Slobodné mamičky. Je nás tu viac?

tmonika81
27. apr 2007

Ahojte žienky 🙂

Som sa rozhodla, že vám napíšem môj príbeh... Na začiatku to bolo ťažké, ale po čase som sa s tým zmierila, a o chvílu budem najšťastnejším človekom na svete 😵

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď som sa zoznámila s priateľom. Robila som v jednom bare, on tam začal chodiť za mnou, posielal mi kvety, však to poznáte. Začiatky sú krásne... Dlho som váhala, či sa s ním dám dokopy, lebo bol o dva roky mladší odo mňa. Ale nakoniec ma prehovoril. Nasťahoval sa ku nám do domu, začali sme po pol roku podnikať, a všetko sa zdalo byť perfektné. Povedal, že má nejaké dlžoby, a aby som ja vybrala živnosť na svoje meno. Súhlasila som, a tešila sa, ako mi dôveruje. Mali sme dve prevádzky a čím ďalej, tým menej času na seba... Začali sme sa hádať aj kvôli maličkostiam. Mne bolo stále zle, ale myslela som si, že to kvôli tým nervom... No on mi kúpil test, a dve čiarky! Tešili sme sa z toho obidvaja, moji rodičia aj plakali, keď sa to dozvedeli 😵 Mne sa začali búriť hormóny, bola som hysterická, stačilo jedno zlé slovo, a už som plakala...
On to nezvládol. Zbalil si veci keď som bola v treťom mesiaci a odišiel. Povedal, aby som sa rozhodla, či si bábätko nechám, alebo nie. Že mi bude vo všetkom pomáhať. 😖 Dlho som váhala čo robiť, nejedla som, bola som úplne na dne. Ale nakoniec som sa rozhodla, že si ho nechám. Nikdy v živote by som si neodpustila, keby som už nikdy nemohla mať deti kvôli jednému... 😠
Keď prišiel za mnou, povedala som mu ako som sa rozhodla, a on sa skoro rozplakal od šťastia. Povedal, že ma ešte stále miluje, len potrebuje čas. Tak sme sa dohodli, že raz za týždeň bude chodiť za mnou, a uvidíme čo ďalej 😉
No a vtedy prišiel najväčší úder pod pás. Vykradli našu prevádzku a urobili nám škodu 100 000 sk. Keďže všetko sme mali v prenájme, tie peniaze trebalo zniekade zohnať. Povedal, že pôjde robiť do zahraničia a tie peniaze zoženie. A vtedy to prišlo. Prestal chodiť, raz za dva týždne zavolal... keď som mu povedala, aby sa viac snažil, prestal sa ozývať. No tak čo som mala robiť? S rodičmi sme začali splácať dlhy. On ani korunu do toho ešte nedal. Zbabelec.
Silná káva, čo? Neviem čo by som robila, keby som nemala takých rodičov, akých mám 😀 A kamarátov, ktorí stáli pri mne od začiatku, a snažia sa mi pomáhať 😵 A on? Dva mesiace som o ňom nič nepočula, a ani nechcem. Ešte stále naňho myslím, je predsa otcom môjho bábätka, ale už ho nechcem ani vidieť. Radšej budem v kľude sama vychovávať môjho synčeka, ako čakať stále na to, kedy mu prepne, a zas nás opustí...
No a každú chvíľu sa mi má narodiť synček, a ja som veľmi šťastná 😵 😵 😵

martinka17
20. sep 2010

@ncora presne ako píšeš, bieda je tu...mám prax, školu....ale pochybujem že to bude ľahké 😒

