Slobodné mamičky. Je nás tu viac?

tmonika81
27. apr 2007

Ahojte žienky 🙂

Som sa rozhodla, že vám napíšem môj príbeh... Na začiatku to bolo ťažké, ale po čase som sa s tým zmierila, a o chvílu budem najšťastnejším človekom na svete 😵

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď som sa zoznámila s priateľom. Robila som v jednom bare, on tam začal chodiť za mnou, posielal mi kvety, však to poznáte. Začiatky sú krásne... Dlho som váhala, či sa s ním dám dokopy, lebo bol o dva roky mladší odo mňa. Ale nakoniec ma prehovoril. Nasťahoval sa ku nám do domu, začali sme po pol roku podnikať, a všetko sa zdalo byť perfektné. Povedal, že má nejaké dlžoby, a aby som ja vybrala živnosť na svoje meno. Súhlasila som, a tešila sa, ako mi dôveruje. Mali sme dve prevádzky a čím ďalej, tým menej času na seba... Začali sme sa hádať aj kvôli maličkostiam. Mne bolo stále zle, ale myslela som si, že to kvôli tým nervom... No on mi kúpil test, a dve čiarky! Tešili sme sa z toho obidvaja, moji rodičia aj plakali, keď sa to dozvedeli 😵 Mne sa začali búriť hormóny, bola som hysterická, stačilo jedno zlé slovo, a už som plakala...
On to nezvládol. Zbalil si veci keď som bola v treťom mesiaci a odišiel. Povedal, aby som sa rozhodla, či si bábätko nechám, alebo nie. Že mi bude vo všetkom pomáhať. 😖 Dlho som váhala čo robiť, nejedla som, bola som úplne na dne. Ale nakoniec som sa rozhodla, že si ho nechám. Nikdy v živote by som si neodpustila, keby som už nikdy nemohla mať deti kvôli jednému... 😠
Keď prišiel za mnou, povedala som mu ako som sa rozhodla, a on sa skoro rozplakal od šťastia. Povedal, že ma ešte stále miluje, len potrebuje čas. Tak sme sa dohodli, že raz za týždeň bude chodiť za mnou, a uvidíme čo ďalej 😉
No a vtedy prišiel najväčší úder pod pás. Vykradli našu prevádzku a urobili nám škodu 100 000 sk. Keďže všetko sme mali v prenájme, tie peniaze trebalo zniekade zohnať. Povedal, že pôjde robiť do zahraničia a tie peniaze zoženie. A vtedy to prišlo. Prestal chodiť, raz za dva týždne zavolal... keď som mu povedala, aby sa viac snažil, prestal sa ozývať. No tak čo som mala robiť? S rodičmi sme začali splácať dlhy. On ani korunu do toho ešte nedal. Zbabelec.
Silná káva, čo? Neviem čo by som robila, keby som nemala takých rodičov, akých mám 😀 A kamarátov, ktorí stáli pri mne od začiatku, a snažia sa mi pomáhať 😵 A on? Dva mesiace som o ňom nič nepočula, a ani nechcem. Ešte stále naňho myslím, je predsa otcom môjho bábätka, ale už ho nechcem ani vidieť. Radšej budem v kľude sama vychovávať môjho synčeka, ako čakať stále na to, kedy mu prepne, a zas nás opustí...
No a každú chvíľu sa mi má narodiť synček, a ja som veľmi šťastná 😵 😵 😵

filipal
19. okt 2010

@risiacik255
ty si sa tusim dlho neozvala! pamatam si ta z davnejsich diskusii. ale normalne sa mi zda, ze si za ten cas dozrela. 🙂 🙂
ked uz na nic nie je tato samota (ak sa to da nazvat samotou) dobra, tak na to, ze clovek dozreje ako osobnost a niekde ho ta skusenost posunie. prehodnoti svoje hodnoty.... 😅

@martinnna22 chapem, ze chces byt nezavisla od rodicov...ja som mala po rozvode to stastie, ze som mala jednoizbovy byt. tam som mohla zit zo synom nezavisle. tiez nemam k rodicom tak blizko, ze by som chcela aby mi dennodenne hovorili do vychovy syna a vobec, do chodu mojho zivota.
najhorsia je ta financna zavislost. inac by si sa mohla zobrat a zit si kde chces, ako chces...

