Slobodné mamičky. Je nás tu viac?

tmonika81
27. apr 2007

Ahojte žienky 🙂

Som sa rozhodla, že vám napíšem môj príbeh... Na začiatku to bolo ťažké, ale po čase som sa s tým zmierila, a o chvílu budem najšťastnejším človekom na svete 😵

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď som sa zoznámila s priateľom. Robila som v jednom bare, on tam začal chodiť za mnou, posielal mi kvety, však to poznáte. Začiatky sú krásne... Dlho som váhala, či sa s ním dám dokopy, lebo bol o dva roky mladší odo mňa. Ale nakoniec ma prehovoril. Nasťahoval sa ku nám do domu, začali sme po pol roku podnikať, a všetko sa zdalo byť perfektné. Povedal, že má nejaké dlžoby, a aby som ja vybrala živnosť na svoje meno. Súhlasila som, a tešila sa, ako mi dôveruje. Mali sme dve prevádzky a čím ďalej, tým menej času na seba... Začali sme sa hádať aj kvôli maličkostiam. Mne bolo stále zle, ale myslela som si, že to kvôli tým nervom... No on mi kúpil test, a dve čiarky! Tešili sme sa z toho obidvaja, moji rodičia aj plakali, keď sa to dozvedeli 😵 Mne sa začali búriť hormóny, bola som hysterická, stačilo jedno zlé slovo, a už som plakala...
On to nezvládol. Zbalil si veci keď som bola v treťom mesiaci a odišiel. Povedal, aby som sa rozhodla, či si bábätko nechám, alebo nie. Že mi bude vo všetkom pomáhať. 😖 Dlho som váhala čo robiť, nejedla som, bola som úplne na dne. Ale nakoniec som sa rozhodla, že si ho nechám. Nikdy v živote by som si neodpustila, keby som už nikdy nemohla mať deti kvôli jednému... 😠
Keď prišiel za mnou, povedala som mu ako som sa rozhodla, a on sa skoro rozplakal od šťastia. Povedal, že ma ešte stále miluje, len potrebuje čas. Tak sme sa dohodli, že raz za týždeň bude chodiť za mnou, a uvidíme čo ďalej 😉
No a vtedy prišiel najväčší úder pod pás. Vykradli našu prevádzku a urobili nám škodu 100 000 sk. Keďže všetko sme mali v prenájme, tie peniaze trebalo zniekade zohnať. Povedal, že pôjde robiť do zahraničia a tie peniaze zoženie. A vtedy to prišlo. Prestal chodiť, raz za dva týždne zavolal... keď som mu povedala, aby sa viac snažil, prestal sa ozývať. No tak čo som mala robiť? S rodičmi sme začali splácať dlhy. On ani korunu do toho ešte nedal. Zbabelec.
Silná káva, čo? Neviem čo by som robila, keby som nemala takých rodičov, akých mám 😀 A kamarátov, ktorí stáli pri mne od začiatku, a snažia sa mi pomáhať 😵 A on? Dva mesiace som o ňom nič nepočula, a ani nechcem. Ešte stále naňho myslím, je predsa otcom môjho bábätka, ale už ho nechcem ani vidieť. Radšej budem v kľude sama vychovávať môjho synčeka, ako čakať stále na to, kedy mu prepne, a zas nás opustí...
No a každú chvíľu sa mi má narodiť synček, a ja som veľmi šťastná 😵 😵 😵

latvia
9. apr 2010

tak to som uz 3 mesiace pozadu 😕 😀

nicky11
9. apr 2010

mne to tiez tak hovorili miriam 🙂 🙂 a zubarka mi hovorila ze to mam pekne zuby ze vidiet ze sa mi mama venovala ked som bola este drobcek 🙂 🙂

martinka17
10. apr 2010

no to nejako musím povedať malému, lebo čistiť ich nedovolí ani za svet. A aj by som sa venovala, ale ke)ď on o to nestojí 😵

katka29
14. apr 2010

Ahojte baby, nemate niektora skusenosti so sedenim u sudnej znalkyne - psychologicky. S dcerkou k nej mame ist na sedenie kvoli dorieseniu upravy styku jej otca s nou. Chcela by som len vediet ako to tam prebieha. Nariadil nam to sud, dcerka ma 2 roky a otca videla cca 3x od narodenia a on si ju teraz chce bravat kazdy druhy tyzden na cely vikend od piatku do nedele...budem povdacna za akukolvek odpoved. pekny vecer vsetkym... 😉

