• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Slovenky v Čechách II

26. augusta 2015 
Ahoj Berry no tá téma tu povodne nemala byt ja som reagovala na dost starý príspevok :wink: , ale čo sa týka očianstva ak ho budeš rodit v čechách automaticky dostáva české občianstvo zdravotnú poistovnu predpokladám ked tu máš trvalý pobyt máš českú a tú istú poistovnu dostane i Vaše miminko :slight_smile: a občianstvo slovenské nemusíš vybavovat ono to nieje občiasnstvo len rodný list občianstvo sa potom vybavuje ked si on požiadaš a to je to osvedčenie o občianstve naše deti majú rodné listy slovenské i české ale občianstvo majú české. skús i zavola do blavy na matriku a tam ti poradia ak by si mala záujem vybavova slovenský rodný list viem že nás upozornovali že ak by sme mali dalšie dietko tak sa to už vybavuje asi v blave a nie v rodnom meste matky. a áno bude mat pobyt trvalý český.
18. sep 2008 o 13:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Aha, dakujem.A este jeden dotaz.Vase deti maju teda len cesku zdravotnu poistovnu aj ked maju slovensky rodny list?Mne ide len o to, ci tym slovenskym rodnym listom alebo obcianstvom nebude mat aj slovensku zdravotnu poistku,aby som ho pri kazdej ceste na slovensko nemusela poistovat komercne.Viem, ze zakladna prva pomoc mi plati s ceskym zdravotnym preukazom, ale ja sa davam poistit vzdy aj komercne, keby nahodou sa nieco stalo.Dakujem.
18. sep 2008 o 15:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte holky, kate dnes ma Tvoja mala 2 mesiace, tak vsetko dobre :wink:
18. sep 2008 o 17:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Blúdim tu po regiónoch a tak som natrafila... Som zo Spiša a pôsobíme s manželom v Plzni. VACHOVKA, ahoj - si tiež v Plzni, ako som sa dočítala...
19. sep 2008 o 15:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
berry frezia ti uz odpovedala na obcianstvo.ten slovensky rodny list detom vybavujeme pre pripad zeby sme sa vratili na slovensko.co sa tyka poistenia vzdy je to podla matky.tam kde mas ty trvale bydlisko ma i male a tak i s zdravotnou poistovnou.so slovenskym rodnym listom si zdravotnu poistovnu nevybavis.to by si malu musela prihlasit k trvalemu pobytu a seba na SK.my tiez priplacame na komercne poistenie.
19. sep 2008 o 16:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dakujem Androna, ja som si myslela, ze je to tak ako pises, len som sa chcela uistit.Ste predsa v tom uz skusenejsie.Dik.A pohodove tehulkovanie prajem.
19. sep 2008 o 17:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Cus babenky :sunglasses: , prave sme sa vratili z Krkonos, ta pisem az teraz. GBola tam kosa, alke krasny cerstvy vzduch. Oddychli sme si, boli sme aj na hubach, na prechadzkach...

Co nove? Bianca ako?
21. sep 2008 o 14:24  •  snaží sa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte dievčence, tiež som sa dlho neozvala...Celé prázdniny sme boli s chlapcami na Slovensku u našich, bolo výborne, chlapci mali výbeh po záhrade a ked bolo teplo kúpali sme sa. Teraz nam začal zase kolotoč- škola, krúžky atd. Minulý týžden to bol Jičín- mesto pohádky, ale velmi sme si to neužili. Šimon mal herpetickú virusovú angínu s aftami, bolo to strašné...ale už je v pohodě a dnes sme boli prvykrát na kojeneckom plávaní, velmi sa mu to páčilo, ked budem mat chvilku hodím nejaké nové fotky.

janoko- aj ja som zo Spiša...
21. sep 2008 o 15:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj babenky, po dlhej dobe sa tiež ozývam

u nás nič extra nového, dovolenka bola fantastická, ešte by sme tam vydržali aj týždeň naviac
22. sep 2008 o 12:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dodatočne malým oslávencom všetko naj!!!

