Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

zuziatkopiratko
21. feb 2011

@eustoma
@susik77 holky diky za radu, nakoniec pojdem asi do podoli, aj kolegina tam bude rodit. Mam tam registraciu 18.3., tak sa tam hadam preboxujem🙂

onlika
21. feb 2011

@missy97231 ten formular sa vybavuje cez cesku zdravotnu poistovnu. A mas narok na ostrenie na Sk akoby si bola poistena na Sk. Takze ked budes v CR, tak si zajdi na poistovnu, tam si vyplnis formular a Ty aj deti budete poisteni na SK. Prip. manzel alebo partner, ak je v CR a je Slovak, tak to vybavi cez seba pre vas vsetkych

missy97231
22. feb 2011

@onlika aha,tak to moze mm vybavit pre nas vsetkych,hej? Co potrebuje k tomu odo mna,nevies?

onlika
23. feb 2011

@missy97231 potrebuje len vediet RČ, prip. cislo poistenca a nesmies mat ziadnu dlzobu, teda ani jeden z vas nesmie mat dlzobu voci poistovni

jajazu
23. feb 2011

@zuzac ahoj, vies, ja som ako mala zila v Prahe a obaja moji rodicia su slovaci...doma a medzi sebou sme sa vsetci rozpravali slovensky a v skole a s ostatnymi sme hovorili cesky. Nikdy to nebol ziadny problem pre nikoho, ja aj brat sme hovorili a stale hovorime plynulou cestinou, dokonca lepsie nez hociktory cech a nikdy mi nikto ani len nenaznacil ci nie som nahodou slovenka..takze aj prizvuk som mala cisty v kazdej reci... Kamaratky ked boli u nas doma, a poculi ma rozpravat sa s rodicmi, tak boli prekvapene ze my sme slovaci a ze to by vobec nepovedala..ze to vobec nepocut... Takze asi tak. Deti su naozaj velmi prisposobive a naopak- ucila by som svoje deti co najviac jazykov,kym su male...okrem toho tvoj materinsky jazyk-teda aj ich materinsky jazyk by urcite mali poznat a rozpravat nim co najlepsie...a hlavne by ho mali pocut od svojej matky...Nie je nic horsie ako ked sa niekto snazi hovorit na svoje deti inak, ako bol nauceny on...je to neosobne a deti citia ze jeho matka, ci otec nie je v danom jazyku "doma"...ovela skor prijmu ked na nich hovoria rodicia tak ako su zvyknuti..a nikdy to nebude mat vplyv na ich studijne vysledky🙂)) Ver mi a nedaj si zobrat svoj materinsky jazyk!!! a uz vobec nie takou volovinou, ze to zle vplyva na tvoje deti...PRAVE NAOPAK!!!

samasa
27. feb 2011

ahoj kočky... možem sa aj j pridat? žijeme v prahe na čiernom moste 😉 😉

mlska
3. mar 2011

Ahoj holky mozem sem k Vám žijem v PRAhe - čierný most. Som tu vydatá inak pochádzam z Bratislavy. 🙂

yvetta
3. mar 2011

@mlska @samasa - vitajte my sme pri Prahe v Brandyse nad Labem, ale este bez baby 😅

samasa
3. mar 2011

@mlska Ahoj mlska a kde tam žijete?? My kusok nad rajskou záhradou

@yvetta Ahoj Ivka 😀 aj baby raz bude 😀 a planujete? či máte ešte čas? 😉

yvetta
3. mar 2011

@samasa @mlska - tak to mame blizko ja som na Cernaku 10 minut autom 😅, babo planujeme asi tento rok zacneme snazilkovat, 😉 a Vy uz mate, alebo cakate?

samasa
3. mar 2011

@yvetta jejko tak to na vás vidíme z okna 😀 my bývame v tých novostavbách v poliach to tu volaju...popred okna nám teraz stavaju tú R8- dialnicu - obchvat Prahy...

