Slobodné mamičky. Je nás tu viac?

tmonika81
27. apr 2007

Ahojte žienky 🙂

Som sa rozhodla, že vám napíšem môj príbeh... Na začiatku to bolo ťažké, ale po čase som sa s tým zmierila, a o chvílu budem najšťastnejším človekom na svete 😵

Všetko sa začalo pred dvoma rokmi, keď som sa zoznámila s priateľom. Robila som v jednom bare, on tam začal chodiť za mnou, posielal mi kvety, však to poznáte. Začiatky sú krásne... Dlho som váhala, či sa s ním dám dokopy, lebo bol o dva roky mladší odo mňa. Ale nakoniec ma prehovoril. Nasťahoval sa ku nám do domu, začali sme po pol roku podnikať, a všetko sa zdalo byť perfektné. Povedal, že má nejaké dlžoby, a aby som ja vybrala živnosť na svoje meno. Súhlasila som, a tešila sa, ako mi dôveruje. Mali sme dve prevádzky a čím ďalej, tým menej času na seba... Začali sme sa hádať aj kvôli maličkostiam. Mne bolo stále zle, ale myslela som si, že to kvôli tým nervom... No on mi kúpil test, a dve čiarky! Tešili sme sa z toho obidvaja, moji rodičia aj plakali, keď sa to dozvedeli 😵 Mne sa začali búriť hormóny, bola som hysterická, stačilo jedno zlé slovo, a už som plakala...
On to nezvládol. Zbalil si veci keď som bola v treťom mesiaci a odišiel. Povedal, aby som sa rozhodla, či si bábätko nechám, alebo nie. Že mi bude vo všetkom pomáhať. 😖 Dlho som váhala čo robiť, nejedla som, bola som úplne na dne. Ale nakoniec som sa rozhodla, že si ho nechám. Nikdy v živote by som si neodpustila, keby som už nikdy nemohla mať deti kvôli jednému... 😠
Keď prišiel za mnou, povedala som mu ako som sa rozhodla, a on sa skoro rozplakal od šťastia. Povedal, že ma ešte stále miluje, len potrebuje čas. Tak sme sa dohodli, že raz za týždeň bude chodiť za mnou, a uvidíme čo ďalej 😉
No a vtedy prišiel najväčší úder pod pás. Vykradli našu prevádzku a urobili nám škodu 100 000 sk. Keďže všetko sme mali v prenájme, tie peniaze trebalo zniekade zohnať. Povedal, že pôjde robiť do zahraničia a tie peniaze zoženie. A vtedy to prišlo. Prestal chodiť, raz za dva týždne zavolal... keď som mu povedala, aby sa viac snažil, prestal sa ozývať. No tak čo som mala robiť? S rodičmi sme začali splácať dlhy. On ani korunu do toho ešte nedal. Zbabelec.
Silná káva, čo? Neviem čo by som robila, keby som nemala takých rodičov, akých mám 😀 A kamarátov, ktorí stáli pri mne od začiatku, a snažia sa mi pomáhať 😵 A on? Dva mesiace som o ňom nič nepočula, a ani nechcem. Ešte stále naňho myslím, je predsa otcom môjho bábätka, ale už ho nechcem ani vidieť. Radšej budem v kľude sama vychovávať môjho synčeka, ako čakať stále na to, kedy mu prepne, a zas nás opustí...
No a každú chvíľu sa mi má narodiť synček, a ja som veľmi šťastná 😵 😵 😵

wewe4
20. aug 2009

Ahojte,
prosím poraďte mi kedy, kam a akou formou mám poslať žiadosť, keď chcem čerpať materskú 37 týždňov.
Budem slobodná mamička..síce s priateľom sme spolu, ale oficiálne spolu nežijeme, takže myslím, že by som na to mala mať nárok...
ďakujem

angua27
20. aug 2009

wewe, musíš ísť na Sociálnu poisťovňu a tam povieš, že si slobodná mamina a chceš čerpať predĺženú materskú. oni Ti dajú tlačivo "Čestné vyhlásenie", to vypíšeš, podpíšeš a hotovo. najlepšie bude, ak si to vybavíš vtedy, keď pôjdeš na Sociálku potvrdiť, že si porodila, aby si tam potom nemusela 2x. 😉

