Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

mlska
4. mar 2011

@lullka30 Mám to presne tak isto a vobec nic nedokaldujem. a tom mam TP na PH9.

mlska
4. mar 2011

@samasa ja druhý rok. 🙂 Ale zatial to bol taký pracovný kolotoč že zatial tu vela ludí nepoznám myslím v okolí ako susedov a tak. Ale mám predsavzatie že na tom začnem pracovat. 🙂

teufelchen
4. mar 2011

@samasa ...samsa...aj mne sa maly narodil tu...automaticky dostal český rodný list a české občianstvo..jediné, čo som pre neho mohla urobit je to, ze som mu vybavila aj slovensky rodny list..ale obcianstvo mu ostava ceske:o)

Inak mi to vsetko pride tak volake divne....niekomu idu 2 trvalé pobyty..niekomu nie...niekomu dali na Slovensku porodne..aj ked rodil v CR..ako napriklad mne 😝 a niekomu nie 😢 takze ono to je kus od kusu baby uradnice 😀 😀 😀

lullka30
4. mar 2011

@teufelchen ja som si chcela zrušit ten TP u nás v Nitre a tá pani mi na urade povedla, že nech si ho nechám, že možem mat dva, ale počula som aj to, že by mal byt iba jeden, takže je v tom fakt mišung 🙂

missy97231
4. mar 2011

@teufelchen tvoj maly dostal obcianstvo ceske lebo je otec cech. Ale kebyze ste obaja cudzinci, a dieta je narodene v cudzine, dieta dedi obcianstvo po matke... Takze tym ze sme my obaja slovaci, tak aj maly ma obcianstvo slovenske, a ma dva rodne listy...aj cesky, aj slovensky.

teufelchen
4. mar 2011

@missy97231 jaaj..tak vidis..zase som chytrejsia:o))xixi...no neviem..len mi to pride ako v kocurkove...a akoby kazdy urad mal svoje vlastne pravidla:o)

missy97231
4. mar 2011

@teufelchen tak tak... kazdy urad ma svoje pravidla a svoje predpisy vlastne... o tom ze 2 trvale pobyty,,, tak to teda hadam prvy krat pocujem ze to ide... moja sestra zije na Morave uz cez 12rokov, ma trvaly pobyt uz v cechach, ale o tom, ze mohla mat aj na slovensku, tak o tom ani cut 😉 tak nechapem, ako to niekde vraj ide, a niekde nie... a tiez nechapem na co vlastne je treba 2trvale pobyty???

teufelchen
4. mar 2011

@missy97231 ..to ja tiez nie:o)))ono mozno keby som sa rozviest chcela:o)))tak je jednoduhsie vziat dieta a odist:oDDDD

dixie_chick
5. mar 2011

Ahojte dievcata,
ak mozem, pridam sa k vam aj ja. Som v CR uz dlhsie, ale stale mam prechodny pobyt tu a trvaly na Slovensku. Sme z Prahy vychod 🙂 .

@missy97231 Mozem sa opytat, ako dlho trvalo vybavenie slovenskeho rodneho listu? Mne pani na ambasade avizovala, ze to bude tri mesiace a ze pocas tejto doby nemozeme opustit s detmi CR 🙄 .

Tiez sa chcem opytat: riesili ste niektora situacia, ze mate obaja s manzelom v cechach prechodne pobyty a narodilo sa vam dieta? Kde ste mu davali trvaly pobyt a kde prechodny? Museli se ist s babatkom na cudzinecku policiu? 😕

Diky za odpovede. 🙂

yvetta
5. mar 2011

@dixie_chick - a odkial z Prahy vychod my sme v Brandyse 😉 inak pokial viem tak pobyt bude mat dieta podla matky cize ked mate prechodny v CR tak aj tu babo by malo mat prechodny a trvaly na SR 😉 , ale my sme este len vo faze snazenia takze overenu info ti urcite povie niekto kto uz ma babo 😉

dixie_chick
5. mar 2011

@yvetta Ahoj, my byvame pri Ricanoch. Viem, ze s obcianstvom je to takto, ze je po matke, v pripade dvoch cudzincov, ale nie som si ista, ci je to takto aj s pobytom 😕 .

missy97231
5. mar 2011

@dixie_chick no, trva to 3mesiace... Ale mne sa zda ze mne malemu dali nahradny cestovny dokument, s ktorym sme boli na sk,a to mal len 2mesiace....Viem ze v 6tt sme ho fotili kvoli tomu ako na pas... My sme mali obaja s mm iba prechodne pobyty v cr, a tym ako sa malemu vybavil slovensky rodny list, tak bol prihlaseny na tej istej adrese ako ja s trvalym pobytom. A na cudzineckej sme mu vybavovali ten preukaz o prechodnom pobyte, ale s babom osobne nemusis ist. Staci rodny list sa mi zda....

dixie_chick
5. mar 2011

@missy97231 Dakujem za info 🙂 .

