Slobodné mamičky. Je nás tu viac?

tmonika81
27. apr 2007

Ahojte žienky 🙂

Som sa rozhodla, že vám napíšem môj príbeh... Na začiatku to bolo ťažké, ale po čase som sa s tým zmierila, a o chvílu budem najšťastnejším človekom na svete 😵

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď som sa zoznámila s priateľom. Robila som v jednom bare, on tam začal chodiť za mnou, posielal mi kvety, však to poznáte. Začiatky sú krásne... Dlho som váhala, či sa s ním dám dokopy, lebo bol o dva roky mladší odo mňa. Ale nakoniec ma prehovoril. Nasťahoval sa ku nám do domu, začali sme po pol roku podnikať, a všetko sa zdalo byť perfektné. Povedal, že má nejaké dlžoby, a aby som ja vybrala živnosť na svoje meno. Súhlasila som, a tešila sa, ako mi dôveruje. Mali sme dve prevádzky a čím ďalej, tým menej času na seba... Začali sme sa hádať aj kvôli maličkostiam. Mne bolo stále zle, ale myslela som si, že to kvôli tým nervom... No on mi kúpil test, a dve čiarky! Tešili sme sa z toho obidvaja, moji rodičia aj plakali, keď sa to dozvedeli 😵 Mne sa začali búriť hormóny, bola som hysterická, stačilo jedno zlé slovo, a už som plakala...
On to nezvládol. Zbalil si veci keď som bola v treťom mesiaci a odišiel. Povedal, aby som sa rozhodla, či si bábätko nechám, alebo nie. Že mi bude vo všetkom pomáhať. 😖 Dlho som váhala čo robiť, nejedla som, bola som úplne na dne. Ale nakoniec som sa rozhodla, že si ho nechám. Nikdy v živote by som si neodpustila, keby som už nikdy nemohla mať deti kvôli jednému... 😠
Keď prišiel za mnou, povedala som mu ako som sa rozhodla, a on sa skoro rozplakal od šťastia. Povedal, že ma ešte stále miluje, len potrebuje čas. Tak sme sa dohodli, že raz za týždeň bude chodiť za mnou, a uvidíme čo ďalej 😉
No a vtedy prišiel najväčší úder pod pás. Vykradli našu prevádzku a urobili nám škodu 100 000 sk. Keďže všetko sme mali v prenájme, tie peniaze trebalo zniekade zohnať. Povedal, že pôjde robiť do zahraničia a tie peniaze zoženie. A vtedy to prišlo. Prestal chodiť, raz za dva týždne zavolal... keď som mu povedala, aby sa viac snažil, prestal sa ozývať. No tak čo som mala robiť? S rodičmi sme začali splácať dlhy. On ani korunu do toho ešte nedal. Zbabelec.
Silná káva, čo? Neviem čo by som robila, keby som nemala takých rodičov, akých mám 😀 A kamarátov, ktorí stáli pri mne od začiatku, a snažia sa mi pomáhať 😵 A on? Dva mesiace som o ňom nič nepočula, a ani nechcem. Ešte stále naňho myslím, je predsa otcom môjho bábätka, ale už ho nechcem ani vidieť. Radšej budem v kľude sama vychovávať môjho synčeka, ako čakať stále na to, kedy mu prepne, a zas nás opustí...
No a každú chvíľu sa mi má narodiť synček, a ja som veľmi šťastná 😵 😵 😵

lilla244
17. máj 2011

@anjelicek26 ved to je prave to..ze my sme momentalne tak na tom,ze vobec neviem,ci budeme spolu vobec...
prestalo nam to klapat uz davnejsie, babatko nebolo planovane..
tak preto premyslam,ze by bolo asi lepsie,keby malo moje priezvisko ...

zahrika
17. máj 2011

@anjelicek26 totalne suhlasim s tym co pises, nikdy by som nedala meno po otcovi..ako nechapem preco ma mat po chlapovi meno, ved ja som matka, deti so mnou budu travit aj tak vacsinu casu a vsade kam pojdem bude len problem..