wewe4
20. aug 2009

angua, ja som myslela, že sa to robí ešte pred pôrodom 😕 no nevadí
a to kedy po pôrode mám ísť oznámiť, že som porodila...keď budem vybavovať "kočíkové"? ja som z toho jeleň 😅

angua27
20. aug 2009

wewe, už si to presne nepamätám. ale keď mrkneš nejaké stránky, napr. babetko.sk, tak tam nájdeš presnejšie info, čo kde kedy... ide o to, že myslím do 30 dní po pôrode musíš nahlásiť, že materská dovolenka, na ktorú si nastúpila 6 prípadne 8 týždňov pred plánovaným pôrodom, pokračuješ. aby štát za Teba platil všetky poistenia (sociálne, zdravotné) a aby Ti naďalej vyplácali materskú. 😉 a to predĺženie materskej stačí vybaviť kedykoľvek počas poberania materskej, najlepšie ale čím skôr, aby si na to nezabudla. 🙂

gaba1
22. aug 2009

som slobodna mamicka prave bez prace. s otcom dcery zijeme v spolocnej domacnosti. nevie mi niekto pradit na co mam od statu narok

angua27
23. aug 2009

gaba, ak žijete v spoločnej domácnosti s partnerom tak na nič. iba ak by si bývala sama, tak máš právo na podporu bývania.

emilyz
25. aug 2009

mandula: pises, ze si mu stale vyprala, navarila atd... mozno keby si sa na to vykaslala a necakala nanho cely vecer, ale zila svoj zivot, bolo by to lepsie... je to hrozne, ale niekedy cim viac sa snazis, tym horsie. A myslim, ze popelkamiri to napisala: ak ho ona chce, tak nech ho berie ale aj s jeho kramami - spinavymi gatami, spinavymi a vykrcenymi koselami atd. vysypala by som jej kos spodneho pradla rovno pred dvere. A jemu tiez. bud silna a - hrda.

zuzu1202
25. aug 2009

emilyz:no ja neviem ale ja by som mu ten kos s pradlom pred dvere nevisypala....zbytocne sa strapni ona.... 😒 .treba sa s tym jedine zmierit...prerusit kontakty, vyplakat sa a ist dalej..... 😕 , i ked je to tazke.... ☹ , hlavne ked je v tom 😲

lucinkax20
25. aug 2009

Ahojte maminky...ja by som chcela radu od niektorej slobodnej maminky...ja som tiez slobodna a mam synčeka ktorý ma 4 tyždne.Chcela by som vediet na ake všetky prispevky od štátu mám právo ako slobodna mamina???dostavam rodicovsky prispevok a tiez porodne (25 000sk)...a neviete ako to je s rodiinymi pridavkami?treba si vyziadat ziadost ci to mi automaticky ako matke budu posielat?s tym ze od septembra idem na externe studium tak nviem ci mam narok na rodinne pridavky...budem vdacna za info...papa

lucinkax20
26. aug 2009

A este ak by mi mohol niekto poradit ako a kde sa vybavuje vyzivne...chcem aby mi moj ex platil na babo...budem rada ak mi niekto poradi kto s tym ma nejaku skusenost...paa

angua27
26. aug 2009

lucinkax, rodinné prídavky sa vybavujú na úrade práce, sociálny vecí a rodiny. musíš si ísť vypísať žiadosť. 😉
výživné zase cez súd, na tom úrade sociálnych vecí Ti poradia aj ohľadom tohto. 😎

lucinkax20
26. aug 2009

angua27...dakujem za info...par prispevkov dozadu si pisala ze ak zijem bez mojho ex tak mam pravo na podporu byvania.Mam na to pravo aj ked byvam doma s rodicmi?pa

