodou a rozviedli sme sa...keď som mala muža, nemala som deti a teraz keď sa to podarilo aj bez lekárov, mám, teda budem mať dieťa, nemám muža... no nie je to na porazenie??? 😀 😀 😀 😀

akaji
7. aug 2008

a financie nejake by sa mozno dali zohnat aj z eurofondov v duchu socializacie europskej unie 🙂

zuzana8
7. aug 2008

ja som rozmýšlala nad Radičovou, vyzerá taká normálne, nie jak žaba Tomanová... keď môžu dostať dôchodci, prečo nedostaneme aj my??? cca 4800Sk je na zaplakanie a nie na živobytie a že populácia klesá, treba s tým niečo robiť 😠 ha-ha-ha

sorrelia
7. aug 2008

no srandaja by som tym dochodcom az tzak nrzavidela 😉
skor si myslim, ze by mali dostavat menej bytov zadarmo nasi spoluobcania 😝

zuzka
studovala som na VS, ale pre chorobu som musela studium prerusit... potom som nastupila do nemocnice na 20dni, tam mi zistili nalez na mozgu 😀 no srandy kopec - potom som isla z nemocnice domov (kvoli dovolenkam na oddeleni) - a mala som byt rehospitalizovana, co sa nakoniec neudialo, lebo som ostala tehu...
no a tak som sa ocitla na pracaku 😉

danielka, akaji, zuzka
no super !!! vidite, ten projekt by nebol zly napad 😉 , Radicova je tiez v pohode + daky sponzor 😀
ja som najprv myslela ze daku stranku kde by sme si radili, pomahali a tak 😅 ...
ale toto je tiez super len najs toho kto ma s takym niecim skusenosti

martinka17
8. aug 2008

Ahojte babenky
ráno som strela susedku, jej dcéry boli moje kamarátky ešte v detstve. Mala sebou 3-ročnú včuknu, takú malú mlachú Mišku....a zrazu z nej vyliezlo, že Miškina maminka, ktorá je má len 33 rokov je teraz vážne chorá 😢 a potrebuje kostnú dreň...a vtedy som si naplno uvedomila, aké sú tie naše problémy bezvýznamné. Je mladá, má dcérku, je tiež slobodná, aj keď s tých otcom asi aspoň spolu žijú....ale zase nemá zdravie. Takže už viem, že nikto nemá všetko a pokiaľ je zdravie, tak je všetko OK. Sorrelia, je mi jasné, že ty si to vedela už predtým...ale je to hrozné 😔 .
Už sa nebudem dnes na nič sťažovať...a dúfam, že mi to vydrží aspoň pá mesiacov 😉

plasta
8. aug 2008

sorrelia
na tak sme na tom podobne... ja som zo skoly tiez hned na pracak utekala, este som si stihla urobit rekvalifikaciu a potom rovno sup na matersku a tiez nedostavam vela, len 5100 Sk a nastastie este od toho pana, co s nim mam dieta...

a mali by sme fakt urobit nejaky spolok, alebo treba na nete trosku postudovat, ci nie je nejake zdruzenie... tyrane zeny maju, preco by nemohli mat aj slobodne matky... ved pockajte, ja ked budem mat cas, tak skusim nieco pohladat... potom vam dam vediet, co som zistila, ok.... 😠

sorrelia
8. aug 2008

plasta
aj ja som stihla rekvalifikacny kurz 😀 a to mi exos neskor povedal (skoncili sme v mojom 7 mesiaci) nech idem robit, a nech nie som leniva prizivnicka 😀 😀 😀 😀 😀 😀

a tiez si myslim, ze by sme ako slobodne maminy mohli mat nieco... ved spolocnost sa donekonecna nemoze tvarit, ze neexistujeme 😠 😝

hillary23
8. aug 2008

caute baby jak sa mame??

siduska

cauko ...no tak ti poviem ze ja nemam kam a viem ze ak tu budem dalej byvat moje nervy prasknu..ale teraz sa mam fajne bo som cim menej doma a je mi super vzdy ked dakde idem na par dnii.proste oddych a vypnutie rozumu heh a ty ako? mala ako?mojej stale idu zuby tak je taka o n icom..akurat mi zaspala mam klud..pekn yden

plasta
8. aug 2008

sorrelia
aj ja som skoncila kurz v siedmom mesiaci a vedela som, ze uz do roboty nepojdem...

a uvidis, daco vymyslime, este sa trosku poobzeram na nete, ci daco nie je.... a nie je nas az tak malo ako si myslime... len nie kazda sa k tomu tak hrdo hlasi ako my... niekde je to stale povazovane za velku hanbu byt slobodnou matkou 😠 😠

sorrelia
8. aug 2008

boze ako sa tie nase osudy podobaju 😀
ano priam z duse mi rozpravas, juuuj veru, niektore sa hnabia - ale hanbit by sa mali ti inseminatory co zdrhli a nie my - ved mi sme hrrrrdinky 😀 😀 😀

samika
8. aug 2008

Hanba nehanba - niekedy sa cítim všelijako.......smutno.Hlavne keď som s malým na prechádzke a oproti mne si vykračuje šťastná mamina, šťastný tatino a v kočíku šťastné bábeno. vtedy sa pýtam ,,prečo práve ja" resp. ,, prečo práve moje deti". No a po chvílke sebaobviňovania si poviem hlavne že sú zdravé a že sa veľmi veľmi ľubkame.
Baby a ako to je s tou materskou u slobodných mamín? Máme nárok ne materskú 9 mesiacov?

zuzana8
9. aug 2008

ahojte babenky, no teda nemáte to ľahké, sa mi zdá že som ešte na to dobre a nemám sa na čo sťažovať 😨 aj keď som zasa chytila depku pri žehlení plienok ☹ počítala som si financie a došlo mi, že budem mať problém splácať úver, keď budem dostávať rodičovský príspevok 😅 a potom bola u nás návšteva a otázky typu - kde je šťastný budúci ocino a kde budete bývať a kedy sa zoberiete???? 😠 ha-ha-ha, som nezvládala....no a nerev...slzy mi tiekli prúdom... 😔 ale veď to poznáte, že?!

ohľadom materske - ja som dostala na Soc. Poi. papier - vyhlásenie pre účely poskytovania materského, že čestne prehlasujem že som osamelá a nežijem s inou FO v spoločnej domácnosti. Mám im to poslať po pol roku, aby som dostala ešte ten zvyšok -teda tie 3 mesiace. Ako to budú skúmať, to neviem. mne keby nepomáhali rodičia, tak by som si to dieťa nemohla nechať. Mám byt, kde žijem sama, len keď sa to narodí, tak budem bývať s rodičmi. Tak neviem....

samika
9. aug 2008

Zuzi, tak že tá predĹžená materská sa rieši až po pol roku? No mne žiaden papier na čestné prehlásenie nedali. No pri 3 deťoch by to asi ani nikoho nenapadlo....no určite ho budem pýtať. Ja so našim bio (spolubývajúcim) v jednej domácnosti, ale mám pocit, že by nám bolo určite lepšie samím...no a sme zase tam, kde sme nechceli...no čo už. Som zvedavá do kedy to vydržím...alebo do kedy bude moje telo schopné pri tých stresoch produkovať mliečko.... 😖