eaka
18. máj 2011

@lilla244 ak Vám to už teraz neklape, je možné že to, čo zamáva aj "klapúcimi" vzťahmi (teda príchod dieťatka), ten Váš úplne položí, odporúčala by som dať priezvisko Tvoje, ak to vzťah prežije a dopracujete sa trebárs k svadbe, na jeho môžeš zmeniť kedykoľvek, ak dáš teraz jeho priezvisko, na svoje nezmeníš už nikdy (ak by si nemala od neho výslovný súhlas, čo väčšinou chlapi neradi dávajú, alebo by tým dieťa vyslovene psychicky netrpelo - že sa volá inak ako Ty, čo by Ti potvrdil psychológ)

lilla244
20. máj 2011

@eaka dakujem velmi za odpoved

ali15
23. máj 2011

Ahojte žienky. Poprosím vás o radu, nakoľko v problematike slobodných mamičiek sa vôbec nevyznám. Máme v rodine budúcu maminku, má termín 30.7.. Je slobodná, s otcom dieťaťa moc nekomunikuje, čiže ani spolu nežijú. Zatiaľ býva u svojich starých rodičov. Evidovaná je na ÚP, donedávna bola PN, ale myslím, že teraz už nepoberá bežnú dávku ( 1/2 roka skončilo). Asi rieši sociálne dávky, aj tam je ževraj problém, lebo nebýva na trvalom pobyte (nemôže). Viete nám niekto poradiť, čo by bolo pre ňu a malé najlepšie? Aké má možnosti - aj čo sa týka otca dieťaťa? Mal by jej prispievať aj na určité náklady počas tehotenstva, nie? Veľmi pekne ďakujem.

jana_rybka
24. máj 2011

@ali15 Ahoj. Otec dietata aj ked s nou nezije je povinny prispievat nielen na narodene dieta, ale aj pocas tehotenstva na vydavky s tym spojene a po narodeni aj na matku do veku 2r dietata. Bohuzial vsetko si bude musiet vybavovat na UPSVR v mieste trvaleho bydliska, da sa to riesit aj pisomne, len bude musiet mat overene podpisy na ziadostiach. Postu z trvaleho bydliska si moze dat doposielat, stoji to cca 3e mesacne, resp. aj na UPSVR moze nahlasit /pisomne/ korespondencnu adresu. Co sa tyka toho prispievania otca, najrychlejsie je dohodnut sa a pisomne to spisat u notara. Pokial sa nevedia dohodnut, tak jedine sudnou cestou. Neviem teraz ci aj pocas tehotenstva plati tzv. predbezne opatrenie sudu o vyzivnom, o ktore moze poziadat, to moze sud vydat hned (povinnost je rozhodnut do 30 dni od prijatia ziadosti) a je platne do pravoplatneho rozhodnutia sudu.

julinka2787
24. máj 2011

@jana_rybka
@ali15 áno aj teraz je to predbežné opatrenie. aj ja som to tak mala. len najlepšie je všetko riešiť čím skôr, mne sa tieto súdy až do úplného konca ťahali rok aj mesiac. držím palce. fakt je najlepšia dohoda. 😉 a mám pocit, že na výbavičku, tehotenstvo a pôrod sa musí podať návrh ešte pred samotným pôrodom.

ali15
24. máj 2011

@julinka2787 + @ jana_rybka : ďakujem za rýchlu odpoveď. Len nerozumiem - buď sa dohodne s otcom dieťaťa na nejakej sume ako na priebežné výdavky alebo to dá na súd ? Predpokladám, že to môže naraz aj s výživným na dieťa a na seba? A čo sa týka materskej, pokiaľ nebola predtým 2 roky zamestnaná za posledné 3 roky, tak bude mať len 190,10 eur? Alebo sato dá ešte nejako navýšiť? Veľmi pekne ďakujem !!!!!