lucinkax20
26. aug 2009

Ahojte vsetky maminky...citala som par vasich pribehov a vlastne mi to pomohlo byt silnejsou a vediet ze nie som sama v takejto situacii.Tak vam struce poviem moj pribeh...Mam 22 rokov a 4-tyzdnoveho synceka.Mala som priatela 3 roky. Vedela som o nom ze je to nieje ziadny anjelik ale zalubili sma sa do seba.Bol strasne mily,spraval sa ku mne akoby som bola prenho jedina na svete,venoval mi vsetko svoj cas,Po case zacal velmi ziarlit a z toho pramenia vsetky dalsie problemy. Otehotnela som,sice sa chcel o nas postarat ale pracu nema a ani sa do nej nehrnie,a vlastne pri nom nemam ziadnu istotu.Teraz mam maleho a som zodpovedna uz aj zanho preto ho nechcem zatahovat do situacie v ktorej ani ja neviem akoby to bolo dalej.Prestali sme si rozumiet a nase cesty sa zrazu rozisli.Zatial bol 2x za malym a neviem co bude dalej. Drzim prsty vsetkym mamickam

angua27
27. aug 2009

lucinka, bohužiaľ pri podpore na bývanie je to trošku zložité. ak chceš podporu musíš byt vlastniť, alebo mať k nemu nájomnú zmluvu na Tvoje meno. a musíš bývať v ňom sama, iba s dieťaťom. takže bohužiaľ, ak bývaš s rodičmi, príspevok na bývanie Ti nedajú. 😔

lucinka, bohužiaľ človek si nedá povedať a učí sa hlavne na svojich chybách, tak ako Ty. je fajn, že si nakoniec zistila, čo za človeka to vedľa Teba stojí. všetko zlé zavri do najspodnejšieho šuflíčka v hlave a sústreď sa na malého. 😉

čo sa týka vecí okolo výživného a ex. tak pokiaľ ja viem, tak výživné musíš riešiť cez súd, predpokladám, že právnika si dovoliť asi nemôžeš. v každom okresnom meste na Odbore sociálnych vecí Ti pracovníčky radi poradia, čo a ako s výživným. poradila by som Ti, dať žiadosť o výživné aj na seba. podľa zákona, by Tvoj ex mal platiť aj Tebe výživné do dvoch rokov dieťaťa. a mal by sa podielať aj na polovici výdavkov na tehotenstvo a pôrod. je na Tebe, či zvážiš a využiješ aj túto možnosť.
čo sa stretávania týka, ak uznal otcovstvo a je zapísaný v rodnom liste dieťaťa, má na dieťa rovnaké práva, ale aj povinnosti ako Ty. to že nežijete spolu, nemá žiadnu právnu váhu v tomto prípade. takže tiež radím riešiť cez súd, aby bol malý zverený do výlučnej opatere Tebe. a tam upraviť aj styk otca s malým. ak nechceš, aby sa s ním stretával, argumentuj tým, že fetoval (aj keď to bolo len jeden krát, čo Ty vieš) a že Ťa dvakrát zmlátil. škoda, že si s tým nešla na políciu, mala by si pádne argumenty. držím palce, aby všetko vyšlo ako si Ti želáš. 😉

lucinkax20
27. aug 2009

angua...dakujem za info...skusim ist na ten urad a uvidim co sa da robit.A to ze ma na dieta rovnake prava ako ja vies urcite???lebo potom je to hrozne...to znamena ze kedykolvek moze prist a vzat si ho?to by som si nevedela ani len predstavit ☹ za ziadnych okolnosti by som to nedovolila!!!asi som ho nemala uznat ako otca...mozno to bola chyba ☹

angua27
27. aug 2009

lucinka, tými právami som si istá. môj malý má svojho tata tiež zapísaného v rodnom liste a právnik, u ktorého som riešila iné veci, ma na toto upozornil. takže po dohode s exom sme dali žiadosť na súd, na zverenie malého do mojej opatery. my máme našťastie dobré vzťahy, ex sa tomu nebráni, za malým chodí často a majú sa navzájom veľmi radi. ale niektoré veci je jednoduchšie pre mňa riešiť, ak budem jediný zákonný zástupca malého. a neboj, málokto si uvedomuje, že ak je zapísaný v rodnom liste a nieje určené opatrovníctvo, tak má na dieťa rovnaké práva ako rodič, u ktorého dieťa žije. 😉