irama29
20. sep 2010

@ncora nechcela som sa ta dotknut, len som ti pisala moj nazor..a moja situacia je omnoho horsia ako tvoja, zijem sice vo vlastnom byte, ale musim platit hypoteku, najom, stravu..a koopec inych veci, pricom ex mi vyzivne neplati vobec pravidelne a aj ked raz za cas zaplati, tak to nestaci ani na mesacne vydavky pre malu..a praca sa mi bude tiez hladat velmi tazko, mam sice prax a skusenosti, ale tu je na jedno pracovne miesto minimalne 50 zaujemcov a ked som sama s dietatom, velmi tazko sa mi bude presviedcat potencionalneho zamestnavatela, ze som pre firmu ta najlepsia, ked bude mat na vyber aj bezdetne schopne zaujemkyne, ktorym nebudu prekazat nadcasy ..neviem, preco si kazdy mysli, ze tu na zapade sa praca hlada velmi lahko, vobec to tak nie je..ale zit z niecoho musim aj ja, aj dcerka, najom tiez plati musime a nemozem si dovolit zostat na materskej ani tri roky aj ked by som velmi chcela a preto to budem riesit..ako to budes riesit ty, je len na tebe..

martinka17
20. sep 2010

@irama29 no som na tom presne rovnako, len ani len tie občasné platby od ex nemám, ten asi ani nevie, že má syna 😉 😀 😀 😀 Keby som nemala rezervu na účte a rodičov, tak už dávno som vysťahovaná 😝

ncora
21. sep 2010

irama29..mna si sa nedotkla...aj ja som napisala svoj nazor...ale nenapisala som ti ze keby si chcela pracovat uz si mala byt v praci lebo to nieje nazor kedze nepoznas mna ani situaciu ....kazdy sa zariaduje a zistuje veci podla svojej situacie...a musim mat aj nudzove riesenia..kedze viem ako to tu chodi...a pracu si hladam uz davno takze neries ...ale tu je to s pracou ovela ovela horsie preto piseme ze to budemem mat tazsie ako ty....a ked myslis ze ja mam byvanie.stravu a vsetko okolo toho zadarmo tak fajn...pekny den....

risiacik255
22. sep 2010

dievčatá, ja som z Oravy, dalo by sa povedať že medzi vami...na východe som síce nebola, ale mám odtiaľ veľa známych a od nich viem, že je to tam skutočne veľmi ťažké s prácou - väčšina je preto na západe alebo chodia na týždňovky alebo sú v zahraničí...na západe som bola a tam síce bolo ľahké nájsť si prácu, no väčšinou to sú predavačky v tescu a podobné, alebo je práca mizerne platená, nájsť si slušnú a slušne platenú prácu je tiež problém, a to nehovorím o nadčasoch a podobne...asi nikde to nie je ružové...
aj ja mám strach čo bude, mám 4-mesačnú dcérku, tak zatiaľ to neriešim, bolo by to priskoro práve kôli tomu, že keď si človek hľadá prácu, tak s nástupom ihneď alebo podobne, nie o rok...ale strach mám...a hlavne som z tých ľudí, ktorí si všetko radšej pozisťujú a zariadia dopredu, pokiaľ je to možné, tak úplne chápem aj ncoru
všetky to máme ťažké, ale myslím že sme spravili moc správne rozhodnutie - dali sme život, keby toto chlapi dokázali, myslím, že by neboli takí bastardi a nechceli by od nás potraty
a okrem toho, sme omnoho silnejšie ako oni, dokážeme bojovať, myslím že takmer každý chlap by sa na všetko vykašlal, no my nie, tak nám všetkým držím palce - maličké je dobrá motivácia, aby sme to nevzdávali, však bojujeme zaňho 🙂