julinka2787
24. máj 2011

@ali15 buď sa dohodne s otcom a dajú si to potvrdiť notárovi, ale najlepšie je dať to potvrdiť súdu. alebo podá návrh na príspevok nevydatej matke a náhradu výdavkov na výbavičku, tehotenstvo a pôrod. to bude to výživné na ňu a prachy na výbavičku a všetko okolo nej v tehu a pri pôrode. tam sa určí aj predbežné výživné na dieťatko ako predpokladanému otcovi. ak otcovstvo on uzná, potom po pôrode treba podať návrh na súd o zverenie do výchovy a výživné pre dieťatko. ak neuzná, tak najprv otcovstvo. po potvrdení otcovstva koná súd sám v ďalších veciach. bude brať len tých 190€, ale keďže nepracovala, tak to nebude materská ale rodičovský príspevok. plus prídavky na dieťatko 21,99. zvýšiť sa to myslím nijako nedá. teraz už určite nie. na to je neskoro. 😉

mimi147
24. máj 2011

ahojte babenky 🙂 aj ja by som potrebovala radu alebo či nie ste niektorá na tom podobne ako ja. v júli sa stanem slobodnou mamičkou, s partnerom sme spolu a plánujeme byť spolu, ale zatiaľ spolu nebývame a zatiaľ je ženatý. riadne priznáva otcovstvo a dieťa bude mať jeho priezvisko. chcem sa spýtať, či to nejako nemôže ovplyvniť sociálne dávky, ktoré mi prislúchajú. v týchto dňoch končím vš štúdium, takže mám nárok na dávku z upsvar - 190e a to ostatné jednorazový príspevok a príplatok k príspevku pri narodení prvého dieťaťa. nemôžu mi to zobrať napríklad s tým, že nech sa o nás otec dieťaťa postará, bez ohľadu na to, koľko zarába (nie sú to milióny). ja si myslím, že nemôžu na to siahnuť - z akýchkoľvek dôvodov, len partner sa bojí.
a ešte sa chcem spýtať, či mám v tejto situácii nárok aj na nejaký iný príspevok počas tých troch rokov - okrem sociálnej dávky 190e a rodinných prídavkov na dieťa cca 22e.
Ďakujem za odpoveď

julinka2787
24. máj 2011

@mimi147 na to ti siahnuť nemôžu. to predsa dostávajú aj vydaté ženy. 😉 na nič iné nárok nemáš, pokiaľ má dieťatko priaznivý zdravotný stav. možno ešte tak na nejaký príspevok na bývanie. to si zisti na upsvar.

ali15
24. máj 2011

@julinka2787 Dík ešte raz!!! Pomohli ste mi...

mimi147
24. máj 2011

@julinka2787 veľmi pekne ďakujem za informáciu 🙂

dena69
24. máj 2011

@mimi147 pokial je priznané otcovstvo tak nie...ja som na tom rovnako ale otcovstvo priznané nebolo ale nakoloko nám zvýšený rodičovský tak si podla nášho štátu žijem nad pomery a na iné dávky nárok nemám hádam až po 20.m.ked mi klesne rodičovský sa pôjdem informovať.

mimi147
24. máj 2011

@dena69 no pekne, toto teda aj mňa neskutočne rozčuľuje! 😠 nech si len naši politici skúsia jeden mesiac vyžiť z toho, čo máme určené (nemám na mysli len skupinu žien na materskej, ale všetko, napr. keď človek je pn) , a teraz chcú ešte tuším navrhovať aj znižovanie tých príspevkov, lebo sa im to zdá veľa!! juj, veľmi sú múdri, len škoda, že pracujú len s teóriou, o praxi nemajú ani tušenia! my musíme platiť všetko, poctivo a načas a ak nie, dobre že nejdú človeka hneď exekuovať, ale ak človek raz za čas má nejaký problém a niečo potrebuje, ani pes po ňom neštekne!! a myslím, že toto sa v našom štáte ešte dlho nezmení, ak vôbec niekedy! ☹ je to hrozné...