Máme dve detičky. Synčekov- Matuško má 4 roky a Martinko pol ročka 😀 A ja som Lubka 😀

Tak držím palčeky aby vám to vyšlo na prvý šup 😀

teufelchen
3. mar 2011

Ahojte baby:o)))tiež sa pridám ak nevadí:o)))aspon sem tam na vas kuknem:o))ja zijem v Prahe...som povodne z Oravy:o) a v CR som od roku 2004... 😀
Inak ma zaujala vasa debata o formulari E106...ja mam vybavene snad vsetko co ide..mam aj karticku pojistenca na slovensku..lebo casto jazdim s malym domov...lenze ta koza na VZP na SK mi povedala, ze aby mi tam pripisali aj maleho, musel by mat trvaly pobyt na Sk..coz je kravina, ked zijeme tu:o(....takze v tomto sa vobec nevyznam a radsej na to kaslem:o)nez zase chodit ako šušo hore dole:o)
A mam na vas otazku...chodite niektora co pol roka na socku dokladovat, ze ste stale v trvalom pracovnom pomere u zamestnavatela..a vyplnovat nezmyselne formulare typu kedy ste prisli do CR..kedy ste sa nahlasili na poistovnu...atd?Lebo mam tu viac znamych bab co su slovenky vydate za cechov tak ako ja..ale ani jednu socka od nastupu na MD neotravovala tak ako mna:o(diky:o)

mlska
3. mar 2011

@samasa Ahojky ja pramo na maetre čierny most každopádne to máme od seba kusok. mám 3ročného synčeka a teraz čakame druhé v juny.

yvetta
3. mar 2011

Tak to uz mate vsetci deticky 😀 ja este len budem dufam...tento rok ak sa podari na prvy sup otehu 😅
@samasa - my sme tiez v novostavbe, ale v Brandyse 😉

missy97231
3. mar 2011

@teufelchen ahoj. Ja dokladujem uradu prace kazde 3mesiace ze mi PP stale trva. Ale nevypisujem nic,a posielam to mailom.Tak som dohodnuta.Ale ja MM je slovak,aj trvale pobyty obaja mame slovenske.Ten formular si idem iba teraz vybavovat.Som zvedava ako dlho to potrva.A inak-tiez som z Oravy 🙂

teufelchen
3. mar 2011

@yvetta ..tak drzim paluchy aby na prvý šup:o)))...my sme prvého mali na prý šup...a druhé nie a nie príst:o))))..dáva si na čas potvorka malicka:o)))

teufelchen
3. mar 2011

@missy97231 ...tak drzim vsetky paluchy...mne pride...ze na urade Prahy 9 su same kozy:o(((...neprijemne..odute..nafukane..a bavia sa s tebou ako s poslednou:o)))tak snad ste tam u vas na tom lepsie:o)
Ja mam Moraváka za manžela:o)...a trvalý pobyt mam tiez stale na Slovensku:o)))..asi to je dovod, preco vsetko stale dokladujem.:o))ako chapem, ze si chcu kontrolovat ci nedam vypoved...ale ked mam matersku na 3 roky pride mi kravina aby som to robila dobrovolne
😉
ale to, ze chcu po mne uz po 4 x vyplnovat kedy som prisla do CR..a podobne veci..ktore sa nemenia mi pride len ako cista buzeracia:o))

missy97231
3. mar 2011

@teufelchen ja som vyplnovala a dokladala raz,to bolo minuly rok vjanuari.Do 3dni dolozit-nielen napisat datum od kedy som v cr-potvrdenie od cudzineckej od kedy som u nich evidovana,od zamestnavatela,doklad kde byvame,zo zdravotnej a tak.Mne dieta v horuckach,prsalo,chlap na sk,...Ale ked som to odovzdavala,povedala som im svoje...Ze zena s deckom ma vychutnavat rodicovsku,a nie stresovat sa takymito debilinami.Ale ze pokial dieta je ceskej narodnosti, tak ze to netreba...Tak neviem.Co sa tyka dokladovania od zamestnavatela...to som mala tiez dost ze kazde 3mesiace ale aj od manzela. On je zivnostnik, tak ze od zdravotnej vypis ze ma zaplatene a tak. Pisala som maila na centralu,a tam mi napisali ze NIC take nemusim dokladovat. Ale nas urad v kladne nezaujma jak to je na morave nebo jinde v cr, ze oni maju taky zakon ze to musim. Totizto mi neposlali rodicak.Az ked som chcela vraviet so sefom,ktory tam vtedy vraj nebol,tak sme sa dohodli na kompromise,ze to budem posielat oskenovane mailom, ale len za seba... Ze mm ich zaujmat nemusi. Ze keby som bola slobodna mamicka,ze ci tym padom by som nemala narok??? Fakt som bola az moc nastvana a sklamana... ☹

eustoma
3. mar 2011

holky nestraste, mna to caka. no som zvedava ako to bude u nas. spadam pod prahu 9. tak teda sa obrnim trpezlivostou. ach jaj.