@boddez vies, zeny prezivaju vacsinou vztah inac ako muzi. upnu sa citovo na partnera a citlia sa zranene, ked ich muz opusta, ale paradoxne na nom este viac lipnu. a dokonca niektore sa este viac priputaju. neplati to vseobecne. moj ex bol tiez riadny egoista, preto som odisla. zeny sa vsak zvycajne boja zostat same. mozno maju pocit mensej hodnoty (bez chlapa) neviem....
pekne je tato tema rozpracovana vo filme Pasla kone na betone. ten film nemam velmi rada, ale vykresluje mentalitu beznych ludi a pohladu na slobodne matky. aj ked sa nastastie cas nezastavil a predsa len sa aj v tejto
veci predsudky menia...
viem, ze ty mas uplne opacnu skusenost....ziadna citovo upnuta partnerka....ale vynimky sa vzdy najdu. 😅

martinka17
19. okt 2010

@filipal si to všetko krásne vystihla 😀
ináč je pravda, ja mám byt asi preto sa cítim samostatnejšia a naopak, k rodičom mám dosť blízko, hlavne k mame 😵

eaka
19. okt 2010

presne, ako píše @filipal, @boddez, čím menej nás chce, tým viac sa naňho lepíme ... a naopak... asi preto sa o nás často vraví, že nevieme, čo chceme... keď je dobrý, chceme zlého (drsňáka) a od drsňáka očakávame, že nám prinesie kvety a raňajky do postele 😉 ale to píšem len tak všeobecne... žena je od malička vychovávaná, že stredom jej vesmíru budú chlapi (a následne deti, ktoré "mu" porodí), skúsme sa niekedy zamyslieť nad rozprávkami, ktoré čítame svojim dcéram... muž je pupok sveta a ženy oňho bojujú a on si vyberá podľa toho, ktorá je aká krásna (a najkrajšia je vždy tá čo klopí oči a je napracovitejšia, zvŕta sa celý deň a svedčí jej zástera... konkrétne teraz píšem tuším o popoluške, ale bolo ich viac, Lada so zlatou hviezdou na čele a pod...).. viem, odbáčam od témy.. ale myslím, že v tejto výchove je základ našich prešľapov vo výbere partnerov...

martinka17
19. okt 2010

@eaka tak to by som nesúhlasila. Ja som akosi nikdy nemala pocit, že chlapi sú stredom vesmíru. Ale to je asi individuálne,nie?
A pre mnohých som od istého času až príliš emancipovaná a samostatná. Dobrá práca, dobrý plat, vlastný byt.....to všetko ma posunulu inam a vďaka tomu som nepadla na zadok, keď sa ex hral na boha ako pri ostatných ženách. Nakoniec ma dostal, bol profík, ale mal to ťažšie. Mňa "balil" až tri mesiace, iná sa za neho po 6 týždňoch vydala....tak som celkom dlho odolávala, nie 😀 😀

eaka
19. okt 2010

@martinka17 napísala som, že píšem veľmi všeobecne, proste len taký postreh...samozrejme, že sa v ňom taká výnimka nenájde... 😉 gratulujeme a snáď aj ticho závidíme 😀

martinka17
19. okt 2010

@eaka neboj, o chvíľu sa obzrieš a zistíš, že si samostatnejšia a že ťa táto skúsenosť nie len zmenila ale aj posilnila 😀 😀 JA som tým prešla tiež, a skoro všetci v tejto téme 😉

eaka
19. okt 2010

@martinka17 🙂 snívam o tom každý deň 😉

boddez
19. okt 2010

@martinka17 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 achhh ženy...🙂))som z KE...priamo.... 🙂 🙂

boddez
19. okt 2010

🙂 🙂 🙂 ja som chlap ..a na kazdu partnerku som bol upnutý citovo...az moc...s citovým upnutim to nieje podla mna tak...mozno len vy mate take skusenosti...je vela chlapov ktorý nesu rozchody tažšie ako ženy...poznam vela parov ex parov ktorí po rozchode chlap sa trapi dlho dlho...a žena?..hmm..za mesiac je oukej ..a ako by sa nič nestalo..kazdy sme nejaky v tejto teme sa neda skatulkovat len na chlapov a na ženske.. 🙂 🙂 🙂

