Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

miselinik
21. júl 2007

Ahojte ako tak čítam tak riešite papierovačky. No aj my ich riešime, ale len rodičovský príspevok a prídavky, lebo obaja s manželom sme slováci a Saška sa narodila na Slovensku v PP. Nebolo mi to celkom po voli rodiť na slovensku, ale nemali sme tu ešte byt a manžel býval u svojej sestry, ktorá je tu vydatá už osemnásť rokov. A ona má 3 deti a to by som nezniesla tam bývať s mimčom v období keď človek potrebuje najviac kľud.
ale zvládli sme to s manželom a už sme celá rodinka spolu. 😉
no a teraz tie papierovačky a budeme mať už pohodu a kľud. Tehulky držkajte sa a oddychujte koľko sa dá. 😀

ikka
21. júl 2007

Ahojte babenky,
tak pridam aj ja nejake vlastne skusenosti s vybavovackami 🙂 vcera som nejak nebola moc pri PC.
Hlavne Bianca vobec sa nemusis bat, my sme tiez obaja Slovaci, TP mame na SR a prechodny tu v CR a vsetko v pohode. Najdolezitejsie je vlastnit fialovu knizku o pobyte z cudzineckej policie, bez nej sa nepohnete, ale to predpokladam, ze mate 🙂
Ked si chcete kupit byt, ci dom nepotrebujete trvaly pobyt v CR.
No a co sa tyka babatka, tak veci ohladne matriky sa vybavovali cez porodnicu, myslim, ze to tak funguje v celej CR. Tam sme dostali vyplnit papier o mene dietata a treba sobasny list a tie fialove knizky...to vsetko este v porodnici okukla matrikarka a hned po prepusteni z porodnice tj. na 5 den sme si mohli ist pre rodny list. A s tym hned na poistovnu, tam od nas akurat este chceli list vlastnictva, co som nepochopila preco 😕 a potom nam asi do dvoch tyzdnov poslali vsetkym trom nove poistenecke karticky postou...s komplet slovenskym rodnym cislom (lebo dovtedy sme mali rodne cislo za lomitkom nejake ine pridelene)a dokonca manzel a mala maju platnost na 5 rokov, ja len na 2...asi koli materskej alebo ja neviem 🙂
No som to tu ale popisala a teraz ideme vybavovat ten pas. Najhorsie je, ze nemame ani jeden platne vlastne pasy, tak preto to budeme mat zlozite. ☹

androna
autor
21. júl 2007

ahoj
Musko len by som chcela podotknut ze to nejde zapisat mimi do pasu ceskeho manzela/priatela.v cechach to slo do roku 2006 a teraz musi mat mimi vlastny pas.ale dieta sa da zapisat do ceskej obcanky!akurat si niesom ista ci to staci na cestovanie ale vyskusame za 5 dni a potom vam dam vediet.my totiz ideme na slovensko

musko
21. júl 2007

Androna, maš pravdu. V ramci ČR-SR by to snáď stačiť mohlo 😒 . My sme dávali Petríka zapísať do pasu už pred 2 rokmi a teraz ho mám ja aj v slov. pase.

bianca
21. júl 2007

ahojte baby.Taka ako ide sobota?

bianca
21. júl 2007

hej a este som chcela.Ked som si po svadbe vybavovala nove potvrdenie o prechodnom pobyte,tak uz mi fialovu knizku nedali,ale iba potvrdenie.Vraj to bola zasa novinka s min.roku.Zasa sa nieco zmenilo?Za 6 rokov som uz mala s cudz.policie tolko roznych papierov ze by som mala dost listov na knihu

musko
21. júl 2007

Bianka, to bude nejé nedorozumenie. Fialovú knižočku mať masíš, tam sa píšu všetky zmeny v údajoch, aj zmena prech pobytu, nové číslo pasu - všetko. Overila by som si to, aby nemala zbytočne problémy.

bianca
21. júl 2007

a ty mas odkedy fialovu knizku?

mmem
21. júl 2007

caute baby, ja som si vybavovala prechodny pobyt asi pred mesiacom a ziadna knizka uz neexistuje. Dostali sme len take potvrdenie o prechodnom pobyte.Je to novinka,museli to prisposobit normam EU.Pri zmene udajov dostanes myslim novu-upravenu - ale to neviem na 100%

musko
21. júl 2007

Ja ju mam asi 3 roky, bola som tam - na cudz. pol. asi pre mesiacom pred svatbou a nič o jej rušení mi nehovorili, zapísali mi tam nové číslo pasu a dali papiere na vybavenie trv. pobytu.