kwetinka1
22. sep 2010

Ahojte, citam vas tu pozorne, ja sice len cakam moje prve babo, ale som na tom tak isto ako @martinka17
@irama29. zatial pracujem. necakala som ze sa dostanem do takejto situacie a keby som to vedela tak pozicku na prerabku bytu si nevezmem. teraz okrem hypoteky, pozicky v banke musim splatit rodine peniaze a to chcu odomna do porodu, lebo potom vraj s tym budem mat problemy. ziadna zasoba nehorzi a ani si ju nemam teraz z coho vytvorit. sice dostanem strop rodicovskeho, ale ked zaplatim hypoteku, uver, poistky a povinne platby za byt, ani ten rodicovsky mi nebude stacit. teraz som chora musim chodit do prace. neviem ci sa to da, ale planujem chodit az do porodu a zrejme hned po rodicovskom (tusim je to 9 mesiacov) pojdem do prace. len dufam, ze ma spat zoberu. stale si to dokola vycitam, ze to dieta si to nezasluzilo. bojim sa velmi co bude. rodicia mi nemaju ako pomoct, lebo ja este im pomaham. cize ani zapad nie je ruzovay ☹ vsetky slobodne to mame tazke a ja vas vsetky uprimne obdivujem ako to zvladate, ci uz same alebo za pomoci rodiny. vzdy je to velmi tazke a ja si to zatial vobec neviem predstavit. opakovane raz za tyzden mam stavy beznadeje a placu. bojim sa.
@irama29 kedy sa planujes vratit do prace?

kwetinka1
22. sep 2010

@risiacik255 mas pravdu, ale ten moj mi hovori, ze mam mu dat dieta a on sa o neho postara. ze on sa tej starostlivosti o dieta vobec neboji a kludne ho bude vychovavat sam. toto ma este viac depta....keby mam jeho prachy tak sa ani ja tak nestresujem ☹

ncora
22. sep 2010

Ahojte vsetky... risiacik255 dakujem za pochopenie....ja som radsej pripravena na vsetko ako sa potom chytat za hlavu a plakat ze sa neviem postarat o maleho. ..co sa tyka prace ja by som vzala naozaj hocijaku pracu keby sa dalo....ale momentalne musim byt doma kedze maly nastupi do skolky az buduci rok v septem.a ja by som ho nemala kde dat.....a pochybujem ze hned potom najdej pracu tak preto zistujem vsetky moznosti...ved nemozem ostat bez penazi...Drzim vam vsetkym prsty verim ze to zvaldnete v pohodke...a kaslite na nezodpovednych chlapov nestoja ani za spomienku.. 😀

risiacik255
23. sep 2010

@kwetinka1 tak to ti teda nezávidím...ja som naopak rada, že ten môj ex na to kašle a mov dúfam, že to tak bude stále, keďže som sa rozhodla súdiť-hádam nezmení názor na deti a nechá Leničku na pokoji...a máš pravdu, mať tie prachy, tak je svet gombička, pretože dnes už vonkoncom neplatí ani len to, že zdravie je prvoradé - dnes už bez tých peňazí ani zdravie nemáš ☹ ...mám strach aj ja čo bude, a veru je to kôli tým peniazom, ale ja mám šťastie, že zatiaľ nám moc pomáhajú moji rodičia, v podstate mám u nich takú pôžičku, ktorú keď budem môcť, tak vrátim, a hádam to bude čoskoro, lebo otec mi to občas pripomenie...uff, no naozaj nám všetkým držím palce, pre každú jednu je to boj

risiacik255
23. sep 2010

@ncora za máličko, kedykoľvek...mali by sme spolu aspoň takto na diaľku držať, no nie? 😉 ...však ja som sa tu pôvodne registrovala preto, aby som sa mala kde vykecať, pretože som čakala, že tu nájdem ľudí, čo to najlepšie chápu, pretože sú v podobnej alebo možno rovnakej situácii...a moje očakávania sa splnili, dokonca som tu našla aj ľudí ochotných poradiť, čo je pre mňa moc moc dôležité a moc mi to pomáha 🙂

kacenkalm
23. sep 2010

ahojte mamicky ☹
tak asi uz patrim aj ja medzi vas....som strasne zufala,pretoze zijem v irsku,som na socialke,a nemam kam ist.....vsetkych znamych co sme mali,boli priatelovi,takze nikto z nich mi nepoda pomocnu ruku....preto sa pytam,ci tu nie ste niektora,co tiez tu zije a ma skusenosti,ako to tu chodi so slobodnymi mamickami?som totalne bezradna....bojim sa a neviem si predstavit zivot sama s malou.... ☹ dakujem za vsetky infosky

