Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

bambola
22. jún 2012

@denisse jaaaaaaaaj, si sa nechala obabrat 😀

denisse
22. jún 2012

@bambola
sak blba som bola .. som nechapala, ked mi teta povedala, ze sice som obcan SR, ale obcianku nedostanem ... aj kolok som si kupila 😀 😀

lolelole
23. jún 2012

@denisse
@kvetinkaivanka
@bambola dievčt díky z odpovede 🙂

lienka434
6. júl 2012

ahoj holky,chcem sa opytat za svagrinu ona slovenka si vzala cecha a nema OP iba sobasny list cesky,mozno do bud.tyzdn.bude mat slovensky,termin ma zajtra 7.7.bude problem pri rodeni ze nema OP?ako to je potom s poistovnou?ked je dietatko na svete a matka je slovenka tak tu starostlivost pisu na kartu matky?alebo si to uhradi sama a potom jej to poistovna preplati?az dieta prihlasi na poistovni.ja ked som rodila,tak sa nam to tak stalo ze sme museli uhradit sumu a potom nam vratili z poistovne.Este mam dotaz tie papiere na prispevok a priplatok pri narodeni sa musia osobne v mieste trvaleho bydliska predat social.pracovnicke?diky za rady

bambola
10. júl 2012

@lienka434 ona pravdepodobne ani OP mat nebude 🙂 pokial teda bude mat slovenske obcianstvo a TP v CR 😉
pracovala predtym v CR? ma zdravotne poistenie v CR? inac ak je jeho zena a keby aj nepracovala predtym v CR alebo teda nema ZP v CR tak ako manzelka niekoho, kto ma poistenie v CR moze byt poistena na jeho zdravotnu poistku 😉
Tak si nemyslim, ze budete niekto nieco platit 😉
S priplatkami v CR neviem ako to je

susik77
16. júl 2012

Ahojte holky, neviete mi nahodou poradit? Uvazujeme o relokacii z Prahy na Slovensko, do Bratislavy. Trvaly pobyt by sme si dali k rodicom v BA. Mame dve deti, my aj deti mame trvaly pobyt v CR. Mame tu byt v osobn. vlastnictve, kt. chceme do roku predat, odhlasit trvaly pobyt v CR a nahlasit trv. pobyt v SR asi vvo febr. buduceho roku - kvoli prihlaske do skolky deti na Slovensku. Teraz starsia dcera bude od sept. chodit tu v CR do predskolskej. Mladsia bude mat v setembri . 3 roky.
Mam nasledujuce dotazy: Kde zrusit trv. pobyt v CR? Daju nam trv. pobyt a obcianku na sk hned al. budeme musiet cakat par rokov ako tu v CR? Pas mame obidvaja slovensky, aj deti.
Budeme mat z toho nej. problemy, ked zmenime trv. pobyt na prechodny na obdobie asi pol roku kym sa prestahujeme na sk? Dakujem .

garzonka
22. júl 2012

@lolelole
1. Cez hranice vas nikto kontrolovat nebude, sme v Schengene, my sme tak cestovali niekolko rokov, deti nemali svoj pas, ale boli zapisani v mojom pase. Dokonca aj ked sa narodili tu v CR, tak sme museli ist na SK vybavovat rodny list slovensky a vtedy sme sa skratka nevyhli cestovaniu bez dokladu ......mali sme so sebou len ten cesky rodny list, keby cosi.
2. Ak je tvoj syn Cech, teda ma obcianstvo ceske , tak cestovny doklad vystavi len CR. Teraz po novom od 26.6.2012 (nariadenie EU) uz nie je mozne dieta zapisat do pasu rodica, uz musi mat svoj pas.
3. Nie som si ista, ale myslim ze SR akceptuje dvojite obcianstvo (CR to neakceptuje, bude je Cech alebo ma ine obcianstvo). Ak chces vybavit slov. pas pre neho, musi mat aj slovenske obcianstvo. A tu si musis zvazit, ci ti to za to stoji..... 😉