martinka17
14. apr 2010

katka
ja ti nepomôžem, nemám takú skúsenosť, ale skús mkrnúť v témach paragrafy

možno napr. https://www.modrykonik.sk/forum/tema/alimenty-v...
tu by ti asi tiež niekto poradil. 😉

mima89
16. apr 2010

caute babule stale vaham ci mam dat babatku moje priezvisko alebo priatelove....brat sa budeme asi tak za dva roky tak neviem ci by s tym neboli nejake problemy ale zasa chcem aby bolo od zaciatku zvyknute na jedno priezvisko....
mate s tym nejake skusenosti? po uradovych zalezitostiach myslim co je vyhodnejsie..?

katka29
17. apr 2010

Mima, my sme tu asi vsetko baby co muzov nemame..z mojej vlastnej skusenosti, ja som veeelmi rada ze som dala malej moje priezvisko, ale ked mas dobreho partnera s ktorym sa budes brat, podla mna, daj dietatku jeho priezvisko, nebudes to musiet potom menit, ved ked sa zoberiete, budes nosit jeho priezvisko aj ty...😉

irama29
19. apr 2010

Mima, tiez som dala dcerke priezvisko po priatelovi, vravel, ze sa zoberieme, ked sa dcerka narodi..zili sme spolu styri roky, ja som svadbu chcela, on to odkladal, asi vedel preco.. ked sa dcerka narodila, po dvoch mesiacoch nas opustil..narodenim dietatka sa vsetko zmeni..a nie kazdy chlap je ten zodpovedny typ, niekto voli jednoduchu cestu uteku, ved bez svadby to je pre chlapa take jednoduche, jednoducho sa zbali a odide..a teraz ma dcerka jeho priezvisko a ja som slobodna mamicka...takze to mam "zaujimave" ked idem s malou k lekarovi, oslovuju ma jeho priezviskom..a ked bude dcerka vacsia, neviem, ako jej budem vysvetlovat, ze ja sa volam inak, ona inak..a pritom sme len my dve..takze ak ti mozem poradit, ak si ta chce priatel zobrat, nech si ta zoberie pred narodenim dietatka..boli by ste hned od zaciatku "oficialna" rodina a priezvisko by ste mali poriesene 🙂

tami_tami
19. apr 2010

mima - nedavaj - ak si ta chce naozaj zobrat tak tolko vydrzi a nebude mat problem ze drobec ma tvoje meno a az si ta vezme zmenite si meno aj ty aj babo a bude...! mne tiez sluboval hory doly, svadba mala byt pred rokom, nejak to premlcal, miesto toho prislo babo, tvrdil aka budeme rodinka a ako sa po skonceni mojej skoly vezmeme tento rok a bla bla bla... podpisal otcovstvo pocas tehotenstva a vykrical mi ze som nedala jeho priezvisko ze ved ona uznal tak ma pravo... som mu vtedy povedala - ved ked sa vezmeme tak bude mat... nie sme zobrati tak preco mam vsade neskor vysvetlovat preco sa maly vola inac ako ja... a vysledok? este pocas tehotenstva sa odmlcal a viac sa o maleho nezaujimal - vidime si do okna a jedine co chcel vediet bolo kedy sa maly narodil - potreboval sa ist opit a nemal dobry dovod... takze dobre ti radim nedavaj - nech ste teraz neviem ako zadobre a zalubeni a stastni... ! nic neujde a o nic stastnejsi nebudete ani vy ani babo ak mu das priatelovo meno... 😉

martinka17
19. apr 2010

mima
pridám sa k irame.....ja som síce tento problém neriešila, ale ak sa chcete vziať, tak sa vezmite teraz, načo čakať ( a prosím, nepíš že vraj nemáte peniažky na svadbu...ak príde dieťa, tak tých peňazí bude zrazu ešte menej 😅 ).
Zbabelý útek chlapa som aj ja zažila. Síce sme nemali dieťa, len sme to plánovali rovnako ako svadbu a on sa skrátka zobral a bez slova po 4 ročnom vzťahu odišiel. 😲

tami_tami
19. apr 2010

mam na vas otazku - je vela ziadat 150eur vyzivne? prave si otvoril zivnost - teda aspon to tvrdi - o maleho sa nezaujima a ja tym ze som v skole skoncila som nutena prispievat doma na byvanie a stravu... dostavam len zakladny RP + pridavky co je nejakych 182eur a vydavky len za tento mesiac cisto na maleho boli 170 - som to dnes preratala... a este kde som ja a to prispievanie rodicom...