martinka17
23. sep 2010

@kacenkalm ak si tam na socialke a sama, prečo neprídeš domov na skk k rodičom?
Myslím, že vonku sama je hnusné, ťažké je to tu, ale tam, nechela by som,fakt nezávidím ☹
@kwetinka1 aj ja som chcela ostať do pôrodu, potom mi niekde v 28 tt začalo tvrdnúť bruško, na 30 tt málo plodovky, potom zlé prietoky, jaj, ako som bola rada, že mám 3 týždne dovču a ostala som doma asi od 34 tt. Peniaze mi toež bolo treba, ale krpčeka som chcela omnoo viacej porodiť zdravučkého 😉 okrem toho, posledné týždne sú dosť ťažké a to som v podstate mala také malinké bruško, že sa ma lekári stále pýtali, či som vôbec niečo pribrala 😲 V čakárni mali v 7 mesiaci väčšie brucho ako ja týždeň pred pôrodom 😀

ncora
23. sep 2010

@kacenkalm Ahoj ja som bola v tej istej situacii...s mojim ex sme zili v zahranicia a ked sme to skoncili tak vsetci znami co sme tam mali boli jeho znami takze som tam bola bez pomoci ako ty....a tak som sa vratila na SK lebo neviem ci by som zvladla byt sama v zahranici s malym dietatom....a urobila som dobre.....tak zvaz aj ty tu moznost..zvol cestu mensieho trapenia pre seba aj pre dietatko....drzim prsty nech sa roznodnes ako kolvek...a skus najst temu Irsko mozno tam najdes niejakych skovakov nedaleko teba....
@risiacik255 presne tak aspon sa tu da vykecat a obcas najst pomoc
@martinka17 ja som mala tehotenstvo v poriadku ale mala som tiez male brucho v porovnani s inymi tehulkami..a to som pribrala 20kg... 😀

kacenkalm
23. sep 2010

k rodicom sa nechcem vratit....nechcem im byt na krku,a hlavne neviem,kde by som si tam hladala pracu....

martinka17
23. sep 2010

@kacenkalm máš pocit, že ak si teraz na socilake a trrápiš sa tam sama, tak to tvoj krpček necíti? Že nevie, že sa len trápiš? A byť rodičom na krku, moja, je ti snaď tvoje dieťa na obtiaž? Je jedno či má rok,a lebo 50, stále je to tvoje dieťa 😉 Okrem toho, ak správne viem, tak je Írsko na tom momentálne s prácou ešte horšie ako SR 😲 😒

ncora
23. sep 2010

@kacenkalm suhlasim s martinka17....deti citia viac ako sa nam zda..ja som to videla na mojom malom..bol uplne iny ked som sa trapila a teraz ked uz je to ok.....tak musis zvazit co bude dobre pre tvoje dieta.....a mysliet aj na buducnost...

kacenkalm
24. sep 2010

ja sa naozaj nemozem vratiti domov,pretoze tu mam pozicku na krku este na dalsie 2 roky,a keby som bola doma,nemam sancu to platit....takze tu musim ostat tak ci tak....bohuzial...

ncora
24. sep 2010

@kacenkalm tak ti neostava nic ine iba skusit pohladat slovakov zijucich v Irsku a nedaleko teba....tak drzim prsty a neboj vsetko sa poriesi...

danielkapo
25. sep 2010

Ahojte 🙂 kedysi som sem chodievala, po dlhom case opat na konikovi, tak vas obcas precitam....drzim vam vsetkym palce....