len pišem že mi je to divne ...ked chlap ženu trieska..chodi ožraty domov denodenne...nepracuje..sprava sa k žene ako k handre...tak isto aj zeny vedia byt hnusne ..spravat sa ako k handre ranajky do postele im donesies a dostanes zdrbanie...že prečo jeen cukor nie dva....hadky večer čo večer...jednanie ako z handrou...nevera....mame to na rovnako...sme ludia...robime hluposti... 🙂 🙂 🙂 🙂

eaka
19. okt 2010

@boddez veď práve, nedá sa napísať žiadne paušálne správanie, ktoré robí muž a ktoré žena...o mužoch a ženách som počula zase také, že muž sa dlho zamilúva a dlho odmilúva, žena sa zamiluje rýchlo.. aj odmiluje rýchlo... o mužskom dlho odmilúvaní sa nám to asi bude zdať ako blbosť, ale povedala by som, že sa pomaly odmilúvajú ešte počas vzťahu (teda v tých prípadoch, kedy to ukončí chlap...až keď je odmilovaný a často až vtedy, keď má už za partnerku náhradu), ale opakujem, že nič z toho neplatí na všetkých! 🙂
keď chlap ženu trieska a chodí ožratý a ona s ním ostáva, tam funguje kopec iných faktorov, od nízkeho a zadupaného sebavedomia ženy zničeného týraním (prečo ostáva tak dlho? mnoho dôvodov, ale týranie nezačne tým, že ju zmláti do bezvedomia, väčšinou sa to stupňuje pomaličky a žaba si ani nevšimne, že je uvarená (poznáte, keď žabu hodíte do studenej vody a pomaličky ohrievate...), žena je na tyranovi často závislá finančne, nemá kde odísť, tyran sa jej vyhráža, hrozí zabitím jej, deťom, rodine...a pod.. ideálne by bolo, keby sa žena vzala a odišla pri prvom náznaku hrubosti...ale sme naučené byť empatické a pochopiť, že bol predsa prepracovaný a vlastne sme ho k tomu vyprovokovali, lebo sme rýpali, že zase prepil celú výplatu.. a on bol z toho chudáčik tak zničený, že sa prestal ovládať, dáme si nabudúce väčší pozor, budeme diplomatickejšie a pod...a už je tu začiatok začarovaného kruhu, ktorý obeť ťažko rozbije bez pomoci zvonku...
...

boddez
19. okt 2010

hehe tak som potom asi žena..🙂))::D:D:Dnebudeme to tu rozoberat,..nezmenime to ..sme vsetci z jednej planety...nie z marsu ani z venuse... 🙂 🙂 🙂 🙂

risiacik255
19. okt 2010

@tilda jee ďakujem, si milá...a Lenka ďakuje a pozdravuje Elenku 🙂

risiacik255
19. okt 2010

@martinnna22 ďakujem ti 🙂
prežívala som to na moje počudovanie dosť dobre, on tiež v poslednej dobe na mňa kašlal, kamaráti mu boli najdôležitejší ľudia na svete, na mňa nikdy nemal čas kvôli práci (teda sa na to vyhováral) a samozrejme nechcel nič riešiť, potom v treťom mesiaci tehu mi povedal ten potrat a to bola bodka, vlastne to vyriešil on a ja som mu za to fakt vďačná...my sme sa vlastne ani nerozišli nejakými slovami alebo tak, proste som sa mu prestala ozývať...akurát som ho potom viackrát pýtala poslať papier o otcovstve (on je čech) a ten mi sľuboval on novembra do apríla a samozrejme nič, tak som si povedala, že budem pre Leničku bojovať a v piatok mi šiel na súd návrh na uznanie otcovstva, výživného a zverenie Leničky do mojej starostlivosti...boj sa začal a teraz už len čakať...ako tu kočky píšu, tak si veru počkáme, asi o to viac, že je z Čiech a nepreberá zo Slovenska poštu (prebral si akurát jeden môj list, čo je dobré ako aký-taký dôkaz, posielala sa mu aj výzva ale tú si neprebral, ale právnička si to vzala všetko ako dôkaz, tak uvidíme) 🙂

risiacik255
19. okt 2010

@lenka311 ja to stále vravím, človeka riadne spoznáš keď príde (nechcem povedať problém, lebo to dieťatko nikdy nie je) a treba ho riešiť...ten môj cúval kým sme boli spolu a teraz som šťastná bez neho 🙂 aj keď je to ťažké 😒

