Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

susik77
7. aug 2007

baby, pozerala som podmienky co treba na to porodne a tam bolo trvaly pobyt v CR al. obcianstvo, takze myslim, ze to daju aj bez toho ces. RC-to by sme potom museli odznovu vybav. vsetky doklady, keby nam zmenili rodne cislo, nie? To znamena-novy pas, novu zdr. karticku a pod...to mi pripada dost brutalne 😎

betka007
7. aug 2007

ronikacz : mne vsade povedali, ze ked si necham slovenske obcianstvo, tak musim mat samozrejme slovensku obcianku s trvalym pobytom doma, tu v cechach som poziadala o trvaly pobyt, kvoli zluceniu rodiny, kedze som sa sem vydala. na cudzineckej policii mi vymenili prechodny pobyt,ktroí som tu mala za trvaly a cakala som na to dva mesiace. karticku som si vobec nebola menit, lebo od 1.7.2007 som si menila poistovnu z VZP na CNZP a poistne obdobie mam na rok , pani hovorila, ze ked mi daju trvaly pobyt v cz, tak im to mam priniest a predlzia mi zmluvne obdobie z jedneho roku na desat. takze to poriesim niekedy neskor. inac trvaly pobyt mi dali este len teraz koncom jula

musko
7. aug 2007

susik, ja som dostala porodné a nemám ani občianstvo, ani trv. pobyt na území ČR. Ale, manžel je Čech....

betka007
7. aug 2007

susik : suhlasim s tebou, nedavaju nahodou rodne cislo cesi nove , ak mas aj ich obcianstvo? ja som si zatial nechala svoje slovenske a nikto mi nikde nevravel, ze by som si mala zaziadat o ceske rodne cislo

susik77
7. aug 2007

betka: ani ja som to nikde nevidela, ze potrebujem ceske rod. cislo 😕
musko: uh, neviem, ako je to v sit., ked mas manzela Cecha, ja som si zistovala tieto veci v suvislosti s trvalym pobytom 😕
betka: podla predpisov, myslim trv. pobyt mozes mat len v 1 state a ajk mas tu, tak myslim, ze tu obcianku by si mala na Slov. odovzdat a ako obciansky pouzivas tu v CR ten fialovy preukaz trv. pobytu a vycestovat mozes len na pas- myslim, ze to odovzd. obcianky nie je nejak kontrolovane ale de facto-mas ten obc. neplatny-lebo cudzin. policia by mala na SR nahlasit, ze trv. pobyt mas v CR 😎
skus si ked tak zavolat na cudzin. policiu

susik77
7. aug 2007

baby, pozrite si tuto stranku, su tu zivotne situacie, ako obcianstvo, narod. dietata a pod. je tu vysvetlene kde sa co vybavuje, co na to potrebujete a zaroven su tu linky na navazujuce situacie a suvisiace zakony: http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/place

kajacz
7. aug 2007

susik máš pravdu- ked máš trvalý pobyt v ČR, musíš slov.občianku odovzdat v SR
My teraz riešime ako a kde prihlásit malého, ked sa narodí, musíme to nejak riešit cez slov.ambasádu v Prahe, pretože sme Slováci a malý potrebuje aj slov.rodný list, bude mat asi 2rodné listy...manžel to zistuje

ronikacz
7. aug 2007

Ja som si tiez myslela, ze to co mam na karticke poistenca je moje r.c. v Cechach.ako vravim, toto zistujem na zaklade tej reportaze,co som vam poslala odkaz. pytala som sa aj na nasom personalnom a oni na socialku davaju potvrdenie, ze ten zamestanec - cudzinec si o to "poziadal".Takze evidentne to ceske r.c. je trosku dolezite...

betka007
7. aug 2007

susik : ked sme vybavovali s Martinom doklady k sobasu, tak nam pani na matrike povedala, ze neexistuje, aby som mala iba tu fialovu knizku, lebo som furt obcanom SR a tym padom musim mat slovensku obcanku. ze ked si necham svoje obcianstvo, tak mam nadalej slovensku obcanku , ktora sluzi ako ,,moj identifikator,, a vzhladom k tomu, nemozem mat obcanku v cz, iba trvaly pobyt a to ze mi udelia na cudzineckej policii. tak ja neviem. este hovorila ta pani ze, predsa kazdy clovek musi mat obciansky preukaz.

betka007
7. aug 2007

este ma napadlo, ze keby som nemala obcianku, tak nic nevybavim. vsade chcu jej cislo a ine udaje.. to by som potom musela zmenit aj vodicak a pas a ostatne veci- len kvoli tomu, ze mi tu dala cudzinecka policia trvaly pobyt? ale obcianku by mi aj tak nedali, lebo mam slovenske obcianstvo, ktore menit nechcem..no a vsade ak si ides menit doklady, tak chcu obcianku.. taky kolotoc je to

musko
7. aug 2007

Baby, mna z toho asi porazí! Veď nás nikdy nikto neinformoval o tom, že si máme požiadať o nové r.č. Že nám to nepovedali na person, dobre, ale že nám túto info nepodala ani cudzin. polícia, kam som chodila ako na klavír á 1/2 roka, tak to je teda sila!

betka007
7. aug 2007

susik : tak mas pravdu. teraz som volala na ambasadu.. pani mi to vsetko vysvetlila 😉 . takze naozaj, ked mam tu trvaly pobyt , tak sa musim odhlasit a odovzdat obcianku.. v cechach mam doklad na preukazovanie sa tu fialovu knizku a na slovensku sa preukazovat pasom.. vodicak menit nemusim. teda.. na jednom urade ti povedia tak a na druhom tak. ale teraz neviem , co robit, ked mam ucet v banke aj na slovensku a vlastnim tam nehnutelnost 😕

musko
7. aug 2007

Myslím, že na účet v banke stačí pas - opýtaj sa. A nehnuteľnosť si myslím, že vlastniť možeš kdekoľvek, ak na to máš 😉

susik77
7. aug 2007

baby, ja myslim, ze to rodne cislo nepotrebujeme menit 😎 vsak na karticke to nie je rodne cislo ceske, ale iba ceske " poistenecke cislo" a vacsinou na vsetkycch formularoch je kolonka, ze cudzinci nemusia pisat svoje rodne cislo, ale datum narodenia. Ja som si studovala vsetko, co potrebujeme na porodne matersku a pod. a nikde podmienka ceskeho rod. cisla nebola. A myslim, ze mimco dostane automaticky cesky rodny list aj s rod. cislom a tym, ze my nie sme obcania, musime mu cez tu ambasadu v Prahe vybavit slovwensky rodny list a mozeme si ho zapisat do slov. pasu.
ceske deti-ak maju rodicia obcianstvo-tak deti musia mat vlastny pas 😎

betka007
7. aug 2007

no a este som volala na cudzinecku policiu, teda ta pani co tam sedi za telefonom je fest neprijemna. pytala som sa jej , ze ako je to s ceskym rodnym cislom, tak hovorila, ze vzhladom k tomu, ze tu uz mam trvaly pobyt, tak ze cudzinecka policia ziada automaticky o pridelenie mojho rodneho ceskeho cisla. musi to mat kazdy cudzinec v ceskej republike, bez ohladu, ci tu pracuje,alebo nie- proste ak sa zdrziava na ich uzemi. pytala sa ma , ze od kedy mam trvaly pobyt, tak som jej hovorila , ze asi dva tyzdne. zo zakona na to pridelenie maju 15 mesiacov a pani mi hovorila, ze tak za 10 mesiacov sa mam prist opytat na cudzinecku policiu, ci uz ho mam. este som sa jej opytala, ze k comu je to potrebne - to ceske rodne cislo- tak, ze to musim vediet ja, ked sa na to pytam... no fakt prijemna bola... to je asi tym teplom

betka007
7. aug 2007

musko : vdaka, no na slovensko sa chystame najskor az za rok, tak dufam, ze nedostanem velkeho zdrba, ze im nahlasim vsetky tie zmeny tak neskoro 🙂

susik77
7. aug 2007

betka: aha, tak to je dobre 😀 tak to asi pojdem vybavit asi az ked to nekde budu chciet 😀
ja tu mam trvaly uz od decembra 2005 a este som nepotrebovala 😕

susik77
7. aug 2007

prave mi manzel dobre vynadal, ze zbytocne hystericim, ze nam to daju do mesiaca na cudzineckej policii, keby sme to potrebovali 😎

betka007
7. aug 2007

susik : no mne manzel tiez hovoril, ze furt daco vysnorim a potom to treba vybavovat 😀 . ta baba na cudzineckej policii hovorila, ze sa mam prist opytat za 10 mesiacov na cudzinecku policiu, ci uz to ceske rodne cislo mam

ronikacz : a ty si niekde uz potrebovala to ceske rodne cislo ?

susik77
7. aug 2007

betka: tak super, ze si to vyzistila 😉
inak, my to budeme asi vybavovat az ked to niekde budu chciet 😉

susik77
7. aug 2007

baby, tak som patrala na nete a nasla som tento clanok o rodnych cislach:
Cizinci si stěžují na zdlouhavé vyřizování rodných čísel
21. 07. 2007 19:30, aktualizováno 22. 07. 2007 19:45 Ministerstvo vnitra nezvládá nápor cizinců, kteří žádají o rodná čísla. Od roku 2003 totiž musí mít rodné číslo každý cizinec, který u nás platí sociální pojištění. Zatímco před rokem 2003, kdy měl agendu na starosti statistický úřad, se na přidělení čekalo čtrnáct dnů, teď je to i více než dva roky.Paní Fumiko u nás pracuje už několik let. V roce 2005 zažádala na cizinecké policii o přidělení rodného čísla. Dodnes ho nemá.

Po dvou letech čekání manžel paní Fumiko volal na cizineckou policii. Tam mu řekli, že jejich žádost nemají.

Ministerstvo vnitra, které má rodná čísla pro cizince v kompetenci od roku 2003, chybu přiznává. Žádostí je prý tolik, že je úředníci nestačí vyřizovat.

Za zmatek údajně může existence tří databází. Před rokem 2003 přiděloval čísla statistický úřad a česká správa sociálního zabezpečení. Obě databáze pak přešly pod ministerstvo. Proč se problém řeší až teď, nikdo nedokázal vysvětlit.

Problém pociťují i podnikatelé zaměstnávající cizince. Kvůli zdlouhavému postupu ministerstva musí porušovat zákon nejen oni, ale i sociálka.

Správa sociálního zabezpečení musela vytvořit zvláštní evidenční čísla. Ta platí až do chvíle, než dostanou cizinci rodné číslo.

betka007
7. aug 2007

susik : no my to tiez nebudeme vybavovat, skusim sa tam ohlasit za tych 10 mesiacov 😀 a dopadnem ako pani Fumiko 😀 .

susik77
7. aug 2007

sorry, ze vas zahlcujem, nasla som dalsi dotaz z nejakej poradne: Dobrý den, můj manžel je z Moldávie a má v ČR trvalý pobyt od října 2006. Do konce ledna byl přihlášen na úřadě práce, od února ho chtěl zaměstnat můj příbuzný, který má malou firmu. Na správě sociálního zabezpečení ovšem požadovali manželovo rodné číslo, jinak nemůže být zaměstnán. Na přidělení rodného čísla čeká můj manžel již od října, a bylo nám cizineckou policií sděleno, že to trvá zhruba rok. Pokud tedy nemá rodné číslo, nemůže pracovat? Já jsem občankou ČR.

Dobrý den, podmínkou výkonu zaměstnání cizince je skutečnost, že nepotřebuje pracovní povolení, což Váš manžel jakožto rodinný příslušník občana EU dle zákona o zaměstnanosti nepotřebuje. Fakt, že nemá rodné číslo a že to správa sociálního zabezpečení požaduje, ještě neznamená, že by jeho zaměstnání bylo ilegální. Váš manžel tedy může pracovat a se správou je možné, ovšem ne právně nutné, dohodnout, jak se kolonka rodné číslo u zaměstnance vyplní. Jde přece jen o to, pod jakým číslem se za Vašeho manžela bude odvádět pojistné.

takze mi z toho vyplyva, ze to ceske rodne cislo je potrebne kvoli socialnym odvodom, ale zrejme maju strasne vela ziadosti o pridelenie rodneho cisla a strasne dlho im to trva, tak asi zatial pisu nejake provizorne rodne cislo-mozno slovenske...
tak asi by smwe mali patrat na nej. urade socialneho zabezpecenia... 😉

susik77
7. aug 2007

betka: 😀
inak, este som nasla, ze sa jedna o tento zakon: zakona č. 133/2000 Sb.

betka007
7. aug 2007

susik : podla toho co citam, tak je to potrebne len pre zamestnavatela,aby ta mohol evidovat nejako na tej socialke... musim nascannovat svoj novy trvaly pobyt v cz a poslat to k nam na personalne.. a opytam sa tam aj na to ceske rodne cislo, ze ako ma eviduju na socialke 😉 , ci to vobec potrebuju a ako to je

androna
autor
7. aug 2007

ahoj dievcata vy asi budete tehulky co sa nudia ze?
az mi prcek dovoli tak vam to vysvetlim jak to je s tymi dokladmi

vachovka
7. aug 2007

Ahoj baby dlho som tu nebola vy ste tu toho hodne popisali.Betka nie si ty zo Sniny?Zdas sa mi znama

susik77
7. aug 2007

tak som teraz volala na socialku a povedali mi, ze je to novy zakon od januara tohto roku, ze si to musim vybavit, aby mi vobec preplatili napr. PN-ked som povedala, ze v januari som marodila a PN som dostala, tak mi povedala, ze mozno zamestnavatel ak je to velka organizacia za mna plati socialne pod nej. evidencnym cislom...ze si to mam vo firme zistit 😎

ronikacz
7. aug 2007

Baby, tak najnovsia informacia!Na internete som v jednom clanku nasla, ze ak je clovek narodeny pred 31.12.1992 est v CSFR/CSSR , tak mu plati to "federalne" rodne cislo. Ak je narodeny po 1.1.1993, tak si musi vybavit nove.Ma to logiku, lebo do konca roku 1992, ked sme sa narodili v ramci federativnej republiky, tak vlastne neexistuje, aby mal teraz v cechach to iste rodne cislo ako mam ja. a teraz som volala na cudzinecku policiu na info a tam mi pani povedala, ze mi plati to "federalne", ze nemusim vybavovat nove.Tak som sa jej pytala, ze teda, ked niekde bude potreba vypisat r.c., ci tam mam napisat to slovenske, tak vravela, ze ano. Este pre istotu zajdem na cudzinecku osobne, ale toto riesenie mi DAVA LOGIKU. Skuste este niektora zavolat na cudzinecku s tymto dotazom s tym, ze ste narodene pred rozdelenim republiky. som zvedava, co vam povedia.

androna
autor
7. aug 2007

no hura .to som vam chcela napisat ze sme predsa do 1993 boli jeden stat a mame originalne rodne cisla ktore vam ostanu.
akurat si musite zajst na zdravotnu poistovnu zmenit to na svoje rodne cislo.