@martinka17 teba si pamatam este odkedy som sem chodievala..ako sa mate so samkom?

martinka17
26. sep 2010

@danielkapo Ahoj Danielka, aké ste už veľké. páááánečku 😲 😀 😀 😀 Vďaka, máme sa dobre, ex dá pokoj, užívam si pohodu na materskej a čo ty?

ziza55
26. sep 2010

baby slobodne mamicky...porodite mi prosim...ked budem prechadzat z materskej na rodicovsku dovolenku....zevraj mam narok matersku poberat o 3mes dlhsie..ako slobodna mamicka ...cize nie polrok ale tristvrterok...akym sposobom sa to vybavuje a ake su posmienky??dakujem

mici111
26. sep 2010

@ziza55 ako slobobodna a osamela matka mas narok nie na 28 tyzdnov materskej ale na 37 tyzdnov..pred uplynutim tych 28 tyzdnov musis dat na prislusnu socialnu poistovnu cestne prehlasenie, ze si slobodna matka..

ziza55
26. sep 2010

@mici111 dakujem 🙂

risiacik255
26. sep 2010

@mici111 ďakujem aj ja, som sa o tom tiež chcela poradiť 🙂
kočky, keď sme už pri tom...ja v tom teda akosi nemám jasno...prosím vás, v čom je lepšie byť nie 28 ale 37 týždňov na materskej? nie je to jedno? rodičovský je tak či tak do troch rokov veku dieťaťa, alebo nie? ďakujem 🙂

mici111
26. sep 2010

@risiacik255 materska je vyssia ako rodicovsky..teda asi ako pre koho..mne vysla materska skoro maximum a rodicovsky je len 190 evri od januara..skvele, skvele, skvele..

julinka2787
26. sep 2010

@risiacik255 to áno, ale ak si predtým pracovala, tak máš pravdepodobne vyššiu materskú a preto je výhodné to predĺženie. ja mám materskú niečo vyše 300€, takže je to celkom slušný rozdiel oproti rodičáku. takže v tom. ale ak si nepracovala, tak to asi význam nemá. 😉

angie777
26. sep 2010

Ahojte mamičky,pridavam sa k vam a mam otazočku,ako slobodna matka mam narok na nejaky prispevok od štatu,ked musim vyziť len s rodičovského príspevku? poradte,ktorá mate s týmto nejaké skusenosti.Dakujem.

ncora
26. sep 2010

@angie777 Ahoj no asi ta velmi nepotesim..ja som tiez slobodna mamicka a ked som zistovala ci mam na nieco narok tak mi povedali ze stat ma neberie ako slobodnu mamicku ked mam zapisaneho otca dietata v RL. A ked som zistovala ci mi nepatri ani hmotna nudza tak mi vypocitali ze mam este o 50€ viac takze som velmi bohata 😀 ...Pri vypocte ma posudzovali aj s ex priatelom aj ked spolu nezijeme ani niesme spolu......momentalne moj prijem od statu je cca189€......ex mi plati vyzivne ale nemame ho dohodnute sudom takze ked som to spomenula na urade tam mi povedali ze mam doniest potvrdenie zo sudu...a ja sa nechcem sudit lebo nedostanem ani to co mi dava...takze asi tak....

angie777
26. sep 2010

@ncora no ja som na tom ako to,tiez mame dohodu medzi sebou,nechcem to ani tahat po sudoch,tiez by som asi dostala menej ako teraz,kedze otec mojej malej raz robi a raz nie.a to mame akoze vyziť z tych 190 eur čo bude RP na buduci rok? či ako to mam chapat,to ani nejaky prispevok na byvanie mi nepatri alebo niečo také?kedy si si to zistovala?

ncora
26. sep 2010

@angie777 ....na vypocet hmotnej nudze potrebuju potvrdenie zo sudu kolko ti plati vyzivne nestaci im len notarom podpisana dohoda..no a narok na byvanie mas keby ze byvas sama vo vlastnom alebo mas najomnu zmluvu..inac ta posudzuju s ostatnymi clenmi domacnosti.....najviac som sa nasmiala ked mi povedali ze mna posudzuju s otcom mojho syna a to aj ked som im povedala ze on nezije s nami v byte a nezije ani na SK..a ze ich to nezaujima....takze smola..raz je v rodnom liste tak nikdy nebudem mat narok na ziadne prispevky od statu..tak som zvedava co bude ked pojde maly do skolky a ja nebudem mat dovtedy pracu...tiez mi nic stat neda tak neviem ako to budem vtedy riesit....