Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

musko
14. feb 2009

lulka, popolnice platiť nemusia - stačí, ak dodáš potvrdenei z miečsta pobytu vČR, že platíš v ČR - akurát, nech tam nepíšu, že má aj v ČR trv. pobyt - ja to tak robím už pár rokov 😉

betka007
15. feb 2009

Caute baby, ja tu citam tie trvale pobyty a obcianstva...My sme zo zmiesaneho manzelstva. Ja slovenka a manzel cech. Laura sa narodila v cz, vydali jej hned cesky rodny list a trvaly pobyt ma tiez v cz. Ja som si vybavila tiez trvaly pobyt v cz, lebo na uradoch v cz a sk mi povedali, ze nemozem mat v dvoch statoch trvale pobyty. Bud v jednom alebo v druhom. Zvolila som cz, na slovenskej ambasade som vyplnila ziadosti o odhlasenie z sk, prislo mi rozhodnutie a odovzdala som na ambasade obcanku. Tak ja neviem ako je mozne, ze vymate dva trvale pobyty? Inac, malej sme poslali este cesky rodny list do BA na odd.zvlastnej matriky so yiadostou o vydanie slovenskeho rodneho listu. Deti yo ymiesaneho manzelstva maju dvojite obcianstva a nemusia chodit do skoly na sk, ked chodia v cz. Ste ma zaskocili s tymi dvoma trvalymi pobytmi.

betka007
15. feb 2009

Inac, mz sme prave na dovci v Krkonosiach od vcera. Snezi tu. Dnes som sa ucila lyzovat, je to super 🙂. Velky zazitok mala babicka, ked nas z parkoviska viezli skutrom na chatu 😀 . v 70tke taky adrenalin 😀

lullka30
15. feb 2009

Betka, tak to máme všetko rovnako až na tie moje dva trvalé pobyty...
Užite si dovolenku 🙂

kajacz
16. feb 2009

ahojte, ani my sme nemohli mat dva trvalé pobyty...tiež nám vzali slovenské občianky... 😝

kate77
16. feb 2009

Tak kukám,že čo úradník,to iné vysvetlenie zákona🙂
My máme trvalý na SK a tu prechodný,ale o rok už možme žiadat trvalý.Odpad neplatíme,stačilo im že žijeme v čr +nejaké doklady raz a už nenosíme nič..
Jej niekto sa lyžuje!A čo malá,sa sánkuje?či už ju staviate na lyže,Betka?

androna
autor
16. feb 2009

ste ma fakt pobavili jak funguju urady.presne jak s tym porodnym niekto dostal na sk i v cz.ale oficialne by mal byt v ramci EU iba 1trvaly pobyt.po obdrzany trvaleho pobytu v cechach by vas mali slovenske urady vyzvat vratit obcanku.no ale jak mi povedal ten chlap na cudzineckej tak to nefunguje.skor by ma zaujimalo jak to riesite s tym danovym priznanim ti co mate 2trvale pobyty.pretoze slovaci predsa zaviedli povinnost podavat danoveho priznanie pre kazdeho obcana s trvalym pobytom na slovensku i pre tych co pracuju vonku.

androna
autor
16. feb 2009

no pred chvilkou som sa dozvedela ze trvale pobyty v cechach uz nema na starosti cudzinecka policia ale od 1.1.09 odbor azylovej a migracnej politiky Praha.
ja totiz stale riesim,ze na obecnom urade stale nemam trvaly pobyt a u cudzineckej policie je vsetko ok.akurat moje udaje nevedia preco nepresli do centralneho registra. 😠 😠

kate77
16. feb 2009

Danove by sa vraj nemalo podavat,ked im prinesieš nejaký danový ,,domicil,či čo..ja som podávala stále,ale mojej sesterke vyrubali raz dan.na SK nejakým zázrakom!Je účtovníčka.(ma trvalý na SK a pracuje tu)tak sa do toho poriadne obula,naštudovala a toto zistila a tak to robí.