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
berry
10. máj 2011

Ahojte dievcata, chcem sa Vas opytat: Ja trvaly pobyt cesky, obcianstvo slovenske.Manzel a dcera su cesi.Do rodneho listu malej ale nechcu zapisat moje rodne cislo, chcu odo mna nejake osvedceni rodneho cisla.Ako to mate Vy?Dakujem.

malibuu7
18. máj 2011

@em_ka ahoj, my sme podobný prípad. Len nekupujeme byt, ale pozemok na stavbu domčeka. Kto ti povedal že nemožte kupiť družstevný byt?

evaviki
18. máj 2011

@berry ahoj, osvedcenie rodneho cisla chcu kvoli duplicite, aby sa nestalo, ze mas s niekym rovnake.. ale to by mali vyzadovat jedine v pripade, ze by si ziadala o obcianstvo.. ja mam manzela cecha, pozrela som cesky rodny list maleho, ja tam mam iba datum narodenia. Tam, kde ma byt r.c. mam -------- 😀 Zaujimave ze v slovenskom rodnom liste (maly ma dvojite obcianstvo, ale narodil sa v cechach) mame r.c. obaja (nemali problem s tym, ze mm je cech) tak isto v sobasnych listoch, na slovenskom obe rodne cisla, v ceskom iba datumy narodenia....Ale je mozne, ze ak tam ty chces mat r.c., tak su ochotni ho tam zapisat, ak nebudes mat duplicitne.. Co je super, mne to nikto neponukol..)

berry
19. máj 2011

@evaviki
Ahoj, dakujem za odpoved.No ja tam mam presne take iste r.c----------:)Ked to vybavoval manzel, ked sa mala narodila, tak mu nic nepovedali, len ze to nezapisu, tak som tam bola ja este raz a vtedy mi povedali o tom osvedceni.No len sa mi to zda na hlavu, ked som sa narodila za CSSR, tak asi tazko tu bude mat niekto take iste rodne cislo ako ja, ved sme boli jeden stat.Chcela by som, aby to tam bolo napisane, nech to nevyzera, ze mala ma mamu niekde z pralesa, bez rodneho cisla .🙂Ja som nevedela, co je to to osvedcenie, bala som sa, aby mi nahodou nepridelili nejake nove rodne cislo, to som nechcela.Ved aj na zdravotnej karticke som mala nejake ine rodne cislo, kym som mala len prechodny pobyt.

evaviki
19. máj 2011

@berry a prave v tom je problem, ze zial existuju duplicitne rodne cisla.. dokonca aj v ramci SR, pracovala som v banke a stalo sa nam, ze sme mali dvoch klientov s rovnakym r.c., jeden z nich si ho musel zmenit.. preto pozaduju to osvedcenie a ak by sa nahodou stalo, ze by si mala duplicitne s niekym z CR a chcela obcianstvo, tak ti zmenia rodne cislo.. aj mna to caka, ale este mam par rokov cas.. no budem dufat, ze nikto v CR ho nema..
zdravotna poistovna to neriesi, pre nich si cudzinec, tak dostanes ine cislo a hotovo.. ☹

berry
20. máj 2011

@evaviki
tak to som netusila, ze aj v ramci jedneho statu mozu byt rovnake r.c...tak budem aj ja dufat, ze moje nikto iny nema, kazdopadne diky za info 🙂
A pozerala som nase sobasne listy, tak my mame aj v ceskom aj slovenskom obaja rodne cisla, tak sa v tom vyznaj 🙂

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barushkaaam
13. okt 2011

Ahojte baby, mohla by som sa k vam pridat? ja som povodne z Bratislavy, ale uz 7 rok zijem v Prahe. Inak som cerstva snazilka, tak neviem ci som tu spravne 🙂

yvetta
13. okt 2011

@barushkaaam - ahoj my zijeme pri Prahe a tiez sa snazime, ale neprehaname to, ziaden stres 🙂 inak som z Kosic.