martinka17
19. apr 2010

tami tami....sila, úžasný otecko 😝

tami_tami
19. apr 2010

martinka to teda... 😠 ale som nakoniec rada ze sa nezaujima nezniesla by som ho pri malom takze chystam sa podat si o zverenie do mojej starostlivosti a zakaz styku s otcom 🙄

martinka17
19. apr 2010

nezávidím ☹ , aj ja som rada, že ex má svoju rodinu a o nás sa nestará. A nemusím riešiť zverenie, lebo nie je ani v rodnom liste 😵

irama29
19. apr 2010

tami tami, ja tiez prave riesim otazku vyzivneho..pred dvomi tyzdnami sme mali mat sudne pojednavanie, ale samozrejme ex sa den pred pojednavanim dal na pn, takze sa to odrocilo na zaciatok maja..na sude bude musiet tvoj ex preukazat prijem za poslednych 12 mesiacov, takze ak si teraz otvoril zivnost, velmi to nezavazi..najlepsie by bolo, kebyze bol minuly rok zamestnany..a samozrejme mal aj na papieri oficialny plat..moj ex je tiez zivnostnik, dokonca minuly rok robil este aj v Rakusku, mal dva prijmy - dokopy okolo 1700 eur mesacne, ale samozrejme ako zivnostnik si upravuje danove priznanie, ako sa to jemu hodi..a oficialne bol minuly rok v strate..vtipne..ale co uz..citala som si jeho protinavrh na moj navrh na vyzivne, co podal na sud..on je ten chudacik, ktoreho zivia rodicia, byva u rodicov v jednoizbovom byte..chuuuda..a ja podla neho ako slobodna mamicka mam nenormalne peniaze, dokonca ziada, aby som ja predlozila vypisy z mojho uctu a vkladne knizky mojich rodicov, kam som podla neho presunula moje peniaze..ja som si podala na sud na malu 200 eur, aby mal sud z coho skresavat, ale kuratorka aj pravnicka mi hovorili, ze to je vela, taky normal by bolo 100 eur..ale podla mna by si si mala ziadat tych 150 eur, aby mali z coho skresavat..a este mas narok aj na vyzivne na seba, aj ked ste neboli zobrati, je povinny platit vyzivne aj tebe, pocas dvoch rokov materskej, je to nejaky zakon o nakladoch nevydatej matke, dokonca mozes ziadat aj o preplatenie casti nakladov na vybavicku..a odkladaj si vsetky ucty..ja malu nekojim uz od dvoch mesiacov, a len cisto mlieko, plienky, kojenecka voda ma vyjde vyse 100 eur..je dobre to na sude zdokladovat..

tami_tami
19. apr 2010

irama vdaka za odpoved ked som sa bola na socialke pytat este ako tehotna na naklady spojene s tehotestvom a porodom a vyzivne na mna tak na mna pozrela jak na total vymletu a povedala ze rodicia maju voci mne vyzivovaciu povinnost kedze som (bola) studentka na VS - denna a na veci kolo porodu a tehotenstva ze predsa dostanem porodne - ako nemalo zmysel sa s nou hadat ale stve ma to lebo som vela o tom citala a viem ze na to narok mam... ked sa berie prijem za poslednych 12 mesiacov tak som v haji lebo on bol od aprila min. roku az do teraz na urade prace a robil len skrz dohodu s uradom niekde na par hodin tyzdenne ako brigadnik pretoze cakal na tu dotaciu od UP aby si otvoril zivnost... mal sice fusky ksefty a bocne prijmy no to mu nedokazem ☹

tami_tami
19. apr 2010

a vsetky blocky mam od kedy som bola tehotna az do dnes nic som nevyhodila mam blocky aj co na mna boli co sompotrebovala - oblecko a vsetko kolo tehotenstva

latvia
20. apr 2010

tami, zatial vysku vyzivneho neries, sud ti prizna to co moze oficialne dat a o nejaky cas poziadaj o zvysenie, ked uz bude pracovat....okrem toho, spytaj sa pravnika ci sa neda unho vykonat financna kontrola, mozno tie fusky a bocaky mal vyplatene na ucet a to bude potom musiet vysvetlit odkial ma peniaze.....kazdopadne mal by ti zaplatit aj vybavicku a mal by platit aj na teba 2 roky...pravnik ti poradi kolko vyzivneho mas pytat....drzim palce...

