Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

ufka1
19. okt 2008

Ahojte,
manzel dostal ponuku prist tu pracovat, takze prisiel. Ja som tu prisla potom za nim. Byvam na Letnanoch.

PETKA - ozaj to moze byt, ze uz jej nestaci mlieko. U nas to zacalo ked mal Jakub 4 a pol mesiaca. V noci som vstavala uz takmer kazdu hodinu. Bola som uz ako taky angorak 😢 Nevedela som co to, az mi moja mamina povedala, ze je proste hladny. A ozaj. Skus jej zacat davat na veceru kasu. Len na veceru, cez den nadalej len koj. Ak mozem poradit, tak vyborne su kase od Nestle.

Nam ked isli zuby vela slintal, do vsetkeho hryzol, ale nic sme nedavali na dasna.

sisa88
19. okt 2008

ahojte
peti- u nas nepomohlo nic, ani kasa, ani sunar ani nic..ja mam mlieko smotanu, takze ked som aj prikrmila, tak boli vysledkom len prezratie alebo prdy ale na spanok to vplyv nemalo. MM stacilo a to ma 10,4 kg🙂ale je to individualne...proste su deti co sa takto budia casto, my uz prikrmujeme mesiac a spavame stale rovnako ( hore niekedy aj kazdu hodinu v noci)....a doktorka mi tiez povedala v piatok ze jednoducho, ze su take deti a ja tomu verim,lebo prikrmenie nestacilo. takze odporucam skusit. mozno ze to bude fungovat, ale aj nemusi..ja som tiez vsekto vyskusala a viem, ze to jedlom nebolo.
co sa tyka zubov, mame calgel ale ten je nejaky hnusny a teraz mi doniesol jeden znamy mundisal, neviem ci to zabera, je to chemia tak ci onak, tak jej to nechcem natierat. proste to treba len prezit. obrusuje si zubky aj kvoli tomu sa tak casto budi v noci- nema si ich ako obrusit ( hracky atd..) takze to co ty oipisujes, u nas skoncilo 2 zubami🙂 a teraz idu dalsie...

ozaj baby, dnes sa mi hrozne dogrckala ale uplne brutalne, neviem cim to bolo, nic zvlasnte nejedla, ale 4x som ju komplet prezliekla za sebou...a predverom tiez. nikdy predtym sa to nestalo. piatok bola ockovana. tak neviem ci ste sa s niecim takym stretli. ale zda sa mi, ze zacina jest ozaj menej ako to bolo doteraz.napiste mi ci ste mali podobnu skusenost. pripadne ci to moze mat suvis so zubami...lebo uz je to na spadnutie, idu 4 naraz ako pozeram..diky....

androna
autor
19. okt 2008

sisa jednodnove zvracanie sme obcas mali a je to ok.ale ak bude nasledovat hnacka tak asi mate ten crevny virus co teraz vsade vystraja.my sme to mali pred tyzdnom.priviezli sme si z prahy.v noci zvracal na 3x a potom 4dni hnacka.preslo.dolezite je dodrzovat pitny rezim aby sa nestalo ze sa ti dehydratuje.u nas s tym problem nebol,chodil si sam na vodu.a ty ked kojis tak proste kojit.a suvislost s ockovanim moze byt tiez.

sisa88
19. okt 2008

androna diky....to bolo ale uplne hrozne, bolo to teda mnozstvo, skoncili sme uplne mokri.tak uvidime budem ju sledovat a uvidim..rozmyslam,ze to moze byt aj z toho ze vsetko olizuje, tym ze ju trapia tie zuby, tak predsa nic nie je 100% sterilne a jednoducho tam mohlo nieco byt co ju podrazdilo..ale predvcerom to bolo v aute, vies si predatvit ako som vyzerala ja lebo mi prave sedela na rukach. a odkedy ste mavali tie 1 dnove zvracania?

androna
autor
19. okt 2008

tak to si nepametam ale urcite este v dobe ked som plne kojila.

sisa88
19. okt 2008

aha, tak ale my uz aj obedujeme a tak🙂 takze uvidim, budem ju sledovat zajtra a snad to bude OK, ak sa to bude opakovat, tak pojdem k doktorke. vdaka,

androna
autor
19. okt 2008

no uvidis.ja som uz chcela ist k doktorke s tou hnackou a v ten den samozrejme prestala 😀

zittka
19. okt 2008

sisa - snáď to nebude nič vážne, niekedy sa to može stať

u nás tiež nepomohla ani kaša na večeru, musela som to vstávanie vydržať, zlepší sa to samo, chce to čas. a samozrejme pevné nervy.

ufka - vítam ťa

petka152
19. okt 2008

caute baby,

my sme sa dnes vratili po dvoch tyzdnoch zo slovenska a je mi trochu smutno za nasou familiou... asi to poznate vsetky...

