Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

sisa88
29. okt 2008

janula- diky....ozaj a preplatia ten rodciak aj spatne? ja som na rodic 2 mes ale zatial len SK lenze co tu citam od teba , tak rozmyslam ze tam na urad zajdem a vybavim si to- len rozmyslam ci to ide spatne..na akych uradoch to vybavujes presne?byvaju tie pobocky soc. veci aj na mestskych uradoch tu v CZ?alebo na to maju spec urad ako v SK UPSVR?diky

janula34
29. okt 2008

Sisa - no či to davaju spatne neviem, skusi, za to nic nedas. Ja som potrebovala zo soc.poistovne z SK potvrdenie ze mi vyplacali materský príspevok - do kedy a v akej výške - je to ten isty papier ktory si davala na urad prace, soc.veci a rodiny v SK ako podklad pre rodic.prispevok. Potom z uradu prace, soc.veci a rodiny jeden europsky formular - mari sa mi E411, ale oni to vedeli presne aky - tam mi potvrdili od kedy dostavam rodic.prispevok od nich a v akej vyske. Toto som zaniesla na urad prace (to je ako nas UPSVR) tu v Beroune, chceli este prac.zmluvu od priatela, potvrdenie od jeho zamestnavatela, ze plati socialne, zdravotne poistenie a dane tu v CR, a dali mi jeden papier na potvrdenie na cudz.políciu, že tu mam prech.pobyt, a rodný list dietata. Vsetko som im tam zaniesla, stalo ma to trochu behaciek a nervov, ale vsade boli nastastie prijemny ludia a podarilo sa to. Urcite to skus, ved je rozdiel ci mas v prepocte 3800KC alebo 7600KC.

bianca
29. okt 2008

ahojke babulky

sisa88
29. okt 2008

janula - diky..a mala ma stale SK rodny list? lebo ja mam zatial len SK.

janula34
29. okt 2008

Sisa - ano, obaja maju len slovenske rodne listy. Český ani nebudu mať, lebo obaja sme Slovaci. 😉

zittka
30. okt 2008

ahoj babulky, čo porábate, keď je tak škaredo? ja som bola v utorok a dnes na vianočné nákupy, ale s malou je to celkom náročné 😝 ale dačo už je nakúpené, tak som rada

bianca
30. okt 2008

zittka tisko ti zavidim tie nakupy.Som zvedava ako ich tento rok zvladneme my 😀 Inak ake mate pocasie?Tu je teplo ale strasne fuka.

sisa88
31. okt 2008

ahojte baby...tak ja som obchody opustila po porode..asi nakupim cez internet alebo znamych uvidim...na dokonaly shopping nebude asi cas a ked si predstavim tych ludi vsade, tak neviem..ale uvidime, mozno sa dotvedy mala pochlapi a zmeni sa na dieta ktore bude v noci spat hehe..nejake dobre tipy na darckey zittka?nasi pridu na navstveu o 2 tyzdne a uz si urobime aj vianoce, kedze som povedala, ze do konca roka uz nikam necestujem, pokial eliska neprespi noc!uz mam toho dost🙂 tak musim cez vikend nieco pre nich zohnat a neviem co...:(tak poradte co teraz leti

kate77
31. okt 2008

Všetkých zdravíme..i nové pisatelky 😉 .som tu dlho nebola,boli sme u babky na Slovensku,sa mi vobec nechcelo naspat...aaach.....potom si všetko prečítam,že čo ste prebrali...Jej Bianca gratulujem k malej,to to utieklo...všetko ok?
My už v noci spíme ale v kočíku,aby sme mohli kolísat...kolísku nekupujem,mám postielku,tak neviem kde by som ju dala....Inak všetko ok,len Elen už nechce pit mlieko,bojujeme každé krmenie,len ked spí tak pije kludne...paaaa zatím..ešte ozveme.

janoko
31. okt 2008

Ahoj!!! Ao sa vám darí? Tu, v Plzi dnes vykukuje slniečko, vyleziem von a budem nasávať jesennú atmosférku... Je mi krásne...

bianca
31. okt 2008

katus ahojky.Joj ubehlo to rychlo.Aj my sme boli doma s malou koli papierom.My najradsej spime vo velkej posteli.Nas tatino ju tak nausili 😒

janoko i v Ostrave je krasne 😵

kate77
31. okt 2008

ej Elen baví kukat so mnou na PC,tak možem písat dalej....sissa to ty si písala,že vážite 10kg??ta my máme len 4 mesiace a vážime 7kg takže vo vašom veku tiež budeme mat tolko🙂..Elen sa narodila veeeeeeelka...
Bianca my sme 3 mesiace nevedeli malu uspat..nijak a nikde...až u babky sa podarilo....
A boli sme na SK na svadbe ale to o ničom..som sa nebavila,lebo som myslela na malu a taka som stale unavena..i ked spi ale treba vstavat na nočné krmenie...

petka152
31. okt 2008

caute baby,

neviete co je s Ufkou? ze by uz porodila???

zittka ty si sikulka, uz takto mysliet na vianoce....my sme v tomto necase chodili poctivo na prechadzky 3x denne lebo doma sa to nedalo vydrzat. v satke a s dazdnikom v ruke, niekedy aj po tme. nasa sara neznasa obchody, takze neviem ako nakupime...my zacneme s prikrmami bud.tyzden a vyberame vysoku stolicku.

Sisa dobre darceky sa daju kupi tu: www.naoko.cz (maju aj internetovy obchod). je to velmi mile ze budete teraz vianovovat ked to inac nejde

janoko, ako sa citis?

bianca
31. okt 2008

katus nasa usne hned jed ju vrznem do velkej postele.Rozvali sa a odfukuje.A ked ju este dakto drzi tak to je radosti.Ty malu kojis?My sa s kojenim len tak trapime a aj tak dostane potom umelu lebo je stale hladna

kate77
31. okt 2008

Bianca nwkojim☹..mali sme hned od začiatku problémy-krv v stolici..takže stresy pre mna a pobyt v nemocnici sposobili,že mlieko fuč...a má alergiu na bielkovinu mlieka,tak krmím takým hnusným Nutrilonom,fujky....

bianca
31. okt 2008

my mame bebu lebo sa mlieko akosi nerozbehlo.Stale sa sice trapime aj s kojenim ale to len tak aby sa nepovedalo

sisa88
31. okt 2008

ahojte baby

peta- tie nase kozy su fakt podobne aj elis neznasa obchody..des ale to ma z prenatalu pretoze firma kde som pracovala bola nalepena na shop. centre a tam boli vsetky tie stretnutia a tak a mne to tiez liezlo na nervy..dodnes tam nemozem vstupit a chyta ma triaska🙂takze internet to isti, diky za www

kate- mame uz skoro 11kg..vsetky deti co boli podobne, sa im uz vaha zastavila, ale nasa eliska je aj dlha boze..boli sme na navsteve a bolo tam dievcatko 1,5 roka , no elis 2x taka...🙂ale to je indi vindi to sa do 3 rokov spriemeruje takze ja na tabulecky nehladim...do pol roka cisto MM, takze si hlavu nerobim.len nosit ju, uz mam cekom slusne bicepsy.ale narodila sa 3,2kg, takze v norme, 😀

petka152
31. okt 2008

my sme nakupovanie vyriesili tak ze sme chodili na striedacku bez sari, raz ja, raz manzel. nechapala som mamicky, co sa promenadovali s detmi po nakupnych pasazach s kocikmi. neveriacky som zirala, ze ako to funguje. nasa vacsinou jacala ako pavian. teraz to vydrzi takych 20min, potom ju tu prestane bavit a musime ist okamzite na vzduch. satku som zacala pouzivat az od 3.mesiacov a akonahle som ju tam dala, bola ako vymenena, hrozne pokojna az tak, ze vydrzi v obchode tych 20min 🙂)
napr. vcera, doma sa nudila, tak sme sa isli vozit autobusom.pocasie bolo v prahe hrozne, prsalo, ficalo... dala som ju do satky a isli sme na prosek a naspat. cela bola stastna ze mala zazitok a doma sa hrala az do vecera pekne.
dnes mi zaspala o pol desiatej, a spinka uz skoro dve hodiny. nechapem... priemerny spanok doobeda ma 40min..normalne som nesvoja a chodim pozerat ci mi ju vonku neukradli. samozrejme ze som doma nic nespravila, lebo kazdu chvilku cakam, ze sa zobudi

petka152
31. okt 2008

sisa nasa sara je drobnejsia. odhadujem ze ma tak 7kg. Eliska je riadne baculata. ukazovala som fotky aj manzelovi vcera, na tej s tymi velkymi lickami je hrozne zlata.

sisa88
31. okt 2008

peti --- .hehe diky..myslim ze tym spanim a povahou su podobne🙂)zatial..a tie tvoje stavy poznam, ked eliska spi dlhsie ako 40 min tiez som na nervy lebo tomu neverim, o noci nehovoriac...

ozaj baby-- co ste davali pit babatku ked ste uz nahradili krmenie?jej chuti len tien HIPP caj ale tam pisu, ze to kazi zuby🙂nechcem hned prejst na nieco s cukrom..a bylinkovy caj jejvelmi nejde....diky

janoko
31. okt 2008

petka152, cítim sa fantasticky, vôbec mi nie je zle, ani si niekedy neuvedomujem, že červíček rastie, keby podbruško nepobolievalo, tak ani nverím, že sa niečo také krásne stalo...

petka152
31. okt 2008

janoko ja na tehotenstvo velmi rada spominam. pre mna bol asi najsilnejsi zazitok ked som ju videla prvykrat na ultrazvuku.chodis este do prace? teraz si v ktorom mesiaci? mne tiez nebolo vobec spatne, akurat som sa hrozne prejedala sladkostami (pribrala som 25kg a stale mam 10kg hore ☹ )

Sisa tiez si myslim ze tie nase deturence maju vela spolocneho.

mozete mi prosim poradit,v com mam vyprat flaky od hovienka a od mrkovej stavy? ten nas detsky prasok je uz asi slaby...

susik77
31. okt 2008

Ahojte baby 🙂
Sisa: to som rada, ze nielen verca je taka velka. teraz -14 mes. vazi 13 kg.
Katka: mohli by sme dat zrazik 😉

zittka
31. okt 2008

petka - ja si to vždy vyperiem mydlom na pranie a pustí mi to. alebo to dobre namydlím a hodím prať do pračky.

janoko - tiež rada spomínam na tehotenstvo. ešte jedno ma čaká, ak to vyjde 🙂

susik77
31. okt 2008

petka: na tie flaky od hovienka, a podobne-biol. razu je super vanish-nechaj posobit 10 min. a standardne vyper. Mne takto zostalo vsetko oblec. po malej bez jedineho fliacika 😉
mrkva je horsia...to neviem...
zittka: kedy planujete tretie? 🙂
my chceme tento mes. zacat prac. na 2.baby 😎

ufka1
31. okt 2008

Ahojte baby,
dlhsie som sa neozvala. Snazim sa este rychlo urobit nejake veci kym sa to este da a je na to cas. Patri medzi to aj nakupovanie vianocnych darcekov. Tiez uz nakupujeme. Potom, ked uz bude drobcek na svete, nebude na to cas a ani sa mi nebude chciet. A tieto Vianoce zostavame v Prahe, takze to aj musim stihat teraz. Pridu moji aj manzelovi rodicia, tak si darceky aj sami odvezu 😀 . A este nie su tak plne obchody, to fakt neznasam. S Jakubkom sa to celkom da, ale musime si doslova naplanovat co chceme, vletiet do obchodu, rychlo von a je to 😉 .
Som zvedava kedy porodim. V pondelok som bola v poradni, doktor povedal, ze buduci tyzden sa uz asi neuvidime, ze asi uz porodim. To mi stacilo na to, aby vecer zacali kontrakcie. Tak sme si pockali 4 hodinky a nakoniec presli. Teraz cakam kazdy den a nic 😀

Janoko blahozelam k tehotenstvu a Susik prajem vela stastia.

ufka1
31. okt 2008

PETKA - tiez som to najskor predprala mydlom a zislo to. Minule sa manzel odzabal stavou z pizze a ta mastnota nezisla. Kupila som si taky pripravok na skvrny a vsetko sa vypralo (Kronstar - je to taky rozprasovac).

lullka30
31. okt 2008

Susik, drřím palce 😉 a Ufke tiež, nech to máš rýchle a bezbolestne za sebou 🙂
a zraz si možeme dat, kludne na Chodove

sisa88
31. okt 2008

Ahojte

ja som za zrazik..to by bola fakt sranda keby sme sa vsetky stretli 🙂

ozaj a ten moj dotaz, co davate detom pit- resp co ste davali v 7 mes?nejaky caj a tak k prikromvaniu, chcela by som pomaly klesat s MM ..ako viete ze mu nechybaju tekutiny, povedzme ked prikrkujem a len rano poobede a v noci ma MM a cez den nic ine nepije, je to OK?

janula34
1. nov 2008

Sisa - moj nechcel tiez pit, kojila som len v noci, rano, vecer a raz denne. ALe plienky mal mokre a tazke, takze dehydrovany nebol. To by si videla na plienke a na pokozke - nebola by pruzna. Postupne sa naucil pit, dnes vypije ale max 100 ml za den, co je uspech. Davam mu caj bylinkovy, ovocny a aj cistu vodu. Skusala som aj šťavy ale tie vobec nechcel.