meggieya
25. máj 2011

ahojte baby.... so mna sa stane slobodna mamina tiez, nakolko odchadzam od priatela s ktroym mam dieta.
No nevyslo to a ja musim ist dalej. Akurat mam dost problem, ze sa nemam kam prestahovat, tak vas prosim o nejake tipy, alebo ci by nejaka mamina sa nepridala, ze by sme si prenajali dvojizbak, alebo tak, lebo z tej zobracenky sa mi neda samej nic zaplatit.

meggieya
25. máj 2011

@mimi147 presne tak, je to na zaplakanie.... 🙄

tinusiatko
28. máj 2011

no tak sa k vam pridavam ,aj ja budem slobodna mamicka ,ale buduci otecko o tom nevie a chcem aby to tak aj ostalo ,takze mi budeme mat v rodnom liste otec neznamy a priezvysko bude moje .

tilda
29. máj 2011

@tinusiatko ahoj, drzim ti palce. budes to mat minimalne jednoduchsie v tom, ze otec nebude mat, ak ho nepriznas, pravo na dieta - len ze by sa domahal sam testov otcovstva - to moze...ale nebude ti na babo ani nic platit. zvaz, co je lepsie 🙂 a DRZ SA

tilda
29. máj 2011

@lilla244 z vlastnej skusenosti by som ti poradila dat svoje priezvisko. presne ako radia baby... a tvoj chlap ma na to aky nazor?🙂

tinusiatko
29. máj 2011

@tilda no kdeže on ma svoju rodinu tak nam dá pokoj a poviem ti že mať prisudenych30eur ako kamarátka to si viac budem ceniť ten kľud čo budeme mať.

mahra
5. jún 2011

ahojte. aj ja som slobodná mamička, neviem sa stále zmieriť s touto situáciu, i ked maly má už takmer 2 roky, vyčítam si, že vyrastá bez otca, i ked viem že takto je to lepšie. Ako to vy zvládate? ako zvládate "samotu" ? viem, nie som sama,mám moj pokladík🙂 ale určite chápete ako to myslím...smutok, že nežijeme ako kompletná rodina, nemám manžela a maly nemá otca. chcela by som už situáciu brať taku aká je ale neviem to, proste to nejde, stále ma to veľmi trápi. budem čakať vaše rady 🙂

macocha
5. jún 2011

@mahra trochu budem teoretizovať, ale myslím, že za zmyslenie to stojí.
Jasné, že otec bude našim deťom chýbať. Ale je dokázané, že viac ho to bude trápiť, ak sa ty budeš tým stresovať. Ak to dokážeš uhrať tak, že k mužom všeobecne budeš mať pozitívny vzťah, tak to zvládnete.
Je hrozne dôležité, aby mal nejaké pozitívne mužské vzory v okolí. Najlepšie je, ak môže takto fungovať tvoj otec. Ak nie, pohľadáš inde - brata, strýka... pomáha aj, ak môžeš chodiť niekam s kamarátkami, ktoré majú partnera. Také tie dovolenky pre viac rodín - ale nie zas masovky, tam sa to kúzlo stráca.

Čo sa Teba osobne, resp. samoty týka, to neviem poradiť. Ale hlavne nebudeme plakať nad rozliatym mliekom, nie?
Drž sa. 😉

denkolc
6. jún 2011

@mahra Tiež som nepočítala s tým, že budem sama s dieťaťom...ale ja som vcelku spokojná..vieš, ono je všetko tak relatívne....za našich detských čias sa rodiny držali pokope dosť nasilu a ako deti sme častokrát boli vystavovaní rôznym stresom, pretože rodičia sa hádali, bili, utekali od seba a jednoducho nemohli sa tak ľahko rozviesť ako dnes...alebo sa rozviedli a prišli do rodín nevlastní otcovia, ktorí teda niekedy dosť ničili deťom život...Tak si to vezmi tak, že jednoducho to máš vo vlastných rukách a nemusíš znášať nič, čo sa Ti nepáči....si pre malého celý svet a ako písala aj macocha, sú aj rôzne alternatívy, kde si to dieťa svoj mužský vzor "odkuká"...
A napokon, ešte sa môže všeličo zmeniť...na rodičovskej dovolenke sa príliš zapodievame myšlienkami na to, aké sme osamelé...ale aj ja verím tomu, že po nástupe do práce, to bude zas iný život a možno potom stretneme možno niekoho, kto nám bol súdený...ktovie....hlavne sa netráp... 😉