tami_tami
27. aug 2009

angua mam na teba otazku - vidim ze sa trosku do veci okolo otcovstva rozumies - teda -ak chcem obmedzit styk otca s malym - ktory sa momentalne absolutne nezaujima ani ci zijeme ani ci mame nieco kupene ani o nic - ale tvrdi ze bude super otecko aj ked sa rozideme... -a to si vidime do okna!!!! teda ak nechcem aby si nan narokoval - mozem hned po porode poziadat o zverenie do mojej opatery - teda vlastne musim ak nechem aby mi bral dieta z ruky niekde na ulici? tiez mam na to aj ine dovody - alkohol, klamstva.... - uz mame podpisane otcovstvo.

angua27
27. aug 2009

tami, ak aj máte podpísané otcovstvo, nemusíš túto dohodu v pôrodnici priložiť pri zahlasovaní údajov, ktoré sa píšu do rodného listu. vtedy otec v RL nebude uvedený. môžu však nastať dve veci: za prvé, biootec sa rozhodne, že chce byť v rodnom liste a podá na súd, určenie otcovstva. za druhé nechá to tak a máš pokoj.
ak by si však dala bio zapísať do RL, dá sa dať hneď návrh (a teraz som si neni istá), či cez sociálku, alebo súd, aby zamedzili prístup otca k dieťaťu.
ak však bio neuvedieš do RL, nemáš si u koho nárokovat na výživné, to len na okraj.
nie som právnik, ale za posledný rok, čo som s malým sama, som sa trošku rozpozerala v týchto veciach. ak viem, rada poradím. 😎

tami_tami
27. aug 2009

angua vdaka - ja ho zapisat urcite dam kvoli vyzivnemu aj kvoli prispevku na vybavicku a pispievaniu na mna... preto som ho aj navnadila kym bol ochotny ist na tu matriku... len sa bojim ze ked ma v plane byt vzorny otecko a pritom sa na mna vykaslat - ze bude potom chodit tu vyzvanat a brat mi male... + som nevedela ze to treba poziadat o zverenie do opatery... som myslela ze ak som slobodna a nezijeme spolu tak je jasne ze male ostava mne -aj ked podisal...

monka22
30. aug 2009

Ahojte.mam jednu otazocku.Moj byvaly ma opustil v siedmom mesiaci.dost tazko to znasam,ale zatial sa celkom drzim.Teraz zacinam 9 mesiac a neviem sa uz dockat malej.Moj ex sa o nas vobec nezaujima.
Chcem sa opytat,ze ked on neuzna otcovstvo tak ho nemozem dat zapisat bez jeho suhlasu do RL?
Najprv som chcela,ze ho neuvediem,ale asi by som nezniesla tu hanbu v robote,ze tam nie je uvedeny otec.

marianka1122
31. aug 2009

monka 22 neda sa to zapisat potrebujes rodny list jeho a tiez podpis na matrike.
baby mne neporadite chcem vediet aku mam moznost bojovat aby byvalemu neznizili vyzivne koli prirastku 😒 dalsiemu. da sa s tym nieco robit. on sice hovori ze nic takenechysta vraj neni taka spina ale akosi mu neverim. a mam svoje zdroje ktore hovoria ze cosi chysta. ☹

angua27
31. aug 2009

monka, bez písomného súhlasu otca, ktorý musí podpísať na matrike, ho do RL nezapíšu. jediná možnosť potom je, že pôjdeš súdnou cestou a dáš návrh na súd na určenie otcovstva. prípadne sa s ním skús ešte porozprávať, či by predsa len dobrovoľne to nešlo.