lilliaan
14. okt 2011

Ahojte holky, tak sa i ja pridavam k vam 😎 Moj partner je Cech, my zijeme v Prahe - Troja, a mame 7-mesacneho synceka... Byvame v podnajme, ale ja som ani nepocula nic o tom, ze ked si budeme chciet kupit druzstevny byt, tak ako slovenka nemozem 😒 Mna minule naserkali zo Zuno banky, ze si tam nemozem otvorit ucet, lebo nemam ceske obcianstvo 😠 V dnesnej dobe mi to uz pride trapne, ked si kade-tade po svete ludia otvaraju ucty 😖 Ja som rodila na slovensku, co sa tyka poistenia nebol s tym ziadny problem... Moj maly ma slovensky rodny list. Po matke ma dieta automaticky obcianstvo bez ohladu na krajinu, kde sa narodilo. A v CR plati, ze dieta automaticky ziskava i obcianstvo druheho rodica. Sme sa tak docitali,, takze moj Teo ma ceske obc. automaticky, ale zatial sme nic nikde nevybavovali. Takze bude mat dvojite 🙂
Inac mne na tej materskej uz zasibava... som bola zvyknuta stale nieco robit a mat okolo seba vela ludi... a i ked svojho Tedika velmi lubim, tak predsa mi je obcas tak clivo. Ako to zvladate? Citam, ze niektore sa o miminko snazite, tak drzim palce 🙂 Robite niekedy nejake "slovenske stretka" ? 😀

barushkaaam
14. okt 2011

@zyvetta Ahoj 🙂 my to tiez neprehaname, snazit sme sa zacali len tento mesiac takze nie je sa kam ponahlat 😉 my byvame v Libni, ale asi sa budeme stahovat v decembri do Berouna, predsa len Praha je pre nas velka a priatel to bude mat aj blizsie do prace. A vy uz mate nejake deticky, ci sa snazite o prve?
@liliaan Ahoj 🙂 moj partner je tiez Cech 🙂 o tom druzstevnom byte som nevedela, ze robia take problemy. My sme si chceli brat hypo, nevies ako je to v tom pripade? ale je fakt smiesne, ze s tym robia take problemy...ved dneska je uz tolko ludi rozlietanych kade-tade po svete. Pozerala som si tvoj fotoalbum, mas pekneho synceka 😉

evaviki
14. okt 2011

@lilliaan prosim ta, kto ti povedal, ze si nemozete kupit druzstevny byt??? Hlavne ak je partner cech.. my sme si vybavovali hypo, kupili sme teda do osobneho vlastnictva.. akurat kvoli hypo som si vybavila prechodny pobyt.
prepaaac, to som si zle precitala prispevok 😀DDDDD a nejde mi to vymazat....

lilliaan
14. okt 2011

@evaviki O tom druzstevnom byte som citala u prispevku od @em_ka 🙂 My sme v podnajme a zatial nic nekupujeme, chceli by sme sa vratit do zahranicia, kde sme zili i sa spoznali... Tak uvidime ci to vyjde 😝
@barushkaaam dakujeme za pochvalu pre Tedika 🙂 🙂
Ako ste si zvykli na cesku mentalitu? 😝 Mne tu ludia obcas pridu velmi rozdielni, najma prioritami atd... Stale tomu svojmu opakujem, ze slovenky su najlepsie 😀 Preco inac by si jednu z nich vybral 😀

evaviki
14. okt 2011

@lilliaan ja som si to potom vsimla, ale prispevok mi nesiel vymazat, tak som tam aspon doplnila poslednu vetu 😀

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barushkaaam
14. okt 2011

@liliaan a kde v zahranici ste predtym byvali? ja som mala velke problemy si zvyknut aj v CR, nie to este niekde inde...ja sa asi ozaj asi ten typ, co do zahranicia len na dovcu a potom sup domov 😀 akurat teraz sme rozmyslali, ze pojdeme na moje narodky niekam von...uz dlho sedime len doma a uz ma to nudi 😀 tak sme rozmyslali, ze pojdeme na nejaky eurovikend a bola celkom dobra ponuka na Taliansko do Verony a Benatok.
tak urcite su rozdiely v ceskej a slovenskej mentalite..mne v niecom pridu lepsi cesi a v niecom zase slovaci. Aj aj moj tvrdi, ze slovenky su lepsie. Co som pocula aj kamaratom sa chvalil nech si najdu partnerku slovenku. A nepocula som to prvy krat...u ceskych muzov su slovenky dost oblubene, co tak z okolia viem 😝