bubutko
9. aug 2012

Ahojte dievcata, vy ste si tymto urcite uz presli potrebujem radu. Rozvadzam sa ale zijem stale na SK aj tu pracujem, v decembri cakame s priatelom babo. Priatel je cech a zije a pracuje v CR. Chcela by som sa uz pocas materskej tam pomaly stahovat, ale neviem ako to bude s porodom - ci mi ho moja slovenska ZP preplati ked budem rodit v CR. Viem ze potrebujem od mojej ZP nejaky formular e106 ale vraj ho nechcu davat - davaju ho skor pracujucim v CR. Neviete mi niekto poradit ako to urobit aby som v CR za porod neplatila? A tiez otazka: porod prebehne este v lehote 300 dni od rozvodu, takze otec dietata bude muset byt zapisany moj ex manzel ktory je slovak. Co to babetko potom bude mat aku narodnost? Aky rodny list a ake obcianstvo? Bude moct mat lekarov v CR? Dakujem moc za odpovede.

lienka434
9. aug 2012

Chcem sa opytat ci ste o niecom poculi ci je to uz platne alebo este len pride do platnosti.Vraj sa ma znizovat v CR materska zenam ktore idu z materskej na matersku,teda vobec nejdu do prace.Vraj zenam ktore pojdu aspon na rok do prace sa to nestane.Co je na tom pravdy a koho sa to bude tykat su nejake vynimky???diky za odpovede

emogeon
19. aug 2013

@janka2011 @barushkaaam @lilliaan @deniss ahojte kocky, kde sa stretavate? ja sa stahujem do Vrsovice praha 10

lullaby87
31. okt 2013

Ahoj, prosim o radu. V septembri sa nam narodilo dieta, myslela som, ze automaticky bude mat dvojite obcianstvo, alebo len ceske.. rovnako ako trvaly pobyt tu a vsetko.. ale na urade nam povedali, ze automaticky ma vsetko ako ja, takze trvaly pobyt na svk, svk obcianstvo.. nejde mi to do hlavy, ked sa tu narodila, manzela mam Cecha.. mam ju vobec niekde prihlasovat alebo kam sa mam obratit? Dakujem

kvetinkaivanka
31. okt 2013

@lullaby87 Dítě nabývá státní občanství České republiky narozením, je-li alespoň jeden z jeho rodičů státním občanem České republiky.Ja mám tiež manžela Čecha a syn má trvalý pobyt tu v Prahe a aj pas,všetko,na Slovensku som mu nedávala nič a nikde nehlásila!Ale ja som tu už mala trvalý pobyt.

lullaby87
1. nov 2013

@kvetinkaivanka dakujem.. jo ja mam prave trvaly este na slovensku ☹ ale tak snad nebude problem ho prehlasit, ked ma cr obcianstvo..

kvetinkaivanka
1. nov 2013

@lullaby87 a na svk si niekde hlásila narodenie malej???

lullaby87
1. nov 2013

@kvetinkaivanka nie..nikde som nic nehlasila

petrisorka
3. feb 2014

ahojte, nie je tu niekto z Brandysa nad Labem? prestahovali sme sa sem z Prahy a nepoznam tu nikoho, mame polrocnu dcerku a rada by som spoznala nejake kamosky na prechadzky a vyletiky 🙂

yvetta
6. feb 2014

@petrisorka - ahoj ja som z Brandysa a sice nemame este dieta ale poznam tu nejake kamosky s detmi a kde presne byvate? My sme v novostavbe U Vodojemu 🙂

petrisorka
6. feb 2014

@yvetta ahoj 🙂 my nie sme v novostavbe ☹ byvame pri skolke U medvidku 🙂

zaba912
9. feb 2014

ahojte koceny mam na vas jednu prosbu surne zhanam pre maminku parfem LOVE OF WINGS konecne som ho zohnala ale je len v CR u nas na SK bohuzial nie je chcela som ho objednat online ale odpisali mi ze dovoz na slovensko nerobia tak sa chcem spytat ci by ste mi to niektora nemohla kupit ja by som peniaze poslala vopred na vas ucet a nasledne by ste mi poslali parfum cena je 4e bez postovneho samozrejme ak by bol o nieco drahsi neni problem tak este raz ak by bola niektora taka ochotna bol by to pre maminku nadhernyyyyyy darcek vopred dakujeeeeem poprosim IP.

25ka
12. mar 2014

som slovenka zijuca v cechach iba zo synom, je tu niektora na tom podobne?

lindos
9. júl 2014

ahojte baby,neviem uz kde sa obratit,viete mi poradit? sme s manzelom slovaci zijuci v CR,mame prechodny pobyt,TP dostaneme az o 4 roky,mame aj ZP,ja budem v zime rodit nase druhe /prve bolo na sr/ dostanem len RP to som uz zistila na ine nemam narok,ale otazka je co s rodnym listom? ten dostanem na zac cesky to znamena,ze dieta bude mat ceske obcianstvo? na ambasade vraj trva aj mesiac kym nam daju slovensky a otazka je,ze s RL sa ide hned do ZP aj vybavit RP,takze to ten mesiac kym nebude novy RL nebude ani poistene ani prachy vybavene? ci mam to riesit s ceskym RL a potom to zase vsade posielat na novo? dakujem ked mi budete vediet poradit 😵

bambola
12. júl 2014

@lindos žiješ v ČR, tak budeš predsa všetko riešiť s českým rodným listom 🙂 prečo by si mal ísť do ZP a kvôli rodičáku so slovenským. Čo sa týka verejného ZP tak novonarodené dieťa je tuším 60 dní pod poistkou matky, kým sa nevybaví ZP .

marhulka88
15. júl 2014

ahojte cechoslovacky 🙂 mam na vas par otázok..s manzelom zvazujeme prestahovanie do ciech konkr. do brna a akosi sa nevieme rozhodnut...je skutocne zivot v cechach lepsi ako na svk? 🙂)) zdravotnictvo skolstvo celkovo zivotna uroven..dakujem za odpovede ;)

rencakm
15. júl 2014

@marhulka88 Toto by aj mna zaujimalo.....nasli ste tam pracu?

marhulka88
15. júl 2014

@rencakm mame to vymyslene tak ze mangel by pracoval v nemecku ja tak rozne 🙂 trosku sa ale tej zmeny obavm kvôli synovi dost tazkosi zvyka na nove podienky..tak..hmm...vy? tiez zvazujete odchod zo svk?

rencakm
15. júl 2014

@marhulka88 my sme v Kanade 🙂 a zvazujeme navrat na sk, prip. Cechy, manzel si chce doma urobit zvaracsky a statne skusky a hladat pracu ako zvarac....

marhulka88
15. júl 2014

@rencakm hmm..tak v tejto oblasti neviem velmi poradit..moj mangel je informatik ;) tak nam snad niekto poradi ci je v tych cechach lepsie..alebo nie..alebo ako :D

rencakm
16. júl 2014

@marhulka88 Vyzera to,ze nikto neradi 🙂 Asi to treba len risknut, ved vratit sa da vzdy, nastastie. 🙂

marhulka88
16. júl 2014

@rencakm no keby slo len o mna nemam take obavy usadit sa kdekolvek...ale syn je typ ktory znasa zmeny trosku tazsie tak ;) chcem ist na istotu..aj ked...ono sa to naozaj dopredu neda povedat ake to bude ;)...vy preco chcete opustit kanadu?

rencakm
16. júl 2014

@marhulka88 To nie je jednoduche napisat na par riadkov. Kanada je uplne ina, ako si mnohi myslia, tazko najst dobre platenu pracu nemas dovolenku -teda resp. po roku mas 10 dni,a to niekde si setris z platu aby si mala tu dovolenku,nemas PN,nemas OCR, neuznavaju ziadne vzdelanie a prax iba canadsku skolu a prax, takze ja sa neuplatnim tu, studovat odznovu sa mi uz veru nechce, chyba nam rodina, na letenky nemame,aby sme chodili na navstevu, robi len manzel,ja som doma s dietatom, ked pojde mala do skoly, tak zacinaju od 9 do 14:45 a okrem toho casu musim zabezpecit starostlivost o dieta do 12 rokov,cize platit niekomu,alebo sama prist po dieta. V skolach sa nevari,dieta je na suchej strave cely den. A dalsie veci,ktorych je tu dost uplne na hlavu a za opicami......uz to nie je take jednoduche zarabat tu a setrit ako volakedy.
Tvoj syn je aky stary? ci mlady? 🙂 Deti si zvycajne rychlo zvyknu na nove....Ty chces co robit v Cechach?