Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

androna
autor
2. okt 2008

emily s tou slovenstinou mas pravdu ale asi pracujes s ludmi co su starsi nez 22rokov.ja som pracovala s deckami do 20rokov a oni teda maju fakt problem porozumiet.takze to bude cim dalej tazsie s tou slovenstinou.
conquest dieta dostava automaticky zdravotne poistenie matky.ste manzelia?ten novy zakon je nejak velmi urobeny voci cudzincom,takze presne neviem.

musko
2. okt 2008

andri, ano som evidovaná a mám to v doklade pre cudzinca žijúceho na území ČR aj vpísané od CP
Čo sa slovenčiny týka, hovorím a píšem po slovensky, nik s tým nemá problém a nemienim to meniť - pracujem v nemocnici - je nás tam veľa Slovákov. Ale ko píše androna - mladí majú probém. I keď som min. rok pracovala v MC a na deti som hovorila slovensky aj sme sa učilo slov. pesničky a básničky a nikomu to nevadilo. Tu ide málo slov filmov a rozprávok, na rozdiel od Slovenska - moja neter - 9r - nemá problém rozumieť.
conquest - čo sa týka zdrav. poistenia - pre každého, kto je zo štátu EU platia pre neho rovnaké podmienky, ako pre človeka z daného štátu - čiže - Slov. ZP preplatí výkony v ČR na základe ZP v SK, ale tu musíte mať rovnakú spoluúčasť ako občania ČR - čiže poplatok 30 KČ pri návšteve lekára, 90 KČ pohotovosť, 60 KČ deň hospit. v nemocnici.... Ak to nie je zrozumiteľné, napíš mi IP.

kajacz
2. okt 2008

ahojte 😉

My sme obidvaja Slováci, pred dvomi rokmi sme si kupili byt a prihlásili sa tu k trvalému pobytu, aj staršieho syna, nebol problém. Ale ked sa nám narodil Šimon, museli sme ho prihlásit iba k prechodnému pobytu, pretože v zákone je, že trvalý pobyt može cudzinec získat po roku, čo má prechodný pobyt... 😝
Neviem, možno sa to dá nejako obíst, ale nám to už bolo jedno...úrady mám po krk... 😠

sisa88
2. okt 2008

musko- ale ty myslis zdrav, starostlivost len akutnu, nie pravidelnu ( napr dieta u pediatra atd...)...ja tu nemam zp, a platila som si vsetko ked som bola chora, pretoze mam stale poist. v SK aj moja mala...ale ako som pisala conquestovi, existuje specialna dohoda sr a cr a tou sa da zabezpecit tato starostlivost..inak potom len komerncne poistenie.

yvetta
2. okt 2008

ahoj holky tak ja Vas pravidelne citam, ale neprispievam tiez zijeme v CR a mozno raz planujeme aj mimi
inak trvaly pobyt moze byt dietatu udeleny z humanitarnych dovodov ako pisala susik - ja by som si to urcite vybavila hlavne kvoli skolkam, ktore su tu dost preplnene 😖
inak ja zasadne rozpravam slovensky aj ked sa mi obcas vloudi ceske slovicko 😀

androna
autor
2. okt 2008

musko ja to mam v doklade tiez od CP zapisany trvaly pobyt ale v tej obci ma ako trvaleho obcana cudzinca proste neeviduju.
kaaja manzel je cech takze maly ma automaticky ceske obcianstvo.no je to smiesne komplikovane.

musko
2. okt 2008

to teda..... 😝
andri, normálne ma tu evidujú, ale musela som sa tam ísť nejako nahlásiť - keď som si vybavovala nové doklady

zittka
2. okt 2008

ahoj, ahoj 🙂 😉

my máme nožičku 19, ale už to bude na topánočku 20. deti majú mať miesto na rast nožičky

zittka
2. okt 2008

sisa - bývam v Mikulčiciach pri Hodoníne. krásne tu je, to je pravda 😉

kajacz
2. okt 2008

pekné popoludnie 🙂
Tiež som si myslela, že ked sme dostali trv.pobyt musíme sa íst prihlásit na mestský urad, ale nejako sme na to zabudli a manžel tvrdil, že to pošle cudzinecka. Asi tak po roku sme išli prihlasit odpady a oni už tam mali pre nás šek...takže CP nás prihlásila...