risiacik255
19. okt 2010

@filipal jee, vôbec som veru nad tým nepremýšľala, ale keď to teraz píšeš, fakt je to tak...to som tu myslím akurát prišla ako čerstvá budúca slob.mamička (pod podobným nickom), myslím že ani moji rodičia a šéf to ešte nevedeli a všetkého som sa bála...teraz prácu nemám a rodičia sú moc šťastní...samozrejme že by som radšej bývala sama (už som predtým bývala a preto sa nebojím že by som to nezvládla), ale žiaľ finančne to nejde, ale keď Lenka podrastie, chcem si nájsť čo najskôr prácu a riešiť naše spoločné bývanie (naozaj mi je s rodičmi moc dobre, moc moc mi pomáhajú (mamka aj psychicky veľmi), no predsa by to bolo lepšie, lebo sa im cítiť byť stále a moc dlžná a stále viac a nie je to zrovna najlepší pocit 😒 ale verím, že všetko sa zmení a pôjde len k lepšiemu...musí 🙂

filipal
19. okt 2010

@boddez
musim ti odporovat....co myslis, preco bol tvoj pribeh taky spopularizovany, v tv, v casopise a neviem kde vsade?
keby boli muzi bezne ako ty? jednoducho si len jeden z par exemparov! 😅 😅 😅
vo velkej vacsine su zeny tie zodpovednejsie, tie ktore neopustaju.....
cize nejake rozdiely su dane aj biologicky....
ale mas pravdu, zovseobecnovat sa nema. ja mam tiez dobreho muza, citoveho.....(ale az na druhy pokus!)
@eaka trafila si klinec po hlavicke. naozaj nasa spolocnost je plna predsudkov a uviedla si pekny priklad s tymi rozpravkami, (ja ich pouzivam v skole, ked detom vysvetlujem predsudky, povery, voci vlkom- vid: Cervena ciapocka, Kozliatka...), ze ciastocne za to mozeme sami, lebo deti vychovavame v nejakych rolach. to je nebezpecny sexizmus, ktory brzdi rozvoj osobnosti nasho dietata. lebo aj chlapci placu (a mali by) a dievcata mozu byt rozhodne a prakticke.

@martinka17 😉

tesim sa, ze sa to tu zaujimavo rozdiskutovalo! 🙂 🙂 🙂

martinka17
19. okt 2010

@filipal krásne si to napísala 😀

filipal
19. okt 2010

@martinka17
ty ma uz tolko nechval....... 🙂 🙂

martinka17
19. okt 2010

@filipal a tak moja, a koho iného mám chváliť, nie🙂

eaka
19. okt 2010

@filipal konečne niekto uznal moje narážky na sexizmus vo výchove... normálne na mňa všetci len pozerajú cez prsty, že mi hrabe... 😉

tilda
19. okt 2010

@filipal akoze aj mne sa to pacilo 🙂
co len idem citat tej mojej Ele? :D :D

filipal
19. okt 2010

@eaka pozri si temu Respektovat a byt respektovan, pisu tam inteligentne mamicky...
zo dva razy sme tam o tom pisali.
ja vediem syna k domacim pracam a ziadne, ze nejaka zena ho bude obskakovat...to urcite!

podla mna aj dospeli chlapi maju problemy vyplyvajuce z toho, ze v detstve nemohli prejavovat svoje city.
(neplac, nebud baba! alebo chlapi neplacu...) naucili sa potlacat svoje emocie a potom ze maju tolko problemov!
zeny zase naopak - brania im byt rozhodnymi a silnymi. a tie priblble dievcenske knizky. u nas v v Ba najvacsie knihkupectvo rozdelilo knihy - ako knihy pre chlapcov (tam boli vsetky dobre) a knihy pre dievcata.

tilda
19. okt 2010

@eaka nehrabe veru. je vela vyskumov, ktore sa zaoberaju tym, ako ludia pristupuju uz k babatkam. ak poviete ludom na neutralne oblecene babatko (myslim tym, ze nie v ruzovom alebo modrom) ze je to chlapec, hned sa mu prihovaraju aky je to valibuk, silak, ak na to iste babo poviete ze je dievca, hned sa kazdemu zda jemna, mila, nezna a podla toho sa k "princeznej" sprava.... nehovoriac o hrackach, ktore sa detom kupuju... to o com pises je svata pravda a je to celkom rozpracovana tema ... 🙂

filipal
19. okt 2010

@tilda ano tu sa bije viac veci. nieco mame dane biologicky, geneticky, nieco mame vrodene,
ale dost toho ziskavame vychovou, prostredim....
najhorsia kombinacia je, ked je clovek so slabymi predpokladmi, este aj malo stimulovany. to vidime na chudatach ciganciatkach. geneticky maju biedne predpoklady a este sa im ani rodicia nevenuju...

