Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

susik77
23. júl 2007

ao: cesky, ked som este robila v lekarni, tak to odo mna vyzadovali...teraz som v medzin. firme, uz nemusim, ale zvykla som si 😉
Vacsinou je to v sit., ked mi povedia: mozem Ti pozicat knizku a hned sa zarazia: ale je to v cestine 😎
Keby vedeli, ze na vyske sme mali polovicu ucebnic v cestine 😀
a odkedy som v CR tak stale citam vsetko cesky 😎

emalea
23. júl 2007

susik 😀 😀 😀 . Som si hovorila, s kym to rozpravas. Hej, ideme len tu v Kladne. Tu som ale nikdy nebola, len v Prahe, vobec neviem, ako to tu vyzera.

susik77
23. júl 2007

emalea: je to tam take malinke, par laviciek, tusim 3 dvere(ak si dobre pamatam) 😕 ale tiez som tam cakala take 3 hodky, ale aspon som sedela...

emalea
23. júl 2007

Ludia, ved ja som nikdy nevedela, ci citam cesky alebo slovensky, nikdy som si to neuvedomovala ako cudzi jazyk.

Ja som pred materskou rozpravala slovensky, akurat na deti cesky, teda nie tie moje, ale ceske 🙂 . Ale akosi automaticky som teraz presla na cestinu. Neviem preco, nie zamerne. Vonku hovorim cesky, len so znamymi slovensky. Ale s ceskymi kolegynami hovorim stale slovensky. Na studentov zase cesky. Ale u mna to prislo uplne podvedome, casom.

ao
23. júl 2007

emalea: pre seba, ale nie je to z nutnosti. už pred svatbou som mala trvalý pobyt, takže riadne poistenie, platiť porod ani veci okolo nebudem musieť. skor mi to doporúčala právnička, síce nemám nárok na dvojité občianstvo, ale ČR vačšinou odpustí vzdanie sa SR občianstva na výnimku, keď o ňu požiadaš, z dovodu neúmerne vysokých poplatkov, ktoré chce SR strana za vyviazanie. snáď som to napísala zrozumiteľne 😅

emalea
23. júl 2007

hej, ao, ale ved aj ja som tu mala poistenie, pracovala som tu a vsetko platila tu, aj ked som mala len prechodny pobyt. Zvlastne, ze za porod som musela zaplatit, ale oni mi potom chceli dat porodne aj matersku, prislo mi to trochu zvlastne 😨

susik77
23. júl 2007

ao: teraz siom to nasla na nete: ze vraj SR chce za zriekn. sa obcianstva tusim 20 000 Kc, ze? al. uz je to viac? My tu sice teraz kupujeme byt, ale zatial nevieme, ci tu zost. definitivne, tak nam staci ten trv. pobyt, akurat sa trochu bojim, ze nase deti mozu byt diskriminovane kvoli obcianstvu, medzi cechmi je dost nacionalistov 😎

emalea
23. júl 2007

Dievcata ja sa uz rozlucim, idem spat, len vcera sme sa vratili po troch tyzdnoch z Kosic, teraz mi doprala pracka, vyvesala som pradlo a fungujem len na adrenalinove vypary. 😵 Majte sa zatial pekne, velmi prijemne sa tu s vami rozprava.

pa pa, dobru noc 😵

ao
23. júl 2007

baby, keď som sem v 99 prišla, dostala som v práci ultimátum 3 mesiace naučiť sa bezchybne písať a hovoriť, takže som to musela zvládnuť 😔 Manžela mám Čecha, takže skoro všade rozprávam česky, ale s rodinou a známymi (všetci žijú tu) zásadne po slovensky aj na verejnosti. Dokonca v práci som No.1, šéf je povodom Slovák, ale slovenčinu má už ubohú, takže všetci obdivujú moje prepínanie zo slovenčiny do češtiny, vrátane melodickosti každého jazyka, takže ja som na svoj rodný jazyk hrdá! 😉

susik77
23. júl 2007

emalea: to je fakt zvlastne 😎 a pracovala si tu a platila si si poistku? Ak ano, tak to malo ist z poistky...Ja tu mam zdr. poist., odkedy tu pracujem...