Sisa a nema vrackanie Eliska z jedla? ja sa tak bojim tych prikrmov ako cert svetenej vody, najradsej by som jiu kojila co najdlhsie.

baby co sa tyka tych prikrmov, nemaju sa najprv zavadzat zeleninove a az potom kasicky? bojim sa ze ked jej dam kasu, ze nebude chciet zeleninu.
ked sme pri tych kasiach, mate nejake osvedcene, v ktorych nie je cukor?

baby ako prezivate cestovanie s dedickami na slovensko? u nas je to hrozny boj zakazdym. nasa sara cez den spava kazde dve hodiny cca 20min a v aute je to detto. takze cestujeme vacsinou tak, ze ked ma dobru naladu sa hrame a ked nie tak krici ako pavian, takze mi nezostava nic ine ako ju vybrat z autosedacky a mat ju na rukach, coz mi pride hrooozne nebezpecne ☹

androna
autor
19. okt 2008

petka tak mi cestujeme na vychod zasadne na noc.krasne spinka.on sedi vzdy vzadu a ja vpredu.jazdim s nim casto sama takze je nato zvykly a nemoze tak velmi vymyslat.predtym kym bolo vajicko sme na slovensko lietali.
co sa prikrmov tyka u dalsieho dietata urcite zacnem ryzovou kasou nemliecnou.je najviac podobna materskemu mlieku a lepsie sa prechadza na inu stravu.ale inac som zacinala zeleninou a asi do 1roku to boli tak 4 cajove lyzicky.proste to trva nez zacne poriadne jest.ale su deti co im zachutna hned.a teraz len chodi po kuchyni a hlada jedlo 😀

petka152
19. okt 2008

androna pockam este dva tyzdne a potom zacneme. uvidim ako sa bude tvarit ked jej ponuknem mrkvu. ked sa nebude pacit, tak mozno vyskusam kasu. zakupila som si aj literaturu, ale vsade pisu nieco ine tak v tom mam totalny hokej.

my sa tiez snazime cestovat na noc, ale nie vzdy nam to vyjde. dnesna cesta bola priserna, cestovali sme 8 hodin (500km). a to so vsetkych stran pocujem, ako deticky radi zaspavaju v aute. u nas to vooobec neplati

kajacz
20. okt 2008

pekné ránko 🙂

Tak my sme mali perfektnú noc, Šimon spal prvýkrát od narodenia celú noc... 😵 a to má nádchu...minulú noc sa zobudil tiež iba raz, tak dúfam, že sa to otočilo k dobrému...je to asi tým, že som ho cez den dala spat iba raz...
U Šimona na zlepšenie spánku nepomáhali žiadne kaše, skor sa mi ešte prejedol a pozvracal, pretože svoju dávku kojenia neobmedzil... 🙄 chce to len vydržat... 😉

kajacz
20. okt 2008

S cestovaním u nás je to rozne, ale tiež nevydrží celú cestu v sedačke a tiež ho auto velmi neuspáva. Moj manžel zase odmieta jazdit v noci... 😖 v piatok vyrazíme okolo 13.00, aby sme do 21.00 boli na Sk.

petka- odkedy som skončila školu(v juni) mám pocit, že ma tu nič nedrží a som v takom rozpoložení, žeby som sa vrátila na Sk... ☹ aj preto, že sme celé prázdniny strávili na Sk a tu sa mi ani nechcelo vrátit... ☹ priatelia sú priatelia, ale rodina je viac... 😔 najhoršie na tom je náš starší syn, chce aby sme sa prestahovali za starými rodičmi... 😔

petka152
20. okt 2008

kaja ja to tiez zle znasam. nasi mi velmi chybaju. doteraz mi to ani tak nevadilo, kym som nemala saru, ale teraz ked vidim ako dobre by jej tam bolo s babickou a s dedom.hlavne im velmi chybame. moj manzle by sa neprestahoval nikdy na slovensko (je cech), tak ja si budum musiet asi zvyknut....