betka007
2. okt 2008

Cus baby, dnes sme boli v motole. Laure urobili komplet krvne vys. + moc, a cakaju este kozne a gynda... Zatial sa im to zda ako , ze by to bolo z toho, ze je furt balena, mame ju nechavat na sucho bez plienok, bez olejov, masticiek a takch patlaciek... len cista voda na umytie po potrebe

kajacz
3. okt 2008

pekné ránko 🙂

betka- to je dobré, že nič nezistili...možno je to fakt z toho, čo ti povedali... 😨
Ja Šimona cez den utieram vlhčenými utierkami Pampers-sensitive, ničím ho nemažem, rano ho umývam čistou vodou, večer s mýdlom Nivea-sensitive a namažem Bepanthenom. Musím zaklopat nemá žiadne problémy...
ale pamatám sa, ked bol Samko malý používala som plienky Pampers(mimochodom vtedy boli drahšie ako teraz... 😅 ) a po dlhom používaní tiež mal kožnú plienkovú dermatitidu, iba som zmenila značku plienok a začala som ho učit na nočník. On bol šikovný, ked mal 1,5roka už bol úple bez plienok...so Šimonom to nebude také lahké-ten len ked vidí nočník tak už reve... 😖

betka007
3. okt 2008

ahoj kaja, no tak to mame rovnake 🙂 , Laura ked vidi nocnik, tak neexistuje, plac, nervozna je... My pouzivame Pampers, ale vyskusali sme aj Huggies a Bambolina, teraz chceme zase tie Bambolina ale neviem no. Dnes prisli pediatricke vysledky mocu z minuleho tyzdna. Ma klebs.pneumoniu, e.colli a candidu albic.. Hruza... Vsetko mozne. Bude sa to porovnavat z vysledkami motola o tyzden. Ta som zvedava. Ta Klebiela ma ale stve. Neviem z coho to moze mat. e.colli- to moze byt kludne zo zadockua kvasinky su pritomne normalne, tak uvidime..patrame...

kajacz
3. okt 2008

betka- klebsiela v moči u kojenca by fakt nemala byt, je to zaujímavé, nepovedala ti dr., že ju preliečia antibiotikami? hlavne ju nalievaj tekutinami. Naš Samko, ked mal pol roka dostal pyelonefritidu, mal potom dlhodobo v moči Proteus mirabilis... 😝, trvalo dlho, kym sme sa ho zbavili, sú to potvory, tie virusy a bakterie... 😠

betka007
4. okt 2008

Ahojky Kaja, zatial sme jej nadavali napisat ziadne atb, cakame az sa to o tyzden porovna a zhodnoti s vysledkami z Motola. Ale urcite nejake atb bude musiet vybrat. Bud sa mi podarilo blbo odobrat moc a dostalo sa tam trochu baktrii z konecnika,alebo ich tam fakt ma.

Inac, neuverite, ale mame tu obkaldaca a obkalda kupelnu 🙂, tak som v euforii za snad za mesiac,to budeme mat obolezene aj s kuchynou, lebo nam to robi ako fusku po vikendoch

zittka
4. okt 2008

betka - tak držím palčeky, nech to dopadne čo najlepšie.

sisa88
4. okt 2008

betka ahoj, tak drzim palce s malinkou, verim,ze sa z toho rychlo vystrabi, ti mali sa vedia branit ovela lepsie ako my stare zeleza 🙂
ale viem si predatvit, ze si z toho na nervy..
ozaj co sa tyka toho obkladaca, je dobry? lebo my tiez este nemame dokoncene veci v dome a budeme este potrebovat nieco oblozit, tak len tak sa pytam, ci by sa dal nahovorit na dalsiu fusku ak stoji za to.dik

janula34
4. okt 2008

Ahoj holky,
prosim, potrebujem poradit ak viete. Pochadzam z BB a byvam v Beroune. Mam 8 mes.syna a dost casto cestujeme na Slovensko. Viete, kde na trase Praha-Brno-Blava-BB pripadne Praha-Brno-Trencin-BB sa nachadzaju benzinky s prebalovacimi pultami, restiky so stolickou na krmenie atd? Dnes sme cestovali z BB do Prahy, cestou sme stali na jednej benzinke - uz si nepamatam firmu,myslim ze to bola Shellka - bola tam aj restauracia - pri Zlatych Moravciach a tam o stolickach pre deti ani nechyrovali, o prebalovaku ani nehovorim 😠 . Začina ma to vytacat, kym bolo teplo tak mi to tak neprislo, ale teraz v zime je to nutnost. Tak som sa nastvala 😠 , maleho prebalila na stole priamo v restike,jasne, ze bol pokandeny 😀 , nastastie uz sedi, tak som ho na stole aj nakrmila, nedala som si nic a sla dalej.
V CR sme stali potom uz len v MC Donalde, tam je to v pohode, maju tam vsetko.
Dakujem