tilda
19. okt 2010

@martinka17 myslela som nase kocky krpate 😉

tilda
19. okt 2010

@filipal uplne suhlasim co pises s bio - socio danostami... a urcite som aj tak stale zato, aby boli baby babami a chlapi chlapmi... len najst ten spravny sposob, mieru... coraz viac sa tej vychovy bojim, ked vidim kopec rozbabranych ludi vokol vdaka rodicom :(

filipal
19. okt 2010

@tilda
jednoducho tak, aby sa nehanbila za to, ze je zena. a ze zena moze byt silna aj slaba, moze byt etericka bytost, ale aj pragmaticka osoba, moze byt studijny typ, alebo skor jednoducho uvazujuci....respektovat to, aka je. a prijat ju. podla mna deti trpia najviac tym, ked ich rodicia nevedia prijat. su neustale nespokojni, chceli by mat niekoho ineho....(snad!)
naplnaju si svoje ambicie, ale na stastie dietata nepozeraju.
viem, ze su to len teorie, a ze v zivote nas slak triafa, ked si decko vyberie uplnu blbost...
ale aj na to ma pravo. ma pravo poucit sa zo svojich chyb.
mudrujem, rada by som vam ukazala mojho syna.... 😝 😝 😝 😀

tilda
19. okt 2010

@filipal 🙂 jeej... uz teraz sa mi elca vidi ako etericka pragmaticka 😀 😝

martinka17
19. okt 2010

@eaka nehrabe, na 100% nie🙂 len nie každého to poznačilo 😀

@filipal to s tou výchocou, svätá pravda, kámoška ma dvoch skoro dospelých synov, ani len večeru si poriadne nevedia pripraviť...ona ich tak naučila a dodnes okolo nich skáče...a taký sú chlapi skoro všetci, čo som ja poznala, až na môjho otca, ten vie aj variť, aj pratať...stará škola. A aj ja chcem chrústa učiť pratať, variť....ma emancipovanú matku, tak nech si takú nájde aj ženu 😲 😵 😵 😵 😵 😵 , nie nejakú slúžku do domácnosti, to by som bola sklamaná. 😀 😀 😀 😀 😀 A ak sa má rasť stretnúť s fajn babou, potrebuje na to výchovu. O 20 rokov ženy nebudú len variť a prať, budú to vyžadovať aj od chlapa....mrkni na nás, sama s deckom a kašlem na okolie. Pred 20 rokmi by som bola s hlavou v piesku od hanbi a cítila sa ako posledná chudera 😠

berte to s nadhľadom, ale asi pochopíte, čo chcem povedať, nie?

eaka
19. okt 2010

@tilda o tých výskumoch som čo to počítala... a sama to aj na sebe badám... ale snažím sa dávať si na to pozor 😉 hlavne mi záleží na tom, aby moja dcéra bola hrdá na to, že je žena a necítila sa ako niečo mimo normy, všade je normou chlap a žena akože patrí pod neho (do skupiny), my politici, my manažéri, hľadáme upratovačku ...skáčem z témy na tému.. vadia mi šovinistické detské knihy, knižky sprevádzajúce prvou triedou sú len pre chlapcov (prváčik), všetky náučné majú múdreho staršieho chlapčeka, ktorý uvádza do tajov vedy a poznania malé hlúpe dievčatko... najlepšie ma doráža malej babka (z otcovej strany) neustálymi rečami typu "to holky nedělají, holky se parádí" a detstký vysávač na Vianoce, strašne som proti tomu bojovala, ale malá ho fakt chcela... ☹ ... televízia Doma pre ženy (debilné telenovely a diskus.relácie ako chudnúť a o kozmetike, lebo žiadne iné témy nás nezaujímajú...) asi odbieham od témy... je tu nejaká jemne feministická diskusia?? 😉