sisa88
20. okt 2008

dobre ranko baby!
tak to su zaujimve temy hned zranka🙂
peti-- u nas jedlo zachutilo hned, kedze mi mala nespala a kazdy radil na vecer prikrmit, skusila som pred 6 mesiacov kasu, sunar, banan, vyzivu a vysledok bud bolo prejedenie a prdy ale nikdy nie spanok. takze u nas ne...neviem, precitaj si mozno len 1 zdroj, zbytocne sa budes znervoznovat viacerymi nazormi, ja som prave kvoli tomu ani pocas tehot. ani potom zasadne nevyhladalva nic na internete, lebo clovek ma halvu ako melon a to nikam nevedie, strasne tazko sa v tom spleti orientuje. takze nos ti napovie. ja som zacala obedom - ako povedala doktorka- zelenina, plus po dnoch pridat maso a co najskor nahradit MM pocas toho obeda..ovocie sme mali paradoxne vyskusane predtym - kedze som chcela aby mi lepsie spala- banan zboznovala.takze jedlo krasne papa, po 4 dnoch to bola cela porcia.vd uvidis, aj dieta je individuum a kazdemu chuti nieco ine, tak proste ak to tak citis..
co sa tyka cestovania, teraz sa to lepsi, ale tiez ako pises presne mi to pripomina elisku do 6 mesiaca, zasande rano ked zaspala, potom toboli desy a mnohokrat na mojich kolenach....🙂sama som s nou zacala jazdit az teraz,do 6 mes len s muzom, aj to zatial jazdim len tu po prahe.alepomaly pojdemaspondo BA,navychodsiestesamasnounetrufnem🙂uvidime....uvidis zlepsi sa to, ak uz ju viac veci zaujme.,..
moja teraz urobila skok, doteraz to bolo len na rukach a odkedy sedi, zmenilo sa to vyrazne, prvy skok, v sobotu sme sa vratili z BA a uz obsedi v sedacke aj ked nespi...tak snad raz zacne aj spat...ale boli to fakt nervy presne ako to opisujes tu. ale poviem ti ked pojdeme na vychod, 8 hodinova cesta bude o inom🙂))do BA sa to da.

Kajacz- a vratili by ste sa na SK? ja som prisla len v marci sem, tiez to nebolo jednoduche, nikdy som si nemyslela ze sa v 32 rokoch budem z BA stahovat, predsa len tam mam celu svoju zakladnu a rodicov v ktompachoh🙂ale hold, verim,ze tu to bude OK.ludi si clovek najde, ale rodina mas pravdu, babky chybaju...ale tie by som nemala ani v BA..tak tu obcas pride aspon babka z brna, lebo moja mam este pracuje a otec tiez...

kajacz
20. okt 2008

petka- no presne to, detom chýbajú starý rodičia... ☹ moj manžel vždy povedal, že tu budeme dovtedy, kým nám tu bude dobre...a hlavne lepšie ako na Sk...ale teraz sa to už skoro vyrovnáva, tak ho pomaly zpracuvávam... 😅

sisa88
20. okt 2008

peti- neboj bude dobre🙂 ja som uz zvyknuta, tym ze som sama byvala v BA 14 rokov tak by mi ten presun spat ani nepomohol..a predsa nemozme zit jeden v SK a druhy v CZ ( co sme zili do porodu ale skor kvoli mojej praci)..uvidis, najdes si tu baby s detickami a urcite sa najdu aj spriaznene dusicky a bude ti dobre.
ozaj daj mi adresu toho materskeho centra v hornych pocerniciach,

petka152
20. okt 2008

baby u mna je to tak, ze ked som v cechach dlhsiu dobu, tak mi je tu fajn a nemyslim na to, chyba mi rodina ale si volame kazdy den a ide to... ale ako nahle sa dlhsie zdrzim na slovensku tak mam tieto stavy 😅 za par dni sa zaklimatizujem a bude to furt dokola. od osemnastich som mimo domova, nedokazem si velmi predstavit ze by som tam zila, je tam hrozne malo pracovnych moznosti (levicky okres mam na mysli).tak som si myslela ze ked budem na materskej, tak budem chodit na dlhe prazdniny, ale manzelovi zase chybame tu... aj mamina mi vravela aby som nechodila na dho, aby sa so mnou nerozviedol 🙂)) ze zena ma byt pri muzovi , asi na tom nieco bude

co sa tyka prikrmov napisem si plan a budem sa ho drzat, rada by som isla cestou zdravej vyzivi, tak uvidim, akurat neviem kde budem zhanat bio zeleninu tu v prahe (mam hrozny strach cesty metrom), takze som dost obmedzena.ked nemusim, tak metrom radsej nejdem. raz sa mi tam zasprajcoval kocik a odvtedy mam tento blok. mam este jeden trik a to - sara v satke a kocik prazdny