susik77
4. okt 2008

janula: ja som to nikdy nepotrebovala 😎 a to sme jazdili asi od vercinych 6 mesiacov do roku skoro kazdy mesiac na sk 😎 prebalim ju v aute na zadnom sedadle - a ona je dost divoka, takze je to celkom fuska 😎 nakrmim ju v poho v autosedacke, pohoda 😉

janula34
4. okt 2008

Dik, Susik, tak som to robievala aj ja, ale teraz sme sli spolu so susedou aj jej 8mes.dcerkou, takze auto bolo narvane - ja, suseda, 2 deti v autosedackach, 1 pes a oooooobrovske mnozstvo batoziny 😀 - šminky a tak 😀 😀 😀 . Pripadne idem aj so starsou dcerou a mangelom a sme nabalení. NO asi to chce vacsie auto ze? 😎 😀

sisa88
5. okt 2008

janula- my cestujeme tiez dost, Prg- BA, ale podobne zatial sme to nepotrebovali, auto je celkom velke a ked idu 2 + dieta, ako hovori susik prebalis na zadnom, nakrmis a ficis dalej...ale viem, ze s vacsimi detmi a natrieskanym autom to nie je ziadna sranda..asi ti neostane nic, len ak mas navigaciu , tak si vyhladaj vsetky pumpy cestou Prg- BB a ak tam ta info nebude, tak si to jednoducho pozri na nete alebo vygugli alebo tak...inac zda sa mi ze benziny povodne vynovili celkom- oni boli dost otrasne tak tie by snad mali mat uz baby frienly stuff.drzim palce.

janula34
5. okt 2008

Diky Sis, skusim to. Myslim ze s benzinami mas pravdu, tie su vynovene a baby friendly 😀

sisa88
5. okt 2008

susik ahoj, tak dnes sme boli v uhrinevsi a zastavili sme sa v tom vasom cafe, je to tam dobre..len som sa ta chcela spytat, ci sa tam da cez den dobre zaparkovat predtym na tom namesti alebo priamo pred tym cafe alebo je to uplne upchane cez tyzden, aby som vedela kde sa tam pichnut, kedze tam nebyvam, tak neviem..

susik77
8. okt 2008

ahojte. janula: sory, nevsimla som si, ze mate vacsiu rodinku 😎

susik77
8. okt 2008

sisa: mohla si sa ozvat, ked si tu bola 🙂

sisa88
9. okt 2008

susik - cau- aj som chcela, ale nemala som tvoj telefon...musim si ho dat do pamate teflonu a neboj, my sme tam casto🙂)

betka- tak ako s obkladacom? hotove?

betka007
9. okt 2008

sisa ahojky, este nie, zatial u nas bol cez vikend, ma to rozrobene. Robi to ako bocak, takze ma cas cez vikendy. Nas vzal, lebo mu daco odpadlo zo zahranicia, kde mali ist s ostatnymi zamestnancami. Mame vsetko vymurovane, ziaden nabytok takzte ma vela rezania, je to clenite... Taka piplacka, robi teda super. Ma na to nastroje a rozne otvory trebars na baterie vyrezava a nelame obkladacky a to sme chceli... Uz aby to bolo 🙂

sisa88
9. okt 2008

betka- nazdar, a myslim,ze by sa dal nahovorit aj k nam?nie je to nic urgentne, len sa pytam, ci je taky ,ze by dosiel.

petka152
9. okt 2008

caute baby,rada by som sa pridala do debaty, ak uz nie je neskoro. byvam v prahe tri roky a rada by som pokecala, pripadne zasla kocikat s maminami z prahy. byvame na rajskej zahrade.

betka007
10. okt 2008

peti ahoj, hlasia sa Počernice 🙂 Hočo Počo

sisa čawes, ja myslím, že sa bude dať ukecať 😉 , bočaky sa furt zídu. Keď bude u nás končiť, tak sa opýtam, hej?