teufelchen
3. mar 2011

@missy97231 ...zlato presne ako pises...ale ja to musim absolvovat vsetko co pol roka:o(..akurat ze mam na to 8 dni:o(.....tak tej buchte hovorim ze ok..ze ma to este caka v juni...a ze 2.2.2012 mi konci materska..a ci to po mne budu chciet vsetko obehat teda aj koncom toho januara..ked uz aj tak mi to 2 . 2 bude koncit..a ona ze ano..lebo inak nedostanem tu poslednu davku...porazit ma islo:o(..a ked som sa nasrala..a isla za veducou oddelenia..tak mi otvorila taka zmachlovana mlada koza..co na mna vystekla len to, ze mam proste smolu, ze som evidovana na Prahe 9 a som obcan EU...a ze neni ani zakon..ani nariadenie od statu..ale ze proste si to oni takto vyzaduju a hotovo:o)..no krava ma vytocila:oDDDDD...takze asi tak:o)))Inak ja mam maleho Cecha..aj manzela:o)...a bola tam baba...ceska, co len zije s Egyptanom..a ma dieta narodene v CR..a tiez sa divila ze preco ona:oP...a nikto jej nevedel dat odpoved..toto ma na tom vytaca najviac:o(

teufelchen
3. mar 2011

@eustoma ...tak ti moja drzim vsetky paluchy...nech tieto hovadske zakony Prahy 9 do tvojho terminu porodu skoncia:o)))..lebo je to masakr:o)))ci mas dieta chore alebo nie...musis do 8 dni vsetko dolozit:o(

lullka30
3. mar 2011

Ahoj, ja bývam na Prahe 4 a nemusím dokladovat nič na uradoch ako @teufelchen, manžel je z Prahy, deti maju česku nárosnosť, ja mám TP v ČR aj v SR

teufelchen
3. mar 2011

@lullka30 no..ved to hovorim..ze mam kamosky Slovenky a nikto nemusi..som prva a jedina o ktorej viem, ze buzeruju co pol roka:o(((...si neviem predstavit toto absolvovat s 2 detmi.o(((...mam jednu a mega hyperku a i s nim je to mega tazke:oDDDxixi

Luli...a taktiež mi príde divné, že niekto má 2 trvalé pobyty...keď mne vsade tvrdia, ze ako sme vstupili do EU tak 2 trvalé pobyty nejdu:o(((...no babo rad :o))xixi..toto je ako v kocúrkove 😀

yvetta
3. mar 2011

@teufelchen - no o tom trvalom hovorili aj mne, ze 2 nemozem mat, lebo uvazujem nad trvalym v CR, ale na SR mi vraveli, ze ked si dam trvaly v CR a na SR rusim zoberu mi OP - tak sa mi to nepaci 😲 😖

samasa
4. mar 2011

@yvetta jej Ivka ja som pochopila že na černaku - na černom moste 😀 prepáč 😉 😉 😉
@mlska tak to som rada že tu niesom sama- bývate tu už dlho? 😀

samasa
4. mar 2011

baby aj ja som dokladovala matersku čo 3 mesiace-- no teda to potvrdenie o trvaní prac. pomeru...taktiež patrim pod prahu 9 a pani čo ma mala je už preč- no ale to bola ina kapacita.. dva krát ma vratila s materskou k doktorovi ( pred porodom) vraj to mam zle vypisane... -vola sa to že žiadost o PPM. Nezdalo sa jej tam čislo poistenca miesto R.č- pritom ako cudzinci použivame čislo poistenca alebo datum narodenia... ja tu v tých papierovačkám mám totálna chaos a mne príde- že ani ony same nevedia či treba.... 😒 😒 😒 😒

samasa
4. mar 2011

baby česká národnost sa posudzuje podla čoho??? Mne sa malý narodil tu - ma český r.l....

yvetta
4. mar 2011

@samasa - nie na Cernaku, ale pisala som ze od Cernaku to mam z Brandysa 10 minut autom 😀 tak to sa mam na co tesit, ked budem mat baby som myslela, ze to bude jednoduche 😀

samasa
4. mar 2011

@yvetta 😀 no priznám sa 4 roky materskej maju na mna neblahý vplyv 😀

yvetta
4. mar 2011

@samasa - no ja by som chcela mat 2 po sebe a mozno aj robit popritom tak uvidime ci mi to vyjde...mame moznost robit z domu, takze uvidime ci by som nieco take vobec vladala popri detoch 😅