wolke7
7. jún 2011

@mahra mozno si robis viac starosti ako tvoj syn a ako je potrebne. tvoj syn vyrasta s tebou a to je pre neho to najprirozdenejsie na svete. preco by mu mal chybat niekto koho nepozna? ako by ho mohlo vobec napadnut, ze by mal vyrastat inak? mozno si sice niekedy tuto otazku polozi, ale to este nejaku dobu potrva. nie kazda navonok kompletna rodina je vo vnutri aj to najlepsie pre jej jednotlivych clenov. byt sama ma rozne vyhody. rozhodujes len ty sama za seba a tvoje dieta a to je privilegium, ktore nie kazdy zazije.
viem si predstavit, ze ti chyba partner a toho dieta nenahradi a ani by nahradit namalo. dopraj si cas a uvidis, ze sa niekto najde. zelam ti vsetko dobre!
PS: nepises nic o otcovi tvojho syna. maju spolu kontakt? on je predsa otcom zostava aj ked by spolu nezijete.

mahra
7. jún 2011

dakujem za vám za povzbudenie, asi by som sa mala snažiť brať všetko jednoduchšie, ide mi to ťažko.ale musím sa snažiť 🙂

mahra
7. jún 2011

@wolke7 malého otec ho nikdy nevidel a ani sa nezaujíma, takže tak.

julinka2787
11. jún 2011

juj baby, taká som nasratá že až. 😠 😠 😠 malej otec bol dnes prvý raz za ňou (a to má tatianka už rok), a zabil mi, že mu ju mám dať, že on nechce, aby som tam bola s nimi. vraj ma nepotrebuje. tak som sa ho spýtala, že čo s ňou akože chce robiť, keďže ani on ju vôbec nepozná a ani ona jeho. tak mi povedal, že to isté, čo s ňou robím ja, že čo si myslím, že som LEN jej mama. tak som mu povedala, že do troch rokov mu ju samému nedám a on na mňa volal policajtov!!! 😀 😀 😀 😠 ako mám toto riešiť? lebo to bude robiť stále, to mi je jasné. len aby mi narobil nervy. proste hajzel. musím mu ju dať? nemusím že 😒 😖 😢 a dokonca prišiel s frajerkou, čo som teda maximálne proti tomu, aby sa tatianka takto s ním stretávala. 😔

anatanka
11. jún 2011

@julinka2787 A ti policajti fakt dojeli nebo tim jen strasil... No Juli, obavam se, ze mu ji budes muset davat chte nechte...Do tri let ti zadny soud cekat nebude. Jestli on si dupne, tak moc sanci neni. Samozrejme to nebude nijak drasticky, ze by si ji hned odvezl na vikend, ale bude postupna zvykacka...

anatanka
11. jún 2011

@mahra Ja sice nejsem svobodna ale rozvedena matka, ale je to skoro jedno. Neznam tvuj pribeh, necetla jsem to tady, ale otec jevi zajem nebo ne? Pokud ne, tak bud rada. Teda sobecky jako ty za sebe, ono je to vetsinou zbytecna zatez pro vsechny... 😉

Rodina je fajn, ale uprimne kolik rodin, ktere dobre fungujou, kolem sebe znas? Ja teda moc ne... Abych rekla pravdu, tak posledni mesice jsem naprosto prisla o veskerou naivitu v tomto smeru. Nejdriv jsem koukala jak vrana, kdyz jsem zacala objevovat, co vsechno se deje a jak je cely ten system manzelstvi a rodiny zvraceny v dnesni dobe. Nechci tady psat jako nekdo ze stare generace, ale je to tak. Fakt. Podle me tech pravych rodin je tak 20 procent a zbytek je fraska nebo oboustranne trapeni.