marianka, ak ex chystá, žiadosť o zníženie príspevku na dieťa, máš dve možnosti. buď počkáš na súd. dovtedy si zapisuje a odkladaj všetky bločky a faktúry, ktoré sa týkajú dieťatka a tým sa potom preukáž na súde. prípadne, daj protinávhr na zvýšenie príspevku. alebo to exovi iba spomeň, na niektorých chlapov zafungovalo, keď zistili, že by sa mohlo stať, že budú platiť viacej. držím palce, aby nebol taká špina. 😔

duska1122
31. aug 2009

dakujem skusim ci to naneho zafunguje aj ja dufam ze neni 😉

marianka1122
31. aug 2009

jaj som to pisala cez sestru dakujem angua27 za radu.

zuzu1202
7. sep 2009

lucinkax20 :ahoj luci tak teda vitaj medzi nami maminkami🙂)neda mi nezareagovat na tvoj pribeh- pretoze som si zazila nieco velmi podobne. pred troma mesiacmi sa mi narodil syncek alex....ale uz som fajn neboj aj ty sa z toho dostanes....ved nam je vlastne super, mame ZDRAVE DETI co ini si praju cely zivot a nemaju to a mame SKVELYCH RODICOV, ktori nam pomahaju...🙂) A zapametaj si, ze dieta potrebuje hlavne matku, otca potrebuje na muzsky vzor a to nase deti maju- nasich otcov. A co ty vies, mozno niekoho stretneme- NIEJE OTEC TEN CO SPLODI,ALE TEN KTO VYCHOVA!!!!!!!!!!!!!!tak sa drz prajem vam obom cela stastia a zdravia hlavne...

Baby ako sa mate??Ja som tu uz daaavno nebola, ale poctivo vas citam...🙂))

popelka.miri
7. sep 2009

Ahojky: tak syn nastoupil teď první třídu a jsem nadšená 🙂 Ještě v pátek byl zmatený a z oběda mi ho učitelka dovedla až k šatně, popletu, ale dneska už čekal před školou oblečený, s taškou na zádech a chroupal v klidu jablko...pohodička!! 😀 Je nadšený, těší se, baví ho to, nezlobí tam, je nadrženej se učit 😀 😀 Takže v pátek už půjde sám domů, máme to kousíček. Jinak ráno letíme školka, pak škola a po obědě zpátky to samé...malá je taky kvítko, takže se teda nenudíme, každý den min. 3 úkoly, paní učitelka je pečlivka...takže vzhůru do toho!!
Zuzu: souhlasím s tebou, není táta jako táta 😉

angua27
7. sep 2009

miri, to je super, že sa malému v škole páči. tie domáce úlohy mi pripomenuli, že ja som v prvej triede, hneď v prvý deň dostala domácu. naši to brali ako vtip, tak som nenakreslila, čo som mala a dostala som päťku. ☹ ale v podstate len takú bu-bu-bu známku. vtipné, to bolo. nedávno som sa na tom smiala s tou mojou učiteľkou. 😉

popelka.miri
8. sep 2009

No to je gól! První den v první třídě dostaneš úkol a ještě kouli?? 😅 Já dostávala zpočátku jen razítka a za blbost puntík....taky si to docela oživuju, teď se snažím vybavit si množiny a podmnožiny 😀 Nerada bych, aby si kluk myslel, že jsem blbá, když mu s tím neporadím 😀

angua27
8. sep 2009

miri, bola to dobrá sranda, naši s toho niekoľko dní nechápali. a keď som ja chodila do školy, tak sa dávali normálne známky, plus za snahu aj razítka so včeličkami a tak. a tá učiteľka chcela, aby sme sa od prvého dňa učili, že úlohy sú zodpovednosť a treba si ich robiť. bolo to len nakresliť nejaký výkres, myslím, čo sme robili cez prádzniny, či čo. a bola to najlepšia učiteľka akú som kedy mala. 😀

ach jaj, množiny a podmnožiny a celkovo matematika. dúfam, že moje dieťa na ňu bude mať prirodzene bunky, lebo ja som v matike lavá. celkovo sa dosť obávam toho, ako budem zvládať druhý krát školu. 😉

popelka.miri
8. sep 2009

Tak já jsem na matiku taky blbá, ale na češtinu jsem zas byla tehdy dobrá, i když na mateřský tolik už to asi taky nebude nic moc 😀 A tahle úča je dost "intenzivní", takže se bojím spíš já 😕