tami_tami
20. apr 2010

latvia dakujem velmi pekne pomohla si mi este mam otazku - ked pojdem na socialku ohladom vyzivneho nasmeruje ma na pravnika ta pracovnicka alebo si ho musim zaobstarat sama?

latvia
20. apr 2010

myslim ze na socialke maju kontakty na nejakych pravnikov a ked si na materskej, tusim ze niekto pisal ze si oslobodena od sudnych poplatkov a zda sa mi ze ak na pravnika nemas tak ti ho daju....skus zabludit do temy paragrafy, tam su isto pravnicky ktore radi poradia 😉 len smelo do toho, nedaj sa nim zastrasit alebo znechutit ze je nezamestnany

tami_tami
20. apr 2010

dakujem dodala si mi teraz viac odvahy ako si vies predstavit a s tymi poplatkami si ma potesila dakujem 😉 dufam ze do konca tyzdna sa mmi podari dostat sa tam a zacat s tym 😉

latvia
20. apr 2010

este si to over u pravnika, alebo si precitaj paragrafy, urco tam pisu aj holky v podobnej situacii, mozno ti este nieco poradia 😉

nicky11
21. apr 2010

ahojte babulky tak ja som si presla vsetkym co ste tu popisali ☹ 😒 😒 😒 😒
priezvisko by som urcite nedala po odcovy ak by ste sa aj vzali o dva roky tak drobcek bude moc maly na to aby si uvedomail ze ma ine priezvisko(ak by si mu ho nahodou zmenila)
vyzivne ziadat urcite co najvyssie ja som ziadala tiez 150 a aj sme o takom medzi sebou podpisali dohodu,ale k plateniu nedoslo tak mi na sude uznali 100...ale aj tak mi neplati ale uz mam nahradne vyzivne od statu....z vybavicky mi uznali len polku....a bola som oslobodena od vsetkych sudnych poplatok,dokonca aj ked som davala navrh na exekuciu na byvale pre neplatenie,tak aj tam....
a vyzivovacia povinnost tvojich rodicov na teba konci dnom ked sda ti narodi dcera,a mozes ziadat aj preplatenie nakladov spojenych s porodom a tehotenstvom,aler ja som to nechala tak nakolko to sa neda spojit s ziadanim vybavicky a vyzivneho,muselo by to byt zvlast pojednavanie a na to som uz nemala energiu....

nicky11
21. apr 2010

a inak mne kurator povedal ze ked sme spolu neboli zobrani tak nemam pravo zioadat vyzivne na seba 😒 😒

nicky11
21. apr 2010

hah no iny pravopis ja maaaaam 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 nerieste 🙂 🙂 🙂 🙂

latvia
21. apr 2010

v CR musi platit aj 2 roky na matku, aj ked neboli vzati.....

nicky11
21. apr 2010

hmmm...no nasa vlada....... 😉 😉

latvia
21. apr 2010

vies, lebo v podstate aj ten chlap sposobil ze ostavas bez prace....tak by ta mal zivit

tami_tami
22. apr 2010

nicky takze mozem kludne tej uradnicke povedat ze nema pravdu ze rodicia mali voci mne v dobe narodenia maleho vyzivovaciu povinnost a museli mi vsetko hradit oni... ja viem ze je to blud ale patrim k nej a neviem ako si vydupat ze nema pravdu sa bojim ze ma odbije a nepomoze mi - ze mi o niektorych moznostiach ani nepovie - co kedy a kde ziadat ako to podat a tak... 😕

latvia
22. apr 2010

tami, nenechaj sa zastrasit, vystupuj sebavedomo, ale slusne.v dnesnej dobe ti poradit musi, bud ona alebo niekto iny, stale mozes podat staznost ak sa ti nieco nepaci.....