susik77
23. júl 2007

emalea: dobru noc 😉

ao
23. júl 2007

Košiceeee... tam saidem pozrieť konečne asi po 3 rokoch, už sa teším 😅
Dobrú nocku vám všetkým prajem 🙂

emalea
23. júl 2007

susik a deti nemaju narok na obe obcianstva? Ceske kvoli miestu narodenia a pobytu a slovenske po rodicoch?

bianca
23. júl 2007

uz sa mi zatvaraju ocka,ale musim este vydrzat.Musim,musim,musim

ao
23. júl 2007

susik: je to odstupňované ešte podľa výšky vzdelania, počtu detí, atd. proste podľa toho o čo štát príde tvojím zrieknutím sa jeho občianstva 😠
susik: ak rodíš tu, možte dať dieťatku české a potom cez SR ambasádu zariadiť slovenské

susik77
23. júl 2007

emalea: nie 😎 podla zakona by mohli mat ces. obc., keby jeden z nas mal ceske, ale kedze sme obaja slovaci, tak bude mat slovenske a mozme prihlasit k trv. pobytu, lebo mame aj my...uz som to overovala 😎
a dvojite obc. uz mozu mat tusim len ti, co ho dost. za federacie...

emalea
23. júl 2007

ao, ty si z Kosic? 😕

susik, normalne som si tu paltila zdravotne poistenie. Za lekara som neplatila, len v Podoli mi povedali, ze za porod musim zaplatit ako cudzinec 15000 Kc 😒

ao
23. júl 2007

bianca 😀

ao
23. júl 2007

emalea: ano, ako mala sme bývali na Obrancov mieru, potom na Furči... a ty???

susik77
23. júl 2007

ao: aha, tak nam by to dobre napocitali, ked mame VS na Slovensku 😉

emalea
23. júl 2007

susik, aha ☹ . Prave, ked som rodila ja, mohlo to byt, ako hovori ao

bianca a ty preco musis vydrzat? 😀 musis musis musis 😀

susik77
23. júl 2007

emalea: ja si myslim, ze v Podoli to museli schaosit-asi ta tam viedli ako cudzinku a pritom si bola poistena 😎
inak, tiez idem rodit v Podoli, dufam, ze tam nebude zrovna stopstav 😎

ao
23. júl 2007

susik: aha, tak už tomu rozumiem, my sme česko-slovenské manželstvo, tak asi preto mi povedali, že mimi može mať aké si vyberieme a kľudne aj oboje... tak bude mať oboje, ja si to vybehám 😀

emalea
23. júl 2007

Ja na Juhu, Rosna, blizko je mala stanica, Astorka, Cottbus, hasici 😀

a po svadbe na SEvere, Tomasikova, pri Bete, elektro priemyslovke 😅

susik77
23. júl 2007

ao: asi ano, ale to dvojite uz tusim fakt zrusili...

ao
23. júl 2007

susik: odhadom... za manžela 30 tisíc a za teba, že už by si porodila štátu nového daňového poplatníka... tak 35 tisíc!!! ale dá sa požiadať o Prominutí dokladu o vzdání se původního občanství z důvodu neúměrně vysokých poplatků.

emalea
23. júl 2007

No ja zrovna ked som rodila, tak sa to tam lamalo...ked som prisla, este boli v pohode a potom sa rozrodili a museli posielat inam a prepustat cim skor. Co teraz? Je plno?

ao
23. júl 2007

emalea: tam to samo že poznám 😀 a přečo ste sa nakoniec ocitli v Čechách???

susik77
23. júl 2007

no, dost casto-na zac. jula som tam bola na kurze a ta PA nam hovorila, ze raz za 2 tt maju stopstav 😎

emalea
23. júl 2007

Som chcela ist spat dievcata, nie?

Fuj, to je uz po polnoci? Tak som o hodinu pozadu, myslela som, ze je jedenast, sakra, som na seba nastvana 😠 Uz naozaj idem, lebo zaspim uprostred manzelskych hratok 😀 😀 😀