petka152
20. okt 2008

sisa - adresa je: Horní Počernice, Mezilesí 2058
zacina sa 9:30

sisa88
20. okt 2008

peti- vidis, presne vie o com hovoris..ja som casto u rodicov nebola od 18- 32 ( tak 2x do roka), takze to tak az nevnimam, ale stari rodicia chybaju prave teraz, ze? ale ja som bola s malou tiez len v lete mesiac a potom uz nie, je to daleko a predsa len tu dokoncujeme dom a neda sa sediet na 10 stolickach a zase zit niekde musime..keby tam boli prilezitosti, tka by to bolo ine, ale to je ta relativita...proste nemozes mat vsetko v zivote a treba to tak brat a zit zivot. ja sa na to tak pozeram, aj ked v podtsate tiez sa s okolim len zoznamujem , ved som tu len 7mesiacov.ale verim ze bude dobre, aj ked prve mesiace neboli jednoduche.lebo znamiktori deti nemaju maju iny zivot a my uz mame ine starosti s detmi, tak clovek porebuje inu komunitu..
a ides v stredu do MC? da sa tam dobre parkovat? ja by som snad tiez dosla, aj ked mi tu zajtra pride babka, ale nevadi, na ten bazar by som dosla a cvicenie.

kajacz
20. okt 2008

u vás je to trochu iné, ked máte manželov Čechov, moj je Slovák a jeho rodičia byvaju len kusok od nasich...ked sme sa tu prestahovali, bolo tu s nami viacej slovenských rodín, dokonca sme bývali spolu vo firemnej bytovke, ale skoro všetci sa postupne povracali na Sk... ☹
mne teraz momentálne vadí, že nebývame v dome so zahradou, byt je pre malé deti utrpenie...do parku sa ich pustit bojím...už som tam videla i odhodené striekačky... 😠

petka152
20. okt 2008

sisa ja urcite pridem, mne sa tam velmi paci, su tam mile maminy.burza je od 9-12hod. tak tam mozme skocit po cviceni. zeveraj rano tam byva hrozny naval

petka152
20. okt 2008

kaja a Samko rozprava po slovensky aj po cesky? ja som zvedava ako bude nasa rozpravat, myslim ze kym nepojde do skolky po slovensky, tam sa zdokonali v cestine a verim ze so mnou sa bude vzdy rozpravat po slovensky

sisa88
20. okt 2008

aha ok, da sa tam zaparkovat pred tym? aby som nebludila.a kedy je cvicenie?kedy teda planujes prist?

petka152
20. okt 2008

parkvovat sa da v pohode, je tam stale volne miesto, ja tam budem 9:30. ta budova nevypada zvonku velmi lakavo, myslim ze to najdes v pohode

sisa88
20. okt 2008

ok a kedy zacina cvicenie?

petka152
20. okt 2008

civcenie zacina 9:30, trva to asi 20min a potom je volna debata s mamickami. dufam ze sa ti bude pacit a ze nebudes sklamana. ono tam nejde ani velmi o cvicenie ako take, ale skor o zraz mamiciek.si spokojna v anahite? ja rozmyslam ze zacneme chodit plavat od januara

sluniiicko
20. okt 2008

ahojte kocky...
moj drahy vymysla, ze sa chce vratit do Pha - do Ba prisiel len pred porodom.
ja sa bojim...
nie je tam uplne ina mentalita? da sa zvyknut? ako na nas slovenky pozeraju cesky mamicky?
je v Pha aj slovenska skolka?
prosim odpiste, lebo mam z toho fakt velku dilemu..

petka152
20. okt 2008

ahoj sluniicko,o slovenskej skolke neviem, ale myslim ze to nie je potrebne. ja som sa s nevolou voci slovakom hadam ani nestretla. jasne ze sem tam si zo mna niekto zo srandy utahuje ale beriem to s rezervou. ja som si tu nasla dobru pracu a aj kolegyne boli vyborne. nemozem sa stazovat...

androna
autor
20. okt 2008

slunicko teda tvoje obavy su uplne zbytocne.
v Prahe to je ovela lepsie nez v Bratislave.sloveniek a slovakov su plne cechy a este viac Praha.mentalita je velmi podobna a v Prahe ta ako slovensku budu akceptovat viac nez Cesku v Bratislave.
a co sa skolky tyka je nedostatok ceskych skoliek,o slovenskej fakt neviem.