androna - velikánska gratulácia :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
22. sep 2008 o 12:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
zittka dakujeme. :sunglasses:
22. sep 2008 o 12:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojky baby, nepoznate nejakeho dobreho detskeho gynekologa?
23. sep 2008 o 09:37  •  snaží sa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
betka čo sa stalo? ja ti neporadím, žiadneho nepoznám
23. sep 2008 o 09:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj zitka, vies, mala ma alergiu na krav.mlieko, takze sa jej furt vraacaju kozne problemy na pindulke. dr. nam doporucila najst nejakeho dets. gyndara, co by mal na malu cas, v klude ju vysetrit a nie ako na beziacom pase, lebo je to pre deti velmi stresove....... chcu jej zistit, ci nema dole aj kvasinky, lebo sa to stale vracia
23. sep 2008 o 12:03  •  snaží sa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
betka to ma mrzi, že má Laura také problémy, tak držím palčeky, nech nájdete dobrého gyndára a kvasinky sa nepotvrdia. ja viem o čom to je, mávala som to často a nie je o čo stáť.
23. sep 2008 o 16:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zitka dik... vcera bola v lekarni jedna nutricna terapeutka, tak som si nechala poradit, co moze Laura papat a co nie, co jej skodi. Tak vraj aj jedlo, kde su kvasnice s mliekom ako napr.. chlieb, rohlik..knedlik.... a tak no.... Musime pockat, az sa jej to ukludni a potom vyskusat dat sojove mlieko. Lebo aj na to moze reagovat. My sme jej ho podavali ako nahradu, netusili sme , ze to moze byt realcia ako na kravske.. taktiez skusime kozie mlieko a od roka a pol nam doporucila ovci syr alebo kozi, samozrejmemusime raz podat a potom dlho cakat, ci nenastane reakcia..... :angry:
24. sep 2008 o 14:41  •  snaží sa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
janoko, kajacz- aj ja som povodom zo spisa, ale medzitym som zila v BA a teraz som v prahe..

ozaj je tuniekto z prahy, najlepsie praha 9?
29. sep 2008 o 15:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte.Nečítala som to tu všetko, ale zaujímalo by ma ako rozprávate na svoje deti.Ja sa snažím česky, ale nie je to žiadna sláva. Priatel mi stále vraví, že musím len česky, aby nemal malý neskor problémy v škole, aj ked to je ešte daleko.
29. sep 2008 o 18:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte :slight_smile:

zuzac- už sme sa tu o tom bavili a prevládali názory, že detičky sú velmi prisposobivé a žiadny problém nemajú. My žijeme v Čechách 8rokov, rozprávame sa iba slovensky a náš Samuel nema žiadny problém s českým jazykom. Už viackrát sa nám stalo, že mu neverili, že je Slovák... :grinning:
p.s. to by mi moja mama dala, keby som svoje deti nenaučila po slovensky... :sweat_smile:
29. sep 2008 o 18:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No ja mám taký istý názor, ale ten moj ješitný chlap si to nedá vysvetlit.takže teraz na neho rozprávam československy.
29. sep 2008 o 19:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
sisa prazaciek je tu asi najviac.vecsina je okolo chodova.
29. sep 2008 o 20:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
zuzac tvoj priatel je teda pekne vedla.mala by si na maleho urcite rozpravat slovensky ciste.materinsky jazyk ukludnuje.cesky sa narozpravas este tolko na detsky ihriskach a vsade kde dnesne ceske deti slovensky nerozumia.maly sa tak nauci kvalitne jak slovensky tak cesky.ale ked nanho budes rozpravat cesko slovensky tak to bude pre nho v uceni teda fakt problem.nebude vediet co je co .a bude rozpravat tak i on.takze doporucujem bud slovensky alebo cesky ale nie ceskoslovensky.
29. sep 2008 o 20:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
androna- diky a ty si tiez z chodova?
co sa jazyku tyka, ja hovorim stale len slovensky a s malou jedine slovensky, to je prirodzene a myslim,ze jedina sanca dieta naucit 100% jeden jazyk a to je ten materisnky:slight_smile:
deti su ako spongia, dokazu sa naucit mnoho naraz a to je ta vyhoda pri zmiesanych manzelstvach- ze deti automaticky hovoria 2 jazykmi a nahodou ked je este iny jazyk v skolke tak aj ten nasaju bez problemov..takze by som nezahadzovala materinsky jazyk zuzac:slight_smile:)moj znamy hovori od malicka 4 jazykmi uplne plynule a super, iba preto,ze obaja rodicia boli cudzinci a pocas zivota ked bol malicky takzili v 2 krajinach, takze zvysne jazyky sa ucil len v skolke alebo s detmi vonku a dnes cela rodina hovori 5 jazykmi plynule..takze zuzac nezahod tu sancu a nechci aby sa ti dieta ucilo materisnky jazyk z TV:slight_smile:)alebo aby tomu nahodou raz vobec nerozumel..
29. sep 2008 o 20:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No dnešné české deti slovenčine nerozumejú vobec.Ja však mám záujem aby sa malý dorozumel slovensky. Priatel sa pýtal nejakej učitelky či s tým má skúsenosti,a ona mu povedala, že mala také dieta a že malo problémy. Sesternica žije v Taliansku a ona na dieta rozpráva len slovensky, tak drahému vysvetlujem, že ked s tým nemajú problémy v iných, úplne odlišných jazykoch, tak u nás by to nemal byt problém.Takže ja na neho začnem len slovensky, a táta ked bude namietat, tak ho pošlem na koníka si prečítat tútú diskuziu.
29. sep 2008 o 20:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
sisa ja byvam u slaneho.do prahy jazdim prilezitostne cca 30min ale spis praha zapad, zlicin ,ruzyne.na chodove som nikdy nebola je to pre mna strategicky daleko.
sisa a jak pises tak u zuzac sa to dieta prave slovenstinu z tv nenauci.tu totiz ziadna nieje.ale slovenske deti sa ucia cesky z tv.
znami odisli do nemecka mala 2,5roka rozpravala slovensky a cesky.ani slovo nemecky.po 6mes chodenia do skolky plynula nemcina.rodicia sa s nou nemecky nikdy nebavili.cim viac jazykov tym lepsie.
29. sep 2008 o 20:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
androna- ja som to myslela obrazne- skor aby sa nespoliehala na to, ze sa dieta nauci jazyk z TV :astonished:
zuzac- ako som hovorila nezahod tu sancu, bude ti to neskor urcite luto..a zase bude mat tvoje dieta jeden jazyk k dobru a s uplnou prirodzenou lahkostou:slight_smile:)kazdy dalsi jazyk sa bude musiet driet v skole :stuck_out_tongue_closed_eyes:
29. sep 2008 o 21:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj Sisa, odkial si? My z Prahy 10-Uhrinevsi, myslim, ze na Prahu 9 je to autom kusok. Inak, Betka je z Hornych Pocernic. Co sa tyka jazyka, som schizofrenik. My sme obidvaja Slovaci, s malou hovorim doma slovensky, s manzelom tiez, s kamaratkami vonku len cesky, slovensky sa hanbim :pensive: Tak neviem co budem robit ked bude mala vacsia a ked bude sama kecat...
29. sep 2008 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
susik- náš Samko odpovedal tou rečou, ktorou na neho hovorili...nemal žiadny problém. Vonku so mnou ale hovoril slovensky lebo bol zvyknutý z domu...neviem prečo píšem v minulom čase, ved to je tak i teraz...
ja sa slovensky hovorit nehanbím, práve naopak, mám z okolia vačšinou pozitívne reakcie... :wink:
30. sep 2008 o 07:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dobre rano baby! susik tak to je skvele- to je fakt na skok autom, mam tam 2 kamosky v uhrinevsi, takze sme tam casto..ja som v prahe len od marca, od kedy sa mala narodila, pretoze som pracovala v BA...to je parad baby, tak to by sme mohli dat nejake stretko..ja hovorim len slovesnky neviem, asi som tu este kratko a pripada mi to smiesne keby som mala prehovorit cestinou..a zatial mi kazdy rozumie :grinning: a dokonca su ludia este aj mili ked hovorim slovensky.zatial mi to pride smiesne.nemohla by som sa pocut
30. sep 2008 o 08:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
susik77- som z ujezda nad lesy
30. sep 2008 o 09:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok