Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

lilliaan
27. jan 2012

a ak su tu holky, ktore by tiez radi sa s nami stretli, len sa potesime 🙂

janka2011
27. jan 2012

@lilliaan ok takže necháme to na 14.00 on stejne prechrapká celu prechádzku 😀 a kde sa stretneme?

denisse
27. jan 2012

@lilliaan
@barushkaaam
@yvetta
@bambola

ja teda v kazdom pripade pridem aj s oboma detmi, kedze ich absolutne nemam kde nechat, mm je v praci min do 18 plus este cesta ... takze my radi prideme, ale asi sa dlho nezdrzime, lebo s detmi je to narocne, oni nevydrzia len tak sediet za stolom a cakat, kym ja vypijem kavu 😀 😀 takze vy sa dohodnite, ako vam vyhovuje a ja pridem aspon na chvilu na vas kuk a zoznamit sa, cize sa prisposobim 😀

yvetta
27. jan 2012

holky ja kludne streda o 5pm tak sa tesim.,...dnes mam dovcu tak len tak narychlo pisem, idem si to uzivat dalej 😉

barushkaaam
27. jan 2012

@lilliaan
@yvetta
@denisse
@bambola

co sa mna tyka deturence vezmite kludne sebou...ja budem len rada 🙂 ...ked mi ich teda na chvilku poziciate 😀 mne streda 5 pm vyhovuje 🙂 😉

bambola
28. jan 2012

@barushkaaam
@lilliaan
@yvetta
@denisse
dievcata my sme sa len dnes vratili z BB po troch tyzdnoch. na stretko by som rada prisla, ale ak ste sa nedohodli na presnom dni tak nam/mne by viac vyhovoval stvrtok. v stredu chodime do detskeho klubu s malou, je to nasa jedina aktivita s detickami a kedze sme tam uz skoro mesiac neboli tak by som tam rada sla 🙂 ale vsak dohodnite sa a uvidime

denisse
28. jan 2012

@bambola
vitaj doma 😉
ja som myslela, ze by sme kvoli stretku klub tento tyzden aj vynechali 😉 a vo stvrtok mame zase s nelou keramiku 😀 pre mna je najlepsi utorok, to nejdem ani do prace, ani s detmi na ziaden kruzok ... ale ja som uz pisala, ze s dvoma detmi nikdy nic nie je iste, takze nech sa baby dohodnu a my sa pokusime pridat 😉

bambola
28. jan 2012

@denisse ved uvidime tiez ako sa baby dohodnu, ja ak by som prisla na tu 5 tak asi bez malej a sli by sme potom utorok alebo stvrtok do herne 🙂

lilliaan
29. jan 2012

ahooj baby..ako tu citam...a co teda stretko utorok?🙂 vyhovuje to vsetkym? nam ano... alebo to nechame na stredu..? pisem len z mobilu tak vas tu neviem hodit do poznamky...snad message precitate🙂 A janka: napisem vecer do IP moj mobil... ideme akurat na lyze... peknu nedelu vsetkym

denisse
29. jan 2012

caute ...
tak ako tak pozeram, tak budem sama, co pride s detmi ... baby, dohodnite si termin a ked to bude na andeli, tak ja si tam zajdem s detmi do knihkupectva a na chvilku sa ku vam pridame, ale ako hovorim s dvoma detmi to nebude ziadne pokojne posedenie ... este budete radi, ze odchadzame 😀 😀

yvetta
29. jan 2012

holky mne je to jedno - utorok aj streda mi vyhovuje 😉 nech rozhodne niekto kto nemoze jeden z tychto dni 😀 pekny den prajem 🙂

lilliaan
29. jan 2012

@denisse @barushkaaam
@yvetta
@bambola Tak este pockame na Barborku,,, tak teda UTOROK baby, oki? Ak vam to vyhovuje. 5 pm Andel?
V ktorom obchodaku maju nejaky detsky kutik hned vedla nejakeho jedla pre zuzku? 😀 😀 😀 Palladium na nam. rep nie? Ci aj Andel? urcite su aj restiky children-friendly.. tak ked nejaku poznate, napiste... 🙂

barushkaaam
30. jan 2012

@denisse
@yvetta
@bambola
@lilliaan

jaaaaaj baby prepacte, ze cakate iba na mna 🙂 oky, tak v utorok o 5pm 😉 kde sa teda stretneme? ten andel, co sme boli minule bol fajn..... 😉

bambola
30. jan 2012

ahojte, tak zajtra nam super vyhovuje lebo tatko je po sluzbe tak bude cely den doma 🙂 tak maminka bude mat frei 😝

lilliaan
30. jan 2012

@barushkaaam @denisse
@yvetta
@bambola OK baby, tak v utorok 5pm Andel,, dnu v obchodaku pri informaciach (nech vonku nemrzneme 😝

borocka
30. jan 2012

@lilliaan
@bambola
@barushkaaam
@yvetta
@denisse
@janka2011
ahojte kocky, my zatial zijeme na svk, ale v priebehu efebruara sa budeme stahovat do prahy ( za synovym otcom), tak si budem hladat aj nejake kamosky 😉 😕 ale zatial by som mala nejake technicke otazky,ak b ste vedeli odpisat.
na svk som zatial na materskej,ale v cechach by som azcala rada pracovat, na zaciatok aspon brigadne,alebo na ciastocny uvazok. je tam probem so slovencinou??tda ze neovladam cestinu v pisanej forme.
a tiez pracovna doba. kedze synov oco je barman,robi od vidim do nevidim, hocijako, aj cez vikendy. ako to robite so strazenim deti,pretoze tam je vseetko otvorene aj cez vikendy a do pozdejsich vecernych hodin. rada by som sice pracu v kancli, najme teda kvoli pracovnemu casu.
mate tam vsetky aj trvaly pobyt a obcianstvo? nie su tam problemy s uradmi,pokial aspon zo zaciatku si chcem nechat otvorene dvierka pre navrat na svk. takze obcianstvo si urcite nenecham zmenit.
napiste prosim kto mozte a co viete 😉 dakujem

bambola
30. jan 2012

@borocka ja ti napisem co viem 🙂
ja berem rodicovsky na SVK a tu zatial nepracujem. Je problem umiestnit dieta do skolky aj od troch rokov, pretoze si skolky davaju ako jednu z podmienok trvaly pobyt (kedze je vela deti tak nejako selekciu musia robit)
Co mame znamych tak oni mali isty cas chuvu a ta ich vysla 10tis mesacne. sukromne skolky su tiez drahe. neviem sice co chces robit ale mozno sa ti ani neoplati ist do prace ak mas platit skolku/chuvu.

co sa tyka jazyka tak si myslim, ze nie je problem. akurat v niektorych pripadoch mozno budu od teba chciet rozpravat cesky (napr na prepazke alebo v call centre 😉 )

trvaly pobyt dostanes az ked mas pat rokov prechodneho pobytu 🙂 my sme zaziadali o prechodny pretoze naozaj nevieme co bude o pat rokov ale nikto ta ani pobyt , nieto este obcianstvo 😕 nutit nemieni

borocka
30. jan 2012

@bambola tak maly ma vybavene aj ceske obcianstvo.nakolko jeho otec je cech, takze si myslim ze v tom by problem byt nemal ( na kolko asi vyde mesacne klasicka statna skolka???). no a kedze my sme dokonca zobrati, hoci uz dllho spolu nezijeme, myslim ze urady by mi mali vyst v ustrety ohladom trvaleho pobytu,ak nie aj ohladom obcianstva. v pripade aby rodina bola spolu, sa to vsetko zvykne posudzovat inak. a hlavne rychlejsie. aspon na slovensku a myslim ze v cechach to bude podobne.
potrebujem vsak na zaciatok nejake povolenie na pobyt a na pracu? je nieco co si este pred prichodom tam musim vybavit na slovenskych uradoch??? nakolko zasa cestovat hore dolu nie je zabavne.
a ti znamy mali aky typ chuvy??? pretoze ak by sa nezadarila skolka, tak skor uvazujem ze sa budeme s muzom striedat ( nakolko vzdy ma 3-4dni do tyzdna volno) a je tam aj svokra, svagor a svagrina, ktory by snad aspon obcas mohli. takze ak by sme rieisli nejaku chuvu, tak len na par hodin do tyzdna. najskor nejaku studentku 😕 funguje to tam tymto sposobomm,nie??

bambola
30. jan 2012

@borocka jaj tak to vobec netusim ake to je ked mas muza cecha, to by ti mozno vedela poradit @denisse ona je vydata za cecha. ale myslim, ze na cudzinecku policiu tak ci tak musis, podas ziadost o trvaly/prechodny, ak nechces tak neviem ci sa treba "registrovat" kvoli praci, ale pracovne povolenie ako take nepotrebujes. ono to zavisi aj od konkretnej prace co budu od teba vyzadovat, lebo tety na personalnom su najmudrejsie na svete 😠
budes potrebovat vypis z registra trestov, ale ten by nemal byt starsi ako mesiac tusim. ten sa z CR tazko vybavuje 😔

oni mali normalnu chuvu. to je tetuska , ktora ma na to zivnost a tak si zaraba. ta ich mala tusim tak 4-5 deti. isto sa da zohnat aj studentka na strazenie ale to nie je oficialne 🙂

yvetta
30. jan 2012

holky tesim sa na stretko 😉

denisse
30. jan 2012

ahojte
baby, tak predbezne pocitam s tym, ze by sme zajtra na tu 17 dorazili, ale naozaj len na chvilu, kedze tam budete bez deti, nech vas neobmedzujeme 😀 😀

@borocka
ak by si tu chcela len "byvat", tak podla mna nepotrebujes nic ... si na materskej na SVK, tam beries prispevok a nikoho nic do toho, kde byvas ...
ak budes chciet pracovat, tak potrebujes pobyt .. aspon prechodny .. obcianstvo nikoho nezaujima, to potrebujes len aby si tu mohla volit, na nic ine ... prechodny pobyt sa vybavuje na cudzineckej policii a kazdy rok sa obnovuju doklady ... trvaly pobyt (teda ten preukaz k nemu) plati 10 rokov a asi ti ho daju po 5 rokoch prechodneho ako pise @bambola alebo hocikedy, ak si za cecha vydata - rozdiel pre teba je len v tom, ze nebudes musiet tak casto na cudzinecku, inak je to jedno (myslim ohladom prace a tak)
k vybaveniu pobytu budes potrebovat dolozit kde byvas a ja som myslim dokladala aj kopiu pracovnej zmluvy, ale to asi nie je nutne, ak tu nepracujes ...

co sa tyka jazyka, som tu 10 rokov a este som po cesky nepovedala jedinu vetu (okrem Nashle a Jo) 😀 😀 Ale dokumenty v praci pisem cesky ... urcite ale zalezi na konkretnom zamestnavatelovi ...

a chuvu mozes bud ofiko, teda vyskolenu, ktora na to ma zivnost alebo samozrejme nejaku tetusku ci studentku, ktora to robi ako bokovku ... 😀

borocka
30. jan 2012

@bambola takze na cudzinecku policiu mam ist,len ak si budem vybavovat pobyt. a pokial viem, alebo aspon pred par rokmi to tak bolo, tak vypis z registra trestov ti v kazdom state vypisu, ale len co sa tyka toho ich konkretneho statu. takze aj v cechach by sa to malo dat,ale teda len co sa tyka pripadnych trestnych cinov na uzemi cr.
a ako je to so zdravotnym poistenim?? bola som sa pytat aj u nas v unione, a povedala mi ze maly by sa mohol tam zaregistrovat v poistovni pod otcom, takze riadne dostane karticku a riadne mi ho hocikde osetria ked bude treba. a ja si to mozem zariadit tam,len v priapde ze budem mat hlavny pracovny pomer alebo trvaly pobyt?? v pripade brigady,alebo polovicneho uvazku je to ako?? neviete??

borocka
30. jan 2012

@denisse no mne v maji skonci rodicovska, a potom sa bud zamestnam v SR,alebo si budem sama platit odvody do poistovne, takze dovtedy potrebujem mat bud nahlaseny trvaly pobyt v cechach alebo aspon pracovnu zmluvu,aby som bola v cr prihlasena do poistovne a na slovensku mi tak poistenie zaniklo.
je prechodny pobyt v tomto smere to iste ako trvaly? keby mi ho teda nechceli schvalit hned,ze by som nan musela cakat, co ja viem, rok-dva, tak aby som si nemusela platit sucastne poistenie aj v SR.

bambola
30. jan 2012

@borocka ZP ti na SR zrusia len vtedy ak budes poistena v CR. teda tu budes zamestnana alebo budes poistena na muzovu poistku, kedze ste manzelia (ano , aj to sa da 🙂 ) Nasa mala je tu tiez zdravotne poistena na muzovu poistku, ja nie, my niesme manzelia a sice v poistovni vraveli, ze aj to je mozne ale, ze strasne komplikovane, ze mame dojst ked sa vezmeme 😀
brigadnikom sa myslim odvody neplatia, alebo vlastne to zavisi. ja som brigadovala a platili mi (ale teda pred 7rokmi)
a zdravotne poistenie ti urcite na zaklade akehokolvek pobytu nezrusia, musia mat proste doklad, ze je za teba platene do inej ZP v EU (alebo vystahovanie mimo EU 😉 ) viem, robila sa v Unione 😉

ten vypis z registra trestov ti samozrejme spravia kdekolvek ale plati to len pre dany stat a od mojho muza pytali slovensky. vlastne od vsetkych slovakov co tu mam kamosov tak co spominali ze slovensky musi byt 😉 oni isto chcu vediet tvoju trestnu minulost. ci iny stat cisty stit? 😀

yvetta
30. jan 2012

@bambola - no tak pred 5 rokmi ked som tu dosla odo mna normalne pytali vypis z registra trestov z CR - bolo mi to divne, kedze na SR som predtym byvala, ale neriesila som a mozno sa uz teraz spamatali a pytaju zo SR 😀 odvtedy odo mna uz nikto nic nepytal 😉
@borocka - ja robim v medzinarodnej firme a vobec nekecam cesky a to som tu 5 rokov zatial 😉 takze zavisi od zamestnavatela 😅 a pozicie 😅

bambola
30. jan 2012

@yvetta sranda lebo od mm pytali aj pred troma rokmi slovensky 🙂 mozno zavisi aj indi vindi ale rozhodne by som si to zohnala vopred lebo potom to odtialto zhanat 😔
@borocka alebo chod s maminou k notarovi a podpis jej plnu moc na to aby ti mohla vyziadat popripade z registra vypis. ale to su zbytocne prachy darmozracom navyse 😒

barushkaaam
30. jan 2012

@denisse
@yvetta
@bambola
@lilliaan

super kocky, mooooc sa na Vas tesiiiim 🙂 😉

cukricek8998
30. jan 2012

Ahojte..prepacte ze otravujem ale mozno mi bude vedietniektora z vas poradit.Moja sestra ma trvaly pobyt na Slovensku a urobila si prechodny pobyt v Cechach kedze isla za manzelom ktory pracoval v Cechach.Kedze tam prisla a nepracovala spadla pod manzela aj s pistovnou.Lenze slovensku poistovnu taktiez nezrusila.Teraz odisla na Slovensko asi po roku) aj s detmi,koli tomu ze mala s manzelom probemy a nie male a dava na rovod.Lenze teraz potrebuje tu cesku poistovnu zrusit,lenze nejaky pan na infolinke jej povedal ze sa to neda kym nema zamestnanie na Slovensku.Tak ako ma postupovat?Ona ma prakticky dva poistovne aj na Slovensku,pretoze ho nezrusila aj V cechach,ktore vraj nemoze zrusit.A jeden clovek nemoze mat dva zdravot poistovne nie?Neviete nam poradit ako mame z toho kolotoca vystupit?Vopred dakujem.

borocka
31. jan 2012

@cukricek8998 ahoj, v prvom rade ak bola poistena v ceskej poistovni, tak na slovensku sa stala samoplatcom????????? platila si to?? inak tam ma dlzobu. ja som sa na to teraz informovala, a ked sa prihlasim do poistovne v cechach, tak na slovensko treba poslat cestne prehlasenie ze si poistena v CR a presne od kedy ( na to ti da slovenska poistovna tlacivo) a este v CR dostanes specialne tlacivo ktore k tomu pripojis.
takze sestra nech si urcite zajde do slovenskej poistovne, zisti presne co a ako, ci tam ma dlh, ci nahodou ju automaticky nevylucili ( hoci to sa zrejme neda) a rozhodne by sa mala prihlasit na urade prace! vtedy za nu stat zacne platit odvody a prihlasi ju na poistenie na SR. a potom by jej tam ( bud na urade prace,alebo v slovenskej poistovni) mali dat aj potvrdenie pre cesku poistovnu,ktore proste zasle. a oni jej t musia potom zrusit.

borocka
31. jan 2012

@bambola
a ked sa tam encham k muzovi do poistky pripisat, tak si tam potom mozem pripadne aj zalozit zdravotne karty u doktorov?????? a samozrejme ide mi v prvom rade o maleho. toho by som urcite nechala poistit, ved clovek nikdy nevie. tak mu mam vybrat kartu od nasho praktickeho lekara a tam si najst noveho??? ci toto uz mi nepoviete?