bianca
21. júl 2007

mmem :uff.Diky.Som sa riadne zapotila ze nemam platne povolenie

bianca
21. júl 2007

musko :ja som ju mala tiez ale ako vravim,tak mi ju minuly rok pri zmene udajov vzali a dali mi iba povolenie

musko
21. júl 2007

No fajn, keď ani úradníci nevadia čo a ako..... 😖

ikka
21. júl 2007

no to su novinky 🙂

bianca
21. júl 2007

ikka ahoj
Ja si aj tak myslim ,za v tom maju...a na kazdej cudz.policii to maju inak rovnako ako s rod.listom.Vcera som pisala na ambasadu,tak uvidim ci mi pride neaka odpoved.
A inak ako travite sobotu?Ake mate pocasie?

mmem
21. júl 2007

ja si myslim ze tie stare knizky nezrusili,len tie nove musia byt uz ine. A to je pravda ze na cudz.policii nevie prava ruka co robi lava a este su strasne mili:(

ikka
21. júl 2007

ja som tiez raz pisala na ambasadu a neodpisali 😒 tak som volala
ja som bola s malou trochu doobeda vonku, teraz spinka, tak idem obedovat a trosku vegetit, manzel je v praci a pocasie je ako uz cely tyzden horuuuuco 😎 ale rano bolo velmi prijemne

musko
21. júl 2007

Ja idem konečne upratovať. Máme tu ako po výbuchu, cez týž stíhame len základné veci. Vrátil sa nám svokor z nemocnice s dekubitmi, takže to máme pestré - očetrujeme 2-3x denne, prevazujeme, prebaľujeme a musíme vymyslieť polohovanie 😒 . Malý spí, neviem, ako dlho mu to vydrží. Takže hor sa na kúpelňu a podlahy. Ešte, že manžel je zlatý a navarí 😉

mmem
21. júl 2007

ten rodny list sa da riesit samozrejme aj cez ambasadu, ten postup cez SK je na urychlenie i ked je dost otazne ci to nieco pomoze v case dovoleniek a ta specialna matrika je len jedna v BA-aspon dla mojich info. Inak ta pani na ambasade bola vzdy mila a vsetko vysvetlila,tak tam skuste zavolat

bianca
21. júl 2007

musko :fuha,musim pozriet ci nemam doma neake obrazky o polohovani,skuste ho aspon tocit na boky a 2-3 hodiny ak to budes stihat a hlavne podlozit hlavne najostrejsie body(lopatky,kolena,bedra,clenky...)aj na hlave sa robia dekubity a dost zle ssa liecia

bianca
21. júl 2007

idem aj ja upratovat.Dnes je v ostrave po burke aspon trocha znesitelnejsie pocasie,tak dufam ze hned neskolabujem

musko
21. júl 2007

No, to ja viem. Podložené máme čo sa dá, ale ne boku sa neudrží, je dosť silný. Aj keď mu to ošetrujem na krížoch, tak ho MM musí držať, aby nespadol nazad....

bianca
21. júl 2007

skus zrolovat deku,alebo paplon a zaklinit mu ho pod chrbat.Otocit na bok a tym rolom okopirovat chrbat,alebo dalsia moznost je,dat mu tu rolu pred hrudnik a normalne ho na to akoby polozit,Skuim najst na internete

mmem
21. júl 2007

musko no nezavidim,nic moc, ja som tiez byvali zdravotnik ale uz som dobrych par rokov mimo a vela si toho nepamatam, ale myslim ze esistuju take specialne obvazy na dekubity -ktore pomahaju znovuvytvoreniu tkaniva.MOzno to uz je standard, ale skus sa na to spytat

mmem
21. júl 2007

byvaly

bianca
21. júl 2007

su ale su strasne drahe.Mohla som zohnat kym som bola v praci,ale musela by som ten dekubit vidiet.Na kazdy stupen a druh sa dava nieco ine.Mam velmi pohate skusenosti

musko
21. júl 2007

Dievčata, dik, ja som tiež zdravotník, mám zohnané a objednané, čo sa dalo. Majú mi dať z lekárne Tender twist duo, neviem, bianca, či to poznaš - poradili mi to. Inak klasika - chlorofyl, sterilné krytie, podkladanie...

bianca
21. júl 2007

musko .poznam.Mi v praci pouzivame rornorode vci,ez od.Betadinu na dez az po striebro.Fakt decka.Uz som uvazovalo ze s tym budem obchodovat.
dalsia dezinfekcia kt.sa osvetcila bol Octenisept.Velmi dobra vec.
a este pouzivame na polohavonie velmi,ale fakt velmi dobru pomocku a to je textilny had.Je to aj pre mimina a holky to volaju hniezdo.Pre dospelych je to ovela vetsie a usetri to vela prace,Prebrali sme to s pomocok pre bazalnu stimulaciu

mmem
21. júl 2007

tak zatim baby idem nieco uvarit🙂

musko
21. júl 2007

BIanca, dik za IP. Super články - niečo využijem a dám vedieť. Zatiaľ čaf!