musko
16. feb 2009

Ja podávam nulové daň. priznanie na SK - ofotím a dám prefotiť to, čo podávam tu a hotovo. A mám tu daň. domicil.
S tými trv. pobytmi - mne povadala pani na policii na SK, že by to teda nemo byť - ako píše androna, ale nik to nekontroluje..... Tak mám dva.

lullka30
16. feb 2009

ja som na Slovensku daňové priznanie nepodala... 😖

radus.b.
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
betka007
21. feb 2009

Baby, ta ja nedavam ziadne danove priznanie na sk, prdim na to... Brat zije roky v cudzine, obcianstvo ma slovenske, ale tiez prdi na dajake priznanie na slovaci.....

kate77
2. mar 2009

Baby,som to normálne nemohla nájst tu našu diskusiu..čo porábate?Mna El zamestnáva na plne obrátky,nejak sa dlho sama nevydrží hrať...stále musíme lumpovinky robiť...
Dokedy ste v noci vstávali na krmenie?Boo my ešte stále..už to bolo ok,a zas 2x
Ešte neplánujete letné dovči?

betka007
2. mar 2009

Ahoj Katka, my uz mame na leto Taliansko, Bibione,alebo ako sa to pise. Je to teda prelom augusta a septembra na tyzden. Chodi tam moja teta, pravidelne kazdy rok cvicit, 2xdenne 1 hod aerobic. Berieme aj babicky sebou, i teta s manzelom ide, takze bude fajne 🙂. V maji sa chystame na slovac, lebo mame mat stretko zo strednej skoly po 5ich rokoch.

Dnes bola Laura prvykrat v jasliach. Bude tam chodit cely tyzden od 8:30 do 12:00, aby si zvykla na novy rezim. Ma to na 5 dni v mesiaci. Takze tento tyzden vycerpame marec.. No a na april si mozem vybrat a nahlasit, ktore dni budem potrebovat a mozem ju tam nechat az do 17tej. Jasle su nadherne, vysli nam v ustrety aj s Laurinou dietou. Velmi sa jej tam pacilo, pride mi nejaka krotsia 😀

kate77
2. mar 2009

Počkaj Betka..ty už ideš do práce?či len tak jasle aby bola s detmi?

betka007
3. mar 2009

Katka, kdeze, este sa nchystam do prace. Dali sme ju len tak, aby bola s detmi trochu, zvykala si na kolektiv, nebola zivan... Vcera sa jej tam pacilo, dnes uz z toho as tak nadsena nebola. O chvilu idem po nu 🙂

susik77
3. mar 2009

Ahojte, konecne to ozilo🙂 betka: v Bibione bolo super, je to skvele s malymi detmi🙂.
Ja zase volam k nam kamosky s detmi-vercinymi rovesnikmi- aspon 2x tyzdne a u nas sa hraju 🙂
potom ju dam az v 3 rokoch do skolky na doobeda. Ale teraz na jar ked uz bude pekne chceme znovu chodit do toho KCMT - centra pre matky s detmi-tam sa verca dobre zahrala 🙂

lenkaajarek
3. mar 2009

Ahojte baby chcela som sa spytat ako ste riesili zdravotnu poistovnu v cechach .ja som slovenka manzel cech a teraz sa stahujeme z anglicka na cz sice zatial len ja manzel este ostava tu v anglicku.Nechcu ma na cechach poistit lebo moj manzel este nieje zarobkovo cinny v cechach .No dokonca nechcu poistit ani nasho syna ktory ma aj cesky aj slovensky rodny list a aj obcianstvo.Vraveli nam sa poistit na slovensku lebo ani cudzinecka policia nam nechce vystavit prechodny pobyt bez toho aby sme boli poisteny a ja ako slovenka poistena v anglicku s EU kartickou by som asi nepresla ich pravidlam.Tak mi neostava nic ine len sa s malym poistit doma na sk a zit v cechach.
Problem je vsak v tom ze v juny budem rodit a Eu karticka plati len na pohotovostne pripady kde porod nezahrnuju.Ako to mam potom riesit s prehliadkami,poradnami?????To mam stale behat na slovensko?????

kajjinka
3. mar 2009

ahoj devcata, prominte ze rusim a lezu vam do diskuze, ale asi jste ty nejfundovanejsi, koho bych se mohla zeptat 😅 kdyz jste se prestehovali do cech a zacali tady pracovat, tak jste oznamovali tuto skutecnost zdravotni pojistovne na slovensku, nebo to za vas udelal zamestnavatel tady v cechach popripade zdravotni pojistovna ceska...??? diky

susik77
3. mar 2009

kajjinka: ja som to vtedy nemusela oznamit, lebo sme este neboli v EU, teraz sa to uz musi 😉

androna
autor
3. mar 2009

kajjinka oznamovaciu povinnost v slovenskej zdravotnej poistovni mas ty.nikto to za teba neurobi.

vericka.k
3. mar 2009

Ahoj,
čítam si tu čítam, ale priznávam, že mám z toho hokej a tak Vás holky prosím o radu ..
Som slovenka a aj manžel je slovák. Žijeme v Prahe asi rok a pol a teraz čakáme vytúžené mimi. Ani jeden z nás nemá tu v Prahe trvalý ani prechodný pobyt, ten máme stále doma na Sk. Ja som český zamestnanec, platím si tu všetko, teda som aj tu poistená a mám EU preukaz. Manžel, aj ked býva a parcuje tu, je stále slovenský zamestnanec, lebo tu otvoril pobočku, ale všetko platí na Sk, kedže celá firma spadá pod Sk.
Teraz ale neviem, na čo mám tu nárok. Určite materskú mi bude platiť zamestnávateľ, ale čo malé? Bude mať české občianstvo? Budem mať nárok na príspekov k porodu? Čo myslíte mám rodiť tu, alebo radsej na SK? 😅 mám tolko otázok a musím si to dať všetko doporiadku, kým ešte to vládzem riešiť ...

kajjinka
3. mar 2009

diky holky 😉

kate77
3. mar 2009

Vericka,ak tu pracuješ roka pol,máš nárok na materskú a potom rodičovský príspevok,dieta ale nemá prečo mat CR občianstvo,bude slovák jak repa🙂A možeš samo dostat i porodné..A Ked si tu,bueš tu chodit i na poradnu,tak je predsa jednoduchšie rodit tu..nie?
No Lenkajarek nemáš to jednoduché...poistit sa v čr možeš len na základe toho,že si tu bola alebo si zamestnaná...toto neviem porieši,šo baby...?

kate77
3. mar 2009

No Zuzi čaves....že sa ukážeš?🙂Hm tak my ešte nie sme na tie materske centra,lebo El je ešte malá..ta sa hrá tak so mnou a s mobilom a s hrkalkami...taaak prídte i k nám na návštevu 😉
Betka ahaaa,už som myslela,že si moc aktívna

susik77
3. mar 2009

katka-jj, mozme sa niekedy dohodnut 🙂
s tym danovym priznanim-my mame obidvaja trv. pobyty v cr, takze na sk nepodavame danove.ja som odovzdala na sk aj obcianku, myslm ze aj manzel

lullka30
3. mar 2009

Ahoj baby, Nat ma črevnú chrípku, tak chuďátko mi včera zvracela 6x v noci mala horečku ☹ dnes celý den prespala a nič okrem banána nejedla
ked sa prcek vyzdraví, tak sa možeme už konečne stretnut...

susik77
3. mar 2009

ok. drzim palce 😔
potom mozme zajst do kcmt 😉

musko
3. mar 2009

veri, mimi bude slovák, takže budte musieť čakať na zápis do zvláštnej matriky SK a rodný list - čo nejakú dobu trvá a bez rod. listu Ti žial, žiadna ZP dieťa nepoistí - tam sa to naťahuje. Možeš sa buď to dohodnúť s nejakou detskou Dr, že sa to akjoby preplatí spatne, alebo si to budete platiť a potom Vám to cvakne ZP nazad..... Kamaráti to takto mali, tak asi to šte platí. Choď